כותרות TheMarker >
  ';
  0

  החן שבשקר

  3 תגובות   יום שלישי, 7/8/12, 15:17

   

  "הייתי שבור, איבדתי אמונה. עזרה לאנשים ונתינה מעצמי גרמו לי לוותר על ההתמכרויות ולהתחיל דרך חדשה"

  ילד אגרסיבי שנבעט מכל בית ספר תיכון *  ילדותו עוברת עליו בצל משחקי מחשב לצד טיפולים פסיכולוגיים חוזרים * משתחרר מהצבא בשל חוסר התאמה * צורכי פרנסה והזדקקות לכסף מביאים אותו לווגאס שם הוא מתנסה בהימורים, וסמים * עד לפני 3 שנים היה בתהליך של הרס עצמי: מעשן סמים ומכור להימורים- בדרך, איבד חברים ואיבד את בריאותו * בעקבות גמילה בכפר איזון וטיפול פסיכולוגי החליט לחזור לחיים ולהקים עסק * תוך כדי החזרה לחיים הכיר בחורה שהפכה לבת זוגתו עד למותה בעקבות גידול סרטני בראש * במשך חודשיים שכב במיטה וחיפש סיבות להתאבד * הדבר היחיד שמנע ממנו לעשות זאת, היה הפחד מהסבל שיגרום לאימו * בעקבות מנהיגו הרוחני טום טייכר קיבל החלטה לחיות את החיים שהוא אוהב * בעקבות סדנא אצל מיכל זיו הבין שנועד להגשים חלומות ולא לחיות בדיכאונות * "הייתי שבור, איבדתי אמונה בעצמי וחשבתי שאני לא אצליח בכלום" מתוודה דניאל דודזון,  בעלים של חברת הדרכה וקואצ'ר, שבימים אלה משיק את ספר הביכורים שלו "החן שבשקר" בהוצאת "אופיר ביכורים".

   

  גילו הצעיר והמעטה ההיי- טקיסטי של דניאל דודזון, רווק, בן 27 , תושב כפר סבא, בעלים של חברת הדרכה וקואצ'ר , מסתירות שנים סוערות, מבולבלות ומרתקות של עישון סמים, התמכרות להימורים ושקרים לעצמו ולאחרים . חוויות שמובילות אותו כמעט לאובדנו העצמי ואולי גם הפיזי.

  משפחתו, סדנאות ופסיכולוג צמוד מובילים אותו לדרך חדשה מלאה בהצלחות, פריצות דרך והגשמת חלומות.

   

  בימים אלה מושק ספר הביכורים שלו "החן שבשקר" בהוצאת "אופיר ביכורים".

  זהו רומן בעל רוח צעירה, הומוריסטית ומלנכולית גם יחד, המגולל את סיפורו של עוז דהרי. עוז דהרי הוא בחור מסתורי , רגיש וחבר נאמן, אך כשזה מגיע לכסף , הוא מאבד את עצמו ואת כל מה שחשוב לו. כשהוא מקבל תשובה חיובית לגבי בדיקת האיידס שעבר, הוא מרגיש שעולמו התהפך עליו. הוא מחליט לעזוב הכל, ויחד עם חבריו מארגן "עקיצה", שבעזרתה יוכל להגשים את מטרתו. אך הערב מסתבך, ונקמות מן העבר רודפות אותו לכל מקום אליו הוא מגיע, עד לרחובות עמוסי ההימורים של לאס ווגאס- עיר החטאים והסמים.

   

  ההשראה לספר הגיעה דרך דמויות מהחיים של דודזון.  אנשים ומכרים מסביבתו הקרובה, בעלי אופי מרתק. התיאורים בספר הוקצנו לצורך הוספת נופך דרמטי ומעניין וחוברו יחדיו לעלילה. המחבר מצליח ליצור לגיבור הספר, עוז, דמות ספרותית אמינה, מורכבת, מעניינת ורבת גוונים. הדמות הזו מניעה את העלילה, מעוררת רגשות והופכת למושא הזדהותו, או תיעובו של הקורא ואמינותה משליכה על הסיפור כולו.

   

  אצלי "הכל בסדר"

  כבר כילד דודזון שידר שאצלו "הכל בסדר" למרות החוויות הקשות שעבר כילד והותירו בו את חותמן. בהיותו בן 10 , הוריו נפרדים והוא חווה חוויה מינית ראשונה עם ילד בן גילו שהיה לו כחבר. אירועים אלה משפיעים עליו והוא מפתח התנהגות אגרסיבית  כלפי ההורים, המשפחה והסביבה. מוסדות החינוך פולטות אותו בזו אחר זו. הטיפולים הפסיכולוגים אליהם נלקח לא הועילו. הוא מוצא את עצמו משקר לכל העולם כולל לאלה שרצו בטובתו .

  "את ילדותי ביליתי במגרשי הכדורסל, לא זוכר שנכנסתי לשיעורים. הייתי ילד מאוד אגרסיבי שמחפש תשומת לב בדרכים לא בריאות. לא חשפתי את עצמי לאחרים תמיד כיסיתי את עצמי בשכבות הדחקה עבות". זוהי התנהגות שנוצרה כתבנית . מול הפסיכולוגים הייתי בוהה, לא עונה לשאלותיהם משדר ש"הכל בסדר" . אומר דודזון . בין היתר, התנהגות זו גורמת לו להיפלט מצה"ל לאחר שנה וחצי של שירות צבאי.

   

  התדרדרות לסמים והימורים

  חבר "טוב" (עוד מתקופת הצבא) עושה לו הכרות ראשונית עם הסם. התנסויותיו בעישון חשיש הופכות לשגרה. חיי תקופה ארוכה בדירת חדר בהרצליה יחד עם חברו הטוב שמשמשת כמאורת סמים לכל דבר "רק להושיט את היד, לגעת בחומר ולעשן. באיזה שהוא שלב כבר לא הייתי צריך לקנות סמים. אנשים היו מגיעים לדירה באופן קבוע, מעשנים, משאירים את הסם והולכים. הסם היה בנמצא גם אם לא ארצה".

  בגיל 23 נוסע לניו יורק, בעקבות מעשה בגידה של חברתו (עם חברו הטוב) וקבלת הצעת עבודה. המעבר לניו יורק מוביל אותו לשימוש בקוקאין ולהימורים בבתי קזינו. "התאהבתי בסם. הרגשתי כמו מלך השימוש בו הפך אותי להיות ממוקד מאוהב בכל דבר . את התחושה הזאת עושה רק הקוקאין"

  מתגלגל לווגאס בעקבות הצעת עבודה שם מתנסה בחוויות של הימורים וכניסה לעולם המכירות האגרסיבי ביותר, העגלות.

  שם הוא פוגש את טום טייכר מנהל ובעלים של חברת עגלות, האדם ששינה את חייו וגרם לו לראשונה להסתכל על עצמו ולהבין שמשהו בצורת התנהגותו לא בסדר, "טום היה האדם הראשון שאמר לי את האמת בפנים, הוא האמין בי ואמר לי דברי חוכמה שעד היום נותנים לי אמונה".

  מווגאס עוזב לאוסטרליה, עובד וממשיך באורח החיים ההרסני. במשך שנים חי במעגל של הרס עצמי ומצבי רוח קיצוניים . טיול לתאילנד משנה את התמונה: לראשונה בחייו נמצא דודזון לבד לחלוטין במדינה זרה, דבר הגורם לו לחשוב על עצמו ולהתבונן יותר על המצב בו הוא נמצא.

   

   

   

   

  ''

   

   

   

  תהליך הגמילה והבחירה לחיות

  דודזון נוחת בארץ במצב נפשי ופיזי לא טוב. שגרת יומו נפתחת בהזיות , פרנויות, תחושות של קונספירציה, מחשבות מוטרפות על החיים עד כדי אמונה באמיתותן.

  לפני ארבע שנים מתחיל טיפול פסיכולוגי, לצד גמילה בת חצי שנה במוסד בקיסריה.  

   

  דודזון : "מרק הפסיכולוג שלי המליץ לקחת אותי לגמילה באופן דחוף, אז באותה תקופה איבדתי לחלוטין קשר בין דמיון למציאות. הייתי משוכנע שאמא שלי צריכה להיות שרת החינוך ושביחד נשנה את העולם. אני זוכר שבוע מסוים שממש הייתי בטירוף של סם וכל מה שעשיתי במשך שבוע שלם זה לכתוב עמודים על גבי עמודים לספר, לא אכלתי כמעט באותו שבוע ובכלל לא יצאתי מהבית, כשהייתי צריך קצת כסף הלכתי לשחק פוקר וחזרתי לכתוב. אחרי אותו שבוע כבר לא היה ספק שאני צריך גמילה והגעתי לכפר איזון, שם שיקמתי את עצמי ולקראת סוף השהייה שלי שם שנמשכה חצי שנה, סיימתי לכתוב את הספר. אז הגעתי חזרה למרק להמשך הטיפול, הוא שמר עלי במשך שנה שלמה, שמר עלי מלהתקרב לסמים והימורים ולאט לאט החזיר אותי לקו הבריאות תוך כדי חזרה לשגרת חיים".

   

  לצד הטיפול, דודזון מתחיל בתהליך כתיבה : "יום אחד ישבתי בחדר שלי בבית אימי ופתאום זה קרה, לקחתי דף ועט וכתבתי עמוד וחצי, תוך כדי הכתיבה בכיתי ללא הפסקה, ידעתי שזה עומד להיות הפרויקט הגדול בחיי, ידעתי שאני בדרך להגשמת החלום הזה.

  האמת היא, שאמא ואבא לא אהבו את הטיוטה הראשונה, הם חשבו שיש יותר מדי אלימות וסמים וממש נלחצו, הם לא תיארו לעצמם שהבן שלהם מכיר כל כך את עולם הזה.

  זה הספר הראשון שלי ואני מתכנן להוציא עוד, השני כבר כתוב והשלישי מתוכנן בראש שלי"

   

  בוכה ומתרפא

  לצד השיקום העצמי הוא מכיר בחורה ששמה משיק לשלו "דניאלה" . עם הבדל קטן אחד . לדניאלה יש גידול בראש שמתפשט בכל הגוף וגורם למותה תוך עשרה חודשים. דודזון ניכנס לדיכאון כבד במיוחד "לא רציתי להמשיך את הפגישות עם הפסיכולוג וכל מה שרציתי לעשות זה למות. במשך חודשיים שכבתי במיטה וכל מה שעשיתי זה לראות תכניות טלוויזיה ולא לזוז מהחדר שלי. באותה תקופה כל זיכרונות הילדות הקשים עלו לי, כאילו סוג של חיפשתי סיבות להתאבד, לא התגלחתי ולא הסתפרתי, התקלחתי לעתים רחוקות מאוד והרגשתי שאני לבד בעולם. רציתי לחזור לסמים מספר פעמים, המחשבה עברה לי בראש אבל ידעתי שאין לזה שום טעם ושזה רק יגרום לאמא שלי לסבול".

   

  דודזון עובר סדנת מודעות עצמית ב"לנדמרק", שם משתנים חייו. מיכל זיו, מנחת הסדנה, החדירה בו את האומץ  והאמונה בעצמו.

   

  דודזון : "בזכות מיכל יצאתי מהדיכאון ובזכותה הבנתי שנועדתי לחיות את חיי בהגשמת חלומות ולא בדכאונות. היום יש לי את הזוגיות שתמיד רציתי (מלאה באהבה ונתינה), הוצאתי את הספר הראשון שלי לאור, הפסקתי לעשן, רזיתי 8 קילו, הפסקתי להרוס את הגוף שלי והפסקתי לשתות קולה ולאכול שוקולדים ומאפים, הוכחתי לעצמי שאני יכול להתמיד בחדר כושר ואני מעצב את הגוף שלי. אני נותן השראה להמון אנשים להצליח ומאמין בכל אחד. אם אני הצלחתי אז כל אחד יכול. אומרים שבכדי להצליח צריך לעבור במיץ של הזבל... אז נראה לי שבמקרה שלי התאוריה הזאת נכונה ".

   

   

  די לסמים !

  "מאז שאני ילד אני כותב דברים מעניינים לעצמי. החלטתי להוציא לאור כי זה תמיד היה חלום שלי.

   אני מאוד נהנה לכתוב, המסרים מאוד ברורים, סמים הורסים את החיים, שקרים הורסים יחסים, בגידות שוברות את הלב"

   

   סוף טוב תמיד טוב!

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/8/12 08:08:
   סיפור תולדות החיים של דווידזון יכולים להיות ספר בזכות עצמו. הכתיבה , נחשבת לאחת הדרכים הידועות לשיפור מצבו הפסיכולוגי של אדם המצוי בטיפול. רק אם נוספה לספר אווירה ספרותית-אומנותית, יש ערך לקורא הרגיל לקרוא אותו. אחרת זה "יומן דרכים"לא תמיד מעניין.
     8/8/12 05:05:
   *מרתק
     7/8/12 22:14:
   סיקרנת אותי בכתיבה מרתקת...

   ארכיון

   פרופיל

   מירב ב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין