כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שחרור מחינוך עדרי וחזרה לאני האותנטי

  ניוטון וחוקי התנועה של גופים: "כל גוף יתמיד במצבו כל עוד לא פועל עליו כוח חיצוני". "כל גוף הפועל עליו כוח חיצוני משנה את מהירותו ביחס לכוח: "לכל פעולה קיימת תגובה הנגדית לה בכיוונה ושווה לה בעצמתה". זה הדגם כשלא שועטים עם העדר ומיישרים איתו קו.

  כלכלת חינוך והישגי תלמידים בבית הספר

  4 תגובות   יום שלישי, 3/7/12, 14:23

   ההישגים הנמוכים של תלמידי ישראל לעומת מדינות ה- OECD נבחנו על רקע מספר שעות הלימוד המוקדשות ללימוד מקצועות הליבה, חישוב ההוצאה לחינוך לתלמיד, גובה השכר המשולם למורים, והשוואת ההוצאה לחינוך מכלל התוצר הלאומי הגולמי. מדו"ח ארגון ה- OECD לשנת 2007-8 עולה שההשקעה לתלמיד בין השנים 1995-2007 עלתה בישראל ב-8% בלבד לעומת ממוצע העלייה במדינות הארגון שעמד על 42%. שירותי החינוך בישראל מהווים כעשירית מהתמ"ג וכשליש מההוצאה החברתית (למ"ס, 2007), ולמרות זאת אוכלוסיות מתקשות נמצאות בשולי החברה.    

  הפערים בהשקעה בתלמידים באים לידי ביטוי במספר היבטים: גודל הכיתה- תנאי הלימוד בהיבט של מספר התלמידים בכיתה בישראל בהשוואה לכיתות במדינות הארגון מציג כיתות צפופות. בבית ספר יסודי בישראל ממוצע מספר התלמידים בכיתה עומד על 27.6 תלמידים, לעומת 21.6 תלמידים במדינות ה-OECD. משכורות המורים- שכר המורים בישראל נמוך בהשוואה לממוצע שכר המורים ממדינות ה- OECD, ואין לו פרופסיה. בישראל ממוצע משכורת התחלתית לשנה בתיכונים עומדת הוא כמחצית שכרו של מורה בארה"ב. מחקרים מוכיחים שמוטיבציה ושביעות רצון בקרב צוות ההוראה תורמים לאיכות הוראה שתוצאותיה ניכרות בהישגי התלמידים. השאלה היא: האם שיפור שכר המורים ומעמדם המקצועי יעלה את הישגי התלמידים? את איכות המורים ודרכי ההוראה? תוצר לאומי גולמי בישראל- התל"ג – נמצא ששכר המורים בישראל נמוך לעומת מורי הארגון על בסיס נתוני יחס שכר לנפש. נמצא שההוצאה לחינוך פיגרה אחרי הגידול בתוצר בשנים של צמיחה נרחבת, והתקציב הוגדל על פי שינויים דמוגרפיים בלבד. התל"ג בין השנים 1998-2008 צמח ב- 30 נקודות וההוצאה לחינוך יסודי ועל יסודי עלה בשנים הללו ב- 20 נקודות. מספר שעות הוראה פרונטאליות שנתיות- מספר שעות הוראה ומספר ימי הלימוד של מורה בישראל גבוה מממוצע מדינות הארגון, אך סך שעות ההוראה בפועל של מורים בישראל נמוך יותר. ממוצע שעות הוראה בבתי ספר יסודיים בישראל הוא 1025 לעומת 812 במדינות הארגון, אולם מספר שעות לימוד מקצועות הליבה - מדעים, קריאה ומתמטיקה, נמוך יותר בישראל. תכנון כלכלת חינוך לקויה – הקצאת שעות לימוד ומשאבים לפי מספר כיתות ולא מספר תלמידים בכיתה, הגדלת פערים והפרטת החינוך הממלכתי בדלת האחורית (רשויות בעלות אמצעים נעזרות בעמותות פרטיות ובחברות לחוגי העשרה) יצרו תהליך מעגלי של חוסר אמון במערכת, בחברה ובשלטון.

     נתונים אלו מציגים את מערכת החינוך כמי שאינה מעניקה מענה פדגוגי יעיל לתלמידיה. לכן כדי שאוכלוסיה גדולה לא תהיה לעול כלכלי על מעמד הביניים ויפגעו עקרונות הדמוקרטיה,  צריך להתחולל שינוי באידיאולוגיית ההנהגה בעיצוב תפיסת העתיד של התלמיד להצלחות. לשם כך יש לערוך שינוי מערכתי להפיכת בית הספר למרכז הנותן שירות לקהילה ולאפשר תחרות שוק פתוח שתצמיח בתי ספר איכותיים (מוכר שאינו רשמי) אשר יזכו לתקצוב כספי, פיזי או אנושי.

   

  באישון:

  בזמן אחר הייתי סוס דוהר מסביב לאחו הירוק שהרוח בידרה את רעמתו ואת הדשא.

  כשחשתי סוס מגובש וחזק נכנסתי עם החוץ לאחו ללא מושכות ורסן, שעטתי ויצרתי גלים בשדה.

  כעת הסוס דוהר בצהלה ומנסה להעביר להט, לעורר מחשבה ושינוי.

  הסוס שואף להראות את התמונה מחלקה רציונאלית וליצור הזדהות עם שדה המרעה שלו.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     15/7/12 16:53:
   לדעתי כפי שמתנהלת כיום מערכת החינוך לא ניתן לשים דגש על ערכים ונורמות התנהגותיות. היעד שלי ליצור חינוך המושתת על צדק חברתי, שוויון, כבוד האדם וחירותו. כתבתי על הסלמת האלימות, על דירוג נמוך בהישגים ועוד. על ידי הקצאת משאבים נכונה ושינוי תפיסת החינוך יצמחו אזרחים חושבים ותורמים לכלכלה לחברה ולסביבה שבה הם חיים.
     15/7/12 14:28:
   את מתייחסת להוראה כאל מקצוע הייטקי של הצבת יעדים לדעתי ההוראה קצת יותר מורכבת.,יש גם ערכים שאולי בדרך שלך מתפספסים
     13/7/12 18:41:
   על דגלו של משרד החינוך נחקקו המטרות הבאות: צמצום פערים חברתיים, והעלאת הישגי תלמידים. הנתונים מציגים תכנון כלכלת חינוך והקצאת משאבים שאינם ממשים את יעדי המשרד. פתיחת תחרות השוק תגרום לבתי ספר להגשים מטרות אלו, כי במידה ולא יעמדו ביעדים הם ייסגרו!
     13/7/12 17:15:
   גילה התרשמתי מהנתונים שאת מביאה כאן ,עדיין אינני מבינה את הקשר ביניהם לבין מסקנותיך שיש לפתח תחרות שוק פרטי .

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   גילהסטחי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין