כותרות TheMarker >
  ';

  מ-קלקלה ל-כלכלה: עולם גלובלי-אינטגרלי דורש כלכלה חדשה

  מי ומה צריכים להשתנות בשיטה הכלכלית-חברתית, כדי שנתוני המאקרו הטובים של המשק, יורגשו בכל בית בישראל?
  איך יוצרים שיטה כלכלית שתשרת אותנו, במקום שאנו נשרת אותה?
  מדוע ישראל הפכה לאחת המדינות היקרות בעולם?ואיך הגענו לצמרת העולמית בפערים החברתיים והכלכליים?

  מהפכות לא יעזרו. להיפך - הן מסוכנות.
  גם המחאה החברתית לא תושיע אותנו.
  ערבות הדדית בינינו וסולידריות חברתית הן צו השעה
  ותתפלאו - הן גם משתלמות מבחינה כלכלית.

  0

  הנשק הסודי של כולנו נגד עובדי חברת חשמל

  0 תגובות   יום שני, 23/4/12, 00:01

  הנשק הסודי של כולנו נגד עובדי חברת חשמל

  הצעה מפתיעה שעוד לא ניסינו, כמוצא אחרון

   

  http://www.themarker.com/dynamo/energy/1.1670955 

  וגם

  http://www.themarker.com/dynamo/1.1671422 

   

  מתוך הכתבות: חשבון הנאמנות של חברת החשמל ייפרץ - הוועד בוחן לפתוח בעיצומים

  ארבע שנים לאחר שנחשף חשבון הנאמנות הסודי של עובדי חברת החשמל אישר בסוף השבוע דירקטוריון החברה להתחיל בהוצאת 2.1 מיליארד שקל שנצברו בו לרכש דלק; הוועד יתכנס הבוקר לדון בתגובתו

  ההחלטה על העיצומים החלה בעקבות החלטת חברי הדירקטוריון לעשות שימוש ראשון בכספים שהפקידה חברת החשמל לאורך שנים בחשבון נאמנות לא מורשה, שנועד להבטיח מימון הטבות שונות לעובדי החברה ולגמלאיה, דוגמת הטבת "חשמל חינם", מענקי פרישה, שי לחגים ושי יובל. בחשבון זה נצבר נכון לספטמבר 2011 סכום של 2.1 מיליארד שקל, והוא מנוהל כיום בידי בנק מזרחי טפחות. 

   

  תגובתי

  תיאור המצב:

  לא חושב שיש עוד וועד עובדים מושמץ, שנוא ושמושך אש מהתקשורת ומהציבור הרחב יותר מוועד עובדי חברת חשמל.

  מדובר במקרה קיצון, שיש בו יותר מהכל ויותר מכל הוועדים הבעייתיים האחרים, יותר מוועד עובדי הרכבת, יותר מוועד עובדי נמלי הים. במקרה של חברת החשמל נשברים כל השיאים.

  קל להבין עובדי חברת החשמל מושכים אש:

  • השכר של העובדים הבכירים גבוה מאוד, גם השכר הממוצע גבוה בהרבה מהמקובל
  • החשמל חינם ולכל החיים. עבור עובד בודד, המועסק בחברה מגיל 30 ועד לפנסיה, מדובר בהטבה ששווייה כחצי מ' ₪. אין לזה אח ורע בארץ וגם בעולם זה נדיר.
  • כל השוק הפנסיוני התחרה על כספי ניהול הפנסיה שלהם. הזוכה המאושר, התנדב לעשות את זה בחינם, משיקוליו שלו. לנו, האזרחים הפשוטים זה עולה כ- 1.5% לשנה ועד גיל הפנסיה ישלם כל אחד מאיתנו מאות אלפי ₪ על התענוג המפוקפק הזה.
  • קביעות לכל החיים ונפוטיזם ( העסקה וקידום של קרובי משפחה).
  • כבר שנים, הפרטת חברת החשמל תקועה, בשל התנגדות העובדים.
  • הפוליטיקאים עפר לרגליהם והעובדים מנצלים את כוחם האלקטורלי עד הסוף.
  • מועדון הצרכנות של הוועד, מוזיל עבורם מחירי מוצרים ושירותים לרמה שאנחנו יכולים רק לחלום עליה.

   

  האם הציבור נפגע מההפקרות הזו?

  אלאמלא היינו כולנו נפגעים, לא היינו מתעסקים בזה.

  • עובדי חברת החשמל לא היססו בעבר להחשיך את כל המדינה ולהוריד את השאלטר. הכח הזה עדיין נתון בידם.
  • המדינה, שהיא הבעלים הבלעדיים של חברת החשמל לא מצליחה לייעל אותה וגם לא להפריט אותה, בין השאר בגלל דרישות מוגזמות ויקרות של וועד העובדים.
  • העלות השערוריתית של עובדי חברת החשמל משולמת מהקופה הציבורית, היישר מתקציב המדינה.
  • הניהול הכושל והכח הבלתי מרוסן של העובדים, הביא את החברה אל סף פשיטת רגל והמדינה נאלצת להזרים לה כספים וערבויות, רק כדי לאפשר לה להמשיך ולשרוד. התופעה של מונופול ממשלתי חזק, עם תחרות זניחה, הנמצא על סף פשיטת רגל, היא חריגה בעולם כולו ומצביעה על כשלים ניהוליים דרמטיים ועל כח יוצא מן הכלל של גורמים אינטרסנטיים ובמיוחד העובדים והמקבלי ההחלטות החוששים מכוחם. את המחיר הכבד, משלם עם ישראל כולו וההתייקרויות הנוכחיות בחשבון החשמל של העובדים רק מוכיחים זאת.
   המטמון הסודי של עובדי חברת החשמל

  שנים מדברים על זה, שנים מבטיחים לנו שזה ייגמר ושום דבר לא קורה.

  גם על החשבון הסודי הזה, שפתחו עובדי חברת החשמל עבור עצמם, מבלי לשאול את בעל הבית ושאליו הזרימו למעלה מ-2 מיליארד ₪ !!! לכיסוי התחייבויות לעובדים כמו חשמל חינם לכל ימי חייהם, הממשלה, העיתונאים והציבור יודעים מזה זמן רב.
  כתבו על זה, דיברו על זה, הבטיחו הבטחות שוא ושום דבר לא קרה.

  והנה – לכאורה נפל דבר. הממשלה החליטה להתנהג כבעלת בית ולעשות שימוש בכסף הזה, כדי לשפר את מצבה הפיננסי המעורער של חברת החשמל ובכך למתן גם את העלייה במחירי החשמל.

  התגובה של העובדים צפוייה. הם בחרו לעשות את מה שהם עושים כבר עשרות שנים ושתמיד, אבל תמיד הצליח להם. לאיים, להשמיץ, לשכור לוביסטים ייקרים וממולחים, לנצל את כוחם הרב במגרש הפוליטי, לתקוע רפורמות ותהליכים קריטיים בחברה ואם שום דבר לא יצליח – הם יורידו לכולנו את השאלטר וישביתו את כל המדינה.

   

  הנשק ההחדש שלנו נגד עובדי חברת חשמל: חיבוק וסימפטיה !

  1. לא כל עובדי חברת החשמל מיליונרים וגם לא כולם מקבלים שכר גבוה וחשמל חינם. פערי השכר והתנאים הנלווים בחברה גדולים מאוד.
  2. מדוע עובדי חברת החשמל חיים בתחושה של להיות או לחדול? מוזר, כיון שבמקרים אחרים של הפרטת חברות ממשלתיות גדולות ( הבנקים, בזק, כי"ל ) הסתבר שבטווח הארוך העובדים נהנו מהמהלך. אם נשב יחד איתם סביב שולחן עגול ונקשיב אחד לשני, נוכל להתחיל ולבנות אמון הדדי, כצעד ראשון קדימה.
  3. תפיסת העולם הכוחנית של עובדי חברת החשמל, משולה לאלו של בעלי ההון והטייקונים ערב הפיכה. לו היו מתגמשים במקצת ומתאימים עצמם למציאות, בה מתקיימת תלות הדדית בינינו והרגישות הציבורית לפערים כלכליים ולכוחם של מונופולים עולה, סביר שהיו מצליחים לשמור על חלק מכוחם ומההטבות המפליגות שלהם. אבל חוסר הנכונות שלהם להתפשר ולוותר, אפילו סמלית, והאיום להשבתה, מזמין מדיניות של יד חזקה מצד הממשלה והפעם עם רוח גבית חזקה מאין כמותה של הציבור הישראלי. כלומר, יהיה יותר משתלם לעובדי חברת חשמל לשתף פעולה, לבצע מספר וויתורים. בכך יקנו שקט תעשייתי, יזכו לנקודות בקרב על דעת הקהל ויוכלו להמשיך ולהנות מאחת המשרות הנחשקות במגזר הציבורי.
   כלומר, כדאי להם להסכים ולו בעלמא לחלק מהמאפיינים של חברה החיה בערבות הדדית, רק כדי לשמור על כוחם ומעמדם. אחרת – הם בבעייה רצינית ולא ישרדו את השינויים שעוברת החברה הישראלית מאז קיץ 2011.
  4. אני לא מאמין במהפכות, או בכפייה, אלא בתהליך הדרגתי של שינוי ערכי ותרבותי, באמצעות מערכי הסברה וחינוך ובשיבוץ מושכל של תכני סולידריות, התחשבות וערבות בכלי התקשורת. האם אפשר לעשות זאת עם עובדי חברת החשמל? כנראה שכן, אבל זהו באמת מקרה קצה.
  5. הצעות לפיתרון? מה אם נציע לעובדים שאותם 2 מיליארד ₪ ינוצלו לצרכי הציבור ולמשל יוקצו לטיפול באוכלוסיות נזקקות, להקמת מנגנוני איסוף וחלוקה של עודפי מזון ותוצרת חקלאית ולהקמת כיתות לימוד משודרגות בפריפריה?  בנוסף, ניתן לוועד העובדים נציגות משמעותית בגוף שיחליט לאילו מטרות להקצות את הכספים החברתיים האלה. כך הם ירגישו שהם עושים משהו טוב לטובת החברה ואנחנו נתחיל להתייחס אליהם כאל אחים וחלק חשוב בחברה ובמשק.אלו יכולים להיות צעדים בוני אמון בדרך ליחסים אחרים, לתחילתו של שינוי בין הציבור, הממשלה ועובדי חברת החשמל.
  6. כדי שעובדי החברה יסכימו לוויתורים, אליהם להיות משוכנעים שאנחנו לא צמאים לדמם. זאת שאלה שכל אחד מאיתנו צריך לשאול את עצמו. התשובה איננה מובנת מאליה.

   

  אם לא נקבל את ההצעות האלה, העניינים יקצינו לקרב של ממש, במיוחד על רקע הצפי לחידוש המחאה החברתית לקראת קיץ 2012.
  בקרב הצפוי לא יהיו מנצחים, רק מפסידים.

  בערבות הדדית, זה לא יקרה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   ישראלזיו
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין