כותרות TheMarker >
  ';
  0

  המחאה אינה מסוגלת לשנות את הכנסת

  8 תגובות   יום שלישי, 15/5/12, 00:57

  המחאה אינה מסוגלת לשנות את הכנסת

   

  מאת: אייל עופר

   הכול יודעים שהצרות מקורן בשלטון, בממשלה. הבעיה היא שכולנו איבדנו אמון באפשרות שהשינוי יגיע מהמקום שבו צמחה הבעייה: מבית הנבחרים.

   יש מי שמכריז בפייסבוק על כוונותיו להקים מפלגה. יש מי שמדבר על כך שבחרנו את נציגינו לכנסת והם אמורים לייצג אותנו ולא את אלו המתקראים "בעלי-הון" (למעשה הם בעלי חוב אבל זה סיפור אחר). האם בעזרת נוכחות מתמדת בחדרי הוועדות נביא לשינוי דרכם של חברי הכנסת ? אין ספק שפיקוח על הכנסת נחוץ וראוי, אולם לקוות שהישועה תבוא מהכנסת בתקופה הקרובה דורש מאמץ גדול יותר כדי להתחיל לגלגל את השינוי.

  ''

  מהכיכרות לכנסת? (צילום: דן חיימוביץ')

  האזרח המוחה עדיין אינו מאמין בכוחו לשנות. את האנרגיה המחאתית שיש בנו, הפעילים, יש להשקיע ב: "מחאה – עשה זאת בעצמך". בקיץ היה נדמה לנו לרגע שחלומות של שנים הולכים להתגשם, אלא שמחאה ושינוי אינם דברים קלים או מהירים. הכוחות המתנגדים לשינוי הם אדירים, ועלינו – המוחים – לחזור אל העם.

  גל המחאה הגבוה יותר עוד יגיע. גם צונאמי מתחיל לעתים בנסיגה של מי הים לאחור. אסור לנו לטפח תקוות כי "מנהיגי המחאה" או "נבחרי העם" יביאו לנו את השינוי. על המחאה להמשיך ולדבר ישירות עם העם, כל פרט ופרט, בכל דרך אפשרית. עלינו להגביר את המודעות למצב הדורש שינוי. השינוי יבוא מלמטה ולא מלמעלה. איש לא יבצע את השינוי הזה עבורנו או בשמנו. כפי שאמר מהטמה גנדי:  היה אתה השינוי שאתה רוצה להיות.

  ''

  מדוע הכנסת, במתכונתה הנכחית, אינה התשובה?

  במילה אחת: כסף. ובהרחבה: אינטרסים. לוביסטים. מול המערכת האדירה שאוחזת כיום בשלטון אין לנו, המוחים, כלים אפקטיביים. זה נכון להיום וזה ייקח שנים להשתנות. חברי הכנסת אינם מובילים שינוי אלא עושים מה שצריך כדי להישאר בשלטון.  רק כאשר הם יבינו שכסאם האישי תלוי בעם – מאשר ביכולתם לרצות את האינטרסים  – רק אז הם ימרדו בטייקונים. כיום עסוק השלטון בדיוק במה שעשתה תנובה כאשר הוזילה את מחיר הקוטג' מ-7.40 ש"ח ל-5.90 ש"ח : זורקים לציבור עצם בתקווה שאפשר יהיה לסגור בכך את המחאה, להאמין שהקשיבו לנו ולהמשיך לעשות עסקים כרגיל – על גבו של העם.

   בישראל, פעולת הלוביסטים ודרכי ההשפעה שלהם על חברי הכנסת וכן שיטת הפרמיריייז שדרכה נבחרים חברי הכנסת – אינה ידועה לרוב העם. בסופו של התהליך עם ישראל מצביע על פי מחלוקות פוליטיות ישנות של "שמאל וימין", כאשר מדי עשור הוא מרומם "מפלגת מחאה" אשר מתרסקת בבחירות הבאות משום שאינה יכולה למלא את הציפיות שתלו בה. הפוליטיקה היא מקום משחית ומושחת ומי שחושב שקיץ אחד של אוהלים שינה מצב זה הוא תמים. בארה"ב מתחילים לחשוף את השיטה הזו. גם שם, אף שפעילות הקונגרס שקופה בהרבה, אין שינוי אמיתי ב"שיטה".

   אז מה כן?

  לטפח את המודעות שהשינוי אפשרי. שינוי קורה, אבל קורה לאט.

  לטפח את המודעות לכך שאלו ששולטים בנו מעוניינים בעיקר בדבר אחד: שלא נפריע להם להמשיך לעשות כסף על גבנו. הכסף משפיע על הפוליטיקה כדי שהכסף הגדול יוכל להמשיך ולעשות עוד כסף.

   מהו מקור הכסף הגדול במשק ? אנחנו. הקניות שלנו, ההפקדות שלנו בקופות הפנסיה – זהו מקור הכסף שעליו בונים הטייקונים ו-20 המשפחות את האימפריה שלהם. בעזרת הכסף שלנו הם שולטים בנו. רוצים להבין: "עקוב אחר הכסף" follow the money . רוצים לשנות: תפסיקו לתת לטייקונים את הכסף שלכם.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אייל עופר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין