כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  סיפורים וטיולים ועוד כמה דברים

  סיפורים קצרים, ושירים לעת מצוא פרי עטי, טיולים בארץ בכלל ובשביל ישראל בפרט.
  ועוד כמה דברים שפגשו אותי.

  0

  ממצודת כח לתל חי

  117 תגובות   יום חמישי, 24/5/12, 18:24

  4-5-2012   ממצודת כח לכפר גלעדי


  אורך - 21 קילומטר מדודים בג'י פי אס ללא שמץ של בירבור.

  משך - שש וחצי שעות

  רמת הקושי – קל בהתחלה, בסוף לא.

   


  ליל אמש עבר בשינה עריבה בגן הלאומי חורשת טל.  לא הפריעו רעמי הנחירות ולא השינה במיטה הזרה.

  ביציאה מחורשת טל, נקרה בדרכנו עדר יחמורים שהתבוננו בנו בסקרנות. בתחילת המאה העשרים נכחדו היחמורים בארץ ובעולם, עקב ציד. ב 1956 התגלו מספר יחמורים באירן והם הבסיס להתחדשות אוכלוסיית היחמורים העולמית. בסוף שנות השבעים של המאה העשרים הובאו לארץ ארבע נקבות יחמורים. רגע לפני המהפכה, באחד המטוסים האחרונים שיצאו מאירן. שני זכרים (אירניים במקור) הובאו במיוחד מגן חיות בגרמניה. לאחרונה, יזמה רשות הטבע והגנים פרויקט להשבת חיות התנ"ך. עדר היחמורים הגדול בעולם נמצא בכרמל באזור החי בר. כיום נפוצים היחמורים בישראל בכרמל, בגולן, בגליל ובהרי ירושלים.

  http://cafe.themarker.com/image/2624639/


  בשבע וחצי בבוקר לאחר נסיעה קצרה, הגענו, למצודת כח שנקראת גם מצודת ישע. לפי המסורת יהושע בו נון קבור בכפר המתואלי (שיעי) שהיה כאן, "נבי יושע". המצודה נבנתה בשנות השלושים של המאה שעברה. כדי להתמודד עם המרד הערבי הגדול,  הקימו הבריטים את "גדר הצפון" וכן כמה מצודות לאורך הגבול עם לבנון. מצודות כאלו מדגם "טיגארט" פזורות ברחבי המזרח התיכון. יש המכנים אותן "מיקי מאוס" בזכות צורתן הייחודית הנצפית ממעוף הציפור. חלק מהן משמשות עד היום כתחנות משטרה, בתי כלא ומנהל אזרחי. בנייתן סיפקה לא מעט פרנסה ועבודה ליישוב היהודי המתחדש בזמן שלטון המנדט הבריטי.


  מצודת כח נקראת על שם 28 החללים שנפלו בקרבות לכיבושה במלחמת השחרור. אחד החללים היה דודו צ'רקסקי. חיים חפר כתב עליו את השיר, "היש עוד פלמחניק כמו דודו". במקום אתר הנצחה ובסיס של משמר הגבול. הסמל של משמר הגבול עוצב בדומה למבנה מצודת כח.

  http://cafe.themarker.com/image/2628210/


  השביל ירד צפונה לוואדי קניוני - שמורת  נחל קדש. סבך צפוף ומוצל קידם את פנינו. מים חיים זרמו בין הנקיקים והסלעים. סביבנו צמחו עצי דולב, אלון, אלה וקטלב המאפיינים את האזור. בשביל הסלעי נקבעו יתדות וידיות אחיזה להקל על ההולכים. בזכות גשמי הברכה, שירדו השנה המים הזורמים שיוו לערוץ האפלולי מראה אירופאי.  כעבור שעה,  טיפסנו ויצאנו אל הכביש, לא הרחק  מצמת ישע, היא נקודת ההתחלה.  

  רכס רמים עליו אנו צועדים, מתנשא ממערב לעמק החולה.  מקרן נפתלי הסמוכה לנו בדרום, ועד משגב עם שבצפון . הרכס מיוער ברובו ב"יער הרי נפתלי" שנטעה קק"ל. מערבית לרכס, משתרע עמק יפיפה, ובו מטעי נשירים וגפנים. קו הגבול הסמוך מתפתל  צפונה, לכיוון מנרה ומשגב עם ויוצר את "אצבע הגליל".  קיבוץ יפתח סמוך לנו מצפון ומושב רמות נפתלי מדרום.

  http://cafe.themarker.com/image/2631741/

   

  המשכנו צפונה על הכביש ולאחר מאתיים וחמישים מטר פנינו מזרחה, לדרך עפר טובה שנשאה אותנו אל המורדות המזרחיים של הרכס. במזרח נשקפת רמת הגולן ובתווך נפרש עמק החולה. הראות היום לא משהו, אבל אפשר ליהנות ממראה העמק המשובץ בצורות גיאומטריות שונות שנוצרו על ידי  גידולי השדה השונים. יפים במיוחד מעגלי הענק ששורטטו על ידי הקוונועים המשקים.

  http://cafe.themarker.com/image/2631732/

  (התמונה לקוחה מגוגל מפות)

  לאחר מספר קילומטרים הגענו לגיא רחב ובו כרם מוריק ונאה. בצל אלון גדול עצרנו לארוחת הבוקר. כוס הקפה החמישית (אסף עדיין חסר)  הוצעה לבחור צעיר שצעד בשביל בכיוון דרום. הוא ויתר עליה אבל ביקש וקיבל גפרורים, שחסרו לו להמשך דרכו.

  צעדנו על הדרך הטובה והנוחה עוד מספר קילומטרים. על רקע  הירוק הגלילי שהקיף אותנו, שלטו צבעי הפריחה הסגולים. חוטמית זיפנית, ברקן סורי, געדה מפושקת, לוטם שעיר, ועוד. (תודה יובלש)

  http://cafe.themarker.com/image/2631704/

   

  לאחר חצי שעה של הליכה פנינו מערבה בעליה סלעית ותלולה. הטיפוס הסתיים בפסגה קטנה ועליה, חוות רועים פסטורלית. מיכל מים הוצב באמצע השטח לרווחת הצועדים. לידו עמדה תיבת דואר מיוחדת, ספק פסל סביבתי. לא בטוח שהדוור מגיע לפה.

  http://cafe.themarker.com/image/2626999/


  מכאן המשכנו ל"תפור"  בעליה, צפונה ולאחר כמה מאות מטרים הגענו לדרך נוף הרי נפתלי. הדרך סלולה (חלקה סוג א' וחלקה כביש)  ומתאימה לכל סוגי הרכב. דרך הנוף יורדת במתינות לאורך הרכס אל מתחת לקו מצוק רמים, ומסתיימת בכפר גלעדי.  נופי עמק החולה, נשקפים לכל ארכה.  במרחק – רמת הגולן, בצפון, הר דב, החרמון ומארג' עיון. כשהולכים צפונה, כמו מחלון מטוס, נדמה כי שדות עמק החולה נעים דרומה.


  "בראשית"-  בביצוע חדש של גבי שושן הדהד לנו בראש עוד מליל אמש והוא השיר שבחרנו. למען הסר ספק ניגן אותו הסמארטפון אל מול נופי עמק החולה הפרושים למטה.


  חלק מחוקרי התנ"ך מזהים את אגם החולה בשם  "מי מרום". יבין מלך חצור, כינס פה את מלכי הצפון לקראת הקרב עם יהושע. מלחמת מי מרום הסתיימה בחיסול יבין וצבאותיו ובכך השתלטו בני ישראל על הגליל. בשנות החמישים של המאה שעברה יצאה מדינת ישראל החדשה לפרויקט יומרני  ועצום – ייבוש אגם החולה. המטרה הייתה ליצור שטחי חקלאות ולהפחית את אידוי המים הזורמים לכינרת. הפרויקט עורר התנגדות ספונטנית בקרב חובבי הטבע בארץ ואלו הקימו את "החברה להגנת הטבע". המאבק הותיר שמורה קטנה וראשונה בארץ, היא שמורת החולה.

  בדיעבד התברר כי הקרקעות שנחשפו אינן פוריות והנזקים לסביבה עצומים. משישים אלף דונם שטח אגם וביצות נותרו כיום כחמשת אלפים. בתחילת שנות התשעים הוצפו מחדש חלק מהקרקעות ונוצר אגם מלאכותי, שסביבו תוכננו להיבנות מלונות. ראשונים, זיהו את ההזדמנות העופות הנודדים שהפכו את האגם לנקודת נחיתה מועדפת בנתיב נדידתן. תכנית המלונאות ירדה מהפרק ואילו אגמון החולה נחשב כיום לאחת מעשר תצפיות הציפורים החשובות בעולם. לאחרונה הוחזרו לכאן אפילו הג'מוסים (תואים) כדי לרבוץ בבוץ.


  ירידה מתונה ורצופה של שישה קילומטר הביאה אותנו לפאתי קריית שמונה.  העיר שקבוצת הכדורגל שלה זכתה השנה באליפות היסטורית,  קרויה על שם שמונת הנופלים בתל חי.

  בזמן שהעיניים שלי נשואות לנוף הרחוק, מחפשות יישובים ותוואי שטח מוכרים, מצא שלומי  על השביל, קוצי דרבן (דורבנות) שנבחרו לחפץ המייצג את קטע השביל הנוכחי.


  http://cafe.themarker.com/image/2631734/

   

  הדרבן הוא המכרסם הגדול ביותר ביבשת אסיה. את שמו קיבל מהקוצים המעטרים את גופו. הדרבן גדל בארץ באופן טבעי והוא אחד מבעלי החיים המעטים שמקיימים יחסי מין גם למטרות שמירת הקשר הזוגי. בקבוצה זו נמצא גם האדם,  וכנראה שגם הדולפין.  

  הדרבנית , (ולא הדרבן הזכר) היא זו המחליטה מי יהיה בן-זוגה. מרגע תחילת החיים המשותפים, הזוג הצעיר אינו נפרד.  ניזון בעיקר מפקעות , שורשים  וצמחים.


  לקראת קצה הירידה הארוכה הגענו ל"צוק מנרה". מיזם תיירותי שאפתני הכולל רכבל, מגלשות הרים, טרמפולינות באנג'י ושלל פעילויות בטבע. חלפנו מתחת לרכבל הפעיל, שהוביל קרוניות ריקות.

  http://cafe.themarker.com/image/2631663/

   

  לאחרונה נחנך כאן שביל גיאולוגי, שני קילומטר אורכו . השבר הסורי אפריקאי חשף במצוק רמים שכבות גיאולוגיות שונות, מאובנים ושרידי תקופות קדומות. השביל הגיאולוגי, משולט ומוגדר כ"לימודי". שווה טיול נפרד.  

  הסתפקנו בעצירה ב"גן הגיאולוגי" שנמצא ממש מעל השכונות המערביות של קריית שמונה. המקום מטופח ונעים ובו שולחנות אבן גדולים, פסלים מסלעים ענקיים, צל ורוח קרירה ונעימה. ממש "בית קפה של דינוזאורים".

  ובקיצור, מקום נהדר להפסקת צהריים. זוג בגיל העמידה, הגיע מצפון וקיבל את כוס הקפה החמישית. אתמול החלו ללכת מדן. יש להם בן שצועד בשביל ונמצא כבר ליד אורון, ובת שצועדת בסביבות צובה.


  http://cafe.themarker.com/image/2631733/


  הדרך הפכה לכביש סלול. מכבש דרכים הופיע ודהר לעברנו. נופפנו לו לשלום וצעדנו לתצפית  נוף מדהימה מעל העיר קריית שמונה.


  http://cafe.themarker.com/image/2631735/

   

  התצפית הוקדשה  לזכרו של סמ"ר לירן סעדיה ז"ל, בן קריית שמונה, ולוחם בסיירת אגוז, שנפל בקרב בכפר מרון א-ראס במלחמת לבנון השנייה. על גבי לוחות קרמיקה בסלע, ניתן לראות ציורי קומיקס אותם צייר בחייו. בתצפית עמדה קולית המספרת את סיפורו האישי ואת סיפור מלחמת לבנון השנייה, שסימני שריפות היער שגרמה, עדיין ניכרים סביב.

  במקום יש ספסל עם משפט שצד את עדשת המצלמה – "כשהגלים מתחזקים – מתגלים החזקים".

  http://cafe.themarker.com/image/2629590/

   

  עין רועים היא התחנה הבאה. מקום מטופח ונעים עם שוקת לשתייה המיועדת לבעלי חיים, חניון נוח, ספסלים וצל. זולה מקסימה. אבל לנו כבר אין כוח וזמן. הרגליים כואבות מההליכה הממושכת בירידה על הכביש, והחום כבר מכה בנו. עוד מאמץ, עוד עלייה, עוד פיתול  בדרך והנה הגענו לקצה דרך הנוף, לכביש העולה מכפר גלעדי למעלה, לרכס.

  ירדנו בשביל מזרחה, בדרך חתחתים מסולעת במקביל לכביש.  אבל? איפה הפסלים? רמזור באמצע השביל? קורת בטון מתוחה לרוחב הוואדי? אלו הפסלים? נו באמת.

  שפע של קללות וגידופים ניתכו על מתכנני השביל, על הפסלים, על מזג האויר ועל האבנים הבולטות שהכאיבו לכפות רגלינו המעוכות והצבות. (בינינו לא בצדק).


  http://cafe.themarker.com/image/2631737/


  המקום דווקא מושקע מאד, עם הכוונה, תצפיות, שחזור "שביל הפצועים" לתל חי והסברים חקוקים באבן על ההיסטוריה , החי והצומח בסביבה. בשעה שתיים בצהריים , הגענו לאריה השואג בתל חי.

  את היום הנפלא הזה קינחנו בטבילת רגליים בירדן, ובבירה קרה.

  החיים יפים. 

   

  לקטע השביל הבא

  דרג את התוכן:

   תגובות (117)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     4/7/12 07:22:
   ואוו איזה טיול מושקע ומרתק!
     3/7/12 17:58:
   למרות הקושי הפיזי עונג רצוף...תודה
     3/7/12 16:36:
   איזה כייףף
     29/6/12 07:17:
   שוב אני
     24/6/12 08:43:
   כן, החיים נראים יפים בכתיבתך
     14/6/12 21:21:

    הי,


   כן יום אחד עברתי סביב גדר המערכת שאני מנגן לי במרינד בנד המינורית שלי שלפתע נתקלו עיניי באילים...


   לגבי מצודת כוח הקרב שם היה מיותר לחלוטין שהרי סבא שלי העביר להגנה את היום והשעה בה הבריטים מפנים אותה...


   לגבי האגם אז האח של סבא שלי יבש אותו בשנות החמישים ויש לו משם סיפורי ניסים וניפלאות...


    טוב ונחמד שסיימת עם פסל של דוד פיין!

    

    

     12/6/12 23:26:
   נכון שיפה???!!!! הכי יפה. ואפילו חידשת לי בנוגע לשביל והגן הגיאולוגי - בשבת הבאה הזדמנות לבקר שם. תודה (ובפעם הבאה, אולי תציע לי את הכוס החמישית :)))...
   אין ספק שכיף לך
     7/6/12 10:39:

   צטט: קביאר 2012-05-25 21:26:25

   מעניין השילוב של איראנים עם חינוך גרמני אפילו אם מדובר ביחמורים. מענין איך נראה ומתנהג הדור הצעיר ומה לקח מכל אחד מן הצדדים. מהיותי בחורה פרקטית כל הדרך דאגתי שלא יהיה לכם קפה. שמחתי לשמוע שפתרתם את הבעיה ואפילו כיבדתם את הצועדים שפגשתם
   הקפה באחריות עבדך הנאמן.....!!!!

    

     7/6/12 10:36:

   צטט: מיקה אלמגור 2012-06-06 15:30:58

   לקרוא - קל מאד מההתחלה ועד הסוף :) הקינוח נשמע נפלא
   בהחלט :) 

    

     6/6/12 15:30:
   לקרוא - קל מאד מההתחלה ועד הסוף :) הקינוח נשמע נפלא
     5/6/12 07:36:

   נ ה ד ר ..........
   תענוג לטייל עימכם..אהבתי את ההסברים..ואת התמונות...*

   איזה טיול . מקנאה ...*
     2/6/12 11:36:
   אתם בולעים את המסלול בלגימות גדולות, כל הכבוד! והתיאור מקסים ומעלה נשכחות.
     1/6/12 19:22:
   נהניתי לקרוא אותך מתאר את הטיול היפה שלכם וגם כמובן לצפות בתמונות...
     1/6/12 09:40:
   תודה על סקירה מקיפה ומלומדה....אהבתי!
     31/5/12 11:45:

   מרהיב!!! מתה על חורשת טל!!!

   *

   אלומה

     29/5/12 08:25:

   צטט: רפי הג'ירפי 2012-05-28 23:23:04

   כשהרגליים מתכסחות - הכסת"ח מתרגל...
   ועל רכס מנרה עמד מנחם בגין בזמנו, בפעם הראשונה בחייו, הציץ לעבר עמק החולה (וזה הזכיר לו את אוסטריה או שווייץ...) ואז יצאה הג'נאנה - "בריכות של מיליונרים..."

   הוא בטח התבלבל עם אגם החולה. 

    

     28/5/12 23:23:

   כשהרגליים מתכסחות - הכסת"ח מתרגל...
   ועל רכס מנרה עמד מנחם בגין בזמנו, בפעם הראשונה בחייו, הציץ לעבר עמק החולה (וזה הזכיר לו את אוסטריה או שווייץ...) ואז יצאה הג'נאנה - "בריכות של מיליונרים..."

     28/5/12 14:51:
   משקיען אתה אחאב.נפלא
     27/5/12 22:25:
   חתיכת טיול עשיתם, חבר'ה, כל הכבוד! נהניתי והשכלתי יחד אתכם, תודה.
     27/5/12 19:10:
   חג שמח!!
     27/5/12 18:14:
   כשהגלים מתחזקים-החזקים מתגלים :-))) חג שמח ותודה על טיול וירטואלי מלא
     27/5/12 08:31:
   כמו תמיד ,לקחת אותנו לטיול יפיפה ,תודה רבה לך וחג שמח
     26/5/12 20:58:
   יפה וגם החכמתי... תודה וחג שמח!
     26/5/12 19:49:
   יפה היא מולדתי,לדאבון לב רבים מיושביה לא יפים כמותה.....תודה על השיתוף המהנה.
     26/5/12 19:41:
   תודה על השיתוף וחג שמח.................
     26/5/12 19:34:
   יופי של פוסט.... אהבתי. התמונה עם הפרח הסגול....מקסימה!
     26/5/12 17:07:
   נראה מזמין.
   מאד נהנתי לקרוא את מסלול הטיול באשר לעמק החולה הרוב העצום של הקרקעות שיובשו הפך להיות שדות מעובדים ופוריים, בעיית הכבול חלה על כ 10% מהשטח בלבד, גם אותה פותרים היום ע"י הרטבה רצופה של הקרקע, האגמון על שטח של כ- 1,000 דונם בלבד מתוך מעל 50.000 דונם מעובדים. תודה רבה רבה
     26/5/12 10:20:
   איזה טיול ערכת לנו כל הכבוד אתה אוהב את א"י ללא ספק וזה ניכר בטיולים ובהשקעה שלך חג שמח ושבת שלום
     26/5/12 09:59:
   טיול כייפי ערכת לנו :)
     26/5/12 09:47:
   עם התמונות והתיאור חשתי לרגע שאני אתכם בטיול הזה ,חוויות נפלאות עברתם . חג ביכורים שמח .
     26/5/12 06:57:

   כייף לטייל אתכם אחאב

   אם כי לא נעים להגיד, אבל את הטיול אתכם אני עורך מהכורסא.

     נו טיפוס אורבני קלאסי

     בכל אופן תודה על הרשמים והחוויות

     נהנתי

     וחג שמח

     סוקראטס

     26/5/12 05:28:
   תודה על הטיול בנופים מוכרים שלעולם לא אטייל בהם שוב.
     26/5/12 00:15:

   באמת החיים יפים!
   טיול מקסים...
   חג שמח.

     26/5/12 00:10:
   הטיול מתועד להפליא .תודה .
     26/5/12 00:05:

   צטט: qi 2012-05-25 19:36:02

   החיים יפים (במיוחד בטבע הא?).

    

   תיבת הדואר שלך היא כמובן תיבת קינון לציפורים

   ''

    

   ואתם צילמתם אחת שנבנתה עם סולם שלא מגיע לשום מקום כדי שהציפורים

   תוכלנה לעמוד עליהם. יפה...

    

   תיבת הקינון נבנית מעץ או מחומרים אחרים כגון בטון או חימר.

   מיקום התיבה יכול להיות על גזע עץ, עמוד או על קיר חיצוני של בית, לפי מין הציפור. מידות התיבה גודל פתח הכניסה  וגובה התיבה חשובים ומיוחדים לכל מין ציפור. כמובן כדאי לדאוג לכך שהתיבה לא תהיה במקום אליו מגיעים החתולים. חשוב למקם את התיבות כך שהן תהיינה בצל ולא תחת קרינה ישירה של השמש בצהרי היום. רצוי שפתח התיבה יפנה לכיוון צפון מזרח, דבר שימנע קרינת שמש ישירה בשעות החמות וגם כניסת גשמים לתיבה. רצוי לתלות את התיבה לא יאוחר מסוף חודש ינואר, ועדיף קודם לכן, וזאת  כדי שהציפורים שבשטח כבר תכרנה אותה כשתתחיל עונת הקינון באביב.

    

   חג שמח אחאב

    

   חג שמח ותודה על פתרון התעלומה :) 

    

     25/5/12 21:56:
   נשמע טיול כייפי והתמונות מוסיפות. תודה שהבאת, שבת שלום.
     25/5/12 21:42:
   כשמתגלים החזקים.. הים נס.. והירדן סב לאחור..
     25/5/12 21:26:
   מעניין השילוב של איראנים עם חינוך גרמני אפילו אם מדובר ביחמורים. מענין איך נראה ומתנהג הדור הצעיר ומה לקח מכל אחד מן הצדדים. מהיותי בחורה פרקטית כל הדרך דאגתי שלא יהיה לכם קפה. שמחתי לשמוע שפתרתם את הבעיה ואפילו כיבדתם את הצועדים שפגשתם
     25/5/12 21:14:
   תיעוד מושקע ,תמונות יפות . חג שמח.
     25/5/12 20:59:
   היה כיף להצטרף למסעך דרך המילים והתמונות. תמשיך לטייל וליהנות.
     25/5/12 19:36:

   החיים יפים (במיוחד בטבע הא?).

    

   תיבת הדואר שלך היא כמובן תיבת קינון לציפורים

   ''

    

   ואתם צילמתם אחת שנבנתה עם סולם שלא מגיע לשום מקום כדי שהציפורים

   תוכלנה לעמוד עליהם. יפה...

    

   תיבת הקינון נבנית מעץ או מחומרים אחרים כגון בטון או חימר.

   מיקום התיבה יכול להיות על גזע עץ, עמוד או על קיר חיצוני של בית, לפי מין הציפור. מידות התיבה גודל פתח הכניסה  וגובה התיבה חשובים ומיוחדים לכל מין ציפור. כמובן כדאי לדאוג לכך שהתיבה לא תהיה במקום אליו מגיעים החתולים. חשוב למקם את התיבות כך שהן תהיינה בצל ולא תחת קרינה ישירה של השמש בצהרי היום. רצוי שפתח התיבה יפנה לכיוון צפון מזרח, דבר שימנע קרינת שמש ישירה בשעות החמות וגם כניסת גשמים לתיבה. רצוי לתלות את התיבה לא יאוחר מסוף חודש ינואר, ועדיף קודם לכן, וזאת  כדי שהציפורים שבשטח כבר תכרנה אותה כשתתחיל עונת הקינון באביב.

    

   חג שמח אחאב

     25/5/12 18:29:
   קטע טיול מדהים :-) שבועות שמח
     25/5/12 18:12:
   תעוד מרתק וממצה, והתמונות תורמות לכך. יפי של תאור, יפי של חוויה.
     25/5/12 18:08:
   קסם של פוסט..תודה וחג שמח
     25/5/12 17:54:
   איזה לוקסוס לטייל איתכם מהבית...
     25/5/12 15:49:
   טיול מקסים , חג שמח :)))
     25/5/12 12:59:

   תודה על תשומת ה''שבת שלום וחג שמיח

   יונה

   נגה אחותי התאומה רוקדים ביקורים

     25/5/12 12:40:
   יש מקום לנשים בטיול המרתק הזה? ליחמורים נתתם כבוד יא גברים גברים ! גם. אני. רוצה. !
     25/5/12 11:53:
   בפעם הבאה אני באה
     25/5/12 11:25:
   חג שמח
     25/5/12 10:32:
   נהנתי לקרוא ולטייל איתך....חג שמח.
     25/5/12 09:41:
   מעורר קנאה... תמשיכו לטייל ולהנות.
     25/5/12 09:22:
   יפה מאוד המכלול כולו - ההסברים התמונות. תודה
     25/5/12 09:21:

   העברת לנו חוויה נהדרת.

   "ראיתי" דרכך את הנופים, שבחלקם טיילתי לפני שנים רבות.

   המון תודות.
   שבת-חג שמח,
   רמי


     25/5/12 08:50:
   החיים באמת יפים ויצא לך יופי של פוסט
     25/5/12 08:17:
   תיאור וטיול נהדר,בדיוק אורזת ונוסעת לצפון, חג שבועות שמח...:}
     25/5/12 07:32:

   צטט: סוסהפראית 2012-05-24 23:02:38

   "קום והתהלך בארץ..." באיזה רמת כושר צריך להיות כדי לעבור כזה מסלול ?
   הכושר לא משנה , העיקר הרצון. 

    

     25/5/12 07:31:

   צטט: מלאך מקומי 2012-05-25 01:56:48

   אתה ענק !! אלפי פעמים תודה על כל

   הנהדר הזה שאתה מביא לנו ועל האהבה

   לארץ הנהדרת שלי שלך ושלנו....

   תגיד?כשאתה כותב ,הכל מהזיכרון שלך

   או שאתה מציין לך נקודות לזיכרון תוך כדי

   המסעות ואז משלב את התמונות...

    

   בדיוק להייפך - מצלמים כדי להיזכר...

    

   לטיול יצאנו ומכל שביל נהננו. איזה כיף לך אחאב. חג שמח
     25/5/12 07:30:
   לכל המגיבות והמגיבים....תודה :)
     25/5/12 07:04:
   מרתק תודה שהבאת, נהניתי מאד! חג שמח!
     25/5/12 06:18:
   שיהיו תמיד יפים!
     25/5/12 03:44:
   כיף לטייל אתך ידידי. נהניתי.
     25/5/12 01:56:

   אתה ענק !! אלפי פעמים תודה על כל

   הנהדר הזה שאתה מביא לנו ועל האהבה

   לארץ הנהדרת שלי שלך ושלנו....

   תגיד?כשאתה כותב ,הכל מהזיכרון שלך

   או שאתה מציין לך נקודות לזיכרון תוך כדי

   המסעות ואז משלב את התמונות...

     25/5/12 01:43:
   זה היום השני אם הולכים בשביל מצפון לדרום .החוויות היו לי דומות רק בעליה .תאמת , היה זה יום משבר ,שלא לדבר על השלפוחיות בכפות הרגליים בסופו .גם לא לקחנו בחשבון שאחרי ה21 ק"מ צריך להגיע למקום הלינה.לא יכולתי ללכת ,לא יכולתי לדבר - חוויה מדהימה :) ביום למחרת לא האמנתי שאצליח לנעול נעליים מרוב כאבים אבל אחרי חמש דקות של הליכה כבר קיוויתי שזה יימשך לנצח . בקצב שלי נראה שחלומותיי יתגשמו . המון המון תודה על שאתה מזכיר לנו ש..יש לנו ארץ נהדרת .
     25/5/12 01:00:
   מסלול משגע, אחאב ♠
     25/5/12 00:38:
   אני מתגורר בחו"ל,בנתיים.לשעבר תושב הארץ. מאוד התרגשתי ונהניתי מהפוסט שלך,תודה
     25/5/12 00:38:
   מצודת כח - נבי יושע, מורשת הקרב "שלי" מתקופת היותי צוערת בקורס קצינות. מקום יפה ומרגש לבקר בו.
     25/5/12 00:24:
   לטייל אתך מעל דפי האתר ..................!
     25/5/12 00:19:
   אחלה טיול! צלומים נהדרים.
     24/5/12 23:45:
   המשך לטייל במרחבי ישראל המשך לשתף בחוויות בתיאורים ובתמונות ייש כוח על היוזמות בטוחני שידידך והנלווים אליך לטיולים נהנים מאוד
     24/5/12 23:22:
   נראה לי שאני רוצה לשדרג את חברותנו...נראה לי שיכול להיות מעניין לטייל איתך. התמונות בפוסט...מדהימות והטכסט..פותח את החשק לטייל
     24/5/12 23:02:
   "קום והתהלך בארץ..." באיזה רמת כושר צריך להיות כדי לעבור כזה מסלול ?
     24/5/12 22:26:
   חייב פעם לתפוס את המצלמה ולהצטרף לטיול כזה. :)
     24/5/12 22:25:
   אחאב, כתבה ארוכה ולמרות זאת קראתי את כולה...פשוט כי היא מענינת. לפי הכתבה הזאת די ברור לי שאתה מורה/מחנך, האם אני טועה? אגב, עשית לי צמרמות: לקיים יחסים עם דורבנית...הצילו !
     24/5/12 22:24:
   אחלה תמונות מהטיול
     24/5/12 22:18:
   איתך אחאב אני מגלה מקומות שלא ביקרתי בהם ... טיול מרהיב ומושלם , ואמרתי לא פעם שזה מפתה להצטרף לטיול איתך ...אז מתי ???
     24/5/12 22:16:
   היה כיף לטייל אתך אחאב ואיזה צילומי מרהיבים!*
     24/5/12 22:07:
   איזה עונג פה אצלך !!! חג שמח ותודה
     24/5/12 21:53:

   איתך אני שבה על עיקבותי מלפני שנה, הנאה שלמה.

     24/5/12 21:37:
   קטע יפיפה של השביל. בחרתם ללכת, משום מה, בכיוון ההפוך :)
     24/5/12 21:33:

   תודה ששיתפת בטיולך המקסים.

     24/5/12 21:13:
   וואלה חיים יפים ומדינה יפיפיה.
     24/5/12 21:07:
   תודה על שביל המילים הנפלא שאתה סולל לפנינו בדרכך , תודה על התמונות ועל המידע שאתה מביא .....חג שבועות שמח :))
     24/5/12 21:03:
   תענוג לטייל איתך דרך המילים והתמונות
     24/5/12 20:52:

   אחאב חברי היקר נשיקה

   נהדר היה לטייל איתך במילים ובתמונות

   כתבת קריית שמונה - וממש התקנאתי (-: שאני לא שם איתכם

   אחותי גרה במטולה מרחק 10 דקות משם

   חידשת לי לגבי הדורבן

   תודה חברי ששיתפת אותנו

   חג שבועות שמח אחאב שלנו

     24/5/12 20:51:
   איזו ארץ יפייפיה יש לנו ..תודה על הטיול
     24/5/12 20:32:
   אתה מקסים והתיאורים שלך משובבי נפש
     24/5/12 20:29:
   איזור נפלא, בקדש כדאי היה לעצור ולהכנס לאתר הארכיאולוגי ,לדעתי מרשים מאד.
   נפלאאאאאאא
     24/5/12 20:05:
   אזור מוכר בתיאור נ ה ד ר !!
     24/5/12 19:53:
   אחאב, תודה על השיתוף במסלול הצעידה, התיאור המילולי והתמונות ממש מפתים לצאת לדרך. חג שמח
     24/5/12 19:48:
   בזכותך אחאב למדתי להכיר את ארצנו הנהדרת
     24/5/12 19:39:
   נפלא, מריח בריאות
   * נפלא! חג-שמח
     24/5/12 19:26:
   אתה מטייל גם בשבילי...תודה
     24/5/12 19:25:

   צטט: יובלש 2012-05-24 19:20:48

   רגע, עוד תיקון טעות (איזה נודניק נהייתי)

   אין "גדילן סורי" יש גדילן מצוי ויש ברקן סורי.

    

   תודה על ההערות המלומדות......מומחה קטן אנוכי בהגדרת צמחים. 

    

     24/5/12 19:20:

   רגע, עוד תיקון טעות (איזה נודניק נהייתי)

   אין "גדילן סורי" יש גדילן מצוי ויש ברקן סורי.

     24/5/12 19:18:

   אחלה טיול.
   למצודת כ"ח יש לי יחס מיוחד כי אני קרוי על שם אחד הנופלים שם.

   תיקון טעות אחד-את ארנין ההרים הנדיר לא ראית כי בא"י המערבית הוא גדל בנקודה אחת ויחידה מעל מפל התנור.
   כמו כן גדל במספר נקודות למרגלות החרמון.

   הפרח הסגול בתמונה הוא דרדר גדול פרחים.

     24/5/12 19:17:
   חוויות נהדרות ותמונות מקסימות!
     24/5/12 19:14:
   טיול נפלא . ומצודת כח מזכירה לי נשכחות. חלק נכבד מילדותי בליתי בקבוץ כפר סאלד כך שטיילתי רבות באזור . תודה על התמונות הנפלאות . והאווירה של אני אתכם שם..
     24/5/12 18:58:
   הטיולים שלך משגעים השבת אני נוסע לשם, תודה
     24/5/12 18:56:
   אחאב תודה! אוהבת את הפוסטיול שלך המלל והתמונות מדהימות מחכה לפוסט הבא חג ביכורים שמח
     24/5/12 18:55:
   כיף לטייל איתך.
     24/5/12 18:55:
   *חתיכת טיול נראה שאתה ממש נהנה אהבתי מאוד, חג שמחחח
     24/5/12 18:55:
   תודה על התמונות ועל התזכורת. כבר עשינו את המסלול הזה, אחלה טיול
     24/5/12 18:52:
   נפלא הפוסט והתמונות נהדרות. אשוב *
     24/5/12 18:51:
   תמונות מספרות נהדרות. שבת שלום.
     24/5/12 18:50:
   מתי הספר?
     24/5/12 18:48:
   תודה ששיתפת,המשך טיולים מהנים ויפים צחיתוש
     24/5/12 18:47:
   תודה על הפוסט המעשיר ועל הטיול הוירטואלי, חג שמח
     24/5/12 18:47:

   נראה לי שאתך,

   כולנו מוכנים לצאת לטיולים

   נו, אז מה בנדון???:))))

     24/5/12 18:41:
   בדיוק קראתי את שביל ישראל של איל חלפון הוא גם אסף קוצי דרבנים בדרך....

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   א ח א ב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין