כותרות TheMarker >
  ';

  אז אני אלך לקצה העולם

  המסע הרגלי לסנטיאגו דה קומפוסטלה ולקצה העולם

  0

  6-8 מאי. הדרך לבורגוס

  9 תגובות   יום שלישי, 8/5/12, 21:41

  6 במאי בבוקר.  יוצא מהאכסניה.  למקום, מסתבר, קוראים וילמביסטיה.  קריר בחוץ.  יוצא לאט לצינת בוקר.  הולך לי כשעה ומשהו ומגיע לוילפראנקה מונט דה אוקה.  מחפש קפה פתוח ולא מוצא. אני לבד בכפר.  מתקדם עוד קצת ומגיע למלון מאד מפואר על צלע ההר.  יפהפה.  נכנס בדחילו עם בגדי ההליכה והנעליים המלוכלכות, אבל מקבלים אותי יפה לקפה ובוקאדיליו (הסנדביץ' קיבל צורה אחרת באיזור הזה ובמקום להיות סנדביצ'ון ממולא, זה הופך לסנדביץ' ענק עם המון נקניק או גבינה). 
  ממשיך בדרך ומטפס בעליה.  תלולה אך לא קשה.  מזכיר קצת את הצמחיה בכרמל.  מגיע לפסגה ושם צלב ענקי.  זה לא סתם צלב,  אלא סימן שכאן הלך לעולמו אדם במהלך הקמינו.  במקרה הזה זו אישה בת חמישים.  זה בערך הצלב החמישי או השישי שאני רואה בדרך, עם ציון פרטי המת. לא פשוט האירוע הזה.
  ממשיך על רמה גבוהה ושטוחה.  קילומטרים רבים של הליכה בשביל בגובה הרמה.  כעשרה קילומטר הליכה בנוף זהה.  יער מימין ומשמאל ושביל באמצע.  כל ההולכים נמצאים במין טור כשכחמישים מטר מפרידים בין האחר לשני.  איש איש והקמינו שלו.  פה ושם יש זוג שהולך ביחד.
  ברגע מסוים שהייתי לבד, יוצא מתוך היער ממולי צבי.  יפה יפה.  אני פולט וואו חרישי והצבי עושה פניית פרסה מהירה ונעלם במעבה היער.  פספסתי תמונה.
  ממשיכים ללכת ואני קצת מתעייף.  בעיקר הרגליים כואבות בגלל יבלת שהתפוצצה. מחליט שהיום אני לא מגזים ונכנס לאכסניה בעיירה קטנטנה בשם ages.  מקום קטן ונחמד.  רק שישה בחדר.  ואיתי בחור ובחורה מגרמניה, הולנדית שחיה באוסטרליה ושרתה כמתנדבת בשנות השבעים בקיבוץ סאסא ואחרי שנמאס לה מרעשי הפיצוצים מלבנון בסאסא עברה לנתיב הל"ה, דנית וקנדית.
  יורדים לארוחת ערב ובשלב מסוים מתחילה "מסיבת עיתונאים" כשאני מתוחקר על שלל אירועי הציונות ממשפט דרייפוס ועד לימינו אלה.  הכל מעניין את החברה.  הקמת המדינה, עליה ראשונה, שניה, הרצל כמובן היחסים עם הפלסטינאים, רמת החיים בארץ ועו ועוד.  אני מרגיש כמו חבר כבוד בשירות הדיפלומטי ומרצה לאורך הארוחה.  לבושתי תפסו אותי בשגיאה, כשאמרתי שאת המכתב J'accuse במשפט דרייפוס כתב ויקטור הוגו.  בדקתי בגוגל והכותב הוא כמובן אמיל זולא. נחיה עם זה.

  בבוקר שוב החבורה מתפרקת ואיש איש לדרכו.  קר ורוח שנמשכת כל היום. היום מתחיל בעליה מאד סלעית ותלולה, אך לא ארוכה.  ממשיך בדרך ופוגש שוב את כריסטיאן ידידי הכומר הפולני בהפסקת קפה.  מפטפטים קצת (שוב הרצאה, קצרה הפעם על הפלסטינאים) וממשיכים.  מתקרב לעיר בורגוס והנוף משתנה לגמרי.  בתחילה אני עובר ליד שדה התעופה המקומי  ואח"כ אני נכנס לאיזור תעשיה מגעיל במיוחד.  משהו כמו מפרץ חיפה ביום אפור ורע.  איכס.  כחמישה ק"מ הליכה, מהם כקילומטר לאורך מפעל צמיגי ברידג'סטון, מסריח מריח הגומי.  אבל גם זה חלק מהקמינו.
  נכנס לבורגוס.  גם כאן קבלת הפנים אפורה ביותר.  שיכונים מוזנחים ותחושת סתם.  צריך לעבור את זה מהר.  מתקדם למרכז העיר וכאן אני רואה קתדרלה יפה ביותר ומולה מלון.  מחליט לפנק את עצמי ומזמין חדר עם נוף לקתדרלה.  עכשיו אני כותב כשמולי נוף מקסים.
  >אחרי מנוחה נכנס לקתדרלה.  בחוץ שתי קבצניות.  כנראה צועניות.  בפנים - לא יאמן ההדר והפאר.  חברה,  ראיתי כנסיות, קתדרלות ואלפי טונות של קיטש נוצרי.  אבל כאן זו ליגה שלא ראיתי.  אולמות אולמות, קאפלות קאפלות ואחת יותר מוזהבת מהשניה. יצירות אומנות מהמעלה הראשונה.  לא צריך להבין באמנות כדי להעריך את זה. הסטוריה ארוכה של קרוב לאלף שנה למקום.  אני לא יודע מה להגיד - בעיני זו הוכחה לעושק ולגזל של הכנסיה משך אלפי שנים כשהעניים בחוץ.  עד היום.  ראה שתי הקבצניות בחוץ,  כשבפנים הכל מואר ומתוחזק בצורה הטובה ביותר שאפשר.  לא יאמן.
  ליד הקתדרלה אני פוגש שני חברה בווארים,  סטפן ופרנץ.  כבני 40. מאד נחמדים.  אנחנו מכירים כבר כמה ימים. פרנץ מספר לי שיום קודם, אחרי שכבר הלכו כ-17-18 ק"מ החליט סטפן פתאום שהוא חייב לראות עוד באותו יום את הקתדרלה בבורגוס. לא עזרו הקיטורים של פרנץ על כאבי הרגליים והוא גורר את פרנץ עוד כ-20 ק"מ.  בכח.  מגיעים לקתדרלה ושם מחכה רעייתו של פרנץ.  הפתעה !
   עכשיו שלושתם פה ליומיים חופשה בבורגוס* והגברים ימשיכו אח"כ.
  הולך לאכול  משהו  ופוגש חבורה עליזה של חברה שאני מכיר מהדרך.  אמריקאי, יווני, הולנדי וכומר פיני שהולכים גם הם לאכול.  נשמע כמו בדיחה...  מתיישבים ביחד ושוב מתפתחת שיחה מרתקת.  הפעם לא על המצב הפוליטי, אלא שיחה על דת, אמונה, והסיבות של כולנו לעשות את הקמינו.  לכל אחד "שריטה" משלו וכל אחד מסיבה אחרת.  הכומר הפיני אדם עדין ביותר, די מזועזע מזה שאני לא מאמין בניסים וכולם די נרגעים כשאני אומר שהיהודים אמנם לא מאמינים בישו, אבל לא מכחישים את העובדה ההסטורית שהיה כזה בחור יהודי מנצרת.  פשוט לא מקבלים את סוגית האלוהות וכו' וכו'.
  ערב.  הולכים איש איש למקומו.  מחר אמור להיות יום הליכה ארוך מאד.

  הבוקר אני קם וגשם זלעפות בחוץ.  התכניות השתנו בין רגע.  נשאר עוד יום פה. אולי אחליף מלון כי הנוכחי יקר, או אולי אתקדם קילומטרים ספורים לעיירה הבאה.  30 ק"מ בגשם לא בא לי ללכת. מסתכל באינטרנט ורואה שמחר צפוי יום יפה - אז לא נשתגע.

  אוכל ארוחת בוקר במלון כמו גדול.  ביצים, בייקון גבינות, מיץ תפוזים, קפה.  כבר מזמן לא היה לי כזה...  הגשם נרגע.  סביבות 1000 אני יוצא לי בלב טוב מהמלון ומהנוף הנפלא של הקתדרלה. טפטוף קל אבל ממש לא מאיים.  מחליט על קטע קצר היום.  נתקדם בכל זאת.  רואה שיש עיירה בשם ראבה דה לאס קלדאצאס ומכוון לשם.  היציאה מבורגוס קצת יותר יפה מהכניסה.  פארק מאד יפה מלווה אותי החוצה.  ואז הליכה בקטע מישורי.  אני כמעט היחיד בדרך.  בשעה הזו כל ה"חברה" כבר התקדמו.  יצאו כנראה בגשם.  בדרך אני פוגש חבורה שמחה ועליזה של שישה גברים מאיזור שטוטגארט.  מסתבר שהם ביקרו כבר בישראל וכי מהישוב שלהם באו כל הייקים שהקימו את שבי-ציון.  אם כך, אם מישהו קורא מאיזור שבי ציון - ד"ש חמה מהחברה בגרמניה.
  מגיע ליעד של היום.  כפר יפה ונחמד.  גם האכסניה חביבה. כמובן שאחרי שאני נכנס לאכסניה מתחיל עוד מבול.  אני יבש ושמח וטוב לב.  הפעם ניצלתי מזה.  יושב כרגע בבר עם שני הולנדים.  רנה ופיט.  שותים כמה בירות ומעבירים את הזמן.

  מחר נעשה את ה-30 ק"מ. 

  בואן קמינו

   

  * לא, אין בבורגוס המבורגרים.

  דרג את התוכן:

   תגובות (9)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     9/5/12 21:50:
   בנושא הזה - אל דאגה - כמויות החמון מכסות על המחסור הזמני בשפק. :-)
     9/5/12 21:36:
   שמחתי לקרוא על הבייקון!!! כבר הייתי מוטרד שתרד לך רמת השפק בדם....
     9/5/12 21:08:
   אני מתגורר כשעתיים צפונה ממך, על הנתיב הצפוני,עכשיו בחוץ 27 מעלות, וצפי קל יותר בהמשך השבוע. נהנה לקרוא את חוויותיך. gumotchen@gmail.com
     9/5/12 17:24:
   טל היקר - מקבל את ההצעה. בתנאי כמובן שנהיה אונליין וכו'. סה"כ הטעות תוקנה מהר :-) וההדורים יושרו. תודה לכולכם על התגובות. זה מחזק !
     9/5/12 13:00:
   תודה ששיתפת!! מצפה להמשך!!!
     9/5/12 12:27:
   עוקבים בקפדנות. תמשיך לעדכן בקצב הזה, שמור על עצמך ונגיע רחוק :)
     9/5/12 00:54:
   כשיש מעל מאה אלף עולי רגל בשנה הגיוני שכמה מהם ילכו לעולמם בדרך. אני מאשים - הרם טלפון בזמן אמיתי בפעם הבאה :)
     8/5/12 23:23:
   היי יורם, עכשיו השלמתי בדיוק קריאה של כל הפוסטים הקודמים. תענוג לקרוא על החוויות בדרך! הרגת אותי עם ההמבורגרים חחחח
     8/5/12 22:52:
   מקסים. תודה על השיתוף

   ארכיון

   פרופיל

   יורם.אופ
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין