כותרות TheMarker >
  ';

  כמה מילים על עסקים

  ארכיון

  ניהול והערכת סיכוני אשראי בתנאי שוק משתנים

  4 תגובות   יום חמישי, 3/5/12, 10:40

   

  ''

  האם הנחות העבודה לפיהם פועלים בנקים ותאגידי אשראי כיום בישראל, מתאימות ויכולות להכיל את קצב השינויים בשוק המימון ובאילו כלים ניתן לבחון זאת?

   

  בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים רבים בשוק המימון העולמי. השינויים והתנודות לא פסחו על ישראל וגם כאן אנו עדים לשינויים המחייבים את הבנקים וחברות האשראי להגיב ולהתאים עצמם תנאי השוק החדשים .

  ניתן לתאר מספר שינויים מהותיים בשוק האשראי המחייבים תגובה מהירה כדי שהתשואה על ההון לא תישחק.

  המעמד הבלתי מעורער של תאגידים בעלי דירוג גבוה - מעורער תחום המימון התאגידי,  שהיה נדמה כי הוא קרקע יציבה בתחום המימון , חוב לחברות קונצרניות שמעמדן והדירוג  שלהן גרמו  להקצאות אשראי בהיקף ומבנה שאינו מידתיות לכושר ההחזר שלהן ומבלי שתומחר האשראי באופן שמשכלל את ההסתברות לכשל וכן את השפעת החוב על חוסנה של החברה. אנו עדים לכך שגם בישראל חברות רבות שמעמדן היה בלתי מעורער כשלו בהחזר החוב ולעיתים החזר החוב גרם להתמוטטותן. חרף שינויים אלו  בנקים, מוסדיים וחברות אשראי  עדיין לא לוקחים בחשבון בניתוח בקשות האשראי פרמטרים תפעולים ואיכותיים ומעדיפים לצמצם את החשיפה במקום את הסיכון ובכך שוחקים את התשואה על ההון .

  המערכת בנקאית תחת לחץ מתמיד להקשיח את מדיניות האשראי. בעשור האחרון כפופים הבנקים לשינויים רגולטורים, הנחיות ותקינה חדשות בקצב שכמעט אינו מאפשר היערכות תפעולית הנדרשת על מנת לעמוד בהנחיות החדשות. לצד זה הפיקוח על הבנקים נעשה קפדני יותר תוך הפעל סנקציות ואכיפה שוטפת .  מצב זה בו ההיערכות בהתם להנחיות ותקינה חדשה נמשכות זמן רב גורם לא אחת להקשחת יתר של מדיניות האשראי בזמן שעד להשלמת ההערכות ובכך לא רק שמצטמצמים היקפי האשראי הניתן ללקוחות אלא קמים מתחרים חוץ בנקאים המאפשרים פתרונות מימון .

  קצב השינוי והמשתנים אינו מאפשר היערכות פנים ארגונית. קצב השינויים בשוק המימון, בהנחיות הרגולטור,  בסוגי הסיכונים והמשתנים המשפיעים כמעט ואינו מאפשר הערכות תפעולית פנים ארגונית . בתחום זה ניתן להדגים זאת אף באמצעות השינוי בקצב העדכון של הנחיות באזל שעל אף היווסדות הארגון בשנות השלושים , עדכון ראשון משמעותי פורסם 1988 באזל 1 כעבור כ 18 שנים ב 2006 פורסם עדכון נוסף באזל 2. בעוד בנקים בארץ ובעולם נערכים ליישום הנחיות אלו פורסמו ואומצו הנחיות באזל 3 . התייחסות לקצב השינוי והשפעתו על היערכות לניהול סיכוני האשראי הבנק מההווה נדבך חשוב במערך ניהול הסיכונים של הבנק בתייחסות שהשפעתה עשויה לשנות הנחות יסוד בסיסיות על פיהן פועלות חברות האשראי בישראל

   

  מה עושים?

  כמובן היריעה קצרה מלענות באופן ענייני לשאלה מורכבת זו אך ניתן להצביע על כך כי השינויים וקצב השינוי בשנים האחרונות מחייב היערכות רחבה ושינוי של הנחות העבודה הבנקאיות הנהוגות כיום. בהן מעבר לשימוש במערכות אשראי מתקדמות,  משקל רב יותר לניתוח ודירוג של בקשות אשראי על חשבון דירוג של חברות , התייחסות מספר רב יותר של פרמטרים איכותיים ותפעולים בעת ניתוח בקשת אשראי, הקצאת אשראי מסחרי וקמעונאי שאינו נדל"ן אך מוקצה בהתאמה ליעדי ביצוע ותכנון . שימוש במודלים מתקדמים של Scorecards  לעסקים ולווים פרטיים . וחרף כל זאת יתכן כי המשקל הרב ביותר יש להקצות להיערכות להכיל את קצב השינויים בתחום זה לא בשנים הקודמות אלא הבאות . 

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/5/12 16:42:
   תודה
     4/5/12 14:07:
   התכנית תתקבל באהבה אצל הציבור רק וכאשר יתנהלו ויחשבו טובת הצבור כי עד היום רק הקרובים לצלחת נהנו ולקקו הקצפת הצבור סקפטי עד שיוכח אחרת
     4/5/12 08:46:

   אתה יודע מה מצחיק אותי?

   מצחיקה אותי העובדה שמשקיעים קטנים, לא

   מוסדיים, כאלו המשקיעים ת'לפים בודדים בשוק

   המניות (וביחד, היקף השקעותיהם גדול למדי...),

   סבורים (בטעות...) שאפשר "לעשות" כסף בשוק

   המניות...

   אינטרסנטים וספקולנטים, בהם בנקים ותאגידי אשראי

   שאתה מדבר עליהם, עושים כרצונם בשוק ה"בועות"

   הזה. אחת לתקופה מתגלה רק קצה קצהו של הקרחון

   באיזו שהיא פרשיה מסריחה במיוחד, כזאת הגורמת

   למשקיעים קטנים לברוח לתקופת-מה מהבורסה.

   אנליסטים ומתנחי-מידע בשוק ההון, מפרסמים את הערכות

   שלהם וכותבים אותם במילים סופר זהירות ומתוך הסתייגות

   רבתי. מניותיהן של חברות רבות עולות ויורדות בלי שום קשר

   לביצועים המסחריים שלהם ושערי מניותיהן עולים ויורדים

   רק בהקשר של מכירות/קניות ממונפות של גוש מניות, שחלקם

   מתבצע מחוץ לבורסה...

   גיוסי הון על ידי חברות מתבררות, חדשות לבקרים, כמשהו

   שאין מאחריו שום תוכניות לטווח ארוך. דירקטורים "מטעם"

   הציבור אינם דואגים ל..., ציבור, ונהנים רק מן השמנת והקצפת,

   וגם מן הדובדבן...

   יקירי, צריך לקרוא להרקולס, ודחוף. לשטוף את האורוות...

   למה לא לכתוב את האמת המרה?

     3/5/12 11:30:
   אמיר שלום עדיין למרות כל מה שכתבת קיים בעולם קושי עצום לאתר עסקאות והשקעות ראויות גם ההפך נכון יש קלות כמעט בלתי נסבלת של עסקאות והשקעות גרועות. ראיית הראיות המשקיעים הגדולים בעולם מסתובבים בעולם ומחפשים את אותם השקעות /עסקאות ראויות המפגש של באפט וישקר היא דוגמא למגמה הזו