כותרות TheMarker >
    ';

    זכויות עובדים במקום העבודה

    לסייע לעובדים ומעבידים לדעת ולהבין את הזכויות הנובעות מחוקי העבודה השונים.

    תשלום חופשה שנתית לעובד שמשתכר מעמלות

    0 תגובות   יום שני, 7/5/12, 08:47

     

    דע את זכויותייך – תשלום דמי חופשה שנתית לעובד ששכרו משולם על בסיס עמלות:

     

    מאת עו"ד תמיר קדמי

     

    רוני מועסק  מזה מספר חודשים כסוכן מכירות אצל חברה פלונית, רוני משתכר סך של 5,000 ₪ לחודש עבודה בתוספת עמלות בגין מכירות מוצלחות שביצע רוני ללקוחות החברה.

    רוני ייצא לחופשה שנתית של 7 ימים רצופים בסיומה חזר רוני למקום העבודה. להפתעתו של רוני, מעבידו הודיע לו כי בגין חופשתו השנתית ישולם לו שכר בסיס בלבד, ללא עמלות מכירה שכן, לטענת המעביד בתקופת החופשה השנתית רוני לא מכר סחורה ללקוחות החברה ולכן לא מגיע לו תשלום נוסף עבור עמלות.

    האם המעביד צודק? האם רוני יקבל תשלום עבור חופשה שנתית בגובה שכר הבסיס בלבד או שרוני יזכה לתשלום נוסף בגין עמלות מכירה למרות שלא ביצע מכירה בתקופת החופשה השנתית.

     

    התשובה:

     

    סעיף 10 לחוק חופשה שנתית, תשי"א – 1951קובע כי מעביד ישלם לעובד בעד ימי החופשה דמי-חופשה בסכום השווה לשכרו הרגיל כאשר סעיף 10 (ג) לחוק חופשה שנתית, תשי"א – 1951 קובע כי שכר עבודה הוא כל תמורה, בכסף או בשווה כסף, המשתלמת לעובד על-ידי המעביד בעד שעות-העבודה הרגילות, זולת אם נקבע אחרת בהסכם קיבוצי שאושר לענין זה על-ידי שר העבודה.

    מכאן, אנו למדים כי המעביד חייב לשלם לרוני בעד ימי החופשה דמי חופשה הכולל תשלום גם עבור עמלות מכירה למרות שרוני לא מכר כל סחורה בימי חופשתו השנתית.

    חיזוק לכך אנו למדים מפסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה בע"ע 300048/98 עובדיה סימן נגד הסתור בע"מ, שם בחן בית הדין הארצי את השאלה האם העמלות נכללות במסגרת הסכומים שיש לכלול בתשלום דמי חופשה לעובד. בית הדין השיב על שאלה זו בחיוב, כאשר בית הדין הארצי קובע כדלקמן:

     

     "אין ספק, שהגדרת שכר העבודה הרגיל ככוללת "כל תמורה בכסף או בשווה כסף המשתלמת לעובד על ידי המעביד בעד שעות העבודה הרגילות", למעט סכום המשתלם לכיסוי הוצאות מיוחדות, כוללת בתוכה גם תשלום עמלה. בית דין זה פסק לא אחת, כי "השכר הרגיל" לעניין חוק חופשה שנתית כולל כל תמורה עבור עבודה בשעות הרגילות.

     

    כיצד נחשב את גובה העמלות במסגרת דמי החופשה המגיעים לרוני:

     

     על שאלה זו עונה בית הדין הארצי לעבודה בע"ע 300352/98 נקאש אורן נ' קירבי מערכות מתקדמות לניקוי בע"מ, שם קובע בית הדין הארצי לעבודה כי את חישוב גובה העמלות יש לעשות כדלקמן:

     

     "לגבי חישוב השכר הרגיל לעובד ששכר עבודתו אינו משתלם על בסיס של חודש, (הגדרת עובד בשכר בסעיף 1 לחוק), השכר הרגיל על פי סעיף 10(ב)(2) לחוק הינו - "שכר העבודה היומי הממוצע כפול מספר ימי החופשה; שכר העבודה השנתי הממוצע הוא הסכום היוצא מחילוק שכר רבע השנה שקדמה לחופשה למספר תשעים; היו ברבע השנה כאמור חודשי עבודה לא מלאה, יחושב השכר היומי הממוצע לפי רבע השנה המלאה ביותר שבשניים עשר החודשים שקדמו לחופשה הנ"ל לפי בחירת העובד".

     אומנם סעיף 10(ב)(2) בחוק מתייחס לעובד ששכרו מחושב לפי שעת עבודה, אולם יש מקום להחילו אף לגבי עובד שעמלתו היא שכרו." (הדגשה לא במקור).

                            

     לסיכום: עובד המועסק על בסיס עמלות זכאי לקבלת תשלום עבור עמלות גם בתקופה בה העובד היה בחופשה שנתית ולא מכר דבר ללקוחות החברה.

    לקריאת מאמרים נוספים בדיני עבודה,ביטוח לאומי ופנסיה אתם מוזמנים לאתר הבית של עורך דין תמיר קדמי בכתובת www.kedmi-law.co.il

    דרג את התוכן:

      תגובות (0)

      נא להתחבר כדי להגיב

      התחברות או הרשמה   

      סדר התגובות :
      ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
      /null/cdate#

      /null/text_64k_1#

      אין רשומות לתצוגה

      ארכיון

      פרופיל

      פיד RSS