כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  דרך העיניים שלי

  0

  כך כופים עלינו חזרה בתשובה

  32 תגובות   יום שני, 4/6/12, 09:33

  לפי מה שנכתב במספר עיתונים, מאבטחי קניון "רמת אביב" מנעו בסוף השבוע האחרון את כניסתו של שניאור שניאורסון, חרדי מחסידות חב"ד. לטענת המאבטחים, הנהלת הקניון הורתה להם לפעול כך בגלל שהרבה לקוחות מתלוננים על הפעילות הדתית של החב"דניקים בחלקים נרחבים של הקניון.

   

  מקרה זה צריך להצית את הדיון בנושא תופעת החזרה בתשובה וכל אותם גורמים שדוחפים אותנו לחזור בתשובה. לי באופן אישי יש כמה קרובי משפחה וכמה חברים שחזרו בתשובה. אולי גם אתם הקוראים מכירים את זה מקרוב. זה יכול לקרות לאח או לאחות שלנו, לחבר או לחברה שלנו, לבן דוד או לבת הדודה שלנו. נראה לי שכמעט בכל משפחה חילונית בישראל יש לפחות מישהו אחד שעבר את הגבול לצד הדתי. אסור לנו להיות תמימים או טיפשים ולחשוב שהתופעה הזאת מתרחשת מעצמה - מרבית אותם חוזרים בתשובה עושים זאת בגלל שהם פותו לכך. מי הם אם כן אותם גורמים שמנסים לפתות אותנו?

   

  1. חסידות "ברסלב" עם ישיבות כמו "שובו בנים" או "חוט של חסד".

  2. חסידות "בית חב"ד" עם שלוחי חב"ד.

  3. מפלגת "ש"ס" עם רשת החינוך "אל המעיין".

  4. ארגונים למיניהם כמו "לב לאחים", "ערכים", "שופר", "אור החיים", "הידברות", "תכלית", "רבדים", "צוהר" ועוד ועוד ועוד.

   

  כל אותם חסידויות, מפלגות וארגונים פועלים סביב השעון למען החזרה בתשובה של ישראלים ויהודים לא רק בישראל אלא בעולם כולו. בואו ניקח לדוגמא את "בית חב"ד" – חסידות זו שמה לעצמה מטרה להגיע לכל מקום בעולם שבו יש יהודים ולכן יש להם יש בערך 3500 בתים ברחבי העולם שבהם גרים 4000 שלוחי חב"ד (לא כולל המשפחות שלהם). על הנייר הייעוד של שלוחי חב"ד הוא לחבר בין היהודים לבין המסורת היהודית אבל בשטח זה אומר שאי אפשר לטייל ביערות של הודו או קולומביה מבלי שאיזה שלוח כזה יקפוץ עלינו מבין העצים ויציע לנו לעשות איתו שבת. במדינות מערביות החב"דניקים נוקטים בשיטות יותר מעודנות כדי למשוך אליהם קהל – בארצות הברית הם נעשו פופולריים כי הם הזרם היהודי היחידי שלא גובה דמי חברות ובאירופה הם עושים שיווק גרילה על ידי שתילת הודעות בפורומים של יהודים ובקבוצות פייסבוק של מהגרים ישראלים. אתם אולי שואלים את עצמכם מי מממן את כל הפעילויות, המגורים והתחזוקה של בתי חב"ד? בעיקר בעלי הון יהודים וישראלים (כמו לב לבייב או מוטי זיסר) שתורמים להם מאות מיליונים וגם מדינת ישראל שמממנת בערך 20% מהפעילות של צעירי חב"ד בישראל (לא כולל את התמיכה הכספית של הרשויות המקומיות). בית חב"ד היא חסידות עשירה, מסיבית ומשומנת, עם זרועות שמגיעות לכל נקודה על הגלובוס.

   

  בישראל הקטנה אפשר לראות את החב"דניקים והברסלבים על בסיס יומיומי בכל עיר בישראל וגם במושבות, מכפר הורדים בצפון עד לאילת בדרום. הם נוסעים באין מפריע ברחובות עם הטנדרים הקולניים שלהם ואף שוטר לא מעז לעצור אותם על הפרעה לציבור. הם נכנסים על תקן "מתנדבים" לבסיסי צה"ל, לאוניברסיטאות ולבתי החולים והכל במטרה לקרב חילונים אל הדת. הם מקימים את הדוכנים שלהם באין מפריע מול שערי בתי ספר, בתחנות הרכבת, בצמתים מרכזיים ואז הם מחלקים דיסקים, ספרונים ועלונים או שהם מנסים לשכנע את עוברי האורח להניח תפילין. שום דבר לא עוצר בעדם. הם נמצאים בכל מקום שתפנו אליו את הראש, באישור ובגיבוי. 

   

  הכפייה הדתית הזאת בנוף הציבורי נראית לנו כיהודים כל כך טבעית. רובנו אולי דוחים את המחזירים בתשובה בנימוס וממשיכים ללכת אבל האם מישהו שואל את עצמו כמה אנשים נופלים כל יום ברשת? כמה אנשים באמת חוזרים בתשובה בכל שנה? אי אפשר לדעת. אני לא יודע אם נאספים נתונים כאלה וגם אם כן, הם לא מתפרסמים. הערכות גסות מדברות על כמה אלפים בשנה. אלפי חוזרים בתשובה בשנה! יש אמנם בכל שנה כמה מאות של חוזרים בשאלה אבל אין ספק שהדת מובילה ביתרון ניכר. חוץ מכמה חיכוכים שמדי פעם צצים ברחובות רמת אביב, תעשייה שלמה של החזרה בתשובה זורמת באין מפריע ובמימון המדינה.

   

  אבל אם לומר את האמת, אני יכול להבין אנשים כמו אורי זוהר או איה קרמרמן. אני יכול להבין מדוע ישראלים בגואה או בתל אביב חוזרים בתשובה. כל זה קורה בגלל שהחילוניות הישראלית פשטה את הרגל והחינוך החילוני נכשל. לצעירים או לזקנים בישראל אין שום סיבה טובה לבחור בחילוניות כי ממשלות ישראל הפכו אותה ללא משתלמת. זאת משוואה מאוד פשוטה:

   

  - החילוניות בישראל מציעה בורות, פשיעה, סמים וריקנות. החילוניות מציעה את הדרך הקלה, המהירה, הפשוטה והשיטחית. לחילונים ולחוזרים בשאלה יש רק בדידות, תוכניות ריאלטי, בעיות חברתיות וחובות לצבא ולמדינה.

   

  - הדת לעומת זאת מציעה ערכים, חוכמה ואהבת הארץ. הדת מציעה טוהר, זוהר, קבלה ואור. לדתיים ולחוזרים בתשובה בישראל יש חברים, מוסדות פרטיים או ממשלתיים שתומכים בהם ובנוסף הם זוכים בשידוך נאה וחיי חברה נעימים בבית הכנסת.

   

  אז מה הבעיה בכל הסיפור הזה? מה מטריד אותי אישית בכל הסיפור הזה? ובכן, כל אותם חוזרים בתשובה צריכים לתת משהו בחזרה בתמורה לחיים הטובים שהם קיבלו - הם חייבים להיות נאמנים במאה אחוזים לקהילה הדתית שאימצה אותם. החוזרים בתשובה מנתקים כמעט כל קשר למשפחה ולחברים החילונים שאיתם הם גדלו כל חייהם. הרבנים אומרים להם בגלוי שהם כבר לא צריכים לשמוע בקול ההורים שלהם. אני לא אשכח איך הורים של חבר טוב שלי אמרו לי בעצמם שמהרגע שהילד שלהם חזר בתשובה, הם איבדו את הילד שלהם לטובת הרבי. אותם רבנים ממש קורעים ילדים מחיק ההורים שלהם אל תוך חיק הדת. מי שחוזר בתשובה עד מהרה מתבייש במשפחתו החילונית. מי שחוזר בתשובה קובר את עברו, שוכח מאיפה הוא בא ובתמורה לכך הוא מקבל חיים נוחים ותמיכה רוחנית וכלכלית.

   

  אין לי שום דבר נגד הדת או נגד הדתיים או נגד המסורתיים. אם הישראלים רוצים להיות "מחוזקים" אין לי בעיה. אם כל הערים בישראל רוצות להתחרד אין לי גם שום תלונות. הבעיה שלי היא עם התעשייה המשומנת היטב שמחזירה בתשובה את האנשים הקרובים לי ואחרי זה מסיתה אותם נגדי. מה שמפריע לי זה שהחילונים בישראל אפילו לא מנסים להאבק נגד שליטת החרדים בפוליטיקה ובחיים שלהם. זה די ברור שכל השתיקה סביב הכפייה הדתית תוביל למקום רע אבל זה כבר לא חדש שבישראל דוחים את הנושאים הבוערים עד לרגע הפיצוץ.

   

  ''

  *בתמונה: שלוחי חב"ד בתמונה שצילם מאיר אלפסי.

   

  **תגובתו של החב"דניק שניאור שניאורסון, שכניסתו לקניון "רמת אביב" נמנעה: "עם ישראל חי וכולם רוצים להניח תפילין, וכנראה שכמו בכל מקרה גם במקרה המדובר - יד החסידים על העליונה. אני מגיע לשם כל יום, ובעזרת ה' אמשיך להגיע לשם". (בחדרי חדרים, 3.6.2012)

  דרג את התוכן:

   תגובות (32)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/6/12 10:10:

   צטט: tal_riv 2012-06-09 19:11:24

   חב"ד היא כת בחסות המדינה. מדובר בקבוצה ששיטותיה ומעשיה הן כשל כתות. זו שערוריה שהמדינה מממנת כתות המקרבות לדת, ומתעלמת ממוסדות כגון "הלל" המסייעות לאלו שבוחרים לבתרחק מהדת לעשות זאת. בסופו של דבר, כתות אלו דוגלות במדינה תאורקטית, ובעדיפות "חוקי התורה" והחלטות הרבנים על חוק המדינה, ויביאו לחורבנה של זו בטווח הארוך.

   השתלטות אנשי חב"ד בכל בתי הספר במדינה יש להם מימון לכל מעשיהם עם כל מיני שמות מכובסים.

     14/6/12 09:35:

   דת זה משהו שנע על הטווח בין נוירוזה לפסיכוזה. בניגוד לשאר תגובות פוליטיקלי-קורקטיות, אין לי שום עניין להגיד שזה בסדר שהדתות קיימות ומתפשטות "כל עוד הן לא כופות את עצמן". זה ממש לא בסדר. מדובר ברעיונות שקריים במכוון, מסלפי-ראייה ולעתים קרובות אלימים. אני מצר על כל אדם שהשבריריות הנפשית, המצוקה הרגשית ו/או הנסיבות שלו מובילות אותו אליהם, לא רק על עצמי. ובל נשכח שילד שנולד להורים דתיים עובר למעשה כפייה דתית - בשלב הכי פגיע של השכל שלו.

     9/6/12 19:11:
   חב"ד היא כת בחסות המדינה. מדובר בקבוצה ששיטותיה ומעשיה הן כשל כתות. זו שערוריה שהמדינה מממנת כתות המקרבות לדת, ומתעלמת ממוסדות כגון "הלל" המסייעות לאלו שבוחרים לבתרחק מהדת לעשות זאת. בסופו של דבר, כתות אלו דוגלות במדינה תאורקטית, ובעדיפות "חוקי התורה" והחלטות הרבנים על חוק המדינה, ויביאו לחורבנה של זו בטווח הארוך.
     6/6/12 19:56:

   צטט: סילבר טאון 2012-06-06 18:44:26

   הבעיה בכל הסיפור... שאיבדתי אותך בפיסקה הראשונה כשהצגת את החזרה בתשובה כמחלה. אני אגב חילוני גמור. 

   אני לא בדיוק מבין איפה בדיוק קראת ש"הצגתי את החזרה בתשובה כמחלה". נראה לי שאתה מבין את מה שאתה רוצה להבין אבל אולי ככה זה כולנו. תקרא רק את הדברים שעושים לך טוב ידידי. 

     6/6/12 18:44:

   הבעיה בכל הסיפור... שאיבדתי אותך בפיסקה הראשונה כשהצגת את החזרה בתשובה כמחלה. אני אגב חילוני גמור. 

     5/6/12 10:09:

   צטט: GanitJann 2012-06-05 09:09:33

   אותי מטריד אישית וזו הבעיה הכי גדולה שלי עם הדת, היא העובדה שדתי לעולם לא יכבד אותך כחילוני או גויי כאדם, בעיניו אתה נחות וטועה ויש לעשות הכל כדי לקרב אותך אל הדת, כמו ששכן שלי שהיה בתהליך חזרה בתשובה אמר לי : "את בהמה - שתיכן אוכלות וישנות- את לא לומדת תורה" הייתי בהלם! הוא באמת חושב שאני בהמה!!! דתיים יציקו לך עד שתתישר לפי הקו שהם מתווים בלי לכבד את רצונותיך, הם גם נהיים אלימים והכל תחת הכותרת" זה פוגע ברגשות שלנו". שלא לדבר על מעמדה הנחות של האשה בדת אני לא נכנסת יותר לבתי כנסת כי נמאס לי מענין עזרת הנשים, אני מרגישה מושפלת! יש להפריד דת ומדינה מהר
   בוקר טוב גברת ז'אן. זאת באמת הבעיה של הרבה חוזרים בתשובה. כדי להרגיש טוב עם המהלך שהם בחרו, הם צריכים לגדף את דרכם "הקלוקלת" של כל החילונים. מה שהכי אבסורדי זה שאותם אלה שחוזרים בתשובה בסופו של דבר גם כן נחשבים כנחותים בעיניי הדתיים מלידה. לגבי הפרדת הדת והמדינה, אני מסכים איתך במאת האחוזים. 

    

     5/6/12 10:01:

   צטט: forte nina 2012-06-05 08:47:58

   שיטות עבודה שלהם במיסיונרים היהודים.

   תודה רבה על הקישור לפוסט שלך, גברת כץ. חשוב מאוד שכל אלה שחושבים שאין כפייה דתית ידעו מה באמת הולך.  

     5/6/12 09:11:
   יש להפריד דת ומדינה ומהר
     5/6/12 09:09:
   אותי מטריד אישית וזו הבעיה הכי גדולה שלי עם הדת, היא העובדה שדתי לעולם לא יכבד אותך כחילוני או גויי כאדם, בעיניו אתה נחות וטועה ויש לעשות הכל כדי לקרב אותך אל הדת, כמו ששכן שלי שהיה בתהליך חזרה בתשובה אמר לי : "את בהמה - שתיכן אוכלות וישנות- את לא לומדת תורה" הייתי בהלם! הוא באמת חושב שאני בהמה!!! דתיים יציקו לך עד שתתישר לפי הקו שהם מתווים בלי לכבד את רצונותיך, הם גם נהיים אלימים והכל תחת הכותרת" זה פוגע ברגשות שלנו". שלא לדבר על מעמדה הנחות של האשה בדת אני לא נכנסת יותר לבתי כנסת כי נמאס לי מענין עזרת הנשים, אני מרגישה מושפלת!
     5/6/12 08:47:

   שיטות עבודה שלהם במיסיונרים היהודים.

     5/6/12 04:15:

   מי שנופל לדת עושה זאת על אחריותו. זה נכון שהם מכוונים לאנשים פגיעים במיוחד - סמים, דיכאון, עוני, רעב ופחד - אבל ככה זה עם נציגים של תאגידים גדולים, בכלל זה הדת המאורגנת.

    

   לא מפריע לי שהם מנסים לגייס אותי לשורותיהם, זה מבחינתי כמו נציגי מכירות אגרסיביים במיוחד של ביטוח חיים או חבילת נופש במולדיביים. אפשר פשוט לנפנף. קצת מטריד שכאשר מישהו זקוק לעזרה נפשית אז יש כרישים שמחכים לו שירפה מהאחיזה בחבל ויפול לפני שהספיק לקבל עזרה, אבל הכרישים טורפים ואין מה לעשות.

    

   הדת המאורגנת היא אכן דבר מסוכן מאין כמותו, אבל האם על המדינה להגן עלינו מהם? אני מאוד שמח שאין לי אף קרוב משפחה או מכר שחזר בתשובה. שני חברים חזרו בתשובה אבל לא ברמות הקשות, זה מרגיש מאכזב קצת אבל לא יותר מאשר האכזבה של חבר שהפך לצמחוני ופתאום אין מי שיחלוק איתך את הסטייקים והחיבה לבשר מיובש.

     4/6/12 21:52:
   צודקים שגירשן מקניון רמת אביב, כן ירבו ! אסור לממן מתקציב המדינה פרזיטים פרימיטיביים
     4/6/12 19:27:

    

   Below is a correspondence I had with Thalma Shamir (Manager, Public Affairs Ben-Gurion Airport), and my attempts to get Hofesh group, that had a relevant post (http://www.hofesh.org.il/religion_merchants/maavak/chabad_airport.shtml) to help me with fighting this annoying behavior of the Chabad missioners.

    

    

   -----Original Message-----

   From: Alon Goren

   Sent: Friday, January 16, 2009 12:12 AM

   To: Telma Shamir

   Cc: Avi Assa

   Subject: Missioners at the airport

    

   To:

   Manager of Public Affairs:

   Ms.Thalma Shamir

   Israel Airports Authority, P.O.Box 7, Ben-Gurion Airport 70100

   Tel. No. 03-9752386

   Fax No. 03-9752387

    

    

    

   Dear Ms. Shamir,

   I recently came back to Boston from a visit in Israel.

   While being at the airport, I was attacked by a guy from HABAD telling me to pray and use his Tfilin.

    

   As someone that pays the airport taxes I was very frustrated to see that these missioner guys have their booth at the airport, and not only that, they are permitted to address people with their requests.

    

   I think the airport is no place for missioners of all religions.

    

   Looking forward to your reply.

    

   Dr. Goren.

    

    

   -------- Original Message --------

   Subject:

   RE: Missioners at the airport

   Date:

   Sun, 18 Jan 2009 15:03:14 +0200

   From:

   Telma Shamir <telmas@iaa.gov.il>

   To:

   Alon

    

   Dear Dr. Goren,

   Thank you for your e-mail and for bringing the matter to my attention.

   The actions of the Habad volunteers are being supervised and I have therefore

   Forwarded your complaint to the Manager of the Airside Terminal (which includes The duty-free hall).

   I have been informed by him that he had spoken to them earlier and reminded them that their services should be given only to those approaching their counter as agreed when allowing them to operate at Ben-Gurion Airport.

   It must be said that they are appreciated by the religious population travelling From Ben-Gurion Airport and by the airport employees, however, again, on condition that they know their limits.

   Thank you again and we look forward to serving you at Ben-Gurion Airport To your entire satisfaction.

    

   Best regards,

   Thalma Shamir

   Manager, Public Affairs

   Ben-Gurion Airport

   Tel:  972-3-9752386

   Fax: 972-3-9752387

    

   To Hofesh:

    

   Dear Hofesh group,

   I saw your post about Habad at Ben Guryon (http://www.hofesh.org.il/religion_merchants/maavak/chabad_airport.shtml) and thought you might be interested in the correspondence below.

   Please let me know if you need more details.

   Best regards,

   Alon.

    

   The response of Hofesh (a great group!):

   Hi Alon,

    

   Thanks for forwarding us your correspondence with the Israel Airport Authority regarding Chabad in Natbag.

    

   The incident you describe is in direct violation of a Supreme Court ruling on the subject. The Chabad 'volunteers' are explicitly forbidden from leaving their stand and actively solicit others.

    

   In addition to formally complaining, as you have done, we suggest that you (and any like-minded friends or relatives) take photos of such violations and send them to us. We will then be able to act more forcibly via legal channels.

    

   Thanks again,and happy Passover,

    

   Hofesh site team member

    

    

   אכן יש כאן הפרה של פסיקת בג"צ.

    

    

   כתבנו כבר פעם בנושא, הבעיה הייתה (אז כמו עכשיו) שאין לנו מספיק תיעוד.

    

   להערכתי, פועלת כאן שיטת הבזאר התורכי: ההנהלה מקבלת את התלונות, מתריעה בפני אנשי חב"ד, והם אומרים "כן, כן, ברור" ומצפצפים.

   הבעיה היא שכדי לתקוף אותם ברמה המשפטית צריך להוכיח שיש התנהלות מתמשכת ולא חריגה בודדת או שתיים.

    

   אני מציע בשלב הזה להודות לאלון, לשמור את פרטיו, ולהמשיך לעקוב.  אפשר גם להעלות פרסום בנושא באתר ולבקש מהציבור

   לעקוב ולשלוח אלינו.  כל מי שיגיע לנתב"ג, יתעד במצלמה אם יוכל.  אם נצבור 3-4 תלונות, נוכל לפנות אליהם עם החומר הזה.

   ואז, אם התופעה תחזור על עצמה, כבר יהיה לנו בסיס אמיתי להליכי המשך.

    

    

   After a year, I have even took a video of the guy, and sent it to Hofesh and Talma:

    

   Subject: Re: תשובה: Missioners at the airport

   Dear, 

    

   As you can see nothing has changed.

    

   I attach the video of this guy. I am also sending an email to Talma, asking for my fees back, as it seems they use them improperly. 

    

   Hope this will get things moving.

    

   Alon.

    

   I never heard back from Talma, the Hofesh group said:

   Hi Alon,

    

   Thanks for the clip, and for the time and effort you spent writing to the IAA on the subject.

    

   Don't get your hopes up regarding the chance of anything changing for the better with these jokers. They just seem to be getting bolder and bolder.

   I've forwarded your mail to our legal counsel to see if we can take legal action based on this, but I'm not hopeful.

    

   Cheers,

    

    

    

     4/6/12 18:41:

   צטט: Nitza Rosario 2012-06-04 18:31:34

   הסכמתי עם כל מילה. מנוסח במדויק, עד כאב. "החוזרים בתשובה מנתקים כמעט כל קשר למשפחה ולחברים החילונים שאיתם הם גדלו כל חייהם. הרבנים אומרים להם בגלוי שהם כבר לא צריכים לשמוע בקול ההורים שלהם". זה המשפט ששבה את ליבי בשל אמיתותו, בשל הכאב העמוק שהוא מייצג ובשל העובדה שלכל אחד מאיתנו יש לפחות מקרה אחד כזה, קרוב, שניתק עצמו, עקר עצמו מכל הקרובים לו ובחר בסגידה לרבי... התעשיה הזו הולכת ומתעצמת. אל תגידו שלא אמרנו לכם.
   תודה גברת רוסריו. אכן הצלחת לקרוא בין השורות. מדובר כאן גם על נושא מאוד אישי שקשור למשפחה שלי. מטעמי צניעות העדפתי לא לפרט על כך.

    

     4/6/12 18:31:
   הסכמתי עם כל מילה. מנוסח במדויק, עד כאב. "החוזרים בתשובה מנתקים כמעט כל קשר למשפחה ולחברים החילונים שאיתם הם גדלו כל חייהם. הרבנים אומרים להם בגלוי שהם כבר לא צריכים לשמוע בקול ההורים שלהם". זה המשפט ששבה את ליבי בשל אמיתותו, בשל הכאב העמוק שהוא מייצג ובשל העובדה שלכל אחד מאיתנו יש לפחות מקרה אחד כזה, קרוב, שניתק עצמו, עקר עצמו מכל הקרובים לו ובחר בסגידה לרבי... התעשיה הזו הולכת ומתעצמת. אל תגידו שלא אמרנו לכם.
     4/6/12 18:27:
   מסיונריות ועבודת אלילים.
     4/6/12 18:22:

   צטט: tennez 2012-06-04 17:48:22

   אני לא בדיוק מבין איך אפשר לכפות על מישהו לחזור בתשובה. אפילו להכריח לשמוע מחזירים בתשובה זה מאד קשה. אני לא שמעתי אף אחד שתופס אנשים ברחוב בכח ומכריח אותם להניח תפילין או כל מעשה דתי אחר. לאנשים מבוגרים יש זכות לנסות לשכנע אנשים מבוגרים אחרים לשנות את תפיסת עולמם. כל עוד שהבחירה היא בידי המועמד לשכנוע, אני לא רואה כאן בעיה.

   היי זוהר, הנה איך כופים על מישהו חזרה בתשובה: תדמיין אנשים חולים וחסרי אונים בבתי חולים בישראל שמשוכנעים לחזור בתשובה לפני מותם על ידי חסידים מאירי פנים. תדמיין ישראלים שלקחו מנת יתר של סמים בהודו שנאספים על ידי חב"דניקים והופכים לאחר מכן להיות בעצמם חב"דניקים (אתה מוזמן לראות את הסרט "Flipping Out" בהקשר הזה). תדמיין ילדים קטנים עם הרבה בעיות בבית שמשוכנעים לחזור בתשובה. ויש עוד הרבה הרבה דוגמאות אבל נראה לי שהבאתי מספיק

    

     4/6/12 17:48:

   אני לא בדיוק מבין איך אפשר לכפות על מישהו לחזור בתשובה. אפילו להכריח לשמוע מחזירים בתשובה זה מאד קשה. אני לא שמעתי אף אחד שתופס אנשים ברחוב בכח ומכריח אותם להניח תפילין או כל מעשה דתי אחר. לאנשים מבוגרים יש זכות לנסות לשכנע אנשים מבוגרים אחרים לשנות את תפיסת עולמם. כל עוד שהבחירה היא בידי המועמד לשכנוע, אני לא רואה כאן בעיה. במציאות הנוכחית, יש לי שלוש בעיות עם החזרה בתשובה:

    

   1. קטינים - החוק אוסר הטפה להמרת דת לקטינים, אבל החזרה בתשובה אינה נכללת בתחום הזה. לדעתי, אין לאף אדם זכות לפנות לילדיו של אחר ללא בקשת אישור ממנו. זוהי פירצה בחוק שראוי שתתוקן.

    

   2. מימון - אני לא יודע כמה כסף, אם בכלל, מקבלים הארגונים להחזרה בתשובה מהמדינה. אם קיים מימון שכזה, לדעתי, הוא חייב להיפסק. שירותי דת לציבור כוללים הפעלת בתי כנסת, מקוואות, בתי קברות וכדומה. הם אינם אמורים לכלול פעולות של החזרה בתשובה ולכן אין סיבה שמדינת ישראל תסייע במימון פעילות שכזו.

    

   3. צה"ל - אין שום סיבה שצה"ל ישתף פעולה עם ארגון החזרה בתשובה כדוגמת חב"ד כפי שאין סיבה שהוא ישתף פעולה עם שלום עכשיו, יש גבול, אם תרצו או כל תנועה פוליטית אחרת.

     4/6/12 16:07:
   נו שוין! עוד אחד שתופס בעלי אמונות שונות משל עצמו כחסרי בינה שטופי מוח קיבל במה מכובדת באתר לאנשים חושבים.
     4/6/12 16:03:
   יש כמה בעיות עם ההחזרה בתשובה, הברורה שבהן היא שיש איסור בחוק על המרת דת של קטינים, אבל החזרה בתשובה לא, כלומר אסור לנסות להמיר ילד לנצרות, אבל לחב"ד מותר. יש סיפורים על מחזירים בתשובה שמתירים לשקר להוריך בשביל ללכת לשיעורי תורה, כלומר לעבור על שתיים מעשרת הדברות בשביל מצווה שלא כתובה בעשרת הדברות, אבל לצפות להגיון ממחזירים בתשובה זו טפשות בפני עצמה. בעיניי החילוניות מציעה את החוכמה והערכים האמיתיים, אלו שאתה בוחר מתוך מחשבה והבנה ולא אלו שמישהו אחר בחר בשבילך, ואילו הדת מציעה שקר של אמונה בדבר שאינו קיים. אבל זה אני.
     4/6/12 15:47:
   מצטער על טעויות הכתיב בפוסט הקודם ועל קטיעת הרעיון באמצע המשפט, כנראה שלא כדאי לשלוח תגובות לבלוג תוך כדי עבודה... הרעיון אבל כנראה כתוב מספיק ברור...
     4/6/12 15:42:

    

   היי חמי, עוד מהילדות אני רואה את השליחים של אמנון יצחק מחוץ לבית ספר שלי ומסביב לעולם נתקלתי הרבה פעמים בבית חב"ד. הם תמיד היו שם והם אף פעם לא הטרידו אותי אישית. מה שמטריד אותי כתוב בפוסט, אני לא מרגיש צורך לחזור על עצמי. עומק הבעיה מתגלה בדיוק בדברים שאמרת: הבעלים של הקניון הוא לב לבייב והקניון אפילו סגור בשבת. זה רק מראה לך עד כמה החב"דניקים לא מצליחים לשמור על פרופורציות והם אפילו עולים על העצבים של מי שתומך במטרתם. אולי יכול להיות שהם לא רוצים אצבע אלא את כל היד? 

    

   נכון, כתבת מה מטריד אותך:
   "אסור לנו להיות תמימים או טיפשים ולחשוב שהתופעה הזאת מתרחשת מעצמה - מרבית אותם חוזרים בתשובה עושים זאת בגלל שהם פותו לכך. מי הם אם כן אותם גורמים שמנסים לפתות אותנו? "

   ועל זה אמרתי שאף אחד לא מכריח אותך להניח תפילין. אם רצית להניח תפילין והשתכנעת להסברים שלהם שכדאי להיות דתי זאת בעיה שלך, לא שלהם.

    

   תאמין לי שאם הם היו עולים על העצבים של מי שמממן אותם הם היו מפסיקים ליהנות ממנו באותו רגע.

     4/6/12 15:38:
   נקודה למחשבה: הינני אדם שומר מצוות, לעיתים אני שומע טיעונים של התבדלות מהצדדים החרדים/חרד"לים (חרדי לאומי) או מתחרדלים של הציבור הדתי, טיעונים אלו כוללים את ההשפעה השלילית של חברה חילונית באוניברסיטאות, בצבא וכו' על ערכיו הדתיים של "הילדים שלנו", טיעונים אלא אף מתפתחים ל"אסור להשכיר דירה לערבי כי הבנות שלנו ילכדו ברישתם" וטענות נוספות שנובעות מהפחד "לאבד" את הילדים לתרבות זרה. לטענות שכאלו אני תמיד עונה כי שמירה על אורח חיים צריכה לנבוע מחינוך ראוי הכולל בו רחבות אופקים שתצליח להחשף למציאות גם בלי לעורר ולהפוך את אורח החיים. זהו בדיוק האתגר מול המציאות של אורחי חיים שונים, לדעת להתמודד איתה כמכלול ולא רק כבועה בה האדם מתנהל ובה הוא מתעלם ממה שמתרחש מעבר לד' אמותיו. הטיעונים שלך, לצערי, נשמעים לי בדיוק אותם טיעונים "מהצד השני של המתרס". את מוזמנת להתבדל ולבדל את ילדיך ב-ד' אמותיך (ולא משנה באילו תופעות חברתיות מדובר בהן, החזרה בתשובה, תפיסת עולם פוליטית חברתית, יחסינו מול שכנינו ועוד), אך תדעי כי המחיר הוא צרות אופקים המתעלמת מחלק רחב של המציאות. אם מצד שני את מאמינה כי החינוך שאת מעבירה לילדיך הינו חינוך ערכי, שנותן להם את הכלים להתמודד מול תופעות שונות ומשונות הקימות בעולם, אין לך סיבה אמיתית לחשוש, גם אם ילדיך יחזרו בתשובה (או בשאלה), אם החנוך שניתן להם בחברה בה הם גדלו הינו חינוך הכולל כבוד להורים, כנראה שגם אם הם לא יאכלו מהכלים בבית שלך (או לא יגיעו לארוחות שבת כי הולכים לים), יהיה להם חשוב לא פחות שהילדים שלהם יכירו את הסבים שלהם, זאת מכיוון שאותו כיוון של חזרה בתשובה ( או שאלה) שהם ינקטו בו (וכן, מאד נוח לך להכליל את עולם ה"חזרה בתשובה" כנתק מההורים, הסתגרות בעולם תורני וכו' כפי שישנם אנשים דתיים המכלילים יציאה בשאלה כהתפקרות מינית, מסיבות עד שעות הבוקר, סמים, נתק מוחלט מהמסורת ועוד... אולי כדאי שתבדקי קצת ותראי שאנשים שונים לוקחים את ה"חזרה בתשובה" (או החזרה בשאלה) למקומות שונים מאד. דוגמה לכך שאת מכלילה באופן גס ביותר היא שאת מזכירה בן של חברים שניתק איתם קשר, ומצד שני מזכירה בעיקר את חב"ד, בחסידות חב"ד כיבוד אב ואם הינה מצווה מרכזית, וכך גם באופן כללי שמירת קשר עם המשפחה. בדרך כלל חוזרים בתשובה מחסידות חב"ד ישמרו קשר עם משפחתם גם אם לא יאכלו בבתיהם, ואם לא יעשו זאת זה אפילו יחשב לחטא חמור. במקומות אחרים אכן עניין הנתק מהמשפחה ומהעבר הינו מרכזי בחזרה בתשובה. יש לי מכרים גם שחזרו בתשובה גם שחזרו בשאלה, מה שמעניין בשניהם היא התופעה בה העולם הערכי הפנימי של האדם לא משתנה בדרך כלל באופן עמוק, אדם שהגיע לקיצון אחד בדרך כלל בא במקור מקיצון אחר (אני לא אומר שאין יוצאים מהכלל). חשוב לי להדגיש כי כאדם דתי שומר מצוות יש לי סלידה עמוקה מהחלק הארי של המחזירים בתשובה, כאשר מציעים לי להניח תפילין בתחנה מרכזית אני שואל מדוע העולם השתנה אם עוד מישהו יניח תפילין? מהי מהות התפילין? מהי כוונת התפילין? כיצד כוונה משנה מציאות? שאלות אלו בדרך כלל לא מעסיקות אנשים העסוקים בבנקאות מצוות ועברות, כנ"ל עבור מנהל תיכון דתי שדורש ממתנדבים חילונים שבאים לתת שיעורי עזר לתלמידים להניח כיפה על ראשם... שמה הוא מפחד שתלמידיו יראו כי דרך ארץ קדמה לתורה? כי יש חילונים בעלי ערכים? כי ניתן ללמוד מאדם חילוני? ילדים יושבים שעות מול מסך טלוויזיה המעביר להם מסרים שאני לא בטוח שהיית שש עליהם, האם לא תאפשר להם לראות טלוויזיה? הרי אתה כמובן תדגול בחופש הביטוי ובצורך להיות חשופים להבלי העולם, אתה כבר תדאג לחנך אותם באופן שיעזור להם להתמודד עם מציאות המדגימה יופי בדוגמנית אנורקסית, סיפוק בצריכה, וכו' דבר נוסף שחורה לי הוא שאתה מעמיד את ה"חילוניות" כדרך חיים שלא מצליחה לתת ערכים במדינת ישראל, זו בדיוק הגישה של חלק מהציבור הדתי לחילוניות כאנטיטזה לדת, כעולם נאור וכו'. אני מצטער לאכזב אותך אבל החילוניות היא כפשוטו אי-התייחסות לנושא האלוקי במרחב החיים האישי לאומי וכו', כמובן שזה לא יכול לצקת תוכן בפני עצמו! התוכן בו ניתן למלא חיים חילוניים אינו בהכרח סותר אורח חיים או ערכים "דתיים", פשוט אין את אותו עניין יחוס הדברים לשמימי. הניסיון (בעיקר ההתימרות) להעמיד אורח חיים "חילוני" כקונטרה (בהדגשת עניין הקונטרה) לאורח החיים הדתי הינו לדעתי מצגת שווא, ובעיקר תוצאת לוואי של התנכרות לעולם הדתי, ולא בנייה עצמאית של עולם ערכים ואורח חיים שיהיה בלתי תלוי בתפישות דתיות (בדגש על בלתי תלוי, שבאופן מתטי שונה באופן מהותי מקורלציה שלילית), אותה בנייה עצמאית של עולם ערכים היא לדעתי הדרך הראויה לאדם החילוני, אדם שיוכל לשאול את אותן שאלות שאני שואל את ה"מניחים תפילין" (שימו לב כי בשאלות ששאלתי לא מופיעה כלל אלוהות מסוג כלשהו) ולהפיק מהתשובות גם תועלת (אם ה"מניחים תפילין" מסוגלים בכלל להתמודד עם שאלת אלו, בדרך כלל לא כל כך), זאת גם אם לא יניח תפילין... אותו עניין עבור אדם דתי הפוגש אדם שאורח חייו שונים ממנו ויכול למצוא מה ללמוד ממנו. "איזהו חכם הלומד מכל אדם" איננו אמירה דתית, באופן כללי היחס לחוכמה איננו דתי (גם איננו סותר בהכרח את הדת, אבל זה כבר עניין אחר)...
     4/6/12 15:16:

   צטט: חמי_רוז 2012-06-04 14:46:25

   אוי כמה שטויות בפוסט אחד לחלוטין ניתן להבין את הנהלת קניון רמת אביב שלא נתנה לאותו שניאורסון להכנס לשטחה ולהציע לאנשים להניח תפילין. זה באמת מטריד. אבל איזו כפיה יש בזה שמישהו ברחוב מציע לך להניח תפילין? לא רוצה, אל תניח. הוא לא מרביץ לך בשביל שתניח תפילין. אתה מקצין את הדברים וזה לא הופך אותם לנכונים - החילוניות לא פשטה את הרגל כמו שהדת לא מציעה חכמה וטוהר. ואגב, סתם לידיעתך - הבעלים של קניון רמת אביב הוא לב לבייב

   היי חמי, עוד מהילדות אני רואה את השליחים של אמנון יצחק מחוץ לבית ספר שלי ומסביב לעולם נתקלתי הרבה פעמים בבית חב"ד. הם תמיד היו שם והם אף פעם לא הטרידו אותי אישית. מה שמטריד אותי כתוב בפוסט, אני לא מרגיש צורך לחזור על עצמי. עומק הבעיה מתגלה בדיוק בדברים שאמרת: הבעלים של הקניון הוא לב לבייב והקניון אפילו סגור בשבת. זה רק מראה לך עד כמה החב"דניקים לא מצליחים לשמור על פרופורציות והם אפילו עולים על העצבים של מי שתומך במטרתם. אולי יכול להיות שהם לא רוצים אצבע אלא את כל היד? 

     4/6/12 15:01:
   ערכים? טוהר? ממש לא. בישראל הם פשוט מציעים תנאים כלכליים משופרים: חינוך פעוטות בש"ס ב- 600 ש"ח בחודש. בנות לא מתגייסות. גם בנים לא ממש. לימודים חינם עד גיל לא צעיר. קצבה. ואגב, אם החילוניים "פשטו את הרגל", נראה איך יתנו לחילוניים להפיץ את תורתם בקניון בבני ברק או כפר חב"ד.
     4/6/12 14:46:
   אוי כמה שטויות בפוסט אחד לחלוטין ניתן להבין את הנהלת קניון רמת אביב שלא נתנה לאותו שניאורסון להכנס לשטחה ולהציע לאנשים להניח תפילין. זה באמת מטריד. אבל איזו כפיה יש בזה שמישהו ברחוב מציע לך להניח תפילין? לא רוצה, אל תניח. הוא לא מרביץ לך בשביל שתניח תפילין. אתה מקצין את הדברים וזה לא הופך אותם לנכונים - החילוניות לא פשטה את הרגל כמו שהדת לא מציעה חכמה וטוהר. ואגב, סתם לידיעתך - הבעלים של קניון רמת אביב הוא לב לבייב
     4/6/12 13:40:
   נראה שהעובדה שהם מקדמים את הדת הספציפית ההיא מכעיסה אותך ואני שואל מה זה משנה? אם היו שם מאמינים של נצרות\סיינטולוגיה\ טבעונות\ בודהיזם\ אפל או כל מוסד רוחני\פינננסי אחר זה היה יותר טוב? מה זה משנה? פשוט תמשיך בדרכך ותן להם להתקיים עם השטויות שלהם בשקט...
     4/6/12 13:23:
   כשחייזר בתשובה כזה מציע לך להניח תפילין, תגיד לו כך: אם אתה בא איתי לאכול חזיר ושרימפס במסעדה ממול אז אני אניח את התפילין.....
   תופעה מגעילה אבל חוקית (גם מניעת כניסתו של החב"דניק לקניון חוקית - להנהלת הקניון זכות למנוע כניסה מכל אדם שהוא, זה הקניין שלה). כקונטרה, יש להפיץ את ערכי החילוניות והאתאיזם ולהחזיר אנשים בשאלה מהר ככל האפשר.
     4/6/12 12:35:
   אתה אומר שאין לך בעיה עם הדת ועם דתיים אבל צורת ההתנסחות שלך מקשה עליי מאוד להאמין שאין בך ולו דבר אחד נגדם. ממש הבהלת אותי, תיארת את החבר'ה האלה שעומדים בקרנות רחוב כמו גרילה, ברצינות? הפרסומות על התחנות לידם צריכות להטריד אותך הרבה יותר, לא ברמת הצניעות אלא ברמת שטיפת המח והשיטה שמקרקעת את כולנו, זה מה שמפריע לך בחיים? אנשים שחוזרים בתשובה? וואו אחי אתה צריך לבדוק את עצמך, כי אולי, אולי רק במקרה, יש אפשרות שאין לך יכולת להכיל מי שהוא לא כמוך? הייתכן? הייתכן שאותם הורים של חברים שלך שמחשיבים את בניהם כנעלמים עושים זאת כי הם מרגישים שאיבדו שליטה ולא כי הילד באמת נעלם? אני ממש לא חושבת שהחילוניות פשטה רגל, אני מכירה כמה חילונים מאוד ערכיים, הייתי רוצה לחשוב שאני אחת מהם. ואני בטח לא מעודדת את הדת כפי שהיא משתקפת מחצרות מסואבים ובמפלגות מושחתות, אבל מפה ועד התייחסות לאנשים דתיים כמו אל מגיפה זה ממש למתוח את הקו קצת יותר מידי. לפני שאתה ממהר לחלוק דעתך עם העולם, שב ותבדוק עם עצמך מה באמת מפריע לך...
     4/6/12 09:47:

   צטט: assaf_ 2012-06-04 09:43:22

   כמה שטויות במכה , אתה פשוט אלוף

   היי אסף, בשבילך זה שטויות אבל בשבילי דווקא לא. 

     4/6/12 09:43:
   כמה שטויות במכה , אתה פשוט אלוף

   ארכיון

   פרופיל

   זר באירופה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין