כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שחרור מחינוך עדרי וחזרה לאני האותנטי

  ניוטון וחוקי התנועה של גופים: "כל גוף יתמיד במצבו כל עוד לא פועל עליו כוח חיצוני". "כל גוף הפועל עליו כוח חיצוני משנה את מהירותו ביחס לכוח: "לכל פעולה קיימת תגובה הנגדית לה בכיוונה ושווה לה בעצמתה". זה הדגם כשלא שועטים עם העדר ומיישרים איתו קו.

  ביזור והפרטה במערכת החינוך

  17 תגובות   יום רביעי, 18/7/12, 16:56

   

   

  ביזור והפרטה במערכת החינוך עשויים לתרום לצמצום השסעים, לפיתוח עצמי של התלמידים, ולהכשרתם לחיים חברתיים.  במערכת החינוך ניכרים פערים גדולים במבחני ההערכה בין חילוניים לדתיים, ובין תושבי המרכז לתושבי הפריפריה. הפרטת החינוך למקורות פרטיים תצמצם את הפערים. באם הממשלה תפריט את החינוך, תקטין את התערבותה, תתקצב את בתי הספר בפריפריות, ותכשיר מורים חדורי אידאולוגיה, יוכלו הורים מעוטי יכולת  לבחור בחינוך ברמה גבוהה שיצמיח אזרחים מעורבים ומשפיעים על צמיחת המשק.

  השפעת ההפרטה והביזור תתרחש בכמה מוקדים:

    ביזור: לקיים ביזור מימון כספי, כך ניתן יהיה להוסיף לתקציבי בית הספר תרומות כספיות והכנסה מפרסומות מסחריות. הכסף ישמש להעניק שוויון הזדמנויות לקבוצות חברתיות-כלכליות חלשות. במתן שוויון הזדמנויות תתאפשר בחירת המסגרת חינוכית, ותעלה ההוצאה לחינוך. כדי שההון האנושי יהיה משכיל יש להתערב ולנקוט אמצעים כדי שתתאפשר הגדלת ההוצאה לתלמיד.

   מניעת ביזור תרבותי: לשלב בתי ספר ממלכתיים וממלכתיים דתיים, ולשלב קבוצות תרבותיות- אשכנז ומזרח. בכך נקדם פלורליזם תרבותי, יילמדו תכנים ערכיים, תרבותיים ומסורתיים, הללו יחזקו את הזהות הישראלית ותיווצר אינטגרציה עדתית ודתית שתעניק שוויון הזדמנויות, סובלנות  והשסעים החברתיים המאפיינים את הציבור הישראלי יצטמצמו.

   הפרטה: כיום בשל השפעות השוק הדגש הוא ההיבט הכלכלי- הכשרת התלמיד שיהפוך לאזרח אחראי ותורם חברתית וכלכלית, שיפרנס את עצמו ויסייע לצמיחת המשק.

   על פי מודל ההון האנושי החינוך הוא השקעה לטווח רחוק, ולכן על החינוך להעניק שוויון הזדמנויות לכל תלמיד באשר הוא (ללא אפליית מוצא, דת או איזור מגורים). כמו כן ההפרטה תסייע גם למנגנוני הרווחה החסרים משאבים וכלים.

   מנהיגות מבזרת: העברת סמכויות למנהלי בית הספר שיוכלו לערוך שינוי חברתי ויעניקו שוויון, הוגנות חברתית ודמוקרטיה. בהעברת את הסמכות לדרגי הביניים לא יהיה ריכוז הסמכות בידי מערכת החינוך ובית הספר ירוויח שיפור צמיחה ואדפטיביות.

   

   

  באישון:

  האושר טבוע במשמעות חיינו,

  המזל בר חלוף,  

   הגורל מחולל  במחזוריות.

  וחוויית קיומנו עולה או יורדת  

  בתחנות האושר והגורל.

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (17)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     28/7/12 10:50:
   אכן, הזכות לחינוך מעמידה את חובת המדינה לספק אותו, אך האם היא משקיעה בחינוך??

   צטט: ינשוף פצוע כנף ורגל 2012-07-28 09:44:34

   ישנם מספר דברים בסיסיים שמדינה חייבת לספק לתושביה.

    

   ישנם מספר דברים בסיסיים שמדינה חייבת לספק לתושביה.
     28/7/12 07:31:
   אתה צודק. בשל הפערים בין אוכלוסיה חלשה לאוכלוסיה שמצבה הסוציואקונומי גבוה, יש לחלק את המשאבים הפיזיים והאנושיים באופן אפקטיבי (לא שיוויוני, כי לבעלי האמצעים אפשרות להוצאה פרטית), כדי לצמצם פערים. אגב, ניתן להציע לגופים מסחריים שטחי פרסום בבית הספר ובכך יגדלו הכנסות המוסד..
     28/7/12 06:11:
   את מבינה שבתי הספר החזקים עם תלמידים מאוכלוסיות חזקות, יזכו שהגופים המסחריים יבקשו לתמוך בהם, אך לא את המוסדות החלשים. החזק בפריפריה לא יהיה מבוקש אף לא כחלש במרכז והחלש בפריפריה, מאן דכר שמו...
     28/7/12 06:04:
   אני מסכימה עמך שגיוס עובדים שאינם מיומנים ומקצועיים פוגעת באיכות השירות. אך מכיוון והחינוך הוא השקעה עתידית יש למצוא את דרך המלך בין הפרטה לפיקוח.
     27/7/12 21:24:
   מסכים כי הפרטה וביזור עונים על מחדלי הבירוקרטייה וסיאוב המערכת מצד אחד. מצד שני - תהליך זה הוביל ל"מכרזולוגייה" של שירותים במערכת. איכות עובדי ההוראה שמגוייסת על ידי הזוכים במכרזים , מחויבותם והמומחיות שלהם בתחום הדעת - שנויים מאד במחלוקת.
     27/7/12 13:11:
   דני, לדעתי ההפרטה תיצור תחרות בין בתי הספר על משאבים ותקציבים, כדי לקבלם יהיה על בתי הספר לעמוד בסטנדרטים שיתבטאו בכמות התלמידים ובהישגיהם. התחרות תיצור שירות טוב יותר לצרכנים, אני דוגלת בהקמת בתי ספר מוכרים שאינם רשמיים שיזכו לתמיכה תקציבית ולפיקוח כמו לימודי ליבה ותקנים על ידי משרד החינוך.
     27/7/12 13:07:
   אריה, כדי שיהיו מורים בעלי אידיאלים חינוכיים יש למיין את הנרשמים ללימודי הוראה במכללות. יש לבדוק את הפרופיל האישיותי והאני מאמין של כל מורה לעתיד, כדי שבעלי הרוח יחנכו את אזרחי העתיד בכל שכבות האוכלוסייה.
     26/7/12 12:33:

   גילה יקרה,

   לדעתי, הפרטת מערכת החינוך

   תביא להעמקת הפערים בין האוכלוסיות.

   לבעלי היכולת יהיה חינוך מעולה

   ולאלו שפרנסתם קשה

   ילדיהם יקבלו חינוך לקוי.

     22/7/12 10:30:

   "מורים חדורי אידאולוגיה"? מה זה?

   איננו חיים בשנות החמישים, גבירתי. בימינו, מורים רוצים משכורת, לא

   אידיאות. מורים טובים רוצים משכורת טובה. מעולים - מעולה.

   כיצד זה, בתנאים הנ"ל, "יוכלו הורים מעוטי יכולת לבחור בחינוך ברמה גבוהה"?

   התחשבי באמת, שידם תוכל להשיג לילדיהם את המורים הטובים או המעולים?

   אני חושב, שעולם כמנהגו ינהג - העניים ילמדו בבתי ספר "רגילים", האמידים

   בבתי ספר "טובים", והעשירים... כרגיל, בבתי ספר "מעולים".

   רק שכל שלושת הסוגים יהיו אז יקרים יותר מאשר היום - את המופרטים,

   גבירתי, מעניין הרווח ותו לא...

     21/7/12 14:42:
   הקטנת התערבות הממשלה משמעותה- פיקוח שיטתי. (סטנדרטים, יעדים ועוד).
     21/7/12 02:41:

   צטט: גילהסטחי 2012-07-21 02:38:49

   דורון שילוב בין בעלות פרטית לבין בעלות שלטונית, תוך מניעת ריכוזיות ושליטה על ענפים שונים במשק, ייתן מענה יעיל, כי בכך תימנע הכוונת תכנים מגמתית ואחיזת בעלי ההון בהגה הפוליטי

   מסכים.

     21/7/12 02:38:
   דורון שילוב בין בעלות פרטית לבין בעלות שלטונית, תוך מניעת ריכוזיות ושליטה על ענפים שונים במשק, ייתן מענה יעיל, כי בכך תימנע הכוונת תכנים מגמתית ואחיזת בעלי ההון בהגה הפוליטי
     21/7/12 02:23:
   דנה לסוגיית העברת החינוך הציבורי לבעלות פרטית יתרון בשל יעילות השירות הנגזרת מרצון הבעלים לתת מענה איכותי לצרכי הלקוחות (הורים, תלמידים). התחרות תיצור איכות שאינה תלויה באינטרס פוליטי ולכן הקצאת המשאבים תהיה אפקטיבית ותכליתית. בתי הספר הפרטיים יקטינו את התערבות הממשלה ויחד עם זאת יזכו להקצאת משאבים ולתמיכה כספית ממנה.
     20/7/12 12:28:

    

   הביזור צריך להיות חלק משינוי השיטה הכוללת, גם אך לא רק במערכת החינוך.

    

    

     20/7/12 11:36:
   אוטופיה... הלוואי!

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   גילהסטחי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין