כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  בלוג אחמד כהן levinget Guy קפה דה מרקר.

  לוינגט גיא- רעיוניסט ופעיל במחאת 2011-2014. בלוג אח mad כהן צבר 450 אלף צפיות מאז הקמתו ביוני 2011. חלק מן המאמרים נמחק. מידע נוסף: קליק על הפרופיל למטה או פייסבוק.

  פרופיל

  Guy levinget
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  0

  המשורר, יצחק לאור, האנסת וגם ירשת ? בלוג אחמד כהן: קפה דה מרקר

  0 תגובות   יום שני, 30/4/12, 00:34

  פרשת יצחק לאור, איננה רק מקרה של קבוצת נשים הקשורות לכך, או חוסר הרצון של התוקפן לקחת אחריות, אלא עשויה להפוך לזעקה ציבורית.   

  .

  זאת מטפורה לצביעות הממסדית ולאדישות המדאיגה כלפי המאבק לאלימות המינית בישראל. הנושא לא מעסיק את הכנסת. במקביל הגדרתי כבר את המאבק כחלק מן המלצות הבלוג למחאת 2012. 

  ''
  .

  עדכון: בשנת 2014: קמה קבוצת נשים נפגעות לאור ובמקביל דף עדויות בפייסבוק:

  .

  לפחות 3 עדויות על מקרי אונס, אחד מתוכם הוא קשר רב שנים קשה לעיכול. השפלות מיליוליות מיניות שונות, ניסיונות תקיפה, הטרדות מיניות פיזיות רבות. ייתכן וטרם נחשף מקרה אונס רביעי בסוף שנות ה 70. העדות המוקדמת לפגיעה מינית היתה בעדות פייסבוק של חנה בית הלחמי בהיות בן 26 והיא בת 16.

  .

  עולה תחושת קיא מן המגננה המסיבית של אנשי תקשורת רבים לעזרתו, חלקם פעילי זכויות אדם, לעזרתו, למרות העדויות הקשות בפייסבוק.

  .

  לאחר הפרסום ביטול הפרס, חברות מרץ: תמר זנדברג ומיכל רוזין, הרגישו נוח לפרסם עצמן בשתי כתבות בעיתון, למרות שאפילו סירבו לענות למיילים של המאבק שלנו. ככה זה תמיד היה, האקטיביזם נלחם, והכנסת מגיעה לדהור.

  ''

  פברואר 2010: 'המקור' (ערוץ 10) על לאור: "זאת תופעה שרירה וקיימת המתנהלת מזה 20 שנה, בעוד שכל אותו זמן איש לא העז לפצות את פיו, לא הנשים שהוטרדו, ואף לא מעסיקיו לאורך השנים".

  ''

  בשנת 2012: שוב תכנית: אבל שום דבר לא קורה בשיח הציבורי.העתקי והדבקי

  https://www.youtube.com/watch?v=7QURh0XVJdg

  .

  עדות ב 2014 חושפת: התנהגות לאור היתה שיטתית מקדמא דנא:

  ''

  עדות אנונימית: "את כל הסיפור שמתי בעבר, וניסיתי להדחיק כמה שרק אפשר. לאחר שקראתי, ושמעתי את עדות של נשים נוספות שנפלו קורבן ליצחק לאור, הבנתי את גודל התופעה".  

  ''

  שנת 1983: מקרה אונס: יהודית אוריה: אוגוסט 2013: פייסבוק: עברתי מקרה אלימות בידי יצחק לאור, כמשוררת צעירה בשנות השמונים: הוא הזמין אותי אליו כדי להכיר את הכתיבה שלי. אחרי שיר אחד בלבד הוא עבר לאלימות מינית ומילולית, ולהתנהגות מופרעת לחלוטין, ולחדירה אלימה תוך כדי קללות, חרפות והשפלות. לא יכלתי לעצור אותו. הייתי משותקת מול האלימות שלו. ברגע שהצלחתי לחמוק מן המגע, ברחתי, כשהוא זורק קללות וחרפות".

  .

  ''

  מקרה אונס: בצילום: שכר אלדן כהן: אפריל 2012: "לאחר ההפגנה, כאשר סיפרו לנו על איומי הנקמה של יצחק לאור, כנגדנו המפגינות, התמלאתי חרדה, שמא הוא יחליט לממש את האיום, ולא יסתפק רק באלימות מילולית"

   

  שנת 1986: "יצחק לאור הגיע לדירתה יום אחד ללא הזמנה. "שמעתי צלצול בדלת וראיתי אותו, זו הייתה הפתעה גמורה" הוא דחף את הרגל בדלת ונכנס באופן אלים, ואני יודעת בוודאות שהוא אנס אותי".  

   

  אשכר: 2010: "בחרתי לפרסם טקסט זה, עם שם גלוי, כי הגיע הזמן שאנחנו הנשים, שהותקפו, נשתחרר מן הבושה ומן האשמה. הגיע הזמן להגיד את הדברים בקול רם וברור. שנה מאוחר: סרטון: http://vimeo.com/12923961

  .

  להלן עדות חדשה שהתקבלה בדף העדויות בסוף 2014:

  ''

  עדכון מאוחר: ספטמבר 2014: נעמית מור חיים: מפרסמת כתבה במעריב

  תקיפה פיזית: "בשיעורים של יצחק לאור היו הכפשת צוות בית הספר, עם דגש סקסיסטי על תלמידתו לשעבר של לאור, הבמאית והמורה אורנה בן דור. שאר השיעור הוקדש להתעמרות מילולית מינית בחברתי לכיתה, עטרה צחור-דיין, הוטחו שם משפטים מטונפים שלא שמעתי כמותם".

   

  "יום אחד אני יורדת  עמו במעלית בית הספר והוא תקף אותי פיזית, הצמיד אותי בכל הכוח לדופן המעלית, התחכך והדביק את הלוע. למזלי היו רק שתי קומות לרדת, ומדובר בשניות. אחרי שהדפתי אותו והמעלית נפתחה, הוא הציע לקחת אותי ברכב לתל אביב. אחרי חצי שנה עזבתי את הלימודים, דאגתי לא להגיע לשיעורים שלו 

  .

  בדיעבד שמעתי על מגוון מעשים מגונים בכפייה שעברו הנשים האומללות אשר עלו לטרמפ.  בהמשך התברר כי זמן קצר לפני, הועף מן אונ' ת"א אבל הנהלת סם שפיגל החליטה להעסיק אותו !

  .
  עשרים שנה מאוחר יותר, למדתי כי עטרה, חברתי לכתה, דווקא כן התלוננה, אך נאמר לה שלא ניתן להפסיק עבודתו של מורה בזמן כזה בשנה. 

  ''

  אפריל 2012: לאור למפגינות: "אתן מנוולות, ואני אתנקם בכל אחת ואחת". הצילום אינו קשור לאירוע. נוטה לאיים בכל הזדמנות כדי להפחית חשיפה. מעולם לא תבע דיבה. 

  .

  בדצמבר: דף עדויות נגד לאור: 2014: סדיזם של שנים מול קורבן: היתה תלמידתו. שיתפה אותו על היותה רגישה ושברירית. ניל עמה מערכת לחצים הקושרים את היצירה והנאה גופנית. כפה יחסים של מרצה סטודנטית. כאשר ביקשה להפסיק איים שלא יהייה עתיד ליצירתה".

   

  "פגעה בה פיזית באמצעות יחסי מין אגרסיביי. כאשר ניתקה מגע, נטה להגיע לדירה וכפה עצמו עליה. הניתוק הסופי היה לאחר אשפוז לתקופה ארוכה, לאחר סבל נורא והחמרה במצב הנפשי התאבדה. כל המידע מצוי ביצירות שלה, מכתבים, יומנים שנמצאו באמצעות שתי חברותה שלה. הצוואה שלה לטענות אלה: כליאה וענישה של לאור על מעשיו".

   

  ''

  ''
  .

  מאי 2010: עדות של משוררת מתחילה: קוראת לצדק: "עוד באותו הערב, לפני שהלכנו, לאור לפת את ראשי וכפה עליי לנשקו. תוך שהוא דוחף בכוח את לשונו לפי, למרות שסגרתי בכוח לכפייה הזאת. 

  http://www.mysay.co.il/articles/ShowArticle.aspx?articlePI=aaadjd

  ''

   

  ''

  שושנה ברנד (נובמבר 2010): אונ' ת"א: הוא ענה לי בקול שלו, “בסדר, שוש, אין בעיות.”  פניתי אחורה וחזרתי למעגל החברים: ואז לפתע הוא צעק: “שוש, שלא תחשבי שאני לא שם לב שכל השיעור את מסתכלת לי על הזין.”

  .

  ". הסיפור  התפ]רסם באתר העוקץ: על אונס.

   

  .

  ''

  10 במאי 2012 מצטרפת Atara Zachor Dayan בפייסבוק, מעל 140 שיתופים: עטרה צחור: בימים האחרונים נשמע קול מלומדים היוצא נגד מספר נשים הטוענות לביצוע הטרדות מיניות, השפלות ואף אונס על ידי משורר נכבד. אני גם בין אלו שחשבו שהמשורר, שהיה מורה שלי, השפיל אותי. בימים האחרונים הבנתי את טעותי. הוא פשוט חיבר עבורי שיר, במיוחד בשבילי, לעתים שורה נאמרה לי בלחש, לעתים בצעקה מול קהל הכיתה.

  ''

  3 במאי 2012: ההפגנה מול בית ביאליק. ערב תרבות אונס.3 מאי 2012. בית ביאליק. 50 מפגינות. 5 שומרי אבטחה. הכניסה חינם נפסלה. אירוע השירה הכי מאובטח בעולם. 

  .

  יולי כהן: "עוד חודשיים לפני הפוסט של אשכר אלדן כהן, סיפרה לי ידידה, ששמה תמר, שהיא מחפשת כתב עת מודפס או אלקטרוני כדי לפרסם מחזור שירים. תמר הייתה בקשר עם "מטעם", ונסוגה משום כי מתי שמואלוף יידע אותה על תוקפנותו של יצחק לאור, הבעלים של "מטעם".

  .

  כאשר שמעתי זאת, ידעתי שאם אפנה לחנה בית הלחמי, פעילה חברתית, היא תזהיר נפגעות פוטנציאליות. שלחתי לה סמס וקיבלתי ממנה תגובה ב- סמס, שגם היא, לפני למעלה מ- 30 שנה, הוטרדה על ידי לאור. כאשר חנה אישרה לי את תוקפנותו של לאור היא לא הכירה את אשכר.

  ''

  תמר ירום, עמיתה למקצוע, אספה עדויות של נשים מתקופת השירות שלהן בצה"ל, ויצאה לימים עם סרט ששינה את נקודת המבט בישראל ובעולם על שירות חיילות בצבא.  לראות אם אני מחייכת. היום, אני מציעה לצלם עדויות של הנשים שנפגעו על ידי אותו האיש שעליו כותבת אשכר אלדן כהן.

  ''

   

  בגיליון יום שישי של עיתון "העיר" מיום 7/5/2010 התפרסמה כתבה מאת יצחק לאור המשתרעת על  10  עמודים בנוסף לעמוד השער. במקומוני רשת 'שוקן' בירושלים ובתל- אביב, ניתנה ההזדמנות לשטוח גרסתו . זאת הפרה של כללי האתיקה העיתונאית, כללים שאותם קבעה מועצת העיתונות. 

  ''
  .

  לאחר הפגנה ב 30 באפריל 2012. מפרסמת "עיתונאית" בשם מיא שם אור, כתבה אוהדת במקום להתרכז בהפגנה, רצופה בסילופים מן השטח:  "ורק לאחר אינספור מילים, שורות, הקריא לאור - שיר. פתאום. שיר מדהים. וגעגוע עז היה בי. לאור לאורך השעתיים ומשהו  נראה יותר ויותר מוכה, הרוס, כועס וחבול" . "לא היה שום סיכוי לנסות להסביר שבאתי גם לשמוע אותן. הן היו עסוקות בלשנואוכל זה נראה רע". 


  אורנה בן דור מגיעה לתמוך בהפגנה. נלחמה להפיץ את הנושא.

  ''

  ''

  ''

  דרישה לביטול הפרס.  

  .

  ''

  דצמבר 2014: פרס השירה של מפעל הפיס ללאור לקראת ביטול. לפחות עדות נוספת על מקרה סדיזם קשה. עדות לא מעטות על ניסיונות תקיפה מול נשים.

  .

  ספטמבר: 2014: טור נוסף בעיתון: נעמית מור חיים: נפגעה מן לאור. עדויות חדשות. הפצה רחבה בפייסבוק.  

  .

  אוגוסט 2013: יהודית אוריה: חושפת עדות על אונס.

  .

  אוגוסט 2012: דיון ציבורי האם להכניס את השירים למשרד החינוך.  

  .

  17 ביולי 2012: הפגנה נדחתה עקב הוצאת לאור מן הזמנה:

  https://www.facebook.com/events/416178258424188/

  .

  מאי 2012 שוב: המקור: ערוץ 10: אורנה בן דור: "יצחק לאור, אתה ביריון מילולי ומיני"

  .

  מאי  2012  מצטרפת Atara Zachor Dayan בפייסבוק,  160 שיתופים סטטוס תוך 24 שעות: טקסט של המשורר הנאור שנאמרו לעטרה צחור דיין, במהלך לימודיה "בבי"ס סם שפיגל כאשר הייתה בת 22. 

  .

  אפריל: 2012: לאור בכנס בבית ביאליק על המפגינות: "אתן מנוולות, ואני אתנקם בכל אחת ואחת". שמחתי לקחת חלק בהפגנה של 50 אנשים בערב שירה לכבודו. הצמרת התרבותית מגיעה לאמנות הכתיבה.  

  http://www.facebook.com/events/229371737163139/229949460438700/?ref=notif¬if_t=plan_mall_activity

  .

  יולי 2011: רחבת הסינמטק: ההפגנה ב 3 ביולי 2011. 30 אנשים .

  http://www.facebook.com/events/233097833376115/

  .

  פברואר  2010 הוצג בערוץ 10 בתכנית "המקור": תחקיר בו סיפרו נשים אחדות כי סבלו הטרדה מינית ותקיפה מינית מצד לאור, בעת שעבד בעיתון "הארץ" ובית הספר סם שפיגל לקולנוע. אשכר חושפת שוב את האונס.

  .

  ''

  ירון לונדון, בערב הוקרה ליצחק לאור, 30 באפריל. מגיע למרות הביקורת.

  ''

  .

  ''

  הילית ישורון, מגיעה לתמוך בערב שירה. בעבר  נחשפה לאלימות פיזית. גם משה איבגי.

  ''

  .

  ''

  בני ציפר, מבקר ספרות בהארץ. המגן של לאור.  בספטמבר 2013: ציפר: שוב: אירוע שירה: נעם פרתום: "במהלך דבריי בני ציפר פלש למרחב שלי על הבמה, דחף אותי קלות, חטף לי את המיקרופון ואמר משהו בנוסח של ״צייד מכשפות״ ושזו הכפשה פמיניסטית מלוכלכת של שמו של איש רוח גדול לשווא, והסתלק. לא השמצתי את יצחק לאור".

  .

  מתוך ההפגנה בבית ביאליק: 2012: אורנה בן דור: חושפת: "ירון לונדון שהגיע לאירוע, לא עוזב את המקום בשאט נפש על ההערה הזאת. בני ציפר,  עורך מדור הספרות של עיתון ה"ארץ" בימי שישי, מסביר בכניסה לאירוע עם חוסר רגישות  לנאנסת,  אשכר, על פילוסוף צרפתי שחנק את אשתו, אבל מקבל חנינה מן המדינה בעקבות תרומתו למדינה".

  .

  שירי-סלע-להבי בפייסבוק "הפילוסוף הצרפתי, לואי אלתוסר היה זה שחנק את אשתו. רק מה? בני ציפר שכח לציין: שהוא לא בדיוק קיבל חנינה. הוא ישב בכלא. שנית, הנסיבות היו שונות. אלתוסר היה חולה נפש במשך שנים רבות. הוא רצח את אשתו כשהיה במצב של חוסר שליטה במעשיו, או לפחות כך נטען".

  ''

  דרג את התוכן:

   בלוג אחמד כהן levinget Guy קפה דה מרקר.

   לוינגט גיא- רעיוניסט ופעיל במחאת 2011-2014. בלוג אח mad כהן צבר 450 אלף צפיות מאז הקמתו ביוני 2011. חלק מן המאמרים נמחק. מידע נוסף: קליק על הפרופיל למטה או פייסבוק.