כותרות TheMarker >
    ';
    0

    האם הרכוש שלי מלפני הנישואין הוא אכן שלי?

    2 תגובות   יום שלישי, 10/7/12, 11:41

    זו אחת מהשגיאות הנפוצות ביותר. בעבר, אכן רכוש מלפני הנישואין היה שייך, גם בעת פרידה וגירושין, למי שהיה בעליו. ואומנם, חוק יחסי ממון קובע בסעיף 5(א), כי נכסים שהיו לאחד מבני הזוג לפני הנישואין, לא יהוו נכסים שיש לאזן ביניהם בעת פקיעת הנישואין. אבל – וזה אבל גדול מאוד – הפסיקה בשנים האחרונות כן מכירה בשותפות בנכסים, גם כאלה שהיו בבעלות אחד מבני הזוג ערב הנישואין. ויש לא מעט דוגמאות לכך. למשל, בפ"ד שניתן בבימ"ש למשפחה ברמת גן ביום 25.6.12 ע"י השופטת גליק, נקבע, כי למרות שחוק יחסי ממון קובע הפרדה בין נכסים לפני ואחרי הנישואין, אז במקרה הספציפי יחשבו כל הנכסים של הבעל, ללא יוצא מהכלל, גם אלה שהיו שלו מלפני הנישואין, כנכסים משותפים לו ולאשתו. השופטת נימקה את החלטתה בכך שזה "מקרה מיוחד" בגלל ש - : דובר בנישואין ממושכים ( 31 שנה ). היו אלה נישואין ראשונים. תרומתם הכלכלית ההדדית של 2 בני הזוג. היה אמון מלא בין בני הזוג. דפוס ההתנהגות ביניהם היה של שותפות מלאה. ובאותו מקרה, קיבלה האלמנה מחצית מנכסי העיזבון שעמד על 1.7 מיליארד ₪ !! אז נכון, שבאמת "המקרה מיוחד". אך מה ערב לכך שבבוא היום, שופט לא יסתכל גם על המקרה שלכם כ"מיוחד" ולכן כל הנכסים שהיו לכם, גם אלה שקדמו לנישואין יהיו משותפים ? התשובה היא ברורה : אין ביטחון ! הדרך היחידה להבטיח זכויות ולעגן בטוחות קבועה בס' 1 לחוק יחסי ממון והיא: לערוך הסכם ממון! רק הסכם ממון אשר מגדיר בצורה ברורה מה כל צד הביא לנישואין,יכול להגן על רכוש שלא "יתערבב" ויהא פתאום משותף . אם תעשו הסכם כזה, תבטיחו לעצמכם תיאום ציפיות הוגן עם בן או בת הזוג שעשוי להפחית מתיחויות ואי הבנות ולתת הרבה הרבה שקט נפשי במהלך הנישואין. *************

    דרג את התוכן:

      תגובות (2)

      נא להתחבר כדי להגיב

      התחברות או הרשמה   

      סדר התגובות :
      ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
      /null/cdate#

      /null/text_64k_1#

      RSS
        11/7/12 08:36:
      ואם כבר בהסכם ממון עסקינן: אז מומלץ, בהסתמך על פסיקה בשנים האחרונות, להתייחס מפורשות לדירה כנכס שמוסכם שלא יאוזן שתום הקשר, ולא להסתפק בהסכמה כללית. פסק הדין שתיארת אינו יחיד במינו. מדובר במגמה מתמשכת במיוחד בנישואין ארוכי שנים, במיוחד בכל מה שקשור לדירות מגורים לגביהם הוסק שהתגבשה כוונת שיתוף ספיציפית.... חשוב לציין שהסכם ממון מפורש ומפורט הוא נסיון לחזק את אדני מה שכתוב בחוק יחסי ממון, אבל גם בזה אין בטחון מוחלט. יש כל מיני עילות אשר עלולות בבוא העת להוביל לאישור בקשה לביטול הסכם. אין ודאות משפטית בדיני משפחה בישראל .
        11/7/12 08:36:
      ואם כבר בהסכם ממון עסקינן: אז מומלץ, בהסתמך על פסיקה בשנים האחרונות, להתייחס מפורשות לדירה כנכס שמוסכם שלא יאוזן שתום הקשר, ולא להסתפק בהסכמה כללית. פסק הדין שתיארת אינו יחיד במינו. מדובר במגמה מתמשכת במיוחד בנישואין ארוכי שנים, במיוחד בכל מה שקשור לדירות מגורים לגביהם הוסק שהתגבשה כוונת שיתוף ספיציפית.... חשוב לציין שהסכם ממון מפורש ומפורט הוא נסיון לחזק את אדני מה שכתוב בחוק יחסי ממון, אבל גם בזה אין בטחון מוחלט. יש כל מיני עילות אשר עלולות בבוא העת להוביל לאישור בקשה לביטול הסכם. אין ודאות משפטית בדיני משפחה בישראל .

      גישור משפחתי ויעוץ משפטי

      גישור משפחתי: ידועים בציבור, משפחה חדשה, הסכם ממון, הסכמי גירושין, נישואים אזרחיים, משמורת,הסדרי ראיה, טיפול זוגי ועוד. יעוץ , יחס אישי ואוהד, ליווי לאורך התהליך על ידי הדרה מטר מגשרת ועורכת דין מוסמכת.
      054-474-5085 | matarhadara@walla.co.il