כותרות TheMarker >
  ';

  Media Radar

  הבלוג הזה עוסק במיגוון נושאים שקשורים רובם ככולם לאינטרנט - עם התייחסות ספציפית לנושאי מדיה. חלק מהעניינים יהיו קשורים לזירה הישראלית וחלקם לזירה הבינלאומית, בעיקר בארה\"ב

  0

  תחזיות משעשעות

  4 תגובות   יום רביעי, 26/12/07, 00:32

  תחזיות הן דבר מרתק.

  קודם כל, מכיוון שהן מנסות לפתור את האי ודאות הגדולה ביותר: העתיד. הן מעניינות גם מכיוון שהן מנסות לצייר קו, ישר עד כמה שאפשר, בין העבר הקרוב לבין העתיד ובכך ליצור מעין תחושה של תהליך, שגם הוא דרך להתמודד עם אי ודאות.

  אבל לקרוא תחזיות בדיעבד - זה פשוט משעשע.

  מכיוון שלרוב תחזיות אינן מתגשמות ומכיוון שחזאים וקוראי תחזיות נוטים להתייחס אליהן ברצינות, הראייה לאחור מספקת הזדמנות להכניס מימד של גיחוך ואפילו שמחה לאידם של מי שנחשבים למומחים.

  כשעושים את זה, פתאום רואים עד כמה החזאים היו שבויים של קונספציה ושל ההעדפות האישיות שלהם - ועד כמה הדברים האלה מרחיקים אותם ממה שהתברר יותר מאוחר כמציאות.

  סוף דצמבר הוא כמובן תקופה נהדרת לתחזיות. המומחים יושבים על מקלדותיהם, מחככים בראשם בקצה עיפרון, עוברים על דברים שכתבו או קראו בשנה האחרונה, אולי מתייעצים, ואז פולטים.

  אבל זו גם תקופה נהדרת לבחון את התחזיות של לפני שנה - הזדמנות מתאימה במיוחד לצחוק, לפני שעוטים את הארשת הרצינית של התחזיות לשנה הבאה.

  אז פשפשתי קצת באינטרנט, הלכתי אחורה לבלוגים שקראתי לפני שנה ובחרתי כמה תחזיות של כמה חזאים שונים. מתוכן בחרתי כמה פריטים - לא כל כך בשביל הדיוק המדעי, כי אם יותר בשביל להשתעשע.

   

  סקוט קארפ

  החוזה הראשון הוא אחד הבלוגרים המוערכים עלי ביותר, סקוט קארפ, שכותב את הבלוג Publishing 2.0. כבר מהשם קל להבין במה הוא מתמקד: מדיה בעידן web 2.0 עם דגש חזק על מו"לות. (לינק לפוסט התחזיות שלו.)

   

  תחזית: מו"ל פרינט גדול יפסיק להשתמש בדפוס כאמצעי להפצת התוכן שלו

  תעשיית המו"לות המודפסת עוברת שינויים מבניים כבר תקופה ארוכה. הגורם המרכזי המניע את התהליך הזה הוא נדידת הקהל והמפרסמים לאינטרנט. עקב כך, עסקי הפרינט נמצאים בנסיגה הולכת ומתגברת, ובמקביל עסקי האינטרנט צומחים (אם כי בקצב הולך ופוחת).

  התהליכים האלה הביאו גם לשינויים משמעותיים במבנה הענף. בשנה האחרונה, ארבעה מו"לים אמריקאים גדולים התפרקו או החליפו ידיים: Knight-Ridder נמכרה בשלמותה למו"ל אחר, McClatchy, שמכר חלקים ממנה; Tribune נמכרה לסם זל ולעובדי החברה; ודאו ג'ונס נמכרה בשלמותה לניוז קורפ. של רופרט מרדוק.

  אבל אף מו"ל אמריקאי גדול לא הפסיק להשתמש בנייר כאמצעי להפצת התוכן שלו. גם במדינות אחרות בעולם מו"לים גדולים לא נטשו את הפרינט. זה פשוט לא קרה.

  מבחן המציאות: לא קרה

   

  תחזית: הצמיחה של גוגל תאט

  קארפ לא פירט, אבל אני מניח שהתכוון לצמיחת ההכנסות שלה.

  בינגו! אם הכנסות גוגל ברבעון הרביעי של 2006 צמחו ב-67%, הרי שברבעון השלישי של 2007 הן צמחו ב-57%.

  העניין הוא שקארפ בעצם מכר כאן סיפור ישן, שכן שיעור הצמיחה של הכנסות גוגל יורד בקביעות לפחות שלוש שנים - אפילו עוד לפני שהנפיקה לראשונה את מניותיה בוול סטריט. ההיחלשות הזו אפילו אינה ייחודית לגוגל: הצמיחה בענף הפרסום האינטרנטי האמריקאי נחלשת ברציפות כבר שנה וחצי.

  מבחן המציאות: קרה (אבל היה ברור שזה יקרה)

   

  תחזית: יותר חברות web 2.0 ייסגרו מאשר יפתחו

  האמת היא שאין לי דרך מדעית לבדוק את הטענה הזו, ולו רק מכיוון שההגדרות של web 2.0 שונות ומכיוון שיש הרבה חברות חדשות או פעילויות חדשות שיש להן מרכיבים של web 2.0 (גם לחזות צריך לדעת - תחזית שקשה להפריך או לאשש אותה היא תמיד תחזית נהדרת).

  הדרך הטובה ביותר העומדת לרשותי היא לשאול את מי שעוקבת אחר העניינים האלה מקרוב, אורלי יקואל, שיש לה אתר אינטרנט, Go2Web20.net, שעוקב אחרי מיזמי web 2.0. ליקואל אין ספק: יותר חברות נפתחו מאשר נסגרו.

  אבל לתחזית הזו יש עוד תחכום: מתישהו היא תתקיים. אני מאמין שקארפ אכן חשב שזה יקרה ב-2007. יש מי שחושבים שזה יקרה ב-2008. אולי. אבל דבר אחד בטוח: כשזה יקרה - חוזים ומומחים רבים ישמחו לתת לכם הפניות למקומות שבהם הם צפו את זה.

  מבחן המציאות: לא קרה

   

  ראנד פישקין

  גם פישקין הוא בלוגר שאני מעריך במיוחד. הוא מומחה אופטימיזציה למנועי חיפוש (SEO) והבלוג שלו, SEOmoz, הוא קריאת חובה. (לינק לפוסט התחזיות שלו.)

   

  תחזית: נתח השוק של גוגל ו-Ask בשוק החיפוש יגדל וחלקן של יאהו ו-MSN יירד או יישאר ללא שינוי

  זה אחד הדברים שאני אוהב אצל פישקין: הוא אומר דברים מאוד ברורים שקל מאוד לבחון אותם מול המציאות.

  הסמכות המקובלת ביותר למדידת נתחי השוק של מנועי החיפוש היא comScore, ועלי פי הנתונים שלה לנובמבר 2006 לעומת נובמבר 2007, פישקין צדק ב-75%: הנתח של גוגל עלה (מ-46.9% ל-58.6%) והנתח של שלוש האחרות ירד.

  מבחן המציאות: די מדויק (אם כי הסיכון בתחזית לא היה גדול)

   

  תחזית: יאהו תמשיך לקצור הצלחה עם פרויקטי תוכן

  אפשר להבין את המניע האנושי לתחזית כזו.

  כשפישקין כתב את התחזית הזו, יאהו היתה שק החבטות של שוק האינטרנט. פעם אחר פעם היא הפסידה לגוגל במירוץ על יזמות, חדשנות ומובילות. בעצם, כבר בשלב הזה לא היה מירוץ - כבר בשלב הזה יאהו היתה יותר כמו קהל מאשר משתתף.

  כשפישקין כתב את התחזית הזו טרי סמל היה עדיין מנכ"ל יאהו. הכהונה שלו הסתיימה ביוני, כשהוחלף על ידי אחד ממייסדי יאהו, ג'רי יאנג. יאנג קיבל קרדיט מסוים כשנכנס לתפקיד, אבל לפחות עד כה הוא לא מימש שום תקווה: יאהו אמנם עדיין שחקנית תוכן מובילה - אתרי החדשות והמידע הפיננסי שלה פופולריים הרבה יותר מאלה של גוגל - אבל היא עדיין הברווז הצולע של שוק האינטרנט.

  עולם התוכן הצומח ביותר הוא תוכן הגולשים ויאהו פשוט אינה שחקנית בענף הזה. האחזקות ב-flickr ו-del.icio.us לא גורמות לה להיות שחקן מוביל. הרשת החברתית למכללות שהשיקה בתחילת נובמבר, Kickstart, כבר נשכחה.

  מבחן המציאות: לא קרה

   

  תחזית: מייספייס תתחיל לסגת, אולי לקראת סוף השנה, לתוך תהום הנשייה של Xanga ו-Friendster

  עוד תחזית מאוד ברורה של פישקין. התממשות של התחזית הזו היא לא פחות מקטסטרופה עבור מייספייס, שכן Xanga ו-Friendster הן מופת לרשתות שלא הצליחו.

  Xanga היא אולי אחת הרשתות החברתיות הראשונות בעולם - היא הוקמה עוד ב-1998. לקראת סוף 2004 הרשת הגיע לשיא של פופולריות, אבל מאז החלה בתהליך ארוך ומתמיד של נסיגה.

  גם Friendster יכולה להיחשב אחת החלוצות של עולם הרשתות החברתיות (היא הוקמה ב-2002), אבל נסוגה וב-2004 מייספייס עקפה אותה. אמנם ב-2007 היא שבה לצמוח, אבל לא בשיעורים שמקרבים אותה למעמד שהיה לה בעבר.

  בינתיים נראה שמייספייס לא החלה, אם בכלל, במסע לתהום הנשייה שפישקין צופה לה: בנובמבר 2007 ביקרו בה 68.7 מיליון גולשים אמריקאים (חשיפה של 38%) - לעומת 57.2 מיליון גולשים בנובמבר 2006 (חשיפה של 33%).

  מבחן המציאות: לא קרה

   

  ג'ון באטל

  לבאטל יש שורשים עמוקים בעיתונות ההיי-טק. הוא ייסד את המגזין The Industry Standard (שקרס ב-2001) היה ממקימי המגזין Wired והקים את הבלוג Searchblog, המתמקד בתעשיית החיפוש באינטרנט. ב-2005 הוא פרסם את אחד הספרים הפופולריים ביותר שתיארו את ההצלחה של גוגל: The Search. (לינק לפוסט התחזיות שלו.)

   

  תחזית: מיקרוסופט תרכוש את דרכה למעמד בכיר בשוק האינטרנט. יעדים אפשריים: AOL, יאהו או IAC

  מיקרוסופט אמנם שחקנית חשובה בשוק האינטרנט העולמי - אבל בכל הקשור למספר הגולשים, היא עדיין מפגרת אחרי גוגל (אם כי לא בהרבה), וכפי שראינו בניתוח התחזיות של פישקין, הפער בינה לבין גוגל בשוק החיפוש רק התרחב.

  לא רק החלק הראשון של התחזית לא התממש, כי אם גם החלק השני - מיקרוסופט לא רק שלא רכשה את AOL (עדיין בבעלות טיים-וורנר), יאהו הוא IAC, כי אם לא רכשה שליטה באף חברת תוכן גדולה.

  מבחן המציאות: לא קרה

   

  תחזית: חילופי ניהול משמעותיים ב-eBay

  כישלון הרכישה של ספקית שירותי השיחות הקוליות האינטרנטיות, Skype, היה כבר עובדה ידועה בעת שבאטל כתב את התחזית הזו. עם זאת, רק יותר מאוחר, באוקטובר, eBay ביצעה מחיקת ענק, 1.4 מיליארד דולר, בגין ההשקעה הזו.

  למרות שאפשר היה כנראה לצפות שהמחיקה הזו תהיה מלווה גם בהפסקת כהונתה של מג וויטמן, שמנהלת את eBay כמעט עשור וביצעה את העסקה, הדבר לא קרה.

  מבחן המציאות: לא קרה

   

  והפספוס הגדול ביותר של החזאים הוא...

   

  2007 היתה ללא ספק גדושת אירועים דרמטיים בשוק האינטרנט העולמי. והחשובים ביותר היו קשורים בפייסבוק, הרשת החברתית השנייה בגודלה בעולם.

  במאי, פייסבוק החליטה לפתוח את הפלטפורמה שלה, כלומר לאפשר לספקים חיצוניים של יישומים להציע את היישומים האלה לחברי פייסבוק. איש לא שיער למה יביא הצעד הזה, כנראה גם לא בפייסבוק.

  בתוך חצי שנה, יותר מ-1,000 יישומים חדשים הוצעו בפייסבוק, ואת חלקם חברי הרשת אימצו בחום. חוויית החברות ברשת קפצה כמה רמות וקצב ההצטרפות של גולשים חדשים הגיע לשיאים חדשים - בין נובמבר 2006 לנובמבר 2007 מספר הגולשים האמריקאים בפייסבוק זינק פי שניים, לכמעט 34 מיליון מדי חודש - והפער בינה לבין מייספייס התכווץ.

  הביטוי הבולט ביותר להצלחה הזו היה גיוס שפייסבוק ביצעה באוקטובר: 240 מיליון דולר ממיקרוסופט, לפי שווי מדהים של 15 מיליארד דולר.

  זמן קצר לאחר מכן פייסבוק היתה לרשת החברתית הגדולה הראשונה בעולם שהשיקה טכנולוגיית פרסום ממוקדת. אבל אחד הנדבכים החשובים של הטכנולוגיה הזו, שירות Beacon, שאיפשר לעקוב אחר מעשיהם של חברי פייסבוק באתרים אחרים, גרר נגדה ביקורת עצומה - והיא נאלצה לבצע בו שינויים משמעותיים. השירות הזה גבה מפייסבוק מחיר ניכר במונחי מוניטין.

  איש לא חזה את פתיחת הפלטפורמה, איש לא חזה את ההשפעה שתהיה לה, איש לא צפה שפייסבוק תוערך ב-15 מיליארד דולר ואיש לא צפה שלגולשים תהיה כזו השפעה על החברה.

  אבל די בטוח שהאירועים שפייסבוק היתה במרכזם ישמשו נקודת מוצא לתחזיות ל-2008, שכנראה תפתיע עם אירועים בלתי צפויים משלה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     1/1/08 01:15:

   מרתק, כתוב באופן שקל לעיכול, נהיר, זורם.

   תודה.

   נהניתי.. ולמדתי כמה דברים.

   שנת 2008 מקסימה צוחק

     26/12/07 13:04:

   הי, תודה רבה!

    

   נשמח לראות מאמרים שלך בנושא הקוד הפתוח העסקי בפורום, ובכלל.

    

   אודי 

     26/12/07 11:47:

    

   צטט: אודי גרנות 2007-12-26 11:44:12

   הי, מה נשמע?

    

   אם כבר, מה דעתך על התחזית שלי מהשנה שעברה?

    

   אתה מוזמן לבקר בפורום ולכתוב מדי פעם.

    

   יום מעולה,

    

   אודי 

    

    

   היי אודי,

   קוד פתוח, הנושא שהתייחסת אליו בתחזיות שלך, הוא נושא מרתק.

   אני גם מאמין שמה שחזית יתקיים ומתקיים.

   יש יותר ויותר ארגונים גדולים שמשתמשים או שוקלים להשתמש בקוד פתוח.

     26/12/07 11:44:

   הי, מה נשמע?

    

   אם כבר, מה דעתך על התחזית שלי מהשנה שעברה?

    

   אתה מוזמן לבקר בפורום ולכתוב מדי פעם.

    

   יום מעולה,

    

   אודי 

    

    

   אבו4 - מוצא מה שהקפה שכח

   ארכיון

   פרופיל

   natlipson
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין