כותרות TheMarker >
  ';
  0

  הזבוב הספרדי יהפוך לפיל של חובות

  4 תגובות   יום ראשון, 10/6/12, 00:05

  וכעת ספרד – מדוע החילוץ ( 100 מיליארד יורו,  יוני 2011 ) לא יעזור ?

   

  עדכון דצמבר: אחד הבנקים המרכזיים בספרד שווה מינוס ארבעה מיליארד יורו. מתמוטט ?  http://www.bbc.co.uk/news/business-20851106

   

  הכלכלה הספרדית גדולה פי 4 מזו של יוון. אבל הבעיות ? מי באמת יודע.  סוף הסיפור - לא עבור ספרד ולא עבור אירופה כולה: אחרי ספרד (פעם ראשונה) - מי הבא בתור ?

   

  הסבר קצר איך בכלל נולדה הבעייה בספרד: משקיעים ארופאים שפכו כסף למדינה כדי לקנות "דירות נופש" – בעיקר בחוף השמש בקטלוניה.   ערך הדירות בספרד עלה ועלה. (נשמע מוכר ?) ערים שלמות הפכו לאתרי בנייה,  מפעלים בתחום הריצוף, אביזרי בית פרחו. הכל היה טוב ויפה אם אמנם היו אלו רק "משקיעים זרים" המזרימים את כספם למדינה -  אבל הבנקים הספרדיים רצו גם הם נתח מהחגיגה: אז מה יותר קל מאשר לתת משכנתאות לאותם משקיעים זרים ?

   

  ריבוי המשכנתאות הביא ל "פריחה" נוספת: בית נופש ששווה 100,000 יורו עולה היום כבר 200,000 – ה"משקיע" שם רק 40% ואת השאר 160,000 יורו הוא מקבל כמשכנתא מהבנק הספרדי. 

   

  מחיר למ"ר בספרד - מאז שנות ה80

  ''

   

  כולם שמחים, הביקוש עולה, ערך הבתים עולה, הבנק מרוויח ריבית (זעומה) עבור ההלוואה וערך הנכס מבטיח את המשך תשלום ההלוואה. אבל ב 2008 מתחילים ענני המשבר להסתיר גם את השמש הספרדית. אלפי פנסיונרים בריטים מצאו עצמם עם פחות חסכונות והריבית המשולמת עליהם ירדה לאפס. חלקם עזב את ספרד וחזר לבריטניה.

   

  עם החריקה הראשונה נבלמת כלכלת הפלאים - ככה זה כשיש מינוף גבוה: זה מעודד פריחה בדרך למעלה אבל מגדיל את הנפילה כאשר הבועה מתנפצת. הקבלנים מכריזים על מבצע: קנה בית אחד בספרד וקבל שני בחינם - אבל מספיק שאחוז קטן מהקונים או הקבלנים אינם עומדים בהחזר ההלוואות והבנק בצרות.

   

  איך זה קורה  - למה הבנקים כל כך לא יציבים ? רבים מהבנקים בספרד הלוו למעשה סכומים הגדולים עשרות מונים מהסכומים שחוסכים ספרדיים תמימים הפקידו אצלם (*)עדכון בסוף הפוסט. ירידה בתזרים המזומנים ובערך המשכנתאות למעשה הופכת בנקים אלו (בגלל המינוף הגבוה) לריקים מכל תוכן – כלומר ירידה קטנה וכבר סך נכסי הבנק נמוך מהפקדונות שהוא חייב לחוסכים שהפקידו בו את כספם. זו לא תופעה יחודית לספרד, כפי שמדווח היום ה"טלגרף" הבריטי גם בנקים בריטיים נמצאים במצב של "זומבי" (מת מהלך) זהו שם מכובס לבנק שלמעשה פשט רגל. כאשר יש אחד כזה לוקחים עליו חסות ודואגים למפקידים על ידי העברת חשבונותיהם לבנק אחר  – אבל מה עושים כאשר מערכת בנקאות שלמה פושטת רגל ?

   

  כאן מגיע התופעה הנקראית "חילוץ". אם נכנסנו לצרה בגלל יותר מדי הלוואות מה יהיה הפתרון ? נכון מאוד איך ניחשתם: עוד הלוואות.

   

  מאיפה יבוא הכסף ? ממדינות אירופה.  בבמקום לתת את הכסף לעסקים שרוצים להתפתח – סותמים את החורים במערכת הספרדית (ולפניה ביוונית, בפורטוגלית ובאירלנדית) . ואם הכסף האירופאי לא מספיק - אולי אפשר לקחת מהסינים (בעייה: גם מתחילה כבר הדעיכה) . בכלל כדאי לשאול: מתי יבוא התור של איטליה ?

   

  וכמה זמן זה יכול להמשך ?

   

  האם מנהלי הבנקים בספרד אכן חשפו את מלוא היקף ההפסדים ? אם לשפוט מנסיון העבר (הלא רחוק) זוהי רק ההתחלה.  מאות רבות של מיליארדי יורו ידרשו כדי לסתום זמנית את החור – ושלא יהיה לכם ספק – אין איך להחזיר את הכסף הזה. הכל נועד להמשיך את העמדת הפנים כדי למנוע מהחוסכים למשוך לחלוטין את הפקדונות ולמוטט לגמרי את המערכת.

   

  צפו לפרק ב' וכן לגירסא האיטלקית בקרוב. (אבל עד אז אל תתפלאו אם שווקי המניות יטוסו אל על מרוב מילות ההרגעה) הרי המשבר כבר מאחוריינו.....

   

   

   

   

  (*) על פי http://www.themarker.com/wallstreet/1.1727667 חייבת ספרד קרוב ל 700 מיליארד יורו לבנקים בעיקר במדינות הללו: צרפת וגרמניה.  כלומר, לא רק החוסכים הספרדים בסכנה - אלא גם המפקידים בצרפת וגרמניה. כאשר מדינות אלו מלוות לספרד - הן למעשה דואגות לכך שמערכות הבנקים שלהם לא יצטרכו לשערך את שווי ההלוואות שנתנו לבנקים בספרד (ולהראות שהן עתה חסרות ערך - כי, כפי שהסברנו: הבנקים הספרדים למעשה פשטו רגל). כך בינתיים מכסות מדינות אירופה על המצב העגום ומסתירות את האמת גם מאזרחיהן שלהן.  

   

   

  שלבים בהתפתחות בועה - השוו למחיר המ"ר בנייה בספרד (לעיל)

   

   

  ''

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אייל עופר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין