כותרות TheMarker >
  ';

  I don't have a life, I have facebook


  מה שהיה, היה - ומה שיהיה, אולי.

  © כל הזכויות שמורות.

  המחבר מאשר בזאת שימוש בחומר הכתוב רק אם הודפס על נייר משובח ואך ורק אם נגמר הנייר טואלט בשרותים ואין שום נייר אחר לנגב בו.

  0

  חינוך בגולה

  26 תגובות   יום רביעי, 21/3/12, 03:40

  חינוך בגולה

  א.ב. של אהבה

   

  הרחוב בו אני מתגורר היה בעבר אחד האיזורים היותר נחשבים של בריסל. בתים מעץ בגובה 4 קומות לצד בתים מאבן, שדרה פסטורלית מלאה בעצים, במרחק של נגיעה יש תחנת מטרו, ומהרחוב אפשר לראות גם את האטומיום המפורסם של בריסל בוהק לו בלילה וגם את מרכז העיר. שכונה על גבעה, לא רחוק מארמון המלך.

   

  אך בריסל השתנתה לה - התושבים הבלגים של שכונות רבות נמלטו להם לשכונות מחוץ לבריסל, כל אחד בהתאם לשפת האם שלו הלך לאחת מערי-המשנה שסובבים את בריסל ובהם המיקום של השכונה קובע אם התקשורת הרשמית בה תהיה בצרפתית או בהולנדית - כולל זכות בחירה למפלגות או הפלמיות או הואלוניות.

   

  הבעייה של המהגרים באירופה היא בעייה לא קלה - תושבים שמגיעים למדינה חדשה נתקלו שנים רבות במערכת שניסתה כל כך להתחשב בהם שהיא גרמה לנזק אדיר. בגלל הרצון שלא לגרום למהגר החדש טראומה קשה אין דרישות הטמעה לתושבים זרים. קחו אותי לדוגמא - אחרי 11 שנות גולה עדין בקושי מתקשר בצרפתית (תשכחו מלכתוב, למרות שאני כן מצליח לקרוא את מרבית המייל הרשמי ששולחים אליי) ופלמית אני מצליח להבין מדיי פעם - אך לא ברמות כאלו שיאפשרו לי לעבור אפילו דייט. למרות העובדה הזאת יש לי כיום אזרחות בלגית, ואם אתם חושבים שזה משוגע תסבירו לי כיצד מדינה נותנת אזרחות לאנשים שאין להם שום תחושת קשר תרבותי למדינה שאליהם הם היגרו. אני מאוד תרבותי פה, תשאלו את אין ספור הבחורות שיצאתי איתן פה מכל המוצאים, הצבעים, הדתות ויכולותיהן ה...תרבותיות. לצערי הרב, ריבוי התקיפות ברחבי העיר, ההתקפות האלימות על עובדים של חברות המטרו והרכבת בגלל שהם העזו לדרוש לראות את הכרטיס של אנשים, והעובדה שיש איזורים שלמים שאם את אישה ואת צריכה ללכת בחשיכה הביתה יש סיכוי סביר שאת תאנסי באיזורים של מהגרים שהשפה השולטת בהם היא ערבית - מוכיחה שאולי הבעייה היא לא בשפה.

   

  כישלון תרבותי

  מדינות אירופה האמינו שדרך מנגנון החינוך הממלכתי הם יוכלו לגרום ל"כור היכוך" תרבותי, וזה נכשל - כמו שאומרים באנגלית BIG TIME, או בענק בשפתהקוידש.

   

  השאלה המעניינת עבורי היא מדוע זה נכשל, מדוע אנחנו כיום נמצאים במצב שבו שוב מתחיל להיות ממש מסוכן להיות יהודי ביבשת שליהודים היה איתה סיפור אהבה-שנאה ארוך מאוד. בד"כ אנחנו אהבנו, והיבשת פשוט לא רצתה אותנו. פעם האשימו אותנו במחלות, אחר כך מחלות כלכליות, וכמו בימי הנאצים גם היום אנחנו מואשמים - והפעם במחלות מוסריות. זה נעשה באופן לא ישיר, דרך התקפות על ישראל - אבל המסר נקלט. מדוע הוא נקלט? כי באופן מעשי באירופה התפתחה לה שיטת חינוך שבו אתה לא באמת נותן לילדים יכולת חשיבה ביקורתית אלא אתה מנסה ל"הנדס" אותם. זה לא שלא היו שיטות חינוך אלטרנטיויות, אבל אחד הגורמים העיקריים שמנעו מהשיטות הללו להיות יותר נפוצות היא העובדה שאנשי ההוראה לא באמת דגלו ברעיונות של חשיבה ביקורתית כי גם הם "הונדסו" על ידי המדינה שהם גדלו בה. תוצאת הלוואי היא שמערכות חינוך רבות באירופה מבוססות על אוכלוסיית מורים שנדרשים להעביר ידע באמצעות שיטה שלא באמת מחנכת לחשיבה ביקורתית. אפילו חינוך לדמוקרטיה, כזה שמסביר כיצד השיטה הדמוקרטית עובדת, לא באמת מדבר יתרונות החשיבה הביקורתית וכיצד הם מהוים אבני יסוד לשיטה.

   

  חשיבה ביקורתית מכירה בעקרונות מדעיים, מבינה שאפשר לחנך ולשנות אנשים דרך אהבה, מעניקה לילד תחושה של יצור אנושי בעל משמעות וכלים להתמודד עם המציאות. הבעייה באירופה היתה שהכל היה טוב "על שולחן התכנונים" אבל כשזה הגיע למטה לשטח, כשהעקרונות הללו נתנו לאנשים שגם הם גדלו במערכת שלא באמת רוצה אותך כאזרח חושב ושואל - התוצאה היא דורות של ילדים שגדלים לעולם בו מה שחשוב זה הציונים, איסור לאתגר את המורה, משמעת והקשבה שנוצרים בגלל סמכות של כח ולא בגלל הבנה של התלמידים מדוע הם לומדים את מה שהם לומדים. האי יציבות הזאת שחינוך לא נכון מקנה לילדים הוא הסם הכי גרוע שאנחנו כהורים וכחברה יכולים לתת לילדים כי הוא הופך אותם מבני אדם קטנים שחיים את המציאות ומתמודדים איתה ליצור אנושי שעושה הכל בכדי להמנע מחשיבה ושאלה של עצמו ושל הסביבה שבו הוא חיי. זהו היצור האנושי הטיפוסי, כזה שקל לנווט אותו, לשתק אותו, להלעיט אותו בתוכניות ריאלטי שאין להן שום קשר למציאות, או תוכניות דת עם מסרים מפתים. הפיתוי הוא גדול, כי זה הדרך שבה גדלנו - להיות מולעטים במסרים של פחד ושנאה, ולא של גדילה אמיתית.

   

  תוצאת הלוואי היא שבאירופה של אחרי מלחמת העולם השנייה יש דור שלם של מהגרים שיודעים לדבר בשפת האם של המדינה בה הם חיים אך חלק גדול מאותו דור לא לקח כמעט כלום מהעקרונות של הדמוקרטיה המערבית. אם גדלת בבית שהיה את זה, אתה מן הסתם תהיה כזה, ואם לא, והגעת מארץ שכבוד המשפחה יותר חשוב מהחיים של אחותך אתה תרצח אותה, או שגדלת בבית שבו שמעת שלנשים אין כבוד ושכל מטרתן סיפוק מיני של גבר, או שהיהודים הם האוייבים של האסלם - אתה מן הסתם תמשיך במסורת המשפחתית ולא תשתנה, ואולי גם תקח נשק ותהרוג כמה אנשים. בקשר לפיגוע בצרפת - אין לי שמץ של מושג מי שעשה את זה, אבל אני יכול לספר לכם שהאנטישמיות בבלגיה היא כמעט באופן אקסלוסיוי שייכת לאחים המוסלמים שלנו פה. 

   

  מה שהכי קשה לי בסיפור הזה של הרצח הנוראי הוא שלמדינת ישראל אין מערכת חינוך יותר טובה. למעשה - מערכת החינוך הישראלית סובלת מאותם עקרונות של חינוך שבו המורים לא מקנים לתלמידים יכולת חשיבה קריטית אמיתית ורק מנסים ללמד אותם ידע. התוצאה היא דורות של אנשים ש"מסוממים מחשבתית" - אנשים שמגיבים למסרים של הבדלות והסגרות ולא של פתיחות ומחשבה ביקורתית. בישראל זה מתממש להתפלגות מדינית, כלכלית, חברתית, דתית ועדתית. באירופה זה מתממש באיסלם קיצוני שגודל לו בתוך הערים הגדולות. בבלגיה לדוגמא הפלמים מנסים להלחם בכל יכולתם בנסיון למנוע את ההסחפות של התלמידים שלהם  אבל אני לא חושב שהם באמת עשו את השינוי במערכת החינוך. זוכרים שמקודם כתבתי שהעמים האירופאים לא רוצים לגרום למהגר החדש טראומה קשה? הסיבה היא הטראומה הפנימית של עמים רבים. קחו לדוגמא את העובדה שמרבית העמים באירופה לא באמת התמודדו עם האופן שציבורים שונים במדינה פעלו בזמן הכיבוש הנאצי. חוסר ההפנמה של העוול שהם עשו בעבר משמיד אותם תרבותית כל עוד הם לא יתמודדו עם האמת הפנימית שלהם. כשיש התעוררות של השכבות היותר משכילות בחברה האנושית והם מבינות את מה שקרה בשואה החוסר רצון של המערכת להכיר במעשים שנעשו ולתקן אותם באהבה - להודות באחריות - לתקן תיקון אמיתי - גורמות אפילו למדינות מאורגנות כמו הולנד להכשל באופן שבו אינטגרציה נעשית, שלא נדבר על הבלאגן בבלגיה או המערכת הבורדל, סליחה, החינוך הצרפתי.

   

   

  אנחנו מקשה אנושית אחת

  יש ערכים של שותפות גורל שכל מדינה מנסה לגרום לתושביה להיות חלק ממנה. לפעמים זה בגלל השפה, או המקום הגאוגרפי, או העובדה שמישהו פעם החליט שקבוצה של אנשים יקראו "מדינה" או "עם". זה נכון ליהודים (תודה אלוהים), זה נכון לפלסטינאים (תודה ל...בואו לא נלך לשם חחח), זה נכון להמון עמים. אירופה של תחילת המאה ה-21 מכילה שכבות גדולות של מהגרים וילדי מהגרים שאין תופעת שותפות גורל לא רק ברמה המקומית של המדינה אלא גם ברמת השותפות לגוש הזה שנקרא האיחוד האירופאי, ומערכת החינוך אחראית לכך לא במעט. כלים פדגוגים הם הכלי ארוך הטווח של ממשלות לאחידות חברתית, ובאירופה הכלי הזה נכשל כמעט בכל מקום.

   

  הידיעה שזה מזכיר מאוד את המצב של החברה הישראלית מכאיבה - אפילו מפה, במיוחד מפה.

   

   

  אוהב אתכם,

  מקווה שתתעוררו

  א.ב. של אהבה

  בריסל, בלגיה.

   

   

  * עדכון 21/3/12 שעה 19:15 שעון בריסל

  1) כפי שצפיתי כשכתבתי את המאמר המחבל הוא מוסלמי. זה דיי היה ברור מכיון שהאיסלם למעשה משאיר דלת פתוחה בפני כל מוסלמי לחסל מוסלמים שעוברים על כללי הדת המוסלמית - וההגדרה מי עובר על הכללים ומי לא נתונה בידי החכם דת שאליו אתה משוייך. זאת הסיבה שהפיגוע הקודם היה כנגד מי שנחשבו בעיניי הפלג שאליו השתייך הטרוריסט (AKA המוסלמי) כבוגדים באיסלם - ללא כל קשר למידת מוסלמיותם.

  2) היום באה לבקר אותי ידידה שלי והיא סיפרה לי שמערכת החינוך באנטוורפן מנסה למקסם את רמת העברת הידע אבל לא לפתח חשיבה עצמאית אצל התלמידים. הבת שלה לומדת בבית ספר ציבורי, אחד הטובים בעיר.

  3) שכחתי להכניס את זה לסיפור - ידידה שלי נמצאת בחיכוך ארוך זמן עם מערכת החינוך של הילדים שלה כי בבית הספר בה הבת שלה לומדת דורשים מהילדים כמויות אדירות של שיעורי בית, ומלמדים את הילדים שכל מה שחשוב זה הציונים. הצהרה קטנה - בכיתה שלי בתיכון מרבית הכיתה אחזה בציונים יותר גבוהים ממני, אולם מתוך הכיתה אני בין היחידים שפיתח קריירה בין-לאומית בתחום המחשוב. הציונים הם לא אינדיקציה להצלחה, אלא חשיבה ביקורתית.

  4) הנה אלפי קוהן, שמתריע על מערכת החינוך הלא יעילה - ככל שילדים מרוכזים על כמה טוב הם עושים, כך הם מרוכזים פחות במה הם למעשה עושים.

  ''

   

  הרוב של הילדים לא אוהבים לעשות שיעורי בית, אפילו מי שאין לו בעיה לעשות שיעורים מתייחס לשיעורים כמשהו שהם צריכים לעשות מהר בכדי שהם יוכלו לעשות דברים שהם רוצים. האם ילדים הם מכונת משקאות של לימודים - שנכניס שיעורים ויצא ידע? מה שפסיכולוגיה מלמדת אותנו היא שמה שקובע את רמת הידע היא מצב הרוח, המטרה המוצהרת והפרספקטיוה של אלו שעוסקים בלימוד.

  ''

   

  אם נשים בצד את הבריטים לרגע, פרט למדינה אחת באירופה אף מדינה אירופאית גדולה לא לקחה על עצמה אחריות אמיתית לשיתוף הפעולה המאסיוי של ציבור נרחב באותם מדינות עם הנאצים ואלו שעשו זאת עשו זאת רק כי הן היו חייבות לעשות זאת מבחינה ציבורית.
  דרג את התוכן:

   תגובות (26)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/3/12 09:52:

   צטט: א.ב. של אהבה 2012-03-21 15:59:45

   צטט: ליאור* 2012-03-21 13:32:34

   למה ההכללה שמערכת החינוך האירופאית לא טובה? בבריטניה בה אני גרה יש חינוך מצויין, הרבה הרבה יותר טוב מישראל. והוא מאתגר ומפתח ומקנה יכולת חשיבה ביקורתית ואבסטרקטית. אתה צודק בחלק מהביקורת שלך על מדיניות ההגירה אבל צר לי, הפוסט שלך רדוד ומכליל. על סמך עיר אחת בבלגיה--מדינה בעייתית כשלעצמה--אתה מסיק מסקנות על יבשת שלמה.

    

   יקירתי,

   אם את חושבת שהחינוך הבריטי עובד אנא הסבירי לי את העובדה שגלזגו היא העיר עם תוחלת החיים הנמוכה ביותר באירופה ובאנגליה כמות ההריונות של נערות הוא מזעזע.

   אם את רוצה עוד דוגמאות לכשלון החינוך אני אשמח להפנות אותך למקורות, גם בעברית

   באהבה

   א.ב.

    

   כשאתה מבקר את החינוך האירופאי (שוב, בהכללה גסה) מה נקודת ההשוואה שלך? בטח לא ישראל כי עדיין, בהשוואה לישראל, החינוך פה טוב יותר. יש לימודים עד 3  ותלמידים לא צריכים להוציא אלפי שקלים על ספרים. כמובן שיש ערים ושכונות בעייתיות אבל שוב, בהשוואה לישראל החינוך פה מעולה.

     26/3/12 18:10:
   להציף את צורותיה המגוונות בכל השכבות של האמת הוא תנאי להערכתי, לחינוך. חינוך מהותו שינוי, ואנחנו כולנו כל אחד בדרכו מחפש איכשהוא דרך לשינוי. תודה לך על הפוסט המעניין.
     23/3/12 06:57:

   צטט: א.ב. של אהבה 2012-03-23 01:18:03

   צטט: קליגרפית 2012-03-22 21:40:25

   הפתרון עם האיסלם אינו דרך החינוך כפי שנהוג לחשוב בחברה המערבית. ממליצה לך לקרוא את הפוסט שלי בנושא הזה http://cafe.themarker.com/post/2407672/

    

   היי יעל :)

   קראתי את הפוסט שלך, מרתק לחלוטין.

    

   יעל, היכן שאני כנראה לא מסכים איתך הוא בעובדה שבעיניי החוסר התמודדות עם העבר הוא משהו שמרבית המדינות באירופה היו יכולות לקבל מדליית זהב על התחום. כיון שאתה לא יכול להתעסק עם המקומות האפלים שלך (ויש המון מקומות אפלים לאירופאים, ממש לב האפלה). בגלל זה כל דיון מעורר שדים לא קטנים ואומות שלמות בנו תורות שלמות של חינוך לא מלא ולא ביקרותי שכל כולו מטרתו שלא לדרוך על ערוגות הזבל של ההיסטוריה של העם שלהם.

    

   בעיניי כל מערך החינוך צריך לעבור בדיקה מחדש. החינוך צריך לעבור מעולם בו מגדלים רובוטים קטנים לעולם בו ההבנה שהתפתחות התודעה היא מהות הקיום, מהות היקום. קצבאות ילדים צריכות להנתן באופן הדרגתי, על פי הרמה בה  משפחות יוכיחו את מידת הפתיחות לדמוקרטיה ושיויון, ולמחשבה ביקורתית. את הכסף צריכים להשקיע בגידול דור של ילדים אוהבי חיים, לא מימון ההורים.

    

   ביהדות כתוב "כל ישראל ערבים זה לזה". האמת היא שכל האנושות ערבה זה לזה, ועד שמערכות החינוך לא ידאגו שילדים מגיל צעיר יחונכו על פי הכלל הזה העתיד יהיה לא מי-יודע-מה.

    

   רונלד רייגן אמר פעם שהחרות נמצאת תמיד במרחק של דור אחד מהשמדה

   Freedom is never more than one generation away from extinction.

   ה' ג' וולס אמר פעם שהיסטוריה היא מירוץ בין חינוך לקטסטרופה.

   history is a race between education and catastrophe

   H. G. Wells

    

   אני מאמין שאנחנו תמיד במירוץ, זה מהות החיים. הדרך היחידה להתקדם היא להיות כנה, להתמודד עם האמת גם כשהיא לא נעימה - והכי חשוב - לעשות את זה עם אהבה אמיתית בלב, בידיעה שזה מה ש...היה רוצה (... = אלוהים, מוחמד, ישו, או הפרופסור האתאיסט שלך לפיזיקה גרעינית).

    

   הרשי לי להוסיף עוד דבר אחד קטן שחשבתי עליו היום

   המרחק בין ידיעה להבנה היא אהבה...

    

   באהבה

   א.ב.

    

   ראשית, תודה על התגובה הארוכה.

   אני שמחה שאתה מסכים איתי לגבי המיתוסים.

   גם אם מערך החינוך יעבור שינוי, אפילו אם קצבאות הילדים יחולקו עפ"י הסרגל שהצעת, וגם אם הילדים יחונכו לפי הדרך שהצעת לא תוכל למחוק את המנטליות האיסלמית מהילדים המוסלמים. שדרך אגב, גם הם אוהבי חיים ומלאי אהבה...לכל מי שמתנהג בדרך שלהם.

   אני מאמינה שההסתכלות שלך על הנקודה הזו, רומנטית מדי, יש הבדל כה מהותי בתוצאה של חינוך כזה על ילדים שנולדו למשפחות עם חשיבה מערבית סובלנית לבין השפעתו על ילדים שינקו חינוך איסלמי מרגע לידתם. הפער הוא בלתי נתפס במוח המערבי.

   הלוואי שאני טועה.

   וכן, כל העולם ערבים זה לזה, יקח זמן עד שכולנו נבין את זה. בינתיים, העולם מתרכז במלחמה על הגבולות ובמיתוג ההבדלים והשוני יותר מאשר בדאגה לעתיד הרחוק.

   רק אהבה.

     23/3/12 01:18:

   צטט: קליגרפית 2012-03-22 21:40:25

   הפתרון עם האיסלם אינו דרך החינוך כפי שנהוג לחשוב בחברה המערבית. ממליצה לך לקרוא את הפוסט שלי בנושא הזה http://cafe.themarker.com/post/2407672/

    

   היי יעל :)

   קראתי את הפוסט שלך, מרתק לחלוטין.

    

    

   בואי נעבור אחד אחד:

   המיתוס הראשון:

   אין הבדל בין מהגרים ממדינות שונות

   בטח שיש הבדל, וכל מי שהיה מפעיל חשיבה ביקורתית היה יכול להוכיח את זה בקלות.

   המיתוס השני:

   הפשיעה בקרב המהגרים נובעת מבעיות חברתיות, לרקע התרבותי שלהם אין משמעות.

   בטח שלאופן שבו האוכלוסיה שבה אתה גדל משפיעה על רמת הפשיעה, ושוב - חשיבה ביקורתית והתבוננות מדוע זה קורה היתה יכולה להראות את זה בקלות. תרבות של "כבוד" מעודדת פשיעה כי יותר חשוב שתהיה בעל כבוד בקבוצה שלך מאשר השתלבות חברתית.

   המיתוס השלישי:

   קיצוניות איסלמית נמצאת רק בחוגים צרים בשוליים.

   בדיחה טובה. הבעייה היא פה לא של המהגרים - אלא של המדינות שסרבו להתערב במערך הדת ולדאוג שנציגי הדת יהיו אנשים מתונים. כשהמדינה מתעלמת מהאמת (ושוב, בגלל הסיבות האישיות של מעורבות הכנסייה בזוועות מלחמת העולם השנייה) התוצאה היא שהמהגרים נחשפים להמון איסלם קיצוני.

   המיתוס הרביעי:

    אין להבדלים תרבותיים ודתיים השפעה על שכיחות מצב כלכלי וחברתי נמוך אצל מהגרים.

   קחי לדוגמא את האיסלם הערב סעודי המבוסס על שינון של הקוראן. אין בו חשיבה ביקורתית, והגישה התרבותית הזאת של אסור אפילו להתווכח על העקרונות של העבר היא אחת המעצורים הגדולים של האיסלם - הגישה הזאת גורמת למצב בו מהגרים שלא מצליחים בלימודים לא רואים בזה כישלון גדול, כי המהות האמיתית של לימוד היא להיות מוסלמי טוב, ומוסלמי טוב צריך להיות כמו האיש שהיה הכי מוסלמי - מוחמד. אני ממליץ לקוראי הבלוג לקרוא את עלילות מוחמד בעיר הגדולה ולהבין את דמות המופת שלו :)

    

   יעל, היכן שאני כנראה לא מסכים איתך הוא בעובדה שבעיניי החוסר התמודדות עם העבר הוא משהו שמרבית המדינות באירופה היו יכולות לקבל מדליית זהב על התחום. כיון שאתה לא יכול להתעסק עם המקומות האפלים שלך (ויש המון מקומות אפלים לאירופאים, ממש לב האפלה). בגלל זה כל דיון מעורר שדים לא קטנים ואומות שלמות בנו תורות שלמות של חינוך לא מלא ולא ביקרותי שכל כולו מטרתו שלא לדרוך על ערוגות הזבל של ההיסטוריה של העם שלהם.

    

   בעיניי כל מערך החינוך צריך לעבור בדיקה מחדש. החינוך צריך לעבור מעולם בו מגדלים רובוטים קטנים לעולם בו ההבנה שהתפתחות התודעה היא מהות הקיום, מהות היקום. קצבאות ילדים צריכות להנתן באופן הדרגתי, על פי הרמה בה  משפחות יוכיחו את מידת הפתיחות לדמוקרטיה ושיויון, ולמחשבה ביקורתית. את הכסף צריכים להשקיע בגידול דור של ילדים אוהבי חיים, לא מימון ההורים.

    

   ביהדות כתוב "כל ישראל ערבים זה לזה". האמת היא שכל האנושות ערבה זה לזה, ועד שמערכות החינוך לא ידאגו שילדים מגיל צעיר יחונכו על פי הכלל הזה העתיד יהיה לא מי-יודע-מה.

    

   רונלד רייגן אמר פעם שהחרות נמצאת תמיד במרחק של דור אחד מהשמדה

   Freedom is never more than one generation away from extinction.

   ה' ג' וולס אמר פעם שהיסטוריה היא מירוץ בין חינוך לקטסטרופה.

   history is a race between education and catastrophe

   H. G. Wells

    

   אני מאמין שאנחנו תמיד במירוץ, זה מהות החיים. הדרך היחידה להתקדם היא להיות כנה, להתמודד עם האמת גם כשהיא לא נעימה - והכי חשוב - לעשות את זה עם אהבה אמיתית בלב, בידיעה שזה מה ש...היה רוצה (... = אלוהים, מוחמד, ישו, או הפרופסור האתאיסט שלך לפיזיקה גרעינית).

    

   הרשי לי להוסיף עוד דבר אחד קטן שחשבתי עליו היום

   המרחק בין ידיעה להבנה היא אהבה...

    

   באהבה

   א.ב.

    

     23/3/12 00:44:

   צטט: רותי ... 2012-03-21 23:14:28

   לגבי החינוך לחשיבה ביקורתית ומדעית.. אני מסכימה, שזה חשוב, אך מעבר לכך, ואף הרבה יותר מכך, (הרי הרציונאליזם /המדעיות /עידן הנאורות .. בו חשבו שהכל ניתן לפיתרון ע"י המדע.. לא הוכיח עצמו כפתרון לאדם.. )חשוב החינוך להומניזם , וזו עבודה קשה מאוד ומאתגרת מאוד.. כי זה לא לימוד עיוני.. זה לימוד שרק סביבה אנושית טובה, אמינה, אחראית שרואה את האחר בעין טובה .. יכולה לתת

    

   אולי נסכים על חינוך לאהבה - אהבת המדע, אהבת היצירה, אהבת החיים? ואכן, חינוך הומאני הוא עבורי חלק משמעותי מהחינוך כי ללא הבנת הקשר שיש לכולנו על פני כדור הארץ אין סיכוי שאנשים יתחשבו באחרים.

    

    

     22/3/12 21:40:
   הפתרון עם האיסלם אינו דרך החינוך כפי שנהוג לחשוב בחברה המערבית. ממליצה לך לקרוא את הפוסט שלי בנושא הזה http://cafe.themarker.com/post/2407672/
     21/3/12 23:14:
   לגבי החינוך לחשיבה ביקורתית ומדעית.. אני מסכימה, שזה חשוב, אך מעבר לכך, ואף הרבה יותר מכך, (הרי הרציונאליזם /המדעיות /עידן הנאורות .. בו חשבו שהכל ניתן לפיתרון ע"י המדע.. לא הוכיח עצמו כפתרון לאדם.. )חשוב החינוך להומניזם , וזו עבודה קשה מאוד ומאתגרת מאוד.. כי זה לא לימוד עיוני.. זה לימוד שרק סביבה אנושית טובה, אמינה, אחראית שרואה את האחר בעין טובה .. יכולה לתת
     21/3/12 17:05:

   צטט: א.ב. של אהבה 2012-03-21 15:49:00

   צטט: שמעון מאיר 2012-03-21 11:10:10

   המימוש בישראל  להתפלגות מדינית, כלכלית, חברתית, דתית ועדתית" דווקא יכול להעיד על חשיבה בקרתית ופלורלזים, כשכל אחד בוחר בדרכו בחיים, והפגש הוא בצבא, אחר כך בחיי היום יום, ובנישואים חוצי מחנות. בטויים כגון: "הקיצונים שלהם מול הקיצונים שלנו", ונחמות כגון: "גם אצלנו לא יותר טוב" - מצטער, לא קונה. הזהירות הפוליטקלי-קורקטית שלך ראויה, אך היא ממסכת בעשן את הבעיות האמתיות שם.

    

   היי שמעון

   העובדה שאין כמעט זליגה מהחינוך המגביל (ע"ע דתי) לחינוך חילוני מראה שאין כלל פלורליזם - אתה "בוחר" במה שהסביבה שאליה גדלת גידלה אותך. זה שכולנו מספקים הסברים לכך עושה את זה הגיוני רק לנו :)

   ----------------------------------------------

   שלום,

   לא הייתי משתמש במונח זליגה.

   דווקא יש: למשל, קיבצוניקים שמתיישרים כחולמים (האות ו' עם נקודה למעלה) ונעשים צדיקים גמורים. ויש אחרים שדווקא מתעקמים כמו סימן שאלה ולא מפסיקים לשאול.

   זו רק הערה, ולכן לא אתפוס אותך במילה.

   פלורזליזם לא בהכרח מחייב מעבר מקבוצה לקבוצה. גם בע"ע דתי יש מיגוון וזרמים.

   הפלורליזם קיים במיגוון הדעות, מפלגות ועוד. האם כולם חושבים שזה טוב? לדעתי, הרוב חושב שכן. כי איך אפשר אחרת?

   [למשל, לכתוב כאן: שהעם הפלסטיני הוא בלוף + פיקציה, הינה תמצית מזוקקת של פלורליזם טהור].

   לעולם לא תנתק אדם מתנאי ההתחלה שלו. הם תמיד יהיו שם אצלו. אבל מה שרואים כאן שבהחלט אנשים (בטנק, בפלוגה, במקומות עבודה) מבינים שיש חשיבות שונות, ואין אחד שלא מושפע או שאין לו הרהורים. גם אם הוא יגיד לך שלא.

   לא מכיר את העיתונות הבריטית ואת הלך הרוחות שם לעומק.

   אבל, ישראל שלא נוגעת להם ישירות ביום-יום (נו טוב, עכשיו הם סובלים ממחיר הדלק) - איזה מין פלורלזים זה לחנך כל הזמן לדמוניזציה של ישראל  (כפי שכתבת בתגובה) - זו תעמולה. במקרה היותר טוב זה נדוש ומשעמם כל יום ישראל...ישראל....

    

   בקשר לאירופה - כשנעים מקיצוניות אחת דורסנית לקיצוניות אחרת (הרבה פחות חריפה ובטח יותר טובה ואנושית), עדיין התוצאה לא אמיתית, מהולה בצביעות מתחסדת (קתרין אשטון) ולא מתמודדת עם הבעיות.

   ואת זה היטבת לתאר בתגובות (וכוכבית).

   מילה על המילה השוואה - יש בה צד שווה אבל גם צד שונה. ואת שני אלה אמורים לשקלל. ולהסיק. וזה קשה מאוד ולא תמיד מדויק.

   לסיום, יהי רצון שלא תעלה קנאת אחרים עלי. ובענין הזה אנחנו מושכים אש. ורצוי שננה בצניעות אבל לא בפחדנות יהודית גלותי טיפוסית.

   כי אם משקללים את:

   צעירות המדינה;

   עשרות המדינות מהם באו לכאן אנשים;

   והשכונה העזתית הברוטלית...............

   אז ייתכן שעברנו את אירופה.

     21/3/12 16:06:

   צטט: day-dreamer 2012-03-21 13:33:05


   מערכת החינוך צריכה לעבור מהפכה של ממש.

   הזכרת כאן את נושא החינוך לדמוקרטיה שהוא, בעיני, אבן יסוד לאינטגרציות באשר הן.

   רק כאשר אוכלוסיות פועלות על בסיס של ערכים משותפים: כבוד האדם וחירותו, חופש ביטוי, חופש עתונות,חופש מידע, חופש דת, שויון זכויות, ביטחון חיים, זכות להתנגד למשטר עריץ כל אותם ערכים של תנועת ההשכלה, שטרם הוטמעו גם במדינות המערב, רק אז יש בסיס בריא.


   תמוה בעיני, שמדינות אירופה לא מחייבות איזשהו מסלול של הטמעה ערכית תרבותית לפני שהן מאשרות אזרחות.

   הימנעות זו בשילוב עם היות אירופה יבשת עם תנועת מהגרים גדולה יוצרת כר פורה לשנאת הזר.

    

   הסיבה שמדינות אירופה פחדו לנסות לעצב את המהגרים היא בגלל שאחרי מלחמת העולם השנייה המילים "אפלייה" ו"שנאת הזר" סרסו את הדו-שיח הכנה על נושא ההגירה. הדבר האחרון שמישהו באירופה רצה להחשב זה להיות גזען, וכך העובדה שהורים שאינם מחנכים לדמוקרטיה ובאים מתרבויות עם רקע שאינו דמוקרטי מעולם לא נדרשו לעבור "הכשרה" וקורסי התאמה כי כל חסידי אומות השמאל טענו שזה פאשיזם.

    

   את התוצאה אנחנו רואים כעת...

    

   נ.ב.

   לא מזמן המדינה הבלגית דרשה מאנשים שמתחתנים עם תושבים זרים שיוכיחו שהם יכולים לתמוך בהם וכל החסידות טענו שזו אפלייה כי מרבית אלו שהתחתנו עם תושבים זרים היו....מוסלמים.

    

     21/3/12 15:59:

   צטט: ליאור* 2012-03-21 13:32:34

   למה ההכללה שמערכת החינוך האירופאית לא טובה? בבריטניה בה אני גרה יש חינוך מצויין, הרבה הרבה יותר טוב מישראל. והוא מאתגר ומפתח ומקנה יכולת חשיבה ביקורתית ואבסטרקטית. אתה צודק בחלק מהביקורת שלך על מדיניות ההגירה אבל צר לי, הפוסט שלך רדוד ומכליל. על סמך עיר אחת בבלגיה--מדינה בעייתית כשלעצמה--אתה מסיק מסקנות על יבשת שלמה.

    

   יקירתי,

   אם את חושבת שהחינוך הבריטי עובד אנא הסבירי לי את העובדה שגלזגו היא העיר עם תוחלת החיים הנמוכה ביותר באירופה ובאנגליה כמות ההריונות של נערות הוא מזעזע.

   אם את רוצה עוד דוגמאות לכשלון החינוך אני אשמח להפנות אותך למקורות, גם בעברית

   באהבה

   א.ב.

    

     21/3/12 15:56:

   צטט: זר באירופה 2012-03-21 13:01:30

   מסכים איתך שכור ההיתוך באירופה לא עובד אבל השאלה היא אם אירופה בכלל מתיימרת להיות כור היתוך. אני לא בטוח. אם מישהו רוצה כור היתוך – יש את ישראל או ארה"ב (ומי אמר שכור ההיתוך עובד שם בכלל?). לגבי ה"אנטישמיות", כפי שאתה קורא לזה – האם לא עלה בדעתך שממשלת ישראל אולי גורמת לאותה "אנטישמיות" בכוונה? תחשוב – טיל משוגר באזור עזה מתוך מסוק ישראלי לעבר מחבל בפוטנציה. למה זה גורם? א. הפלסטינים יורים בחזרה ויש לממשלה בישראל שוב תירוץ להכנס בהם. ב. הערבים בעולם שונאים את הישראלים ואז הישראלים חוזרים לארץ בדמעות. הסוכנות היהודית מאושרת, צה"ל מאושר, הממשלה מאושרת, הישראלים מאושרים. והכל הודות לאותו טיל. זה עובד יופי.

    

   שלום לזר :)

   בעבר מדינות אירופה ניסו שלא לעשות כור היתוך וההוכחה לכישלון של השיטה היא בפודינג כפי שאומרים באנגלית. אם ההנהגה הגרמנית מודה שהשיטה שהם בחרו נכשלה, מה יגידו איזובי בריסל? :)

    

   בקשר לאופן שהעולם רואה את הסכסוך ערבי-ישראלי - אם המדד היה האלימות אז הסכסוך הישראלי ערבי היה נמצא איי שם באיזה דף נידח בעיתון - כי יש סכסוכים הרבה יותר אלימים. העובדה שממשיכים להצמיד את כל הבעיות של המזרח התיכון לישראל למרות מה שקרה במדינות סביבנו ומה שממשיך להתרחש בסוריה מראה שהפרספקטיוה האירופאית היא מונעת מהנחות יסוד שאינן מבוססות על הדאגה לשמירת חיי אדם אלא השקפת עולם בה היהודים אשמים במצב העולמי.

    

   ושלא תבין אותי לא נכון - אנחנו טועים ומטעים לא פעם, אבל בין זה לבין הדימוניזציה שנעשית לנו באירופה המרחק גדול מאוד.

    

     21/3/12 15:51:

   צטט: אורי זמיר 2012-03-21 12:30:53

   ראשית יפה כתבת. נגעת כאן בנקודה מאוד משמעותית בחינוך שצריכה לעבור רפורמה רבתית משום שהיא אנכרוניסטית להחריד וזוהי כמובן הביקורתיות. הסיבה בגינה הרפורמה הזו כה נדרשת היא משום שלא רק שהכלכלות שלנו הופכות תלויות יותר ויותר ביחסי גומלין עם כלכלות אחרות אלה שגם החיים שלנו. העולם הופך להיות כור היתוך ומי שיסגור את הדלת בקנזס שלא יתפלא אם ימצא את עצמו יום אחד בארץ עוץ.

   ממליץ לך ידידי לעיין בפוסט שכתבתי גם בנושא חינוך וההתאמות הנדרשות למאה ה-21 כמעט בטוח שתמצא בו עניין...


   תפסיקו לגנוב חלומות !

    

   היי - תודה על מה שכתבת ואכן פוסט מעולה! אגיב שם :)

    

     21/3/12 15:49:

   צטט: שמעון מאיר 2012-03-21 11:10:10

   המימוש בישראל  להתפלגות מדינית, כלכלית, חברתית, דתית ועדתית" דווקא יכול להעיד על חשיבה בקרתית ופלורלזים, כשכל אחד בוחר בדרכו בחיים, והפגש הוא בצבא, אחר כך בחיי היום יום, ובנישואים חוצי מחנות.

   בטויים כגון: "הקיצונים שלהם מול הקיצונים שלנו", ונחמות כגון: "גם אצלנו לא יותר טוב" - מצטער, לא קונה.

   הזהירות הפוליטקלי-קורקטית שלך ראויה, אך היא ממסכת בעשן את הבעיות האמתיות שם.

    

   היי שמעון

   העובדה שאין כמעט זליגה מהחינוך המגביל (ע"ע דתי) לחינוך חילוני מראה שאין כלל פלורליזם - אתה "בוחר" במה שהסביבה שאליה גדלת גידלה אותך. זה שכולנו מספקים הסברים לכך עושה את זה הגיוני רק לנו :)

    

    

     21/3/12 14:12:

   צטט: זר באירופה 2012-03-21 14:06:01

   למר שמעון מאיר: כל פעם שאני מוריד תגובה שלך מהבלוג שלי, אתה צריך להודות לי. עם התגובות שלך אתה רק מביך את עצמך ובאופן כללי אתה גם מוריד את רמת הדיון בקפה-דהמרקר.

   -----------------

   הצחקתני ממרק מצפון שכמוך. שב זר באירופה עם משקפיים ותפסיק להצחיק אותי.

   דעות שמאלניות אינן בשום פנים ואופן עדות ו/או לאיזה אינטלקט נשגב צרוף.

   להפך, השמאל בארץ הוא טיפש, חלול ונבוב.

   פעם, כשלא היה אינטרנט, כל טיפש שרצה להתקבל למקומות מסויימים או להראות שהוא מהצד האינטיליגנטי של החברה, די היה לו שיציג דעות שמאלניות ויצא נאור וחכם.

   הימים האלה חלפו עברו ביעף. גם שבט, אדר ניסן, תמוז ואב.

   וזה אתה שצריך להודות לי ולא להפך.

   ולראייה: סתכל על תגובתך האווילית משרישה על הטילים שבגינם ישראלים כמוך חוזרים לארץ - מיטב הקונפספירציה של זקני ציון - חחהחהחהחה תגיד אתה ליצן?

   ולסיום, גם בעוד כמה גילגולים אתה לא תגיע.

     21/3/12 14:06:
   למר שמעון מאיר: כל פעם שאני מוריד תגובה שלך מהבלוג שלי, אתה צריך להודות לי. עם התגובות שלך אתה רק מביך את עצמך ובאופן כללי אתה גם מוריד את רמת הדיון בקפה-דהמרקר.
     21/3/12 14:00:

   צטט: day-dreamer 2012-03-21 13:44:55

    

   צטט: זר באירופה 2012-03-21 13:01:30

   מסכים איתך שכור ההיתוך באירופה לא עובד אבל השאלה היא אם אירופה בכלל מתיימרת להיות כור היתוך. אני לא בטוח. אם מישהו רוצה כור היתוך – יש את ישראל או ארה"ב (ומי אמר שכור ההיתוך עובד שם בכלל?). לגבי ה"אנטישמיות", כפי שאתה קורא לזה – האם לא עלה בדעתך שממשלת ישראל אולי גורמת לאותה "אנטישמיות" בכוונה? תחשוב – טיל משוגר באזור עזה מתוך מסוק ישראלי לעבר מחבל בפוטנציה. למה זה גורם? א. הפלסטינים יורים בחזרה ויש לממשלה בישראל שוב תירוץ להכנס בהם. ב. הערבים בעולם שונאים את הישראלים ואז הישראלים חוזרים לארץ בדמעות. הסוכנות היהודית מאושרת, צה"ל מאושר, הממשלה מאושרת, הישראלים מאושרים. והכל הודות לאותו טיל. זה עובד יופי.   לדעתי יש רצון לאינטגרציה. ארגון ה- OECD, ארגון בינלאומי של המדינות המפותחות שם לו למטרה אינטגרציה.

   הארגון קולט אליו מדינות המקבלות את עקרונות הדמוקרטיה הליברלית והשוק החופשי. בבסיסו תוכנית לבנייה מחדש של אירופה לאחר מל"ע ה-2. נחשב יוקרתי להתקבל לארגון, יש תועלת כלכלית למדינות המצטרפות אליו, והוא מחייב סוג של היתוך.

   יש כל מיני ארגונים בינלאומיים שחותרים להשיג אינטגרציה אלא שתהליכים עולמיים הם מאוד איטיים.

   צרפת הייתה מונרכיה 1300 שנה, ובמשך כ- 30 שנה עברה מטאמורפוזה שעלתה בשפיכות דמים איומה.

   מדינות המערב שלאחר שתי מלחמות עולם הבינו שצריך אינטגרציה רק שאת השגתה רצוי שלא להשיג בשפיכות דמים אלא דרך רצון חופשי והבנת הרווחים והתועלות שבכך.

   היי דיי דרימר. אתה מבלבל בין אינטגרציה לכור היתוך. בוודאי שאירופה שואפת לאינטגרציה - כלומר שהזרים יתאימו את עצמם לאירופאים (מבחינת שפה, תרבות והרגלים). אינטגרציה זה השתלבות, התמזגות. לעומת זאת, כור היתוך זה אנשים שבאים מרקעים שונים ותרבויות שונות ויוצרים תרבות אחת. לזה אירופה ממש לא שואפת ואת זה אני יכול להגיד לפחות מהנסיון ומהידע שלי. 

    

     21/3/12 13:53:

   ובשתי מילים: קדחת בתחת !

     21/3/12 13:52:

   צטט: ליאור* 2012-03-21 13:32:34

   למה ההכללה שמערכת החינוך האירופאית לא טובה? בבריטניה בה אני גרה יש חינוך מצויין, הרבה הרבה יותר טוב מישראל. והוא מאתגר ומפתח ומקנה יכולת חשיבה ביקורתית ואבסטרקטית. אתה צודק בחלק מהביקורת שלך על מדיניות ההגירה אבל צר לי, הפוסט שלך רדוד ומכליל. על סמך עיר אחת בבלגיה--מדינה בעייתית כשלעצמה--אתה מסיק מסקנות על יבשת שלמה.

   ------------------------------------------

   ועל אותו משקל שאת תוקפת את כותב הפוסט: על סמך מה את קובעת שבבריטניה החינוך מצויין (מצויין !!! לא פחות?

   לפי קתרין קוצ'ר? שלהערכתי הצנועה: הצבועה הזו תוחלף בקרוב. המוסריות ו/או הפאציפיזם האירופי שהיא מייצגת, הוא רקוב מיסוד שורשו הבאוש.

   הקוצ'רית מדברת? הוריה והורי הוריה חיסלו מליוני כושים באפריקה, השיתו עליהם עבדות בכל הגלובוס, יבשת אפריקה עדיין לא יוצאת מהברבריות שלה.

   ואת המזרח התיכון הבריטים חילקו כמו המוח המעוות שלה.

   והאם את גרה בכל בריטניה ?

   ומין לך שמערכת החינוך בארץ פחות טובה? על סמך ביצפר של הבן/בת שלך בשכונה שלך בישראל?

   לא נמאס לכם להשמיץ אותנו מחו"ל - והרי אתם יציר כפינו, והרי אנחנו לפחות פי 1,000 שמים אתכם בכיס הקטן.

   לא נמאס לכם ללכלך.

   הילדים שלי סיימו מערכת חינוך כאן בארץ - הם פחות טובים מהילדים שלך שלומדים בברטיניה? או מילדי בריטניה?

   אז אני אדרוש את עלבון הישראלים ועלבון ילדי ואשיב לך ולכם במילה אחת:

   קדחת.


     21/3/12 13:44:

    

   צטט: זר באירופה 2012-03-21 13:01:30

   מסכים איתך שכור ההיתוך באירופה לא עובד אבל השאלה היא אם אירופה בכלל מתיימרת להיות כור היתוך. אני לא בטוח. אם מישהו רוצה כור היתוך – יש את ישראל או ארה"ב (ומי אמר שכור ההיתוך עובד שם בכלל?). לגבי ה"אנטישמיות", כפי שאתה קורא לזה – האם לא עלה בדעתך שממשלת ישראל אולי גורמת לאותה "אנטישמיות" בכוונה? תחשוב – טיל משוגר באזור עזה מתוך מסוק ישראלי לעבר מחבל בפוטנציה. למה זה גורם? א. הפלסטינים יורים בחזרה ויש לממשלה בישראל שוב תירוץ להכנס בהם. ב. הערבים בעולם שונאים את הישראלים ואז הישראלים חוזרים לארץ בדמעות. הסוכנות היהודית מאושרת, צה"ל מאושר, הממשלה מאושרת, הישראלים מאושרים. והכל הודות לאותו טיל. זה עובד יופי.

    

    

   לדעתי יש רצון לאינטגרציה. ארגון ה- OECD, ארגון בינלאומי של המדינות המפותחות שם לו למטרה אינטגרציה.

   הארגון קולט אליו מדינות המקבלות את עקרונות הדמוקרטיה הליברלית והשוק החופשי. בבסיסו תוכנית לבנייה מחדש של אירופה לאחר מל"ע ה-2. נחשב יוקרתי להתקבל לארגון, יש תועלת כלכלית למדינות המצטרפות אליו, והוא מחייב סוג של היתוך.

   יש כל מיני ארגונים בינלאומיים שחותרים להשיג אינטגרציה אלא שתהליכים עולמיים הם מאוד איטיים.

   צרפת הייתה מונרכיה 1300 שנה, ובמשך כ- 30 שנה עברה מטאמורפוזה שעלתה בשפיכות דמים איומה.

   מדינות המערב שלאחר שתי מלחמות עולם הבינו שצריך אינטגרציה רק שאת השגתה רצוי שלא להשיג בשפיכות דמים אלא דרך רצון חופשי והבנת הרווחים והתועלות שבכך.

    

     21/3/12 13:44:

   צטט: זר באירופה 2012-03-21 13:01:30

   מסכים איתך שכור ההיתוך באירופה לא עובד אבל השאלה היא אם אירופה בכלל מתיימרת להיות כור היתוך. אני לא בטוח. אם מישהו רוצה כור היתוך – יש את ישראל או ארה"ב (ומי אמר שכור ההיתוך עובד שם בכלל?). לגבי ה"אנטישמיות", כפי שאתה קורא לזה – האם לא עלה בדעתך שממשלת ישראל אולי גורמת לאותה "אנטישמיות" בכוונה? תחשוב – טיל משוגר באזור עזה מתוך מסוק ישראלי לעבר מחבל בפוטנציה. למה זה גורם? א. הפלסטינים יורים בחזרה ויש לממשלה בישראל שוב תירוץ להכנס בהם. ב. הערבים בעולם שונאים את הישראלים ואז הישראלים חוזרים לארץ בדמעות. הסוכנות היהודית מאושרת, צה"ל מאושר, הממשלה מאושרת, הישראלים מאושרים. והכל הודות לאותו טיל. זה עובד יופי.

   -----------------------

   ניתוח טילי (או טילאי)-קונספירטיבי פשטני להחריד וזול.

   מסוק ישראלי יורה לעבר מחבל - לא בפוטנציה, כי אם אחד שיש לו קבלות מלוכלכות בדם וקבלות על פעולות חבלה איבה, וזדון זדוניות. לא לוחם חופש ולא נעליים - מ ח ב ל שנולד לחבלה, איבה וזדון.

   א) הפלסטינים יורים חזרה - לא. הם תמיד יורים ולא רק בחזרה. אפילו לפני החזרה הגנרלית הם יורים. הם כל הזמן יורים, גם על אנשים שלהם, ובום-טראח מעיפים אותם מהגגוות או הגגים.

   ב) לא כל הערבים בעולם שונאים את ישראל. גם אני/אנחנו פגשתי ערבים, ולא רק בחו"לון.

   אנחנו מנסים להיות מאושרים בלי קשר.

   תמשיך למרק את מצפונך. העיקר, ומאחל לך, כל טוב באירופה -ברברופה.

   ואת התגובה הזו - לא תוכל למחוק.

     21/3/12 13:33:

    

   מערכת החינוך צריכה לעבור מהפכה של ממש.

   הזכרת כאן את נושא החינוך לדמוקרטיה שהוא, בעיני, אבן יסוד לאינטגרציות באשר הן.

   רק כאשר אוכלוסיות פועלות על בסיס של ערכים משותפים: כבוד האדם וחירותו, חופש ביטוי, חופש עתונות,חופש מידע, חופש דת, שויון זכויות, ביטחון חיים, זכות להתנגד למשטר עריץ כל אותם ערכים של תנועת ההשכלה, שטרם הוטמעו גם במדינות המערב, רק אז יש בסיס בריא.

    

   תמוה בעיני, שמדינות אירופה לא מחייבות איזשהו מסלול של הטמעה ערכית תרבותית לפני שהן מאשרות אזרחות.

   הימנעות זו בשילוב עם היות אירופה יבשת עם תנועת מהגרים גדולה יוצרת כר פורה לשנאת הזר.

    

     21/3/12 13:32:
   למה ההכללה שמערכת החינוך האירופאית לא טובה? בבריטניה בה אני גרה יש חינוך מצויין, הרבה הרבה יותר טוב מישראל. והוא מאתגר ומפתח ומקנה יכולת חשיבה ביקורתית ואבסטרקטית. אתה צודק בחלק מהביקורת שלך על מדיניות ההגירה אבל צר לי, הפוסט שלך רדוד ומכליל. על סמך עיר אחת בבלגיה--מדינה בעייתית כשלעצמה--אתה מסיק מסקנות על יבשת שלמה.
     21/3/12 13:01:
   מסכים איתך שכור ההיתוך באירופה לא עובד אבל השאלה היא אם אירופה בכלל מתיימרת להיות כור היתוך. אני לא בטוח. אם מישהו רוצה כור היתוך – יש את ישראל או ארה"ב (ומי אמר שכור ההיתוך עובד שם בכלל?). לגבי ה"אנטישמיות", כפי שאתה קורא לזה – האם לא עלה בדעתך שממשלת ישראל אולי גורמת לאותה "אנטישמיות" בכוונה? תחשוב – טיל משוגר באזור עזה מתוך מסוק ישראלי לעבר מחבל בפוטנציה. למה זה גורם? א. הפלסטינים יורים בחזרה ויש לממשלה בישראל שוב תירוץ להכנס בהם. ב. הערבים בעולם שונאים את הישראלים ואז הישראלים חוזרים לארץ בדמעות. הסוכנות היהודית מאושרת, צה"ל מאושר, הממשלה מאושרת, הישראלים מאושרים. והכל הודות לאותו טיל. זה עובד יופי.
     21/3/12 12:30:

   ראשית יפה כתבת. נגעת כאן בנקודה מאוד משמעותית בחינוך שצריכה לעבור רפורמה רבתית משום שהיא אנכרוניסטית להחריד וזוהי כמובן הביקורתיות. הסיבה בגינה הרפורמה הזו כה נדרשת היא משום שלא רק שהכלכלות שלנו הופכות תלויות יותר ויותר ביחסי גומלין עם כלכלות אחרות אלה שגם החיים שלנו. העולם הופך להיות כור היתוך ומי שיסגור את הדלת בקנזס שלא יתפלא אם ימצא את עצמו יום אחד בארץ עוץ.

   ממליץ לך ידידי לעיין בפוסט שכתבתי גם בנושא חינוך וההתאמות הנדרשות למאה ה-21 כמעט בטוח שתמצא בו עניין...

    

   תפסיקו לגנוב חלומות !

     21/3/12 11:10:

   המימוש בישראל  להתפלגות מדינית, כלכלית, חברתית, דתית ועדתית" דווקא יכול להעיד על חשיבה בקרתית ופלורלזים, כשכל אחד בוחר בדרכו בחיים, והפגש הוא בצבא, אחר כך בחיי היום יום, ובנישואים חוצי מחנות.

   בטויים כגון: "הקיצונים שלהם מול הקיצונים שלנו", ונחמות כגון: "גם אצלנו לא יותר טוב" - מצטער, לא קונה.

   הזהירות הפוליטקלי-קורקטית שלך ראויה, אך היא ממסכת בעשן את הבעיות האמתיות שם.

   ארכיון

   פרופיל

   א.ב. של אהבה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין