כותרות TheMarker >
  ';

  היום שהיה

  בלוג אינפורמטיבי בעיקר, מבחר נושאים מכל העולם, וגם קצת מפרי עטי..

  0

  17 בעלי חיים שנכחדו בתקופת חיינו

  5 תגובות   יום שישי , 6/7/12, 17:01
  מותו של הצב ג`ורג`, הצב הענק האחרון מגלפגוס, פורסם בהרחבה וגרם להדים רבים בגלל הערך הסמלי הברור: מותו שולל בוודאות את המשך קיומו של זן מפתח בהתפתחותה של תורת האבולוציה של המינים של דרווין.
   
  אבל, למרבה הצער, ג`ורג` בן המאה שנה, הוא לא יוצא מן הכלל, אלא הנורמה: הכחדת המינים של בעלי חיים הוא קבוע, קשור באופן ישיר בהתרחבות האדם וההרס של האזורים הטבעיים האחרונים. בשנת 2000, מת אחרון הבוקרדו (Pyrenean Ibex), סוג של יעל של הפירנאים ובשנה שעברה מת הקרנף השחור האחרון. וכאן מדובר על יונקים, הקבוצה הבולטת ביותר (שלנו), אך המעוטה ביותר בממלכת החיות: על פי החשד, הוכחדו מאות מינים של זוחלים, דו חיים, ציפורים וחרקים, שאפילו לא הוגדרו על ידי המדע.
   
  ברשימה הבאה יש 17 מינים של בעלי חיים שנכחדו במהלך הדור שלנו, זאת אומרת, מסוף שנות ה-60` ועד ימינו. ואלה הם:


   
   
  הצב ג`ורג` הבודד 2012

   
  ''
   
  האחרון מבני מינו, מת ג`ורג` הבודד בסוף השבוע במתקן למחקר. הגיל המדוייק אינו ידוע, אבל גילו מוערך מעל 100 שנה.
  (אפרסם רשומה על צב נדיר ומדהים זה בקרוב).


   
   
   
  נמר ג`אבן 1994

  ''
   
  אובדן בית הגידול בגלל התפשטות הקרקע לעיבוד עומד מאחורי הכחדת הנמר ג`אבן. הנמר האחרון מת על ידי בני האדם בשנת 1984, אך מדענים תיעדו נוכחותם של עוד מספר קטן של חתולים מהמין הזה בהרי ג`אבן עד 1994. מאז לא נראו יותר.

   
   
   
  בוקרדו 2000
   
  ''
   
  סליה, הדגימה האחרונה של סוג יעל של הפירנאים, מתה בינואר 2000, נמחצה על ידי עץ שנפל עליה. במהלך מחצית השנייה של המאה ה-20, ציידים איירופיים רבים הגיעו לפירנאים כדי לשחוט בעל חיים זה, שלא היה מוגן עד הקמתו של הפארק הלאומי של אורדסה בשנת 1973. מאוחר מדי.

   
   
  צפרדע זהוב 1989
   
  ''
   
  דו חיים מתים בהמוניהם ברחבי העולם, ככל הנראה בגלל זיהום האוויר, אשר הם רגישים מאוד בגלל הדרך בה הם נושמים: דרך העור. הצפרדע הזהוב של קוסטה ריקה כנראה נכחדה גם בהשפעת תופעת מזג האוויר `אל ניניו`, כך המומחים מאמינים.

   
   
  דולפין היאנגצה 2006
  ''
   
  דולפין המים המתוקים הגדול בעולם הוכרז כ "נכחד תפקודית" ב-2007, אם כי מדי פעם נראה דגימה ששט במי הנהר היאנצה במרכז סין.

   
   
   
  דב גריזלי מקסיקני 1964

  ''
   
  הדב גריזלי שופע באזורים הנידחים ביותר של ארה"ב וקנדה. לבן דודו המקסיקני לא היה כל כך מזל, האחרון מהם מת ב- 1964 ע"י צייד. הוכח מעל כל ספק שזן זה נכחד בגלל הציידים שלא הפסיקו להטרידם עד שהרגו את האחרון בהם. בשנת 1960 היו 30 דובים וארבע שנים לאחר מכן, הזן נעלם כלא היה. עצוב מאוד.

   
  קרנף שחור מערבי 2011

  ''
   
  זה תת מין ממשפחת הקרנפים שהיה חי בעיקר בקמרון, הקרנף השחור הוא עוד קורבן של ציד בלתי חוקי משתולל, גם לאחר שהוכרז כחיה מוגנת ב-1930.
  מדענים חיפשו סימנים כלשהם בשנת 2006 ולא נמצא זכר מהזן הנדיר הזה. בשנת 2011 הוכרז רשמית שהמין נכחד. 3 התת מין של קרנפים שחורים שנותרו, גם נמצאים בסכנת הכחדה. באשמת הצידים המכבדים כל כך את הטבע, כמובן.

   
   
   
  כלב ים נזיר הקאריביים 2008
  ''
   
  למרות שהאחרון שנראה בחיים היה בשנת 1952, זה לא היה עד 2008 כי נזיר הקאריביים הוכרז בסופו של דבר כנכחד. כריסטופר קולומבוס כתב ברשימותיו, שהוא ראה מספר רב הרג כלב ים זה, כאשר הגיע לאיים הקאריביים, והם נצודו רבות במהלך 1700-1800 עבור השומן שלהם, אשר שימש שמן למכונות ומנורות.
  על פי הערת עובד גן החיות באקואריום של ניו יורק, בשנות ה-30 היו כמה כלבי ים מהסוג הזה ומה שאפיין אותם היה השפרצת מים מפיהם כאשר המבקרים רכנו קרוב מדי מעבר למעקה.
   
  הכחדתו של הנזיר אומר גם הכחדת קרדית נזיר הקאריביים שחיה בתוך האף של כלב ים מסוג זה.

   
   
   
  קנרית לוכד צדפות 1994
  ''
   
  עופות החוף האלה חיו באיים הקנריים מול חופי מערב אפריקה ונכחדו כתוצאה מדלדול מקור מזונם, בעיקר רכיכות, עקב דיג מסחרי. לא ברור מתי בדיוק מתו הציפורים האחרונות, המקומיים ושומרי המגדלור ודייגים אמרו שלא ראו יותר את הציפור הזו מאז שנת 1940, אך דיווחים על תצפיות היו בשנות ה-80`. ב-1994, הוכרז באופן רשמי שציפור זו נכחדה. היום קיימים רק 4 ציפורים מהסוג הזה מפוחלצות במוזיאונים.
   
   
  נקר מלכותי 1994
  ''
   
  לאחר העלמת וייבוש הביצות בדרום ארה"ב, הציפור האחרונה שנראתה בתצפיות היה בשנת 1940. מאז, יש דיווחים רבים של תצפיות, וכן הקלטת אודיו של 2002, בו נשמע הקול האופייני שמשמיע הנקר כאשר הוא מנקר את העץ, אשר עוררה מדענים וצפרים רבים להמשיך לחפש ציפור זו. למרות כמה כיווני חקירה ורמזים מבטיחים, הציפור עדיין נחשבת לנכחדת באופן רשמי.

   
  מולארד מריאנה 2004
  ''
   
  זן של מולארד זה, חי בעבר רק ב-3 איים קטנים באוקיינוס השקט, כולל גואם, איבוד בית הגידול שלהם, ניקוז הביצות לטובת החקלאות והנזק לאיים במלחמת העולם השנייה, היו הסיבות העיקריות להכחדת ברווז זה. הצמד האחרון של ברווזים שנראו בטבע, היה בשנת 1979, הזוג הידוע האחרון, מת בשבי ב"סי וורלד" בסן דיאגו ב-1981.

   
  דרור כהה החוף 1987
  ''
   
  סוג של דרור זה, הוא יליד החוף המזרחי בפלורידה. ציפור זו נכחדה במהירות בגלל חומרי הדברה כגון DDT ובגלל השתלטות בית הגידול שלהם ע"י הנאס"א עבור מרכז חלל קנדי. הציפור האחרונה מתה ב-1987 והוכרזה נכחדת באופן רשמי ב-1990.

   
  אריה ים יפני 1974

  ''
   
  הצייד המסחרי, ביחד עם אובדן בית הגידול שלהם עקב מלחמת עולם השנייה, גרם להכחדת אריה הים היפני. נצפו מספר אריות בשנות ה-60` ותינוק אחד נלכד ב-1974. ב-2007, ממשלת דרום קוריאה הודיעה על תוכנית כדי ליבא אריות ים מקליפורניה לאזור בו חי האריה הים היפני. בשביל מה? כדי להמשיך להרוג אותם?
   
  Conondale Gastric-brooding Frog 1983
  ''
   
  לא מצאתי בעברית תרגום הולם עבור צפרדע זו. צפרדע אוסטרלית זו, נהגה לבלוע את ביציה המופרות ובסופו של דבר "ילדה" את הצפרדעים מתוך פיה. הסוג האחרון שלה מתה בשבי במעבדה ב-1983. בגלל שהצפרדע האם יכלה לנטרל את חומצת הקיבה כדי לא לפגוע בעוברים, המדענים ציפו ללמוד לרפא כיב קיבה של אנשים דרך צפרדע. .. ועל הדרך להכחיד אותה.

   
   
  טבלן אלאוטרה 2010
   
  ''
   
  ברווז צוללן קטן זה חי בעבר בעיקר באגם במדגסקר, עד שאיבד את בית הגידול שלו בגלל דגים לא מקומיים שהועברו לאותו אגם. אגב, דגים אלה היו טורפים קרניבורים שאכלו עד אחרון הטבלן הזה. ב-2010 נטרף האחרון שבהם.

   
   
  יונק הדבש שחור פנים 2004

  ''

   
  מינים שאינם מקומיים, בעיקר חזירים, חתולים וחולדות, עשו שמות על המערכת האקולוגית של הוואי במשך מאות השנים האחרונות, ותרמה ככל הנראה לירידה של ציפור ייחודית זו. לאחר מאמצים רבים כדי לרבות את המעט הנותרים, הציפור האחרונה מתה ב-2004. מבחינה טכנית, הוא עדיין מופיע כ-"בסכנת הכחדה חמורה", אך לאחר חיפוש נרחב בטבע בשנים האחרונות, מאז 2004 לא נראתה אף ציפור.
   
   
  צבתן סנט הלנה 1967
  ''
   
  למרות שבאופן רשמי טרם סווג כנכחד, חרק גס זה מהאי סנט הלנה בדרום האוקיינוס האטלנטי, לא נראה בחיים מאז 1967, וחיפושים אחריו בשנים האחרונות, לא העלו דבר. (לשמחתנו?)
  קראתי שהצביטות שלו הכאיבו ביותר. 
  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     23/7/12 18:31:

   17? מאות רבות של זנים/מינים/סוגים או ווטאבר קוראים להם במיון הזואולוגי נכחדים מדי שנה. את יכולה להתחיל לקרוא כאן.

     12/7/12 08:30:
   מעניין מאד. תודה על הפוסט.
     11/7/12 17:37:
   פוסט מאוד מעניין... אגב, בדירתי אני נתקל לא אחת בצבתנים (צבתן נקוד, כמדומני)... מהיום אתייחס אליהם בסלחנות.
     6/7/12 23:18:

   צטט: Neora 2012-07-06 22:00:10

   יופי של פוסט, האם תוכלי לפרסם אותו בבקשה בקהילת בעלי חיים?

   היי

   תודה רבה, שמחה שאהבת :)
   קשה לי להתנהל בבלוג הזה ובכלל באתר מבחינה טכנית, כך שלא יודעת אם אצליח לפרסם אותו שם, אולי אתה יכול לפרסם אותו במקומי? אני אשמח.

   תודה!

    

     6/7/12 22:00:
   יופי של פוסט, האם תוכלי לפרסם אותו בבקשה בקהילת בעלי חיים?

   ארכיון

   פרופיל

   מיסיס הייד
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין