כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  הפרופסור כהנמן חתן פרס נובל : איום במלחמה לא צריך לעצור שינויים

  2 תגובות   יום שבת, 23/6/12, 13:33

  האם כדאי להיות "נץ או יונה" שאל הפרופסור דניאל כהנמן חתן פרס נובל לכלכלה , בפתיחת  ועידת הנשיא וניסה לתת תשובות ואבחנות . המונחים נץ ויונה אצלנו אינם בהכרך מינוחים המתאימים לתיאור מצבים דומים בתקופות, חברות ומדינות אחרות  . המינוחים המתאימים יותר הם האם אתה מוכן להשתייך לזרם המרכזי החושש משינויים או לזרם המוכן לחולל שינוי באוירה של חוסר וודאות ותוך נטילת סיכונים . 

  ''

  הפרופסור כהנמן: יותר קל להיות נץ. 


  קל יותר להיות נץ או להשתייך לזרם המרכזי אומר הפרופסור כהנמן ,  ככזה  אתה  לא תלוי באחרים ומפחית את הסיכונים לתדמיתך. מנהיג ניצי עשוי לחשוב שהיריב יעשה ממנו צחוק או יזלזל בו אם מהלך של שינוי לא יצליח ולכן נמנע מנקיטת צעדים של שינוי. מאימים עלינו במלחמות אם נחליט על צעדים של שינוי אומר כהנמן, אז לפעמים צריך ללכת למלחמות אם ההחלטות מובילות לשינוי חשוב. מלחמה זה לא תמיד הדבר הנורא ביותר, מתכוון הפרופסור כהנמן חתן פרס נובל לכלכלה . 


  משה רבנו לקח סיכון עצום בטקס מתן תורה כשהעביר בני עם עובדי אלילים לאמונה באל אחד  ולאחר מכן כאשר הוביל אותם לארץ ישראל בניגוד לרצונם. הוא נלחם בבני קורח, הטיקונים של זמנו והצליח להתגבר על מידע כוזב שהגיע באמצעות המרגלים , שעסקו בתיאום עדויות ושיבוש מהלכי חקירה . 


  לינקולן שיחרר את ארה"ב מהעבדות במחיר  מלחמת אזרחים עקובה מדם. רוזבלט נשיא ארה"ב העביר תכניות סוציאליסטיות בניו דיל והציל את המדינה מפשיטת רגל בניגוד לתיאוריה הקפיטליסטית-ליברלית שהיתה נהוגה בימיו . גם צ'רצ'יל הנהיג את בריטניה למלחמה באויב הנאצי למרות מדיניות הפיוס של קודמיו . שלשתם הצליחו במשימה. 


  דוד בן גוריון הכריז על הקמת המדינה למרות שמבפנים ומבחוץ ראו רק חורבן והישוב היהודי הקטן הצליח במשימה במחיר כבד של אבידות  והקים את מדינת ישראל . מנחם בגין עשה שלום עם סאדאת למרות התנגדות נחרצת של הרמטכ"ל דאז ורבים אחרים. גם סאדאת עבר תהליך דומה במצרים ומלחמה לא התרחשה מאז עם שכנינו המצרים.  


  יצחק רבין ושמעון פרס חתמו על הסכם אוסלו עם ערפאת  בניגוד לעמדת רבים ושילמו על כך מחיר כבד. 


  כח המנהיגות של האישים שהוזכרו הביא להחלטות קשות המובילות לשינוי. השינויים בעם הגיעו אחר כך. חלק מהמנהיגים שילמו על זה גם בחייהם כמו אברהם לינקולן, אנואר סאדאת ויצחק רבין. שמעון פרס שילם על זה בכסאו כראש ממשלה כשהפסיד לבנימין נתניהו בבחירות . 


  עכשיו פרס הוא נשיא חדור מרץ ויוזמה, מוכר ואהוב על עם ישראל ומנהיגי העולם ונתניהו ראש הממשלה פופולרי בבית  אבל דחוי ברוב מדינות העולם . הנשיא פרס מדבר בוועידת הנשיא על המחר וראש הממשלה חושב על האתמול. פרס כבר אינו יכול להשפיע על החלטות מחוללות שינוי ונתניהו גם לא רוצה. 


  יו"ר גוגל אמר בוועידה: הרשת זה הכל אבל כלום. נתניהו חושב שדיבורים זה הכל ומעשים זה כלום. 


  "איך מתקנים את תהליך קבלת ההחלטות", שאל המנחה איילון את הפרופסור כהנמן בראיון אחד על אחד בוועידת הנשיא, בהקשר לגנרלים והמנהיגים בישראל, וכהנמן השיב כי צריך תוך כדי תהליך קבלת ההחלטה לשאול שאלות בקרה, לראות האם סביר שאנו עומדים לטעות: "האם אנחנו באמת מבינים מה הצד השני רוצה? מדוע הוא נוהג כפי שהוא נוהג? אם לא נעשה זאת, נטעה בגדול. אם נייחס לצד השני את מה שאין לו",


  האם ראש הממשלה נתניהו שואל את השאלות הנכונות ? לא בטוח. 


  ''

  פרס ורבין ז"ל לקחו סיכונים רבים בהחלטה על חתימת הסכם עם ערפאת . 

   

  דרג את התוכן: