כותרות TheMarker >
  ';

  מ-קלקלה ל-כלכלה: עולם גלובלי-אינטגרלי דורש כלכלה חדשה

  מי ומה צריכים להשתנות בשיטה הכלכלית-חברתית, כדי שנתוני המאקרו הטובים של המשק, יורגשו בכל בית בישראל?
  איך יוצרים שיטה כלכלית שתשרת אותנו, במקום שאנו נשרת אותה?
  מדוע ישראל הפכה לאחת המדינות היקרות בעולם?ואיך הגענו לצמרת העולמית בפערים החברתיים והכלכליים?

  מהפכות לא יעזרו. להיפך - הן מסוכנות.
  גם המחאה החברתית לא תושיע אותנו.
  ערבות הדדית בינינו וסולידריות חברתית הן צו השעה
  ותתפלאו - הן גם משתלמות מבחינה כלכלית.

  0

  פורקס: כיפה אדומה נגד הרובוט נשמע קרב הוגן?

  0 תגובות   יום שישי , 27/4/12, 08:10

  כיפה אדומה זה אנחנו, הזאב הוא רובוט מתוחכם למסחר באופציות. ואיפה העיתונות החוקרת? יוק.

  אני חורג ממנהגי וכותב על משהו שלכאורה נוגע לשכבה מצומצמת מאוד אנשים ולא לסוגיות כלכליות-חברתיות לאומיות, אבל בעצם, כשחושבים על זה, יש קשר בין הדברים. במדינה שאזרחיה היו מתייחסים זה אל זה באיכפתיות, דאגה ובערבות הדדית, זה לא היה קורה.

   

  שמתם לב לבאנרים ולקמפיין התקשורתי הרצוף, באתרים הכלכליים המובילים, שמפרסמות חברות למסחר במט"ח או באופציות על סחורות ומטבעות? לא יכול להיות שלא נתקלתם בהם, מדובר בקמפיין רצוף ויקר מאוד שבעצם לא יורד מהרשת.

  החיוכים בפרסומות מספרים לנו על טלי, הסטודנטית שהרוויחה 1,200 דולר בשבוע, ועל עידו מנהל חנות הבגדים שהרוויח 1,900 דולר תוך חודש , על אירנה המזכירה שכבר לא בוכה על המשכורת כי מצאה דרך להרוויח בשוק ההון 750 דולר נוספים ואפילו על נמרוד שכבר לא יכול להתאפק עד שיסיים את קורס האופציות ויתחיל להרוויח כסף.

  Sounds too good to be true

  ?

  מאחורי הקמפיין האגרסיבי הזה, עומדות חברות שמפעילות חדרי מסחר במט"ח ובאופציות והן מזמינות את עם ישראל להירשם לקורס מסחר קצר ובעקבותיו להתחיל לסחור ולהרוויח כסף קל ומהיר, ממש כמו שהמודעות מספרות.

  הפסקה מתודית: אין לי שום דבר נגד החברות האלה, פשוט כי לא בדקתי את הקורס שהן מציעות, את הדגש שהן שמות על ניהול סיכונים זהיר ואת העמלות שהן גובות מהלקוחות הטריים והנלהבים. יכול להיות שמדובר בחברות למופת, הוגנות וישרות. לא בדקתי.

  אבל בכל זאת יש כמה דברים שהדליקו לי נורות אזהרה אדומות:

   

  1. המסחר באופציות ובנגזרים "יורד לעם" : פעם זו הייתה נחלתם של גאונים פיננסים בלבד ושל המשקיעים המוסדיים. אחר כך פעילות בנגזרים הפכה לנכס צאן ברזל של מנהלי השקעות וקרנות נאמנות ושל מעגל מצומצם של סוחרים עצמאיים שמאיישים את חדרי המסחר של חברי הבורסה הפרטיים. 
   אבל הקמפיין הזה מבשר שהמסחר בנגזרים ובאופציות הגיע לנהג המונית, לסטודנטית, למזכירה ואפילו למלצר מהבר השכונתי. 
  2. איפה הדיסקליימר והאזהרות מפני סיכונים אפשריים?  ברמת הרגולציה הנוכחית על קרנות נאמנות, אי אפשר לשווק אפילו קרן נאמנות כספית, לא כל שכן אג"חית, מעורבת או מנייתית, בלי אינספור הבהרות, אזהרות והסברים על המוצר, הסיכון בו ועל כך שהמודעה אינה מהווה תחליף לייעוץ אינדיבידואלי בהשקעות על ידי בעל רישיון.  והנה לפנינו מוצר מסוכן הרבה יותר, בעצם המסוכן ביותר שיש, שמפורסם כך, חופשי חופשי  לציבור הרחב, בקמפיין שמבטיח כסף קל ומהיר, בלי מילה של אזהרה, או הסתייגות. המרשם ברור ומוצג כבדוק: תירשם לקורס, תסיים אותו ותתחיל להרוויח כסף. זה כל מה שאתה צריך לדעת. האומנם?
  3. על משחק סכום אפס שמעתם? הרי כל בר דעת שמבין קצת בשוק ההון, יודע שמסחר בניגזרים הוא בהכרח משחק סכום אפס, בו הרווח של האחד הוא ההפסד של השני. זו המציאות. האם מישהו טרח להסביר את זה לעם ישראל שנחשף לקמפיין אגרסיבי שמפתה אותו להיכנס כמו שה תמים ליער מלא זאבים?
  4. האלגו-טריידינג הוא הזאב ואתם - כיפה אדומה: בשנים האחרונות, המסחר הממוחשב של רובוטים מתוחכמים באופציות, מט"ח ונגזרים, השתלט על השוק לחלוטין. אפילו משקיעים מפורסמים מאוד בארץ, שעשו את כל הונם ממסחר בניגזרים,  מודים היום כי בתאים הנוכחיים לא היו מצליחים להיהפך למיליונרים. המרווחים פשוט התכווצו למינימום, הרובוטים חכמים ומהירים וגופי נוסטרו אגרסיביים של כמה זאבים פיננסים מעסיקים עשרות צוותים של סוחרים מנוסים ומהירי החלטה. מול כל אלה אנחנו שולחים, כצאן לטבח, את אלו שזה עתה סיימו קורס הכשרה ראשוני במסחר. נשמע הוגן? האם הייתם עושים את זה לאח שלכם? לבן שלכם? להורים שלכם? ברור שלא. בגלל זה כתבתי קודם שגם הסיפור הזה מדגים כמה אנחנו רחוקים ממודל חברתי-כלכלי של איכפתיות, דאגה, סולידריות וערבות הדדית. חבל, כי יש בישראל את כל המרכיבים לייצר כלכלה חזקה, שתאפשר לנתוני המאקרו הטובים שלנו, לחלחל לכל שכבות העם ועוד להישאר עם עודף.
  5. על כל בר מזל שאתם רואים מחייך במודעה, כמה הפסידו ונעלמו?  לא יודע אפילו אם הסיפורים במודעות אמיתיים, אבל כולנו מכירים את הסטטיסטיקה האכזרית של המסחר בניגזרים פיננסיים ובמט"ח. לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שהרוב המכריע מפסיד, נכווה ומוחק את כספו. מי מרוויח בכל מקרה? "הבית", כמו שאומרים בקזינו. חברות המסחר מרוויחות מעמלות וממרווח פיננסי מכובד, בכל מקרה. חלקן אפילו מבטיחות בקמפיין ביטוח נגד הפסדים. כלומר, אם בוגר הקורס שלהם מרוויח בחודש הראשון, הרווח כולו שלו. אם הוא מפסיד באותו חודש - ההפסד עליהם. אם זה לא הדליק לכם נורה אדומה שיש כאן משהו שמצריך בדיקה ותחקיר, אז תלכו דחוף לרופא עיניים.
  6. איפה העיתונות החוקרת ? בשנים האחרונות, העיתונות הכלכלית שלנו עלתה מדרגה באיכותה ובאג'נדה שלה. היא כותבת תחקירים, מתעמתת עם טייקונים, קובעת במידה רבה את סדר היום הכלכלי והרגולטורי, ממליכה מלכים ומשפילה גנבים. זה מצויין. תפקיד העיתונות הכלכלית להגן עלינו הציבור הרחב ולהשכיל אותנו באותה השכלה פיננסית בסיסית, שאף אחד לא לימד אותנו בבית הספר ואפילו לא באוניברסיטה ( במרבית החוגים). אז איך יכול להיות שאף עיתונאי כלכלי לא כותב על הקמפיינים האגרסיביים האלה ולא מבצע תחקיר על מי הן החברות המפרסמות, מה איכות הקורס שלהן, כמה עמלות הן גובות, איזה כלים ניתנים ללקוח להתמודד עם הזאבים והרובוטים המתוחכמים ומה הסטטיסטיקה האמיתית של המרוויחים והמפסידים בעסק הזה?  שוב, אינני קובע עובדות ובטח לא משמיץ את החברות המפרסמות. אולי הן קדושות והוגנות. אני רק אומר שבגלל אופיו המסוכן מאוד של המוצר שהן מפרסמות, ראוי היה שהעיתונות הכלכלית תלווה את התחום המתפתח הזה בכתבות, תחקירים וטיפים לסוחרים המתחילים למי להאמין, ממה להיזהר וכו...
  7. חפשו את הכסף : האם ייתכן שהדסק המקצועי בעיתון/אתר הכלכלי מת לבדוק את התחום החם החדש הזה, אבל מנגד אותם גורמים אצלם האחראים על הצד המסחרי ועל הפירסום, מונעים  זאת מהם, בגלל שהם חוששים לאבד את המפרסמים ואת כספם. לא יודע, כי לא בדקתי. אבל השתיקה הרועמת אומרת הרבה. 
  8. לנוכח האתגרים הרבים שלפנינו, לטובת הציבור הרחב, לטובת העיתונות הכלכלית החוקרת ואפילו לטובת חברות המסחר בניגזרים עצמן, אני מקווה שאני טועה.
  9. כלי התקשורת יכולים להאיץ תהליכי שינוי: בערבות הדדית בינינו, זה לא יקרה. למה כוונתי? אם כולנו נתחיל להתייחס אחד אל השני באיכפתיות ונרצה זה את טובתו של זה, לא יהיה זכות קיום למשחק סכום אפס, לא לניצול של בורות פיננסית או תמימות של לקוחות, לא יהיה מקום גם לפרסומים חלקיים ומגמתיים , אלא להיפך, נעבוד כולנו יחד, בשיתוף פעולה ונגלה את הערך הכלכלי האדיר הטמון בסינרגיה, שיתופי פעולה וסולידריות בינינו.
   בנוסף, לא לחינם התקשורת מכונה המעצמה השביעית. האמת היא שזהו ביטוי ישן ואנכרוניסטי, כי בעולם של היום, בו מהפכות מתחילות ומתרחשות בפייסבוק, העיתונות היא מעצמה אדירה, מהגדולות שיש. לתקשורת יש היום תפקיד מרכזי בעיצוב חיינו וביצירת סביבה תרבותית ונורמטיבית שמשפיעה בעוצמה אדירה על כולנו, במודע ושלא במידה. תחת אמנה חברתית כלכלית חדשה, המבוססת על ערבות הדדית בינינו, התקשורת לא תרצה ולא תוכל לעמוד מן הצד ולא להצביע, בצורה ביקורתית ובונה, על סכנות, או טעויות או עיוותים כלשהן ותפעל לטובת האינטרס הציבורי ואף תתמוך בתכנים חינוכיים והסברתיים שיגבירו את אחדותו של העם  ואת הנטייה הגוברת לכלכלה חברתית וסוציאל דמוקרטית. גם בעידן הטלוויזיה הרב ערוצית והרייטינג, ממשך לפעול בבריטניה ה- BBC ואין סיבה שבעולם שאצלנו לא ישולבו תכנים חינוכיים והסברתיים בערוצים שיקבלו במה ציבורית. זו לא בושה.
  10. מי מאיתנו באמת רוצה שילדיו יצפו באח הגדול? ולמה אנחנו מתפלאים אחר כך באיזה אדישות הגיב ציבור הרוחצים, לרבות משפחות וילדים, למה שנתרחש בחוף בוגרשוב בת"א.
  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   ישראלזיו
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין