כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ארכיון

  0

  התבוללות ומחירה

  4 תגובות   יום שישי , 25/5/12, 16:43

  הלילה הקודר שבין 18 ל19 במרץ 1944. לילה שהיה שחור משחור שבאה לבשר את חיסולה של יהודי הונגריה. רבים מבני דת משה במקומות שונים באירופה כבר חוסלו ובעיקר אלה מיושבי פולין. הונגריה "נשכחה" על ידי מערכת ההשמדה הגרמנית.  האמת לא נשכחה היא רק נדחתה. נוצר חוסר אמון מסויים בין הממשל בבררלין לבין שליטה בפועל של הונגריה, האדמירל (במיל') מיקלוש הורטי. האחרון נתפס כ"סלחן" בעניין היהודי. נכון שכבר חוקקו שלושה חוקים מאז 1938 ומרץ 1944 אבל המגבלות על היהודים , והנוצרים שפעם היו יהודים לא נראו רציניות עבור הנאצים ועושי דברם  - אנשי צלב החץ של פרנץ סאלאשי.

   

   

  מיקלוש הורטי היה אדמירל בדימוס - ששרת בתפקיד זה במונרכיה -הוסטרו-הונגרית עד התפרקותה ב-1918. אז למונרכיה הזאת היה נמל לים. בעוד שהונגריה של אחרי הסכמי השלום בורסאי (1919) הייתה נטולת יציאה לים. הורטי שימש כנסיך כתר של הונגריה המכווצת לשליש מגודלה שלפני מלחמת העולם הראשונה. פעם שאלו את הורטי -למה הוא מתעקש להמשיך להוסיף לשמו את התואר אדמירל במדינה שאין לה ים? אז הוא תמיד דאג להבהיר שיש סביב ארצו "ים של סלאבים"

   

  יהודים רבים מקרב המתבוללים שביניהם ובעלי עמדות השפעה ההונגרית, כאלה שהם היו בעלי חברות כלכליות משגשגות ושימשו עמודי תווך לכלכלה המקומית לא העלו על דעתם שהונגריה תסתדר בלי היהודים . הם היו בתקשורת, כ-85 מן הרופאים, כשני שליש מעורכי הדין, מרצים באוניברסיטאות, וגם סופרים ועיתונאים שפתחו את התרבות ההונגרית. 

  חלקם היו יהודים ששמרו קשר רופף ליהדותם, ואמנם לא הכחישו את מוצאם, אבל העדיפו שהאחרים [ ההונגרים] לא יזכירו את יהדותם. הרי לפי החוק ששונה ב-1941 היהודים היו "הונגרים בלאומיות., ובני דת משה לפי "אמונתם. היו יהודים רבים שלמען דיקומם החברתי והמקצועי התנצרו ואלה על פניו יכלו להסיר כל חשש מלהיות מזוהים כיהודים. לכאורה כמובן.

   

  היו יהודים שקיבלו תואר אצולה על פועלם למען החברה ההונגרית - היו כ-300 משפחות כאלה. . היהודים היו מאורגנים מבחינת האירגון הדתי לשתי קבוצות עיקריות. האורתודוקסים שמוכרים לנו ממזרח אירופה והנאולוגים [רפורמטורים--מודרניים]. דוקא הרפורמים היו הרוב בהקהילה ההונגרית.

   

  היו למנהיגי הקהילה הרפורמית - נאולוגית קשרים עם גופי שלטון שונים כי הרי היהודים האלה החזיקו במפעלים חשובים -גם צבאיים- והם היו מעצבי דעת קהל בעיתונים בהצגות שרצו בתיאטרונים, וכד

   

  על כן לחלק ממנהיגים יהודיים אלה היה הקו הישיר למנהיג הונגריה, הורטי. גם זה האחרון ליהודי זה או אחר אם נזקק לעיצה כזאת או אחרת...

   

  ישנה טענה שביום הפלישה להונגריה הורטי עוכב על ידי הגרמנים ברכבת שלו בוינה כאשר היה בדרכו לבופשט, שמא יעשה "מעשה טיפשי" אשר יפריע לביצוע ההשתלטות הנאצית על בודפשט. בהונגריה הוקמה ממשלה פרו-נאצית בראשותו של Döme Sytójay .

  הכל היה מאורגן כמו שעון. כדרכם של הגרמנים אשר ב-1944 כבר היו מנוסים בהכנת השטח לחיסול היהודים במקום שהשתלטו עליו, הםנעזרו בגורמים הפרו-נאציים המקומיים- אנשי צלב החץ--Nyilasok -

  אחר הצהרים של 19 למרץ שני קציני SS - האמונים על הכנת חיסול היהודים ,שאחד מהם היה הסרן ויסליצ'ני (WISLICENY) מהקצינים המוכשרים ביחידה הסס' שעסקה ביהודים אשר בהנהגתו של אדוךף אייכמן.

  הסרן ועוזרו נכנסו בשעה 16.00 למשרדי הקהילה ברח' שיפ 12 ורצו להיפגש עם ראש הקהילה. האיש שמואל שטרן שאותו חיפשו לא היה במקום ואז השאירו הודעה אצל מזכירו המבוהל : מחר (ה-20 לחודש) בשעה 10 בדיוק אנחנו נחזור ושלא יעז מי מנהיגי הקהילה שלא יתיצב בחדר הישיבה כאן. נאולוגים ואורתודוקסים (LIBERALEN UND ORTHODOXEN)

  וישליצני "הצטיין" בעבודתו. רק בן 32 היה כאשר הגיע לבודפשט ב-1944 בשליחותו של אייכמן. אבל כבר הספיק לרשום כמה "השגים" בתחום עבודתו. מאחוריו כבר עמדה גירושו של יהדות שאלוניקי אשר ביוון וכן בראטיסלבה אשר בסלובקיה

  השימוש שהנאצים בראשי הקהילות היהודיות המקומיות  בכל מדינה שכבשו היה מן התיכמומים הנבזיים של הס"ס. מנהיגים  אלה שמכירים את המבנה של הקהילות שלהם יוכלו לעזור למכונת החיסול הנאצית את היהודים.

  כל כך פשוט ומחריד עד לשד העצמות

   

   

  כך מתארת אנה פורטר (ANNA PORTER) בספרה "רכבת קאסטנר" [2007], את פתיחת הישיבה של וישליצ'ני וסגנו , הרמן קרומי עם ההנהגה היהודית בבניין הקהילה ב20 למרץ בשעה 10:

   

  "בוקר טוב אדוני היושב ראש פנה אל שטרן - אנא שב לידי. אין לכם סיבה לדאוג, או  ללכת הביתה לארוז מזוודות, ולעזוב את המדינה.

  אם תנהגו באחריות, תצייתו לפקודות של ההנגה הצבאית הגרמנית -לא יקרה לכם  וליהודים כלשהם דבר. אתם תתנהגו כרגיל אל תמשכו כספיכם מן החשבונות הבנקים שלכם."

   

  איזה אחיזת עיניים.

   

  הייתה זאת תחילת הסוף של קהילה מפוארת, שרבים מבניה תרמו בכל תחומי החיים- מדע , ספרות, אמנויות, עיתונאות, כלכלה, רפואה משפטים. כל מה שהצעידה את הונגריה מימי הביניים בקפיצה נחשונית ישר לתרבות אירופאית של המאה ה-20. גדולי פיזיקאים , מתמטיקאים היו שם ורבים למזלם עזבו את הונגריה בטרם בואו של מבול הרצחני- גרמני-הונגרי. כל הזעם שהיה כלפי היהודים של קנאה בהצלחתם, מהתחרות שהיהודים היוו עבור ההונגרים, נתגלה בכל כיעורו. כאילו אמרו נפשינו תמות עם הפלישתים, אבל "נסתדר לבדנו" בלי עזרת היהודים.

  הם לא היו הונגרים "אותנטים", עם שורשים בארץ ההונים. הם היו עוברים ושבים בסטיפה ההונגרית. "באו כאשר הזמנים היו לטובתם ויעזבו כאשר השמש לא תאיר לכיווניהם". תורת הגזע של אלפרד רוזנברג מצא אוזניים קשובות גם בגירסאות הונגריות של זולטאן בושניאק (ZOLTAN BOSNIAK) , וגזענים מקומיים אחרים.

  היהודים עם "אינטרנציונליסטי" גרמו לנו להפסיד את מלחמת העולם הראשונה (אצלנו כמו אצל אחינו הגרמנים) ואחר כך הפיצו את הבולשביזם בחלקת אלוהים הקטנה שלנו . בהסכמי השלום של 1919. הפסדנו את "אדמתנו היקרה" ונותרנו עם הזרים [היהודים]. הם "היטיבו לדעת" מה טוב לעם ההונגרי יותר מאיתנו" הם "שיפרו" את השפה שלנו, הכניסו בו חידושים, כי הרי הם ידעו כל דבר יותר טוב מאיתנו.

   

  לא עוד.

   

   

  לכל הקידמה היהודית יש לשים קץ. אנחנו נחזור לשורשינו שלנו, ואנחנו נקבע לבד את עתידינו. "יהודים נמאסתם". את נחשול הרעל שהיה בידי רבים מההונגרים של התקופה לא ניתן היה לעצור. לקחו יהודים מיטיבים , כאלה שנלחמו במלחמות של ההונגרים, כאלה בחזית ההסברה בדיוק כמו בשדה הקרב וכולם היו צריכים להיות מחוסלים.

   

   

  לגבי עמדת היהודים השונים בפרק הבא

   

   

  זכויות שמורות לצבי הרטמן 

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/5/12 17:37:
   תודה על המידע המעניין על גורל יהדות גדולה וחשובה. אני זכית להכיר ,בשל משפחת בעלי, את יואל והנזי בראנד ומצד שני כמה משפחות יהודיות הונגאריות חרדיות מאד. דומני שציינתי זאת, אבל לרגל מאמרך זה מזכיר לי דמויות מעניינות מיהדות זאת. מהבית -הגיעה המשפחה מליטא ומרומניה, בימי העליות הראשונות לארץ-ישראל, וזו הייתה מהות אחרת לגמרי.
     26/5/12 17:33:
   ממתינה להמשך ...חג שמח צבי .
     26/5/12 15:44:
   מעניין
     25/5/12 22:37:
   אני רוצה להעיר שה"סיפור ההונגרי" שהבאתי כאן זאת דוגמה קלאסית כאשר בעל אמצעי האכיפה, בעל השליטה על הצבא , משטרה חש "מאויים" על ידי גורם נטול אמצעים פיזיים להגנה אבל בעל יכולת שליטה בגלל כישוריו. החזק מרגיש מאויים על ידי החלש, גם אם לאחרון אין כל כוונה לאיים על שלטונו של החזק. בעל כוח האכיפה נעזר באמצעיו "הפרימיטיביים" יותר וכמובן בקרב הפיזי לחלש אין סיכוי. החזק חש שכבודו נרמס, שהוא בעל הבית אבל לא ממש. הוא מגייס את הנשק הכבד ביותר כדי לרמוס את החסר הגנה. הוא לא רוצה שיישאר זכר ל"חלש" שפתאום יותר חכם מן החזק

   פרופיל

   Zvi Hartman
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   titulic