כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אולטרהסאונד ועוד במילדות וגינקולוגיה

  הבלוג כאו מביא פוסטים מתוך הבלוג המקורי שנמצא ב arnonagmon.com/blog
  הנושאים קשורים למילדות וגינקולוגיה ובעיקר אולטרהסאונד במילדות וגינקולוגיה.
  להסבר יותר מקיף ראו בבלוג המקורי
  הבלוג לא מחליף בדיקה או ייעוץ במרפאה וניתן כמידע בלבד ואין להשתמש בו בבית משפט או בכל ערכאה אחרת. כמו כל מידע הוא יכול להועיל או להזיק. אנא השתמשו בו בתבונה ובכל שאלה התייעצו עם רופא בתחום.
  בברכה

  דר אגמון ארנון
  מומחה במילדות וגינקולוגיה

  בדיקת מי השפיר

  0 תגובות   יום שישי , 8/6/12, 22:38
  מהי בדיקת מי השפיר?
  בדיקת מי השפיר היא בדיקה במהלכה נשאבת כמות קטנה של מי שפיר מחלל האמניון – השק בתוכו מתפתח העוברהנוזל מכיל שתן עוברי ותאים עובריים המופרשים מראות העובר ואלו הנושרים מהעור העובריהתאים עוברים בדיקה במעבדה גנטית ויכולים לתת מידע לגבי הפרעות גנטיות שונות בעוברמהנוזל ניתן לקבל מידע נוסף לגבי בריאות העובר (למשל חלבון עוברי ובדיקות נוספות לפי הצורך)
  ''


  מדוע מבצעים את הבדיקה?''
  הסיבה העיקרית לבצוע בדיקת מי השפיר היא לשלול הפרעות בחומר התורשתיהנפוצה בהןתסמונת דאון (בעיה בחלוקת התא הגורמת לעודף בחומר התתורשתי). סיבות נוספות כוללות בן או בת זוג עם הפרעות כרומוזומליות (חומר תורשתי), היסטוריה של ילד עם דאון בעברתוצאות לא תקינות בבדיקות סקר טרימסטר ראשון ושני וממצאים לא תקינים בבדיקת אולטרהסאונד (כגון מיעוט מי שפיר, עובר קטן מאד בתחילת ההריון או חשד למומים). עלבדיקת מי השפיר ניתן לבצע בדיקות גנטית למגוון בעיות. חשוב לזכור כי אם לא מבקשים בדיקה ספציפית,המעבדה בודקת את מראה הכרומוזומים (לאחר גידול התאים בתרבית), את מספרם ושינויים מבניים גדולים בלבד. מעבר לבדיקה זו ניתן לבצע מספר של בדיקות גנטיות על החומר שנלקח בבדיקה. בדיקות אלו כוללות בין השאר בדיקת FISH, CGH Array ועוד. חשוב לזכור שניתן לשמור תאים לאנליזה מאוחרת.
  ראו גם באתר הבא בסעיף בדיקות גנטיות: http://www.gendia.net/index.html
  בדיקת מי השפיר מגלה גם את מין העובר.
  מספר רב של בעיות גנטיות אינן נבדקות וחלקן אינן ניתנות לגילויי במי השפיר ולכן חשוב לזכור שבדיקת מי השפיר אינה מבטיחה תינוק נורמלי ב 100%.
  בנוסף לאמור לעיל, בדיקת מי השפיר יכולה לעזור לאבחון מומים פתוחים בעמוד השדרה (כגון ספינה-ביפידה ואנאנצפליה), בדיקת סוג דם העובר (במקרים בהם נוגדנים בדם האם יכולים לסכן את העובר), בדיקה לזיהומים במי השפיר, בדיקת בשלות ראתית כשיש צורך ביילוד מוקדם ועוד. ישנם מקרים בהם דיקור מי השפיר נועד לצורך טיפולי כגון ניקוז מי שפיר בריבויי מיים קיצוני או בתאומים זהים עם ריבוי מים קיצוני בעובר אחד ומיעוט מיים קיצוני בעובר השני.

  מה היא בדיקת FISH ?
  בדיקה המשתמשת בגלאים (זרחניים) לגילוי תסמונות גנטיות שונות (כולל דאון)
  הבדיקה בד"כ בודקת ליקוי כרומוזומלי בכרומוזומים 13,18,21,X,Y ואחרים במידה ואנו יודעים מה לחפש.
  תשובה מתקבלת בתוך 48 שעות.

  כדאי להתייעץ עם היועץ הגנטי לגבי הצורך בבדיקה זו

  ''
  כך נראה תמונת FISH של תא ממי שפיר עם עובר הסובל מתסמונת על שם דאון
  מה היא בדיקת CGH Array?
  בדיקה גנטית הבודקת עודף כרומוזום, העדר כרומוזום, חסרים ועודפים ברצף הגנטי. הבדיקה אינה יכולה לגלות שכפול של כל החומר הגנטי, החלפת חומר מאוזנת, היפוכים ועוד. חשוב לזכור שניתן לבצע בדיקה מכוונת לבעיה או בדיקה כללית וכי ניתן לקבוע את רגישות הבדיקה.
  הבדיקה מבוצעת כיום בארץ
  מומלץ להתייעץ עם היועץ הגנטי לגבי הצורך בבדיקה זו

  האם אני צריכה לבצע את הבדיקה?
  לפי הוראות משרד הבריאות הבדיקה מומלצת לנשים שהסיכון שלהם לתסמונת דאון (על פי גיל האישה ובדיקות הסקר) גדול מ 1 ל 380. משרד הבריאות אינו מכליל את סקירת המערכות בשב' 13-17 כבדיקת סקר למרות יכולתה לגלות כ 50-70% ממקרי הדאון. המלצות משרד הבריאות משנת 2007 קובעות כי עדיף שהבדיקה תבוצע לפי השיטה הנ"ל ולא לפי גיל האישה בלבד. למרות האמור, משרד הבריאות מאשר בדיקה זו בכל אישה שהרתה בהיותה בת 35 או יותר (הוראות משנת 1993). התוויות נוספות לבדיקה כוללות נשים עם סיכון יתר למחלה תורשתית הניתנת לבדיקה על ידי דיקור מי שפיר. לפיכך, אם את או בן זוגך נשאים למחלה גנטית או יש היסטוריה משפחתית כדאי להתייעץ עם גנטיקאי לפני ההריון.
  בכל מקרה שיש בו ספק, מומלץ לבצע ייעוץ גנטי על מנת להגיע להחלטה מודעת טרום בצוע הבדיקה.

  מתי מבצעים את הבדיקה?
  הבדיקה מבוצעת בצורה אידאלית לאחר שבוע 16 ולפני סוף שב' 22 (22+6ימים).
  בצוע הבדיקה טרם שב' 16 משוייך עם עלייה בשכיחות של מומי גפיים ובשיעור הפלות מוגבר. בצוע אחרי שב' 22 משוייך עם קושי טכני גובר (פחות מיים באופן יחסי לגודל העובר) וירידה קטנה באחוז הצלחת הבדיקה המעבדתית בהשוואה לבדיקה המבוצעת לפני שב' 22. סיבה נוספת לא לבצע את הבדיקה מעבר לשב' 22 הוא הפחד שתתפתח לידה מוקדמת סביב שב' 24-26. מצב המשוייך עם תמותה ותחלואה רבה. דיקור מי שפיר לבשלות ראתית מבוצע בד"כ לאחר שב' 32. ניתן לבצע את הבדיקה אחרי שב 22 + 6 ימים באישור גנטיקאי אחראי של ביה"ח בו מבוצעת הבדיקה.

  היכן מבוצעת הבדיקה?
  הבדיקה מבוצעת בבתי חולים או מוסדות המוכרים על ידי משרד הבריאות

  איך מבוצעת הבדיקה?
  טרם הדיקור מבוצע אולטרהסאונד להערכת גודל העובר, מיקום השלייה וכמות המיים.לאחר חיטויי הבטן, מחדיר הרופא, תחת הנחיית אולטרהסאונד, מחט דקה לרחם לאזור בו יש כיס מי שפיר. כ 20 עד 30 סמק של מי שפיר נשאבים מהחלל האמניוטי ולאחר מכן המחט נשלפת. בשב' 16 כמות מי השפיר הכוללת היא כ 200 סמק והיא גדלה ב50סמק לשבוע עד שבוע 28. משך הפעולה קצר, כמספר דקות. מאחר ובבטן אין רגישות רבה לכאב והמחט מאד דקה אין צורך בהרדמה מקומית. במהלך הבדיקה האישה יכולה לחוש בדקירה קלה בעת מעבר המחט בקיר הבטן ובלחץ קל בעת שאיבת מי השפיר.
  בהריון תאומים מבוצעות שתי דקירות, אחת לכל שק כאשר לאחר דיקור השק הראשון מזרק לרחם צבע (אינדיגו כרמין). אם יוצע צבע בדיקור לשק השני יודע הרופא כי הוא בשק הראשון.
  הנוזל נשלח למעבדה לאנליזה. במקרים נדירים בהם לא ניתן לקבל תוצאה מהנוזל שנלקח יש צורך בבדיקה חוזרת.
  תמונת אולטרהסאונד במהלך הבדיקה
  ''

      
  אילו סיבוכים יש לדיקור מי השפיר?
  שיעור ההפלות בעקבות מי השפיר נמוך ביותר. משרד הבריאות מצטט סיכון להפלה של בין אחוז לחצי אחוז. לפי האיגוד האמרקיני למיילדות וגניקולוגיה שיעור ההפלות בעקבות דיקור מי השפיר עומד על 1 ל 300 עד 1 ל 500 דיקורים. מרבית המאמרים כיום מצטטים שיעור אובדן הריון של בין 1 ל 300 ל 1 ל 1200. הסיכון להפלה גדל בנשים שחוו דימום בהריון, נשים עם תוצאת חלבון עוברי גבוהה או נשים שחוו יותר משלוש הפלות בטרימסטר ראשון (או אחת בטרימסטר שני)
  נזילת מי שפיר יכולה להתרחש בעקבות דיקור מי השפיר. כמעט תמיד מדובר בנזילה קטנה החולפת בתוך שבוע. במקרים נדירים הנזילה אינה פוסקת ויש צורך במעקב צמוד. במקרים נדירים אלו יכולים להסתיים בלידה מוקדמת, זיהום, התפתחות לא תקינה של העובר כגון בעיות בהתפתחות השלד והראות ואף מוות עוברי.
  זיהום מי השפיר בעקבות הדקור הוא ארוע נדיר המתרחש אחת לכל 1000 דיקורים.
  מספר מחקרים קושרים בין דיקור מי שפיר לרגל קלוטה, נקע ירך מולד ובעיות נשימה ביילוד.
  בנוסף, הועלו השערות כי נשים עם מחלות כרוניות כגון שחמת הכבד ואיידס יכולות להדביק את העובר במהלך הדיקור. הקשר בין דיקור מי השפיר לבעיות אלו לא הוכח במחקרים גדולים.
  משרד הבריאות מזהיר כי בצורה נדירה יכול זיהום להביא למחלה קשה באם עד כדי אובדן הרחם ואף מוות (בספרות מתואר בכ 1:100,000 דיקורים).
  מה את צריכה לצפות לאחר הדיקור?
  מומלץ לנוח 24 - 48 שעות לאחר הדיקור ולהימנע ממאמץ גופני. משרד הבריאות ממליץ להימנע מיחסי מין 72 שעות לאחר הדיקור (ויש הממליצים להימנע מספורט ויחסי מין עד כשבוע לאחר הדיקור). חלק מהנשים יחושו בהתכווצויות או דימום קל לאחר הדיקור וחלק קטן יחוו טפטוף של מי השפיר. אם הכאבים, טפטוף מי השפיר או הדימום לא נעלם בתוך מספר שעות או מופיע חום, יש להתייעץ עם רופא.
  נשים עם סוג דם שלילי (גורם רזוס) צריכות לקבל זריקת אנטי-D לאחר הדיקור. זריקה זו מונעת התפתחות נוגדנים כנגד תאי דם העובר.
  קבלת תוצאות הבדיקה
  תוצאות מי השפיר מתקבלות בתוך מספר ימים ועד שלושה שבועות. משך הזמן עד קבלת התוצאות תלוי בסוג הבדיקה המבוצעת ומעבדה. כדאי להתייעץ עם הרופא המבצע או היועץ הגנטי טרם הבדיקה.
  לטפסים מביה"ח אסותא לחצו כאן
  ספרות:
  הנחיות משרד הבריאות
  uptodate – עדכונים רפואיים, 2010
  קאלן – אולטרהסאונד במיילדות וגינקולוגיה, מהדורה 5, 2008
  מחבר המאמר: דר אגמון ארנון, כל הזכויות שמורות

   

    
  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   ארנוןאגמון
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין