כותרות TheMarker >
  ';

  ברוכים הבאים

  הבלוג של חנה וייס

  הבנה בינדתית, שלום בטיבט, שלום עולמי, זכויות אדם, אחריות אוניברסלית, חינוך למוסר ויצירת חברה אנושית וחומלת אלה הנושאים שמעסיקים אותי היום. פועלת כדי שניקח בחפץ לב את התרופה לאפידמיית העדר המוסר הפוקדת אותנו ושניישם את תרגול המוסר בחיינו.
   
  שכל בעלי התודעה יזכו לאושר בר-קיימא!

  0

  רשמים מלהסה - לכבוד יום ההולדת של הדלאי לאמה

  16 תגובות   יום שישי , 6/7/12, 17:55

  Lhasa Impressions: Cultural Genocide in Tibet


  לכבוד כבוד הדלאי הדלאי לאמה ביום הולדתו ה-77, 6 ביולי 2012

  תרומה צנועה

   

  51 טיבטים (עדכון, 16 בספטמבר 2012) הציתו את עצמם למען זכויות אדם, החופש להיות טיבטי בטיבט, חופש דת וסוף לדיכוי הנוראי שנמשך מעל 60 שנה...

   

  רשמים מלהסה:

  מפגש עם התרבות הטיבטית דרך שלילתהּ

  "רצח עם תרבותי"

   

  בני ואני גרנו בלהסה במשך שנה וחצי, מספטמבר 2007 עד סוף פברואר 2009, למעט חודשיים וחצי אי-שם באמצע, בהם כל הזרים בסין מחוסרי כרטיסים לאולימפיאדה נשלחו להמתנה מחוץ לסין. רובם התקהלו בהונג קונג באותה התקופה. במרץ 2008 היו מהומות בלהסה. ראינו רק עשן שחור מתמר מעל העיר במשך כמה ימים, שמענו גם בומים של הפגזת מנזר - הפגזת מנזר... באותה תקופה התחלתי לעשות כל מה שיכולתי למען הטיבטים. במשך שנה, תהיתי מה כבר אפשר לעשות לאשה בת 50+, מרפאה בדיקור ובצמחי מרפא מעל 25 שנה, אקדמאית-חוקרת עם דוקטרט, פוסטדוקטורט... בני שילם, ועדיין משלם, את המחיר על הפעילות שלי למען הטיבטים, ולאחר מכן, למען הילדים בארץ ובעולם.

   

  הטיבטים בעיקר שרפו את החנויות של הסינים - את הסינים מעניין לרוב כסף ורכוש והם רודים ביד רמה בטיבטים, מחללים את מקדשיהם, בזים להם. הסינים כמובן הגיבו בטבח, ירו בכל אדם, אישה, ילד, בסביבת מקדש הג'וקאנג, המקום המקודש ביותר לבודהיסטים הטיבטים בעולם. 219 שמות של הרוגים דווחו. נותרו כאלף נעדרים, חלקם שרדו בהרים אך גופות רבים הובאו למשרפות מחוץ לעיר ע''י הסינים. 

   

  והטיבטים? עם חביב מלא שמחת חיים. אוהבים פיקניקים בטבע, בהם הם נוהגים לשיר ולרקוד במשך ימים, חמולות שלמות. פעם אחת לבשתי חצאית טיבטית, צ'ובה, והסתובבתי במסלול הקהורה (הליכה מעגלית סביב איזור קדוש) יחד עם כולם. זכיתי לכל כך הרבה תגובות חמות, "היי", "מה שלומך?", פניות באנגלית, בטיבטית, שמעתי דיבורים עלי, "היא מדברת טיבטית", חיוכים, מבטים, בעיקר מנשים. "כל כך קל לעשות את הטיבטים מאושרים", כתבתי באותו היום. מספיק רק ללבוש בגד... העם הטיבטי סובל מעל 60 שנה, טבח עם, דיכוי אכזר, דיכוי התרבות באופנים שלא יעלו על הדעת, בלי שום סיבה, מלבד תאוות בצע וחוסר הבנה וחוסר הערכה לגבי התרבות והמנהגים של העם המופלא הזה. 

   

  בסרט "שבע שנים בטיבט", התופרת הטיבטית פמה לאקי (לאקפה צמצ'ואה) אומרת להיינריך הארר (בראד פיט), כאשר הוא מתגאה בפניה על מדלית זהב אולימפית שלו, "זהו עוד הבדל מאד גדול בין התרבות שלנו ושלכם – אתם מעריכים את האדם שדוחף את עצמו לפסגה בכל תחומי החיים, בעוד שאנחנו מעריכים את האדם שנוטש את האגו שלו". לפני כ-1300 שנה, הטיבטים, אוסף שבטים לוחמים מפוזרים על פני הרי ההימלאיה, הבינו, כחברה, שהם הורגים אחד את השני, ושהם זקוקים מאד לדהרמה הזאת, התרופה לאלימות אשר נובעת מהמחשבה לפגוע באחר, מחשבה שעולה בתודעה חסרת משמעת. החברה הטיבטית כולה, על כל משאביה, נרתמה ליצירת אנשים חומלים.


   

  ''

   

  צילום סימבולי, השער האחורי הנעול של האוניברסיטה בזמן העוצר, מרץ 2008.

  מי ייתן ולבבות יפשירו, וטיבט וכולנו נדע עולם אחר, עולם שוחר שלום. 

   

  ''

   

  הנחיות טיבטיות לתרגול התודעה:

  1. לכונן כוונה חיובית 

  2. לבצע את הפעולה

  3. להקדיש את הזכות שנצברה

   

  כינון הכוונה למצגת זו:

  למען שלום עולמי ולמען אושרם של העם הסיני והעם הטיבטי - וגם שלנו. 

   

  ''

   

  אדום או לבן? 

  לסינים, האדום מסמל שמחה, מזל טוב, והצבע הלבן - מוות. 

  לטיבטים, הלבן מסמל תודעה מזוככת וטהורה, את תודעת ההארה, תודעה לא מוכתמת ברגשות עוכרים. האדום מסמל הרג ורצח, כמו בביטויים: "ידיים אדומות", "אוכל אדום" לעומת "אוכל לבן". 

   

   

  ''

   

  ידיים או מקלות? 

  דזאמבה, קמח שעורה קלוי, הוא המזון הבסיסי הטיבטי, נאכל לעיתים קרובות מעורבב עם חמאת הדז'י (יאק נקבה) ועם תה, מאכל הנקרא "בה", שרואים בתמונה. 

  מה יש לסינים לומר על האוכל הטיבטי? "מעולם לא אכלתי את האוכל שלהם. הוא מלוכלך." הסינים נוהגים לאכול עם מקלות, ולבוז לטיבטים אשר נוהגים לאכול בידיים, כמו ההודים, שכניהם ממערב ומדרום. 

   

  ''

   

  גיאוגרפיה

  תבליט של הרמה הגבוהה של הרי ההימלאיה, האיזור הטיבטי, בעל גבולות גיאוגרפים ברורים, החל מ-3000 מ' מעל פני הים.

  הטיבטים מותאמים מבחינה גנטית לחיים ברמה הגבוהה. מה היחס הסיני לרמה הגבוהה, שם הם מתקשים לנשום?

  "את לא סובלת מקוצר נשימה? האם ידוע לך שמחסור בחמצן משפיע על כל איבר בגוף?"

  "אשאר עוד שנתיים ואז אעזוב. כבר הייתי כאן 8 שנים. הכי הרבה שניתן לשהות כאן הוא 10 שנים."

  "קיבלתי כאב ראש ביום שהגעתי ללהסה, והוא נשאר במשך כל התקופה שהייתי שם, עד שעזבתי".  

   

  ''

   

  התיחסות, או ליתר דיוק, חוסר התיחסות, לזולת

  "למה את לומדת טיבטית? הטיבטים הם המיעוט הכי נחשל שלנו."

  - בעל סופרמרקט סיני בלהסה

  "הטיבטים עצלנים. הם מסתובבים במעגלים במקום לעבוד. זאת הסיבה שהם עניים. הם בהחלט זקוקים לרפורמה."    - פקיד ממשלתי סיני בלהסה 15 שנה

  "אני לא להסאי! הלהסאים רעים." - אופה סיני בלהסה

   

  ''

   

  מהו יקר ערך לטיבטי? הדלאי לאמה, הדהרמה, הנזירים והנזירות, הספרים, הדמויות והמקדשים. למה? כי הם מלמדים שכל בעלי התודעה יקרי ערך המה.

  כפי שלשלג יש מונחים רבים אצל אנשי שבט האינואיט (האסקימוסים), כי הוא חשוב לחייהם, כך לדלאי לאמה, בתרבות הטיבטית, יש שמות רבים. מקצתם מופיעים בשקף: הוד קדושתו הדלאי לאמה, יישיי נורבו, גיי(ל)ווה רינפוצ'ה, קונדון. 

   

  ''

   

   

  ''

   

   

  ''

   

  שליטה בלבוש המסורתי

  חובה על פקידי ממשלה טיבטית ללבוש פרווה, בניגוד לבקשה המפורשת של הדלאי לאמה לא להרוג בע''ח ולא להשתמש בפרוות. כל הרג הוא בניגוד לבודהיזם וגם יש לשמר בע''ח שניצודו ע''י הסינים לבשר ולפרוות, מפני הכחדה. 


  ''

   

  שליטה בחינוך 

  ילדים טיבטים לומדים בשפה הסינית בלהסה - שעת לימודים אחת בלבד ביום היא בשפה הטיבטית, בכיתות נפרדות של ילדים טיבטים. פרסומת של עיתון ערב בשפה הסינית בלהסה מראה משפחה טיבטית מסורתית קוראת עיתון בסינית. 

   

  ''

   

  פגיעה בשפה הטיבטית

  כבר לא ניתן לרכוש חוברת ללימוד קיוק, הכתב המהיר העגול המקובל בלהסה בקרב משכילים טיבטים. חוברות לימוד לשפה הטיבטית לילדים מחסירות 10 אותיות שהן בשימוש אך ורק למילים סנסקריטיות שמופיעות בטקסטים בודהיסטים. כך, חלק מאותיות השפה הטיבטית, זרות לילדים טיבטים שגדלים היום בלהסה. את החוברת הזאת ללימוד קיוק, קיבלתי מנזירה שפשוט העבירה לי העתק אישי שלה, לאחר שחבר סרק את כל חנויות הספרים בעיר, בחיפוש אחר חוברת ללימוד קיוק, ולא מצא. 

   

  ''

   

  שליטה על שיטת הטולקואים ועל הגלגולים הבאים של המורים הרוחניים הטיבטים

  טולקו - גלגול של מורה מואר

   - הפאנצ'ן לאמה -

  משמאל לימין - הפאנצ'ן לאמה ה-10 שככל הנראה הורעל ע''י הסינים בשנת 1989; הפאנצ'ן לאמה ה-11 שנחטף יחד עם הוריו ב-1995 בגיל 6 ומקום הימצאו לא ידוע; הפאנצ'ן לאמה ה-11 המזויף שהתמנה ע''י הסינים.

  ב-2007, ממשלת סין חקקה חוק חדש, לניהול הגלגולים העתידיים של הטיבטים

  - אסור לטולקו להתגלגל ללא אישור ממשלת סין

  - אסור לאדם השוהה מחוץ לסין להשפיע על גלגולים

  - רק מנזרים בתחום סין יכולים להגיש בקשה לרשות למנות גלגול

  הדבר כל כך אבסורד, שממשלה קומוניסטית, שלא מאמינה בגלגולים או בדת כלשהי, מתערבת ומנסה לשלוט במסורת טיביטית חשובה זה

  לצורך השוואה, ניתן לקרא את ההצהרה של כבוד הדלאי הלאמה בעניין הגלגול שלו עצמו

   

  ''

   

  חגים אסורים

  המנלאם צ'נמו, שבועיים לאחר ראש השנה הטיבטי, טרום-הקומוניזם, מחוץ ובתוך מקדש הג'וקאנג, עם מסורת יצירת פסלי חמאה ענקיים (שמאל) ותחרות ההתדיינות השנתית בין נזירי המנזרים הגדולים של להסה (ימין). היום, בהודו, בגולה, הטיבטים ממשיכים מסורת זו. 

   

  ''

   

  חגים מזויפים

  הכתבה הסינית שהופיעה באינטרט, מתיימרת להציג את קיום החג מאנלם צ'נמו הנ''ל בשנת 2009 בלהסה. התמונה היא תמונה של התדיינות יומיומית בחצר מנזר כלשהו, ולא של אירוע המנלאם צ'נמו, כפי שמוצג בכתבה השקרית. 

   

  ''


  חגים אסורים - יום ההולדת של הדלאי לאמה, בתמונות כפי שהיא נחגגת היום בדרמסלה, בהודו. פעם החג נחגג כך במערב להסה. טיבטי נזכר, "אני זוכר שהיינו מכוסים כולנו בלבן. זה היה מאוד כייף". המנהג הוא להעיף דזאמבה, קמח שעורה קלוי, לאויר, כמנחה לאלים. 

   

  ''

   

  חגים בכפייה

  יש מנהג טיבטי שבשנה בה משפחה שוכלת בן משפחה, היא לא חוגגת את ראש השנה. לאחר הטבח בשנת 2008, הטיבטים ביקשו באופן אחיד לא לחגוג את ראש השנה הטיבטי, "לוסאר", מתוך הזדהות עם המשפחות האבלות ועם הקורבנות הרבים. סין כפתה על הטיבטים לחגוג, אף חילקה מענקים לחג

  ומי שנמצא לא חוגג הסתכן במאסר. בוידאו משמאל למטה, ששודר בהונג קונג, ערוץ מיבשת סין, הסינים מאמצים את שפת הדלאי לאמה, שנוהג לפנות "לאחינו ולאחיותנו הסינים"; כאן, הדיבור נשמע יפה, "אחינו ואחיותנו הטיבטים", אבל הכוונה לא כנה. 

   

  ''

   

  אבטלה

  תפקידים ממשלתיים הם רק לדוברי וכותבי השפה הסינית. לטיבטי שלא יודע סינית אין הרבה סיכוי לקבל עבודה. קיימת גם הפלייה עצומה בשכר, בין טיבטי לבין סיני ממוצע. עם כיוון השעון, משמאל למעלה, משחקים משחק "שו", משחק קוביות, בככר שכונתית; משחקים ביליארד; שורת קבצנים בלהסה בלוסאר, ראש השנה הטיבטי; זונות בלהסה - שדרות שלמות בלהסה הן "חנויות" וקיוסיקים עם זונות טיבטיות וסיניות. 

   

   

  ''


  השגחה ופיקוח

  שומר בכל מקום, מכל גג ובכל פינה, האזנות בבתי תה ובחדרי מלון. למעלה, בנין "הזאב", בגלל שתי אוזניו, של הק.ג.ב. הסיני. ימין למטה, מוכר הכרטיסים בכניסה למקדש הג'וקאנג - לאחר שעוברים, ניתן לראות שמאחורי הכרטיסן, במקום מוסתר מהמבקר, יושב "משגיח". שמאל למטה, שמשייה מעל שומר ומצלמה בגג מעל הרחבה לפני מקדש הג'וקאנג. 

   

   

  ''

   

  נזירים מזוייפים - גיוס נזירים מזויפים על ידי ממשלת סין כדי לבוז לתפקיד הנזיר. נזירים טיבטים לעולם לא מקבצים נדברות כפי שמתואר כאן בתמונות. משמאל למטה, ניתן לראות "נזיר" שומר ומשגיח בברקור, המסלול המעגלי סביב מקדש הג'וקאנג. 


  ''

   

  צנזורה באינטרנט - יש כמה וכמה שיטות לשליטה באתרים, בחיפושים, בתכנים (שמופעלות, אגב, גם אצלנו...) 

   

  ''

   

  תכנון העיר - "כל טיבטי חולם לגור בחדר שמשקיף על איזור הברקור (ליד המקדש המרכזי, מקדש הג'וקאנג)". במקום לשפץ בתים היסטורים עם בניה טיבטית מסורתית, מביאים בולדוזר ובונים בניה חדשה, מסורתית לכאורה. מפנים את הדיירים הטיבטים בזמן הריסה ובנייה מחדש.


  ''

   

  התנגדות - יום אחד, בפברואר 2009, כל דגלי סין פשוט נעלמו מהגגות של להסה. סוג אחר של התנגדות הוסר מהשקף. 

   

  ''

   

  כלא, עינויים, מאסר אקראי, מכות

  רינפוצ'ה (תואר כבוד למורה רוחני, משמעו "יקר ערך") נאסר בפעם השניה בפברואר 2009, יחד עם עוד מעל 5700 אחרים, על היותם טיבטים המתגוררים בלהסה, שנה לאחר הטבח. החלפתי תמונה של רינפוצ'ה בתמונתו של כבוד הדלאי לאמה (כדי שלא ייאסר פעם נוספת!). תמונתו של הדלאי לאמה אסורה בטיבט ומציאת התמונה בחזקת אדם כרוכה בכ-5 שנות מאסר בכלא סיני - לתיאור "החוויה", ניתן לקרוא כאן

   

  ''

   

  מהומות וטבח בלהסה, מרץ 2008 - כל כ-20 שנה, כשמגיעים מים עד נפש,  טיבט עולה באש. "אלימות בודהיסטית"? דגש על פגיעה ברכוש ולא בנפש, כדי שהזולת ישתחרר מתאוות הבצע. 

   

  ''

   

  לפני ואחרי - הסינים מייד דאגו להסתיר את סימני השריפה במהירות האפשרית. למעלה, הבנין ברחוב צדדי נשאר כך גם שנה לאחר הטבח. למטה, משמאל, ברחוב ראשי, חנות תכשיטים לפני השיפוץ, ומימין, לאחריו. 

   

  ''

   

  להסה ריקה וסגורה. מקומות בד''כ הומי אדם: הרחבה לפני מקדש הג'וקאנג, בית תה פופולרי, החנויות מאחורי השער האחורי של האוניברסיטה, דלת הכניסה למקדש השני בחשיבותו בבודהיזם הטיבטי עם שלט "סגור", ארמון הפוטלה (לא בתמונה), נמצאו שוממים במשך שבועות וחודשים רבים, אפילו שנה לאחר הטבח בלהסה, 2008. היום, 2012, המצב בלהסה חמור כתמיד. 

   

  ''

   

  אין חופש להתקהל. מימין, רחבה שהיתה מלאה בשולחנות של שחקני מאג'יאנג (משחק סיני מסורתי שמזכיר רמיקוב), לאחר שבועות רבים ללא איש, עם שולחן בודד אחד. משמאל, בית תה באוניברסיטת טיבט. יום לאחר הצילום הנ''ל, בזמן העוצר שנמשך חודשים לאחר הטבח, כל בתי התה הטיבטים באוניברסיטה נסגרו. 


  ''

   

  כרייה בטיבט - אינטרסים בינ''ל רבים אוחזים בטלית שנקראת טיבט. מים מטיבט נמכרים ברכבת באיזור המסחרי שנז'ן, ליד הונג קונג. בטיבט אוצרות נחושת, אורניום, זהב, כסף, הידרואלקטריקה ועוד. 

   

  ''

   

  "חינוך מחדש"

  התעמולה הסינית בעיצומה, על גבי באנרים ברחובות, מסך ענק שהוקם ברחבת ארמון הפוטלה, הוא ארמון הדלאי לאמה בלהסה. "עתיד טיבט תהיה מזהירה עוד יותר", "ליצור עיר תרבותית, להסה הרמונית", ושתי אחיות, האחת טיבטית, השניה סינית, בהרמוניה אידילית.  

   

  ''

   

  "חינוך מחדש" - פלקטים עם תעמולה ממשלתית ברחבי העיר להסה. החינוך מחדש היום בעיצומו במנזרים ברחבי טיבט. מכריחים נזירים וסטודנטים טיבטים לחתום על הצהרה לגינוי הדלאי לאמה. 

   

  ''

   

  פסלי ודיוקני מאו, שאחראי לרציחה ולמוות של בסדר גודל של כ-40 מיליון אזרחים סינים, כולל כ-1.2 מיליון טיבטים, כבר הוסרו לפני כמה עשורים מכל רחבי סין. בלהסה, דיוקני מאו עדיין משמשים כקמיע המפגין נאמנות לשלטון הסיני, ומתנוססים מעל קירות המשרדים והבתים. 

   

  ''

   

  זכויות אדם - אחריות של מי הן? 

  "זכויות אדם הן דבר מאוד מאוד חשוב. החופש הוא הזכות הבסיסית שלנו מלידה. אני חושב שזאת האחריות המוסרית שלנו לעזור לאנשים האלה הנמצאים תחת שלטון טוטליטרי. עכשיו, ברגע הזה, אני חושב שאנחנו זקוקים לתחושה אמיתית של אחריות גלובלית המבוססת על האנושות כולה כאותו הדבר, כחברים במשפחה אנושית אחת."


  - כבוד הדלאי לאמה ה-14

   

  ''


  זכויות אדם - אחריות של מי הן?

  "מה שהרבה אנשים לא מבינים היא שהפלישה, הכיבוש וההתנחלות של בטיבט היא חדשה והיא בוטה. ומכיוון שבדימיונם של אנשים רבים טיבט היא משהו מאוד מרוחק, מאוד נידח, המיידיות והדחיפות של הבעיה לא מובנות. מה זה אומר לארץ שלך-עצמך, לערכים שלך, לעקרונות שלך, להתכופף בפני הדיקטטורה המודרנית הזו שאיבדה את האימון של האנשים שלה עצמה?"


  - לאסאנג צרינג, ארגון אמנה מאצ'ן, בדרמסלה, הודו, פעיל זכויות אדם,

  מתוך "טיבט: זעקת נמר השלג" (104 דק', אנגלית).

   

  ''

   

  הקדשה - מתוך "הנסיך הקטן"

  "יש לדרוש מכל אחד רק הדברים שביכולתו לבצע", המשיך המלך, "סמכות טמונה קודם כל בהיגיון."

   

  ''

   

  שמחת החיים הטיבטית - מבוגרים בגני משחקים נהנים מכל המתקנים. 

   

  ''

   

   

  המצגת הוצגה לראשונה באוניברסיטת חיפה, חוג ללימודי מזרח אסיה, מרץ 2009, ולאחר מכן בעוד שתי הזדמנויות בארץ. דבר לא נשתנה מאז. המצגת אקטואלית כתמיד. יש רק החרפה והחמרה של הבעיה הטיבטית במרוצת השנים.


  שכל בעלי התודעה יזכו לאושר!

  ----

  למה הדלאי לאמה חשוב - פרופ' רוברט תורמן, עם תרגום לעברית

  עוד מהחוויות שלנו בלהסה - שתי חנוכות בלהסה

  http://therealjannaweiss.blogspot.com

  דרג את התוכן:

   תגובות (16)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/9/12 10:33:
   מקסים! לטעמי פוסט ארוך מידי. הנושא מרתק. להעברת המסר הייתי מחלקת את התכנים. בהצלחה בהעברת המסר החשוב הזה.
     8/7/12 14:56:

   צטט: אורי זמיר 2012-07-08 07:55:24

   איזו תרבות מופלאה....וכמה ידע שיש לך וואוו...הלוואי ויום אחד יוכלו הטיבטים לשבת סוף סוף איש תחת גפנו ותחת תאנתו בשקט...


   הלוואי...

     8/7/12 07:55:
   איזו תרבות מופלאה....וכמה ידע שיש לך וואוו...הלוואי ויום אחד יוכלו הטיבטים לשבת סוף סוף איש תחת גפנו ותחת תאנתו בשקט...
     7/7/12 18:39:
   מרשים. השקעת רבות בפוסט הזה. גם הצילומים מעולים. תודה ושבוע מהנה.
     7/7/12 17:52:

   מרב, כן, חבל שאי-אפשר היה לטייל לראות את האדמוניות יחד... 

     7/7/12 17:30:

   תיקונים לתגובה שלי למרב, למטה: גזע, מעורבותי, כך (ולא "קח"!) ישררו...

     7/7/12 14:52:

   צטט: cleopatra9 2012-07-07 12:25:22

   חנה יקרה, מרתק - תודה על שיתוף.

    

   תודה יקרה

     7/7/12 14:50:

   צטט: חיים יפים 2012-07-07 13:21:44

   אשרי האיש המרבה אור וחכמה בעולם, מי יתן והסינים יגדלו ויסכילו ויפתחו ליבם לאור הניסגב. ברכת שלום לכל אחי הנזירים והנזירות, באהבה חיים יפים

    

   אכן, ברכה לכל אחינו ואחיותנו הנזירים והנזירות. תודה!

     7/7/12 14:41:

   צטט: מרב 1956 2012-07-07 13:13:24

   מצד אחד, חבל לי שאת משקיעה כה הרבה אנרגיה

   בטיבט ולא כאן בישראל.

   אך מצד שני, אני יודעת כמה סבלת כאן

   שאני יכולה להבין את התנכרותך למקום.

   העיקר שאת מרגישה שלמה עם מעשייך

   ובנך לומד ממך מהו ערך האדם החופשי.

   (משום מה אין לי כוכבים)

    

   נראה לי שיש לך אי-הבנה. כאשר נהייתי תלמידה של הדלאי לאמה (פברואר 2005), ראיתי בעיני רוחי דמות של גבר יהודי חרדי עם פנים נוזפות. המחשבה שעלתה בי היא "זה לא חומל", ונשבעתי לעשות מה שאני יכולה למען העם היהודי. הבודהיזם הטיבטי הוא שיטה מדעית לפיתוח החמלה. היהדות הובילה אותי עד לפתח הבודהיזם הטיבטי. גדלתי בבית יהודי, כילדה דתיה, אח''כ כיהודיה חילונית (מהי יהדות חילונית בדיוק?) בקיבוץ עם ערכי האלטרואיזם של הציונות הסוציאליסטית. עליתי ארצה, ופעמיים שבתי ארצה בתום תקופות לימודים ארוכות בחו''ל, אף השארתי אבא של הבן שלי ביבשת אחרת על מנת לתת לבני מולדת, שפה, עם, תרבות, קרבה למשפחה ושייכות.


   מאות אנשים פגעו בי ובבני במשך שנתיים וחצי בארץ, ונאלצנו לנוס מהארץ כדי לאפשר לו חופש וריפוי. לא עזבתי מבחירה אלא כאנוסה. הבנתי שארצנו סובלת ממגיפה של העדר מוסר ולאחר שנה בה זעקתי, לאחר פגיעה נוראית ומכוונת בבני ובי, אני פועלת בנמרצות לקידום מוסר, בארץ ובעולם. אלטרואיסט לא מפלה עם זה או אחר. טיבט טומנת בתוכה פתרונות רבים לאנושות כולה, ללא הבדל דת גזה מין. הדלאי לאמה, בשיתוף עם מדענים בתחומים רבים, מבסס שיטה חילונית לפיתוח החמלה.


   אשמח מאוד לראות יהדות חומלת שמנפיקה אנשים חומלים בקצב, ואשמח לחילוניות משגשגת בארץ ובעולם שמנפיקה אנשים חומלים ביעילות. האם זה ריאלי? אינני יודעת. אדם חכם אמר לי לאחרונה ש"המערכת היא רכבת ללא מעצורים", שחוקי הטבע מסדירים את העניינים, שאין כנראה צורך להתאמץ כל כך, ובטח לא להיות "צודקת". כל אחד, על פי תובנותיו, עושה את הישר ואת הנכון בעיניו, אף אלה שהורגים איש את רעהו עושים כך מתוך רצון כנה "להגן" על יקיריהם, מתוך תובנתם המוגבלת אבל "צודקת".


   אם תעמיקי בסוגיה הטיבטית, תביני שטיבט היא בעיה כלל עולמית, היא לא בעיה "טיבטית", היא בעיה ברמה המצפונית וברמת האקלים, של העולם כולו. שחרור של טיבט משמעו שחרור של 1.3 מיליארד סינים גם כן, וניצחון לפיתרון של דיאלוג של העם הטיבטי הוא ניצחון לפיתרונות של דיאלוג לקונפליקטים בעולם כולו. שלום בטיבט הוא בסופו של דבר שלום עולמי, שלא פוסח על פיסת מזה''ת "שלנו". ברמת האקלים, שלום בטיבט הוא הגנה על הקרחונים של ההימלאיה שהם מקור מימי כל יבשת אסיה. יכולתי לפרסם את הנ''ל קודם בבלוג באנגלית, אבל בחרתי להתחיל דווקא בארץ. זאת לא "נטישה" ולא "התנכרות". באופן פרדוקסלי, כל מאמץ להשתיק ולהגביל ולהדחיק אותי רק מקרב ומעצים את מעורבתי.


   כל שבני ואני מחפשים, מאז מרץ 2009, הוא להמשיך ולהעמיק את לימודינו בשפה הטיבטית ובבודהיזם הטיבטי, מהנקודה בה הופסקנו. תראי איזו דרך אנחנו עושים על מנת להגשים משאלה פשוטה זו... (להגיד "חבל" על לימודים אלה, שאת ערכם אינך מבינה, זה בערך כמו לומר "חבל" שנסעתי לחו''ל ללמוד רפואה סינית ואת השפה הסינית - הייתי מהראשונים שנטעו את הרפואה הסינית בארץ...)

    

   חשוב להבין מהו יקר ערך. מורה רוחני הוא יקר ערך, לא משנה מה צבע עורו, מה שפתו, מה תרבותו. אדם שהצליח לגבור על האגו שלו ראוי לשבח, ראוי להערצה, ראוי לחיקוי. המורים הרוחניים של טיבט נאנקים בבתי סוהר הסינים, גם באשמתנו. כאשר נתעורר כולנו, כל אחד בקצב שלו ועל פי יכולתו, להבין שפגיעה בזולת היא למעשה פגיעה בעצמי, דברים ישתנו, לפחות עבור הפרט, אם לא עבור הכלל. מקוה שעניתי לעצם השאלה שלא שאלת או שהבהרתי את אשר לא היה ברור לך עד כה. 

    

   הדלאי לאמה, בתבונתו הרבה, מלמד את ערך האחריות האוניברסלית. אני מקוה שאני מגלמת ערך זה. אחריות אוניברסלית היא חמלה. ככל שנדע להעריך את דתו ואת תרבותו של הזולת, קח ישרור יותר שלום וקרבה והבנה בין בני אדם. 

     7/7/12 13:21:
   אשרי האיש המרבה אור וחכמה בעולם, מי יתן והסינים יגדלו ויסכילו ויפתחו ליבם לאור הניסגב. ברכת שלום לכל אחי הנזירים והנזירות, באהבה חיים יפים
     7/7/12 13:13:

   מצד אחד, חבל לי שאת משקיעה כה הרבה אנרגיה

   בטיבט ולא כאן בישראל.

   אך מצד שני, אני יודעת כמה סבלת כאן

   שאני יכולה להבין את התנכרותך למקום.

   העיקר שאת מרגישה שלמה עם מעשייך

   ובנך לומד ממך מהו ערך האדם החופשי.

   (משום מה אין לי כוכבים)

     7/7/12 12:25:
   חנה יקרה, מרתק - תודה על שיתוף.
     7/7/12 12:00:

   צטט: דורית 53 2012-07-07 11:06:44

   כתבה חשובה, את מפרסמת בעתונים? מן הראוי שתפוצת הרעיונות הללו תגבר.

    

   תודה גם לך

     7/7/12 11:58:

   צטט: רותי ... 2012-07-07 10:29:45

   אין לי כרגע כוכבים, אך המסע שלך חנה לטיבט.. מרתק ביותר.. תודה על השיתוף

    

   תודה

     7/7/12 11:06:
   כתבה חשובה, את מפרסמת בעתונים? מן הראוי שתפוצת הרעיונות הללו תגבר.
     7/7/12 10:29:
   אין לי כרגע כוכבים, אך המסע שלך חנה לטיבט.. מרתק ביותר.. תודה על השיתוף

   פרופיל

   חנה וייס
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון