כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  האציסון חזרה לישראל, מה יגידו הקיצונים במצרים

  5 תגובות   יום שלישי, 5/6/12, 07:05

  מה יאמרו האחים המוסלמים במצרים על חזרתה של חברת האצ'יסון לשוק הישראלי? האצ'יסון שותפה ל רשות הנמלים של אלכסנדריה בבניה וניהול של  שני טרמינלים  חדשים בנמל אלכסנדריה . בעבר (2006) ,  חברת התקשורת המצרית אוראסקום החזיקה ב  19.3 אחוזים ממניות חברת האצ'יסון טלקום ואף דרשה מינוי דירקטור מטעמה , אבל ב2007 היא הוציאה את אחזקותיה מהחברה. להאצ'יסון יש גם פעילות בנמל דמאם בסעודיה.

   '' 

   הטרמינל של האצ'יסון באלכסנדריה.                                      

  חברת צים של האחים עופר פוקדת את הטרמינל של האצ'יסון באלכסנדריה באופן קבוע  ופרט לתקופה קצרה בזמן המהומות, שבהם היא נמנעה מלהגיע לאלכסנדריה , הפעילות נמשכת כסדרה .


  פרטנר חזרה להאצ'יסון. ולא מתוך אהבה. האצ'יסון נתנה לבן דב הלוואה נדיבה של 300 מיליון דולר ולא הבטיחה כראוי שהבטוחות יתעדכנו בהתאם לשינויים במחירי המניה בבורסה. כנראה שהעזיבה של האצ'יסון את השוק הישראלי היתה חפוזה במידת מה. להאצ'יסון נשארו קשרים מסוימים עם תעשיית המים הישראלית דרך האצ'יסון ווטר, אבל נוכחות מאסיבית בישראל היתה יכולה להפריע לפעילות של חטיבת הנמלים של החברה  שנכנסה כשותף שווה עם רשות הנמלים של אלכסנדריה , חברה ממשלתית מצרית, לבנייה וניהול  הטרמינלים החדשים בנמל אלכסנדריה .


  גולן טלקום שפרצה את המחסום התחתון של 100 שקלים לחודש שיבשה את התכניות ארוכות הטווח של בן דב ושל שוק הסלולאר המוסדי ותחייב את האצ'יסון לגבש אסטרטגיה חדשה עבור השוק הישראלי.

   

  האסטרטגיה של גולן טלקום של  חבילה סלולרית ללא הגבלה הכוללת שיחות , מסרונים וגלישה, משכפלת למעשה את האסטרטגיה של חברת איליאד –פרי בצרפת. אבל יש שוני בסיסי בין שתי החברות.  בעוד שהחברה הצרפתית החלה לספק שרותי טריפל (קול, דאטה ,וטלוויזיה ) כבר ב 2003  שהורחבו השנה לשרותי קואדר  (טריפל+סלולר) על גבי תשתית עצמאית , הרי שהחברה הישראלית נשענת על תשתית יקרה יחסית, שאינה בבעלותה ועל שירותים חלקיים בגזרה הסלולארית בלבד.


  על התכניות של גולן טלקום אנחנו לא יודעים הרבה, אבל הם יצטרכו לבסס את פעילותם בהקדם גם על תשתית עצמאית של סיבים אופטיים ומה שעומד לרשותם, זה רכישה של התשתיות האופטיות של חברה  כמו פרטנר למשל , השתלבות במיזם הסיבים האופטיים של חברת החשמל או כריתת בריתות עם עיריות , שהרגולטור יאפשר להם להתקין סיבים אופטיים בתשתיות קימות כמו רחובות, כבישים עמודי תאורה או מים וביוב . 

  ''

  מיכאל גולן, משכפל את האסטרטגיה הצרפתית אבל ללא תשתית משלו . 


  היזם של איליאד –פרי ובעל השליטה בענקית התקשורת  אשר חוללה מהפכת מחירים ושירותים ששינתה את פני המפה בשוק התקשורת בצרפת, הוא קסביה ניאל . ניאל  הוא תושב צרפת בעל מוניטין ומוכר כיזם המצליח והמוביל בתחום התקשורת באירופה, המכונה "מנתץ המונופולים". הוא בנה את ILIAD-FREE כחברה המספקת למיליוני צרפתים חבילת שימוש הוגן ללא הגבלה בשירותי אינטרנט מהיר, טלפון קווי ובינלאומי ומאות ערוצי וידיאו תמורת סכום קבוע של 30 אירו לחודש.


  השירות החל לפעול בדצמבר 2003, בערים פריס וליון. בחודש יוני 2005 עמד 

  מספר המנויים על 1.18 מליון מנויים, כאשר 130,000 מתוכם מנויים לשירות ה triple play .

  היצע השידורים כולל למעלה מ- 100 ערוצי טלוויזיה, כאשר 25 מתוכם הם 

  בצפיה חפשית ומאה ושבעים ערוצי וידיאו ללא דמי מנוי או בחבילות של ספורט, מוזיקה ומשחקים חופשיים.

  שידורי הטלוויזיה והוידיאו מבוססים על  רשת הסיבים האופטיים של החברה IPTV  או על  חיבור ישיר של סיבים אופטיים

  לבית הלקוח. מחיר החבילה, שגרם לזעזוע ולמהפכה בשוק התקשורת בצרפת, לא השתנה מאז הקמת החברה, לפני למעלה מ- 10 שנים.


  בינואר 2012 השיקה ILIAD-FREE את הרשת הסלולרית החדשה בצרפת, תחת המותג FREE  עם חבילת סלולר בתעריף חסר תקדים של 19.99יורו (כ99 שקלים, כמו בישראל )  לחודש ללא התחייבות. במשך חמשה חודשים מאז ההשקה כבר הגיע החברה ל 2.6 מיליון מנויים. החבילה כוללת: שיחות ללא הגבלה (בצרפת לכל יעד ובנוסף ל- 40 מדינות בעולם), מסרונים ללא הגבלה,  MMS ללא הגבלה, אינטרנט ללא הגבלה.  השקה זו הצליחה לזעזע שוב את שוק התקשורת בצרפת וגרמה לנפילה של כ- 70% במחירי הסלולר בצרפת תוך שבועיים (כמעט כמו  גם בישראל ).

  ''ניאל קאסאביה . בצרפת ובישראל חבילת סלולר של הכל כלול ו ב 19.99 יורו. 


  אם נחבר את שירותי הכל כלול  שמספקת איליאד- פרי בצרפת עבור שיחות, גלישה , מסרונים, וידאו, טלוויזיה, חבילה מלאה של  סלולר והכל ללא הגבלה  בכ 50  יורו לחודש (שווה ערך לכ- 250 שקלים בישראל), נגלה שאנחנו עדיין רחוקים ממהפכת תקשורת אמיתית וכי הצעד הנועז של גולן טלקום רוכב על תשתית תקשורתית רעועה.


  ישראל עוברת עכשיו את מהפכת התקשורת שהעולם המערבי עבר לפני כ 10 שנים. אז נכנסו שחקנים חדשים לתחום הטלקום, בד"כ חברות תשתית כמו מים וחשמל ועיריות והחלו לספק חבילות תקשורת לצרכנים. בישראל, בזק הופרטה ללא הסדרת נושאי התשתית, הבעלים החדשים של בזק עיכבו את פיתוח התשתיות והרגולציה  בדמות הפרדה מבנית, חוק הבזק, והמצאת ה-ISP  , מנעה גיבוש של חבילות תקשורת והקמת תשתיות אלטרנטיביות. במקביל החליטו חברות הסלולר לא להתחרות בבזק  בתשתיות ובחיבורים קוויים  מסיבות השמורות כנראה  לתורת הריכוזיות הישראלית.


  הוט שנכנסה בשלב מאוחר לתחום הטלפוניה והאינטרנט  נהנתה מעצימת עין של משרד התקשורת בנושא ההפרדה המבנית , אבל לא היוותה איום ממשי על השליטה של בזק בתחום התשתיות.

  השר כחלון הקטין את תעריפי השלמת השיחות, ביטל חסמים למעבר בין החברות וקבע כללים לכניסת מתחרים בשוק הסלולר ומתכנן מהפכה בשוק הטלויזיה , אבל טרם הזיז את נושא התשתיות , שהוא ליבו של השירות והגורם העיקרי לתחרות ולקידמה טכנולוגית. 


  קיימות דוגמאות רבות מהעולם למהפכת תקשורת אמיתית הכוללת התכנסות (העברת וידיאו,דטה,קול וסלולאר על אותה תשתית טכנולוגית ) מלאה של כל התשתיות עבור כל השירותים. המחיר הוא עבור השימוש בתשתית ולא עבור התעבורה. לכן יכולות חברת התקשורת להציע חבילות של הכל כלול ללא הגבלה, כמו בדוגמא הצרפתית שלעיל, ושואפות לספק רוחב פס של ג'יגה לכל בית (פי 250 מהממוצע היום בישראל ).

   

  ממשלת אוסטרליה שעמדה בפני מצב דומה לפני כשנתיים החליטה להלאים את תשתיות הפס הרחב של טלסטרה (הבזק האוסטרלית ) ולהקים חברה ממשלתית שתקים פס רחב, אמיתי ואמין לתושבי היבשת. באוסטרליה לא עשו את זה מתוך גישה קומוניסטית אלא מתוך חרדה לתשתית הטכנולוגית והכלכלית של המדינה .  באותו הזמן  ממשלת ישראל החליטה להקים וועדות (גרונאו וחייק ) שמשכו את הזמן ושעד היום המלצותיהן לא יושמו ובמקרה של ועדת גרונאו למשל טוב שכך היה,  אבל חבל מאוד על הזמן שבוזבז. 

  ''

  פריסת סיבים אופטיים של National Broadband Network) NBN) החברה הממשלתית הלאומית לפס רחב באוסטרליה. 


  בישראל, כל עוד לא תהיה מהפכת תשתית, לא תוכל להתקיים מהפכת תקשורת אמיתית. המדען הראשי של בריטיש טלקום חשב כבר ב 1980 שהסיבים האופטיים חייבים לכבוש את התשתיות לבית, אבל המונופולים ניסו לדחות את הקץ. חברת בזק שלנו היא אולי אלופת העולם במיצוי של הנחושת בחיבורי התקשורת לבית. לא פלא שישראל היא אחת המדינות הבודדות בעולם המערבי שבה עדיין אין חיבורי סיב אופטי ישירות לבתים (FTTH ) .


  לאחרונה מתמסמס גם מיזם הסיבים האופטיים של חברת החשמל וזאת בגלל שני כשלים עיקריים במודל האסטרטגי שמתווה הממשלה. הראשון בהסתמכות על תשתיות וכח אדם של חברת החשמל בלבד עם כל הבעייתיות שבדבר עבור יזמים פרטיים והשני באיסור למכור ישירות לצרכן סופי - גם לא לצרכנים סופיים גדולים כמו צה"ל, התעשייה האווירית ואחרים. במצב זה, היזם תלוי באחרים ואף יזם שקול לא נכנס מרצון לכזו מלכודת.


  אז האם יש לנו מהפכת תקשורת?  כנראה שעדיין לא, כי המחירים שגולן טלקום מציעה אינם תלויים רק בה ומבוססים על תשתיות של אחרים העלולות להשתנות בקונסטלציה פוליטית, כלכלית  או טכנולוגית אחרת. שנית, אין תחרות אמיתית לתשתיות של בזק וגם אם מיזם הסיבים האופטיים של חברת החשמל ימריא, ייקח כשנתיים לפחות ליישמו.  בנוסף, על הממשלה לבטל את ההפרדה המבנית, לבטל את הצורך ב-ISP , לאפשר שידורי טלוויזיה דרך האינטרנט, לאפשר לעיריות להציע תשתיות תקשורת ולהתחרות בשוק הסופי.


  אבל יותר מכל על הממשלה  לקיים דיון רציני ולקבל החלטות על מדיניות הפס הרחב בעשור הבא, ממש כמו שעושות רוב המדינות המפותחות בעולם. כי לפס הרחב יש משמעות אסטרטגית,כלכלית וחברתית בקיומה של מדינה מפותחת וצומחת.

  דרג את התוכן: