כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  ההייטק הישראלי מובס על ידי החברות הגלובליות

  0 תגובות   יום חמישי, 14/6/12, 10:02

  האחים זיסאפל הקימו אימפריה שמוכרת במיליארד דולר בשנה ומעסיקה כ 4500 עובדים. קבוצת רד-בינת תרמה עוד כמה מיליארדים למשק הישראלי בחברות הזנק, חברות שנרכשו או התמזגו וביזמויות של חברי ועובדי הקבוצה.


  בכנס בינת אקספו הוצגה העוצמה מתוך גאווה , אבל הזיספאלים מודאגים מהעתיד. בזמן שהזיספאלים קולטים אתיופים כמהנדסים ומכשירים בוגרי צבא מהעדה לאוניברסיטאות היוקרתיות , ברחובות ישראל מחליפים  עובדי קבלן אתיופיים במסתננים מאריתריאה ומתחמקים משכר מינימום וזכויות סוציאליות כמו גם מתשלומי מס, ביטוח לאומי ורפואי . 


  הזיסאפלים גם רוצים לקלוט את אלפי המהנדסים בני ה 45 פלוס שנפלטים ממעגל העבודה בהיטק הישראלי ,המשווע לכח אדם. כל שנה נוספים להיטק הישראלי כ 3000 מהנדסים ואנשי תוכנה מהאוניברסיטאות היוקרתיות ונגרע סכום דומה של מפוטרים מבוגרים. עוד חלמאות ישראלית, שמקורה בהשתלטות של אנשים חסרי תרבות ניהול על המושכות של חברות ההיטק שלנו והתמכרות לתרבות האקזיטים שמונעת צמיחת חברות עם מוטות שליטה רחבים ומגווונים.

  ''

  יהודה זיסאפל בכנס בינת אקספו: להחזיר את בני ה45 פלוס למעגל העבודה בהיטק

  (צלם – קובי קנטור).


  בכיר בחברה גלובלית גדולה אומר לי: אצלנו יש מגוון תפקידים גדול. מהנדס או איש תכנה  שאחרי 15 שנה מיצה את עצמו , מועבר לתפקידי אינטגרציה כמו מנהל מוצר, מנהל פרויקט

  וכו.. התופעה של ויתור על מהנדסים ואנשי תכנה מנוסים בני 45 פלוס , אינה מקובלת אצלנו. בחברות  הבינ"ל הגדולות גם קולטים בוגרי מכללות ומכשירים אותם לתפקידים ספציפפיים ולא מוותרים על אלפי אנשים מוכשרים רק בגלל שבאו ממכללות ולא מאוניברסיטאות בעלות שם.


  יהודה זיסאפל היה רוצה שכל המכללות ילמדו כמו האוניברסיטאות על מנת להשביח את כח האדם בהייטק, לפני מספר שבועות הוא אמר "הקיפאון במספר הבוגרים בתחום מדעי המחשב, הרפואה, המתמטיקה, הפיסיקה, הכימיה, הביולוגיה וההנדסה מדאיג בעיקר על רקע העובדה שלא כל 8,000 הבוגרים שמגיעים לשוק מדי שנה אכן מספקים את הסחורה. כוח אדם איכותי, בעל ערך מוסף, הוא אומר, הוא בוגרי האוניברסיטאות בלבד, ולא בוגרי המכללות. הם אלה שחסרים כל כך בחברות כמו אינטל, צ'ק פוינט, ECI ורד בינת. "עם 3,300 בוגרי אוניברסיטאות בלבד (במדעים המדויקים) אי אפשר לקיים תעשיית היי-טק משגשגת".


  דבריו זכו למתקפה חריפה מצד נשיא מכללת אורט בראודה הפרופסור אריה מהרשק שכתב במאמר בדהמרקר: איני יודע כמה מבוגרינו עובדים בחברת רד בינת, אך אם סוננו רק בשל היותם בוגרי מכללה, נראה כי זיסאפל הפסיד מהנדסים מצוינים רבים. זיסאפל בוודאי מכיר את סאנדיסק, מלנוקס, SAP, אינטל ועוד, המעידות על שילוב מהנדסינו בכל קשת התפקידים, לרבות ניהוליים, ועל כך שהתקדמותם היא פונקציה של הישגיהם האישיים.

   

  ובאותו נושא מוסיף אלון ברנע סגן נשיא מכללת אפקה: בוגרי מכללות ההיי-טק לא נופלים מבוגרי האוניברסיטאות. היי-טק הישראלי אמנם משווע לכוח אדם איכותי, והביקוש עולה על ההיצע. זוהי בעיה משותפת לתעשייה ולמוסדות להשכלה גבוהה והיא מחייבת פתרונות יצירתיים. אך תהיה זו טעות אם במקום להתמודד עם הבעיה נבחר לטפח מיתוסים ישנים ולהגן על ריכוזיות ועל אינטרסים של בעלי עניין.


  הזיספאלים שמדברים על שינויים דרמטיים בעולם ה ICT צריכים כנראה  להפנים שהשינויים האלו גם מעבירים כח אדם מעולם החמרה לעולם התכנה והשירותים וחברות כמו רד, ו ECI לא מובילות יותר את התחום , מה שמוצא את ביטויו  גם בקבוצת רד-בינת ,עם ההתחזקות של בינת ובנותיה על חשבון רד המסורתית . ההיטק הישראלי מתחרה על כח האדם עם 170 חברות גלובליות כמו סיסקו, EMC, HP, ועוד.. שתקעו יתד בישראל ולא עובר שבוע בלי שתתוסף חברה למאגר.

  ''

  אלון בן צור מנכ"ל בינת-הפעילות הבינ"ל בתחום הפרויקטים הוכפלה.

  צלם – קובי קנטור.

   

  בקרב על כח האדם עם  החברות הגלובליות, ההייטק שמקורו בישראל הובס והמשק הישראלי ניצח...בינתיים, אך העתיד לא ברור. כשמאגרי כח האדם יאזלו אנחנו נראה זליגה מדאיגה של חברות בינ"ל , וכנראה ללא תחליף מקומי.

  דרג את התוכן: