כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שחרור מחינוך עדרי וחזרה לאני האותנטי

  ניוטון וחוקי התנועה של גופים: "כל גוף יתמיד במצבו כל עוד לא פועל עליו כוח חיצוני". "כל גוף הפועל עליו כוח חיצוני משנה את מהירותו ביחס לכוח: "לכל פעולה קיימת תגובה הנגדית לה בכיוונה ושווה לה בעצמתה". זה הדגם כשלא שועטים עם העדר ומיישרים איתו קו.

  הפרטה כפיתרון לקפיטליזם המחבל בסיכויי החינוך של המעמד הנמוך

  22 תגובות   יום ראשון, 29/7/12, 12:11

   

  אי השוויון והפערים בין המעמדות הנמוכים לבין בעלי ההון מתרחבים בשל  המעבר מכלכלה סוציאליסטית לקפיטליסטית צרופה. מדיניות הממשלה מקדמת את המגמה המגדילה את עשרו של המיעוט (עשירון עליון) ומחריפה את עוניים של רוב אזרחי המדינה (מעמד הביניים). מכיוון והשוק אינו חופשי נמנעת תחרות, ללא תחרות נפגעת הדמוקרטיה והרווחה (הריכוזיות אינה מאפשרת פיקוח ופוגעת בצמיחת המשק). שוק חופשי מוגדר באופן פוליטי ולכן במדינות קפיטליסטיות לא קיימת דמוקרטיה. בארצנו קיימת סכנה לדמוקרטיה בשל מגמת ההפרטה שאינה מלווה בפיקוח ממשלתי, ובשל חוסר היכולת של הציבור להשפיע על מקבלי ההחלטות בשלטון.

   ההנהגה צריכה לשנות את האידיאולוגיה ותפיסת העולם שלה, ולהתבונן בראייה עתידית במחירים שתשלם החברה הישראלית על הגישה החינוכית הקיימת. היות ומערכת החינוך היא ארגון מסורתי אשר מתקשה לערוך שינוי מקיף, יש לאפשר פתיחת בתי ספר פרטיים שיזכו במימון ציבורי  כדי לשפר את איכות הלמידה ואיכות ההון האנושי כדי שהצמיחה הכלכלית לא תיפגע.

  חינוך איכותי מאפשר לתלמיד תבונה ביקורתית, חשיפה למקורות ידע מרובים, יכולת לזהות את מקסם השווא ולצייד את התלמיד בכלים לרכישת ידע, אמת, חרות וצדק. אולם המחנך עצמו הוא תוצר של הממסד המשעבד, ולכן צריך לצאת מהמערכת החינוכית הגורמת לפאסיביות ולערוך שינוי בדרך ההפרטה. חינוך פרטי יצור תחרות (התחרות בין בתי הספר תאלץ אותם להתייעל, בית ספר שנכשל –ייסגר), ויתרום למחויבות המורים  לשאוף למצוינות, להשקיע באיכות ההוראה וברמת מקצועיותם. החלת תהליכי שוק בחינוך משפרת את בתי הספר כי בכך הם הופכים לסביבה קוהרנטית והומוגנית ולכן ניתן להתמקד בהשגת יעדי בית הספר ולהתאימם לצרכים הייחודיים של התלמידים. כמו כן  השינוי יקדם קבוצות תלמידים חלשות, מכיוון ותהליכי ההפרטה יאפשרו לרבדים החלשים בחברה לקבל הזדמנות חינוכית שתתרום לצמצום אי השוויון החברתי.

   

   המציאות מצביעה על פער כלכלי הנובע מהבדלים ברמת ההשכלה ובנגישות להשכלה. קיים אי שוויון בהתחלקות ההכנסה בחברה ובשל כך קיימת ירידה באיכות ההון האנושי כי פחות זוכים להשכלה, הם אינם תורמים לתוצר הלאומי והדבר פוגע בצמיחה הכלכלית.

   כדי לצמצם פערים חברתיים יש צורך בהתערבות שלטונית בשילוב הפרטה. ההפרטה מבטאת אינטרס הנותן מענה איכותי לאזרחים-צרכנים אשר צורכים את החינוך, ולכן הסקטור הפרטי יעשה כל מאמץ להנפיק חינוך איכותי ושירות מיטבי. כמו כן, התקצוב הממשלתי יופנה לשירות ולא לנותני השירות, והמשאבים יחולקו באופן שוויוני כך שהחלשים יקבלו יותר.

   

   

  באישון

  האוכלוסייה מושפעת ממניפולציות פוליטיות, ואנשים נשארים חלק מהעדר.

  ולמי אתה תצביע בבחירות הבאות?

  דרג את התוכן:

   תגובות (22)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/8/12 13:07:
   האוטופיה והחזון הנבואי של תיאודור הרצל, ודוד בן גוריון הוגשמו. למרטין לותר קינג היה חלום והוא פנה כמנהיג רוחני אל הרגש והדמיון של מאמיניו. אני פונה לאמונה של הקוראים ולצורך שלהם לשנות את פני החינוך בישראל. אשמח לשוחח עמך ולהשיב לתהיות ולדילמות שלך.
     5/8/12 10:32:

   האמת היא, שאינני מבין את צורת מחשבתה של גבירתי.

   בקול אחד את טוענת רבות לזכות הפרטה - רעיון סופר קאפיטאליסטי.

   בקול אחר את מדברת אודות אידיאלים, חרות, צדק, שוויון זכויות - רעיון

   סוציאליסטי, שלא לומר קומוניסטי.

   את מציעה פתרונות לא שקולים - "בית ספר שנכשל - ייסגר", למשל. למה

   כוונתך בזה? מה תעשה גבירתי עם התלמידים שלומדים שם כבר שנים?

   או למשל הרעיון שהמדינה תפקח על המופרט... מה זה? הרי עיקר הרעיון

   מאחורי ההפרטות הוא שהמדינה אינה רוצה שום מחוייבות או אחריות בגין

   המופרט - זה לא כדאי לה, לכן היא הפריטה. עד כמה "טוב" הוא רעיון

   זה, אגב, אנו רואים מהדוגמא בת שעות אלה בה הפריטו הבריטים את

   אבטחת האולימפיאדה - ונאלצו לגייס כמה עשרות אלפי חיילים לביצוע

   האבטחה בפועל כי ה-"זכיין" כשל...

   וישנן עוד הצהרות רבות כאלה במאמרייך - כאמור, אינני מצליח להבינך.

   יש, אני מרגיש, הרבה מן ה... אוטופיה, בכתבייך...

     2/8/12 09:53:
   להפרטה יש פן חיובי ופן שלילי. כדי שלא ייווצרו עוולות יש לפקח, לבקר וליצור כלי לאכיפה. הפיקוח לשם כך צריך להיעשות על ידי גוף חיצוני.
     1/8/12 18:54:
   לטעמי הפרטה - במגזרים מסוימים תביא לעוולות , ...................
     1/8/12 16:38:
   יותר קל להגיד למי לא אצביע :)
     30/7/12 18:31:
   אורי (מתוק), התפילה לא תועיל וגם לא התקווה, צריך לשלב חזון בר ביצוע עם פעולות שיובילו למימוש המטרה. הממשל מושחת וניכרת מגמה של קידום אידיאולוגיה אישית, ולצערי, אין במפה הפוליטית מי שישים לכך סוף.
     30/7/12 13:15:
   אבאל'ה, המציאות הפוליטית מוכתבת על ידי אידיאולוגיות ותפיסות, ניתן יהיה לשנותן אם השלטון יראה מעבר לכאן ועכשיו, ואם תופגן מנהיגות מובילה, יוזמת מעוררת השראה ואמון.
     30/7/12 13:10:
   רינה, להפרטה יתרונות וחסרונות, במידה ונשכיל לשים את הדגש על החינוך כהשקעה עתידית ונלך לאור המגמה הזו, הרי החברה והמשק יצאו נשכרים בעתיד..
     30/7/12 12:44:
   ההפרטה, לדעתי, תגרום בדיוק את מה שאנחנו לא רוצים שיקרה......... בתי הספר יהפכו למותגים. המנהל והצוות ישקיעו מחשבתם ב"איך לשווק".....ולא ב"איך לחנך"..... ומעל לכל ספק....במקומות שבהם תהיה אוכלוסיה אמידה גם בית הספר יהיה עם הרבה אמצעים. במקומות נחשלים ...גם בית הספר יהיה כזה.........וזאת למרות כל הבטחות הסיוע הממשלתיות.
     30/7/12 12:32:
   ד"ר נועם, אני מבינה את כעסך, יחד עם זאת ניתן לקרוא את ההגיון בכותרת הפוסט, במידה ויש לך הצעה לכותרת הולמת יותר, אשמח לאמץ. מה גם שהיית טוען אותו הדבר אם היית כותב פוסט זה.
     30/7/12 12:17:
   כותרת הפוסט הזה מביאה את "הגיון " הדברים הללו לשיא הטירלול. אם "הפרטה היא פיתרון לבעית הקאפיטליזם" כי אז באותה מידה אדי דלק רווים הם "הפיתרון" לשרפות יער
     30/7/12 12:12:
   אורי, יחסך אמביוולטי לפוסט. ברצוני לציין שהוא נכתב על רקע הפגיעה בדמוקרטיה וברווחה והעלייה החדה במדד ג'יני המציג את החרפת חוסר השוויון בחברה.דברי נכתבים מהחזון שיש לתקן את השיטה הקיימת, דבר שעשוי להתממש בבחירות.
     30/7/12 10:57:
   באישון: ברגע שנכנסים למשחק הפוליטי חייבים להתלכלך-מי שבוחר להישאר נקי פשוט לא נמצא שם יותר-עיין ערך ציפי לבני.
     30/7/12 09:33:

   הכוכב ניתן מתוך נימוס, למרות כשלים חינוכיים, כלכליים וחברתיים וסכנות הרות אסון שהמאמר מנסה להצדיק:


   "... לטעמי, הואיל והמהפכה היא חינוכית, יותר מאשר כלכלית, שיא השיאים היתה "ועידת העדר החינוך" שנערכה בסגנון צפון קוריאני, לאחר שמר גדעון סר-החינוך הבטיח לארגונים, ולחתולים שמנים החביבים עליו, להפריט את החינוך החל מהצהרים, ליום חינוך ארוך, למורים שפוטים לעבדות אצל חברות כח אדם. 


   עד כאן. על גופתי המתה. לא למותר להזכיר, שכל הדברים האמורים סותרים ומנוגדים בעליל, לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, חוק חובת המכרזים, פסיקת בג"צ, לרבות ביטול הפרטת בתי הסוהר, לאחר שבניתו של הכלא הפרטי הראשון כמעט הושלמה (!!) ועוד כהנה ."

     30/7/12 00:39:

   "ההנהגה חייבת", כדברייך לפעול! אבל ההנהגה עצמה מסואבת ומושחתת ולפיכך היא האחראית לירידה באיכות ההון האנושי ולהתרחבות הפערים החברתיים. בעוד חצי דור החרדים והדתיים יהוו רוב, ואז כל הפרמטרים השליליים יתחזקו ביתר שאת. אם הייתי דתי, הייתי אומר שצריך להתפלל ולקוות לטוב...

     29/7/12 23:18:
   הלואי שכך יהיה.
     29/7/12 22:40:
   תודה דני על חידוד ההיבט המעשי לשינוי.
     29/7/12 22:24:

   גילה יקרה,

   כל מי שרוצה שינוי,

   כל מי שרוצה שיפור

   בשירותים שמדינה צריכה לתת לאזרחיה,

   כל מי שלא מרוצה מהמצב הקיים:

   קשרים של הון-שלטון,

   קשרים של דת ומדינה,

   חוסר שיוויון משווע

   בין הנושאים בנטל,

   שיביע את דעתו בקלפי:

   ויצביע לשלי יחימוביץ

   ומפלגת העבודה.

   האופציה היחידה השונה לשלטון.

     29/7/12 21:45:
   צודק, בעוד כמה עשורים רוב החברה הישראלית תהיה מורכבת מדתיים וערבים המוגדרים כשכבה חלשה ונתמכת. לכן צריך להפסיק את הקצבאות ולהוביל מהפיכה בחינוך, ליצור חברה רב-תרבותית ולחייב לימודי ליבה בכל מוסד רשמי ולעודד לימודים גבוהים כדי שהללו ישתלבו בשוק העבודה.
     29/7/12 20:58:
   יש מידה של צדק בדברייך, מידה. אבל...המציאות מדברת ובצורה עגומה. היום כבר 50% מהילדים בבתי הספר היסודיים הם מהמגזרים החרדי והערבי. והמגמה הולכת ומתרחבת. אלה לא לומדים מקצועות ליבה ואלה ברובם, רמתם נמוכה ממדינות נכשלות מאוד. בעוד 20 שנה לא יהיו כאן רופאים, מהנדסים, מנהיגים. שונאינו לא צריכים לעשות כלום על מנת להרוס אותנו. רק סבלנות הם צריכים. ואת יודעת מה? מי שעומד היום בשלטון, קרוב לוודאי שימשיך גם בקדנציה הבאה. לצערי הרב מאוד, הוא תורם לא קטן למצב הנ"ל. כך ששונאינו ומבקשי רעתינו, לא יצטרכו לחכות כל כך הרבה. מתוכינו יוצאת הרעה.
     29/7/12 12:38:
   הפיקוח מאפשר הקצאת משאבים כספיים, כוח אדם או מבנים, ואיני מקלה ראש בכך.
     29/7/12 12:34:

   "מגמת ההפרטה שאינה מלווה בפיקוח ממשלתי,"

   ואם זה סיכמת  את שורש הבעיה .

    


   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   גילהסטחי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין