כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  יומנו של אופשוריסט

  פיתוח תוכנה ב- Offshore (מזרח אירופה והמזרח הרחוק) הוא אחד התחומים החמים והשנויים במחלוקת בתעשיית התוכנה. זהו יומנו של אופשוריסט המאמין ש - offshore יכול למנף את תעשיית התוכנה הישראלית.

  תופעת ה- Offshore יוצאת מן הארון

  0 תגובות   יום שלישי, 25/12/07, 14:10

  המחסור בכוח אדם מיומן לתעשיית התוכנה בישראל הביא לא מעט חברות ישראליות לבחון את האופציות מעבר לים. אם עד לפני כעשור רק ענקיות התוכנה הבינלאומיות שיחקו במגרש הזה, בשנתיים האחרונות יותר ויותר חברות בינוניות ואף קטנות יחסית פונות אל תחום ה- offshore ומקימות פעילות מעבר לים, או עובדות עם ספק חיצוני על מנת להתמודד עם המחסור בכוח האדם בישראל, והעלויות הגבוהות של עובדים בארץ.  בתאריך 17/10/07 התקיימה ועידת מיקור חוץ לתוכנה בהפקת אנשים ומחשבים ובהנחייתי.

  את הועידה המוצלחת בה השתתפו כ- 350 מנהלי פיתוח ומקבלי החלטות בחברות ההיי טק, חתם פאנל מנהלי פעילות פיתוח Offshore, שחלקו מנסיונם ומלקחיהם בניהול פעילות offshore. חברי הפאנל כללו מנהלי פיתוח בחברות בינלאומיות בעלי מרכזי פיתוח בכל העולם, כמו גם מנהלי פיתוח בחברות בינוניות שפנו להקים מרכזי פיתוח ב- Offshore או ליצור מודל עבודה משותף עם ספק Offshore: 

  -          אופיר קרא-עוז, CTO בחברת IT-Structures, שניהל את הפעילות של Checkpoint בביילרוס

  .-          ערן ואנונו המנהל קבוצת פיתוח בינלאומית ב – SUN עם מפתחים בכ 20 מדינות

  .-         מאיר בן משה מנוקיה-סימנס המנהל קבוצת פיתוח שיושבת בחלקה בסין.

  -          יאיר בדיאן מביגבנד נטוורקס שהיה אחראי על ניהול מרכז הפיתוח של החברה באוקראינה.

  -          אריאל כהן מ – HP Software לשעבר Mercury שהיה אחראי על קבוצת פיתוח של החברה באוקראינה

  .-          עדי ספיר ממארוול שניהל פעילות פיתוח של החברה בהודו. 

  בצד האתגרים ציין אופיר קרא-עוז, שביילרוס היא דיקטטורה, ומשם נגזרים אתגרים מוזרים כגון: חייבים לחתום שבזמן מלחמה מחשבי החברה יכולים להלקח למדינה, קיימות מגבלות לגבי מדיניות גיבויים שניתן לעשות רק על גבי קלטות, מגבלות מבחינת קצב תקשורת אינטרנט אפשרי (4 מגה ביט פר שנייה), מגבלות בנושא ויזה במיוחד עבור הפעילות בארה"ב. בנוסף, אמר קרא-עוז, "קיימים אתגרים אדמיניסטרטיביים, שדורשים זמן טיפול", והוא הביא כדוגמא את הטמעת מדיניות ארוחת צהריים לעובדים של צ'ק פויינט, שלא הצליחה במשך זמן רב, ורק אחרי מספר חודשים הוא גילה שהעובדים לא יוצאים לצהריים כי עלות ארוחת צהריים במינסק אינה ביחס פרופורציונאלי לשכר שלהם.

  מאיר בן-משה, מ- NSN, שמנהל פעילות בסין סיפר שהאתגרים הקשים בסין הם השפה, הבדלי התרבות המשמעותיים והבדלי השעות. לגבי בירוקרטיה אמר "בסין בניגוד לאוקראינה, כאשר אתה לומד את השיטה הבירוקרטיה כבר אינה מכשול גדול, ומאוד מסודר וברור איך יש לעשות דברים, הם רק לוקחים זמן"

  ערן ואנונו, מ - SUN סיפר שלדעתו האתגר המרכזי שלו היה להתמודד עם עצמו כמנהל, להיות מסוגל להאציל סמכויות ולתת אחריות. פעמים רבות קשה למנהלים לשחרר משימות ולשחרר אחריות והם מעדיפים לעשות את הדברים בעצמם. כמנהל צוותים מרוחקים אין למנהל יותר ברירה – הוא חייב  קודם כל חייב לסמוך על היכולות של העובד, לתת לו אחריות ולדעת לספק פידבק מדוייק על הביצוע. האתגר השני ציין ואנונו, הוא פיתוח סובלנות תרבותית, זה מצריך לימוד והרבה תשומת לב לפרטים אבל הוא מסכם – הנשכר הגדול הוא אתה- אתה יוצא מנהל יותר טוב.

  יאיר בדיאן התייחס לנושא ההתנגדות הפנימית בארגון, הוא הסביר שעיקר ההתנגדויות בתחילת הדרך נובעות מחוסר שקיפות לתהליך, שמוביל לחשש של העובדים לגבי לעתידם בחברה. "חשוב מאוד להסביר לעובדים כבר משלב ראשון, ורצוי על ידי ההנהלה הבכירה, מה הולך להיות, מה המטרות וכד'", אמר בדיאן, "בהמשך הדרך אנשים מבינים את המצב החדש, ההתנגדויות יורדות ומהוות פחות מכשול." 

  חברי הפאנל התיחסו לנושא תהליכי העבודה השונים מול Offshore והתקורה הניהולית: 

  אופיר קרא-עוז אמר שמכיון שבצ'קפוינט הפעילות התבצעה ישירות על ידי החברה ולא על ידי ספק, הייתה תקורה גבוהה.  הניהול האדמיניסטרטיבי השוטף דרש זמן לימוד רב. לדוגמא, דבר פשוט כמו סקרי שכר שבישראל הוא קיבל בקלות, בביילרוס אין וצריך לעשות עבודת מחקר כדי לקבל נתונים

  .עדי ספיר העיר , שמנסיונו, בתחילת הדרך בעת הנעת התהליך של יציאה ל – Offshore, יש צורך בניהול מאוד מקרוב ( Micro Management ) מאחר וזהו השלב שבו בונים שפה, מגדירים את מערכת היחסים ומנסים ללמוד כמה שיותר אחד על השני. בסיום תקופת ההנעה, , התברר ב – Marvell  שאין צורך בניהול מקרוב על מנת לקבל תוצאות טובות ואיכותיות, ומספיק ניהול-על של הפעילות והקשר עם הספק.

  אריאל כהן סיפר כי כי לטעמו, השינוי החשוב ביותר שנעשה מתודולוגית היה הטמעת מתודולוגית מדידת ביצועים של מחלקת הפיתוח.  השינוי הזה, לשיטתו, תרם מאוד גם לפעילות החברה בארץ. מבחינת תקורה ארגונית, אמר כהן, נוסף מקצוע חדש בארגון – מנהל פעילות Offshore. "מנהל פעילות ה- Offshore בחברה", הוסיף כהן, "מנסה לפרמל את תהליכי העבודה במחלקת פיתוח מבוזרת", והביא כדוגמא את נושא שיחות המסדרון שאיבדו מן האפקטיביות שלהם והפכו למכשול תקשורתי ברגע שהחל הפיתוח באוקראינה במקביל לישראל.

  יאיר בדיאן ציין  שהתקורה בביגבנד הייתה נמוכה ממה שציפו. לכל צוות ב – Offshore יש ראש צוות ישראלי שאחראי מקצועית  על האנשים ב offshore שעובדים עבורו. כמו כן יש תפקיד רוחבי של מנהל offshore בחברה. בסה"כ ניהול יומיומי דומה לניהול צוות פיתוח בישראל.

  ערן ואנונו, דיבר על שינויים רבים שהיה צריך להטמיע בתהליכי העבודה כגון ניהול דיונים, שימוש באמיילים בצורה יעילה ומדוייקת, התחשבות בזמנים, התיחסות ל reports וכד'.

   לסיום נשאלו חברי הפאנל על הלקח האישי שלהם כמנהלים של פעילות Offshore: 

  אופיר קרא-עוז: "בסוף אנשים הם אנשים באשר הם, חשוב להם ההכרה בעשייה שלהם. צריך לסמוך על תחושות הבטן, בהנתן מערכת חוקים חדשה של מקום אחר אם משחקים במגרש החוקי, אז תחושות בטן עובדות גם שם."

  עדי ספיר: "למדתי לעבוד פורמלי, להיות מסודר, להיות ערני לשונות תרבותית ולהבין שלוקח זמן לבנות שפה משותפת."

  אריאל כהן: "ניהול מרחוק מרחיב את יכולות הניהול בסדרי גודל, מחדד את יכולות הניהול מקנה מיומנויות מיוחדות כמו יכולת לפתור משברים מרחוק, יכולת העברת מסרים מדוייקת."

  ערן ואנונו: מוסיף לדבריו של אריאל, "כמנהל  יש לי היום את היכולת להניע עובדים מרחוק, להיות מאוד רגיש לניואנסים, להרגיש דרך הטלפון בבעיות."

  מאיר בן-משה: "ניהול אופשור דורש הבנה עמוקה, זה מקצוע בפני עצמו."

  יאיר בדיאן: "הכפר באמת גלובלי, עם זאת יש עדיין שונות ונדרשת סובלנות ללמוד לקבל להפנים ולעבוד עם האחר.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   aviram_eisenberg
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין