כותרות TheMarker >
  ';
  0

  האמת על מצב הבנקאות העולמית

  0 תגובות   יום שני, 23/7/12, 08:23

  צריך להגיד את האמת לגבי הבנקאות העולמית: בנקאות אינה מייצרת דבר ונועדה רק להוות מכשיר להקצאה יעילה של משאבים. הקצאה זו מבוצעת באמצעות שימוש בחסכונות של הרבים לצורך השקעה ויצירת משאבים עתידים בידי אלו שיוזמים ומוכנים לקחת סיכון.

  לא סתם משוואה עקרונית במאקרו-כלכלה היא "חסכון של כלל המשק = "השקעה בכלל המשק".

   

  כאשר ב 2007 כשליש מרווחי החברות הגדולות (S&P 500 ) בארה"ב הגיעו מחברות פיננסיות היה ברור שמשהו אינו עובד נכון. למעשה שאר הכלכלה (היצרנית) שילמה מעין מס לבנקים (שהלך ברובו לכיסיהם של הבנקאים).

   

  לא יתכן שנוצר כל כך הרבה רווח רק מהפעילות של הקצאת המשאבים.

   

  בדיעבד התברר שהרווחים הם פיקציה שנשענה בעיקר על מה שנקרא "הנדסה פיננסית" - שימוש בנגזרים כדי להסתיר סיכונים לא סבירים שנטלו הבנקאים העולמים.

   

  כל הבלון הזה התחיל להתפוצץ ולראש הפדרל ריזרב (הבנק המרכזי) הנגיד האמריקאי בן ברננקי   לא נותרה אופציה והוא החל ב 9 לאוגוסט 2007 להלוות לבנקים כספים (תחילה מחלון שנקראה "ריבית הדיסקואנט" ואח"כ בצורה בוטה יותר שנקראה TARP ובסוף "הרחבה כמותית" QE ) .

   

  הזרמות הכספים נועדו לדבר אחד בלבד: להסתיר את העובדה שהבנקים בארה"ב למעשה פשטו רגל.

   

  מעטים מבינים שבנק הוא גוף מאוד ממונף. הוא מחזיק נכסים (בצורת הלוואות) הגדולות לעיתים פי 30 מכמות הכסף המקורי שהופקד אצלו. במצב כזה די בירידת ערך קטנה של נכסיו הממונפים כדי למחוק גם את ההון העצמי וגם את כספי המפקידים.

   

  גם הונאת הליבור היתה חלק מאותה מערכת רמייה שנועדה להבטיח שהבנקים ימשיכו ל"הרוויח" בעזרת ריבית זולה וכסף שאותו הם יכולים לגלגל . הריבית הזולה היא נשמת אפה של ההונאה הפיננסית שמאפשרת ל"רבי מג פיננסים" להציג כביכול "ריווחיות" בעזרת הנגישות שלהם לכסף החדש ש"נוצר" מהמינוף.

   

  מי יחזיר את כל הכספים הללו (באמצעות הכלכלה היצרנית) ?  לזה הבנקאים לא דואגים - כי כאשר ניתן להגדיל שוב ושוב את כמות האשראי בעולם ניתן להמשיך את ההונאה שנים רבות בעזרת עוד ועוד הלוואות חדשות שנותנים הבנקים כדי שהכל יראה נורמלי. (זה נקרא "הרחבת אשראי"). זה מה שקורה כיום בעולם -ויהיה לזה סוף עצוב - או בהתרסקות או בשחיקת החסכונות של דור שלם שבונה על הפנסיות שלו.

   

  קצת היסטוריה: למעשה מערכת הבנקאות היפנית היתה הראשונה שפיתחה את התרגיל וזו הסיבה של ריבית בת 1% שהיתה על הין היפני במשך למעלה מעשור (בעקבות בועת הנדל"ן היפנית שהתפוצצה בערך ב 1989 ) . בעולם כולו נהנו מכסף יפני שנקרא carry trade שעזר למהנדסים הפיננסים . וביפן עצמה עברו ל אפס צמיחה בסביבה זו של הריבית הזולה - אבל מראית העין של "יציבות הבנקים" היפנים נשמרה .

   

  כעת תופעה זו הפכה כלל עולמית. בתוך שנים העולם כולו יתקל בבעייה של תשלום הפנסיות - תופעת ה "אין צמיחה" הופכת עולמית. חלק מה שאנו חושבים עליו בתור "חסכונות" - למעשה כבר אינו קיים. אך בינתיים, ריבית נמוכה מאפשרת לנו ללוות מהעתיד (כדי לעמוד בתשלומי החזר החובות) - השאלה כמובן עד מתי ומי משלם את המחיר בדמות שחיקה אינפלציונית של חסכונותינו ?

   

  כי כאשר אין צמיחה והרווחים גדלים - ברור שזה בעצם פיקציה שמגיעה בדמות מחירים גבוהים כלומר אינפלציה.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אייל עופר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין