כותרות TheMarker >
  ';

  Media Radar

  הבלוג הזה עוסק במיגוון נושאים שקשורים רובם ככולם לאינטרנט - עם התייחסות ספציפית לנושאי מדיה. חלק מהעניינים יהיו קשורים לזירה הישראלית וחלקם לזירה הבינלאומית, בעיקר בארה\"ב

  0

  מדוע לא תמצאו ערך "משה סילמן" בוויקיפדיה

  29 תגובות   יום שלישי, 7/8/12, 20:38

  לפני כשבועיים וחצי חיפשתי אחר הערך "משה סילמן" בוויקיפדיה בעברית. רציתי מאוד לראות כיצד אנציקלופדיה אינטרנטית מתארת מעשה של הצתה עצמית, את חלקו של המעשה במחאה החברתית ואת הדיון הציבורי שהתעורר סביבו.

  כשגיליתי שאין ערך כזה, כתבתי פוסט בפייסבוק "איך זה שאין עדיין ערך 'משה סילמן' בוויקיפדיה?". מיד לאחר מכן מישהי ענתה לי: "קח יוזמה". חשבתי שזו תשובה ראויה ומיד לאחר מכן ישבתי וכתבתי ערך על משה סילמן והעליתי אותו לוויקיפדיה.

  למרות שלא היתה הודעה שגיאה, משום מה הערך לא נקלט, כאילו היתה שגיאה. העליתי אותו שוב, ואז קפצה לי הודעה למסך הדפדפן שבישרה לי שיש מה שנקרא בלשון וויקיפדיה "דף שיחה" – דף שבו הגולשים מקיימים שיחה על ערכים, גם כשעדיין אינם קיימים, ושהערך נחסם להקמה. במלים אחרות, כל מי שניסה וינסה להקים ערך למשה סילמן – הניסיון ייחסם.

  הניסיון הראשון להקים ערך עבור משה סילמן אירע כנראה ב-15 ביולי, יום אחד אחרי שהצית את עצמו, מכיוון שזהו התאריך המוקדם ביותר שמופיע בדף השיחה. בדף השיחה סביב משה סילמן התנהלה, ועדיין מתנהלת, שיחה ארוכה בין מצדדי הקמת הערך לבין המתנגדים.

  טיעוני המתנגדים רבים ומגוונים. משתתפת אחת כתבה "ראוי ורצוי לחסוך מאדם הנמצא במצב כה קשה מבחינה רפואית והן מקרוביו, דיון או הצבעה מיותרים שעלולים בעקיפין לפגוע בכבודו של אדם". משתתף אחר כתב "מוקדם מדי, עוד לא ברור, אין השלכות. אני בספק בנוגע לחשיבות, בטח שלא עכשיו" ומשתתף נוסף כתב "מוחמד בועזיזי הוא לא, למה יש חשיבות לערך עצמאי?".

  בהמשך גיליתי שמי שחסמה את הערך היא משתמשת וויקיפדיה המזדהה בשם "דורית", שלה יש הרשאה לחסום את הקמת הערך ושהשתמשה בהרשאה הזו. מעמדה של הוא הגבוה ביותר בוויקיפדיה, "וויקיפד". היא אחת מארבעה הנושאים בתואר הזה בוויקיפדיה בעברית.

  אחרי שקראתי את דף השיחה, פניתי אליה דרך עמוד המשתמש שלה בוויקיפדיה וביקשתי ממנה שתיצור איתי קשר כדי שאוכל לקבל את התייחסותה.

  היא סירבה, אך כתבה בתגובה: "הערך מעולם לא 'נחסם' לכתיבה על ידי משתמשים רשומים בוויקיפדיה, אלא הוגן מפני כתיבה של אנונימיים ולתקופה קצרה בלבד. כל זאת נעשה מתוך מחשבה על כבודו של משה סילמן ז"ל ורצון להתחשב ביקיריו בשעתם הקשה. הערך פתוח לכתיבה ועריכה של כולם, אנונימיים ורשומים כאחד, מעל לשבוע".

  לאור תשובתה החלטתי לפנות לדוד שי, הוויקיפד הראשון, פעיל מרכזי בוויקיפדיה ומי ששוחח עם התקשורת פעמים רבות.

  שי, שלא היה מעורב בדיון בערך על סילמן, לא בטוח שיש לערך מקום. מצד אחד הוא השווה את סילמן ליאן פאלאך, שהצית את עצמו עם הפלישה הסובייטית לצ'כוסלובקיה ב-68', וסבר שההשוואה הזו לא מצדיקה כתיבת ערך על סילמן: "דבר כזה שאדם מצית את עצמו שלא כעניין של טרגדיה אישית הוא משמעותי, אבל אני לא יכול לומר בביטחון גמור. הוא לא בליגה של פאלאך".

  מצד שני הוא אמר: "איש לא היה חולם לכתוב באנציקלופדיה העברית על משה סילמן. אבל זה כמובן תירוץ קלוש מאוד כי וויקיפדיה אינה אנציקלופדיה קונבנציונאלית. במקרה הזה הגישה היא שמרנית. בנושא המחאה הרושם שלי הוא שאנחנו מגלים גישה מאוד שמרנית. מכל מקום, לטענה שלא עבר מספיק זמן אני לא מייחס הרבה חשיבות".

  תוך כדי השיחה, שי קרא את תשובתה של דורית והגיע למסקנה שהערך לא חסום להקמה. כדי להדגים, החליט לנסות ולהעלות ערך בעצמו, אבל כתורם אנונימי, על מנת שעורכי האתר יימנעו אולי ממחיקתו כשיידעו מי כתב אותו.

  הערך אכן עלה והכיל את כל הטקסט ששי כתב. אבל דקות ספורות לאחר מכן הוא נמחק, מה שלא מתיישב עם דבריה של דורית.

   

  http://cafe.themarker.com/image/2697179/

  צילום מסך מתוך וויקיפדיה: הערך "משה סילמן" שכתב דוד שי - ונמחק בתוך כמה דקות

   

  כיצד זה שמעשה כזה, שמקומו בציבוריות הישראלית כל כך חשוב ושתואר בכזו הרחבה על ידי כל אמצעי התקשורת, כולל תקשורת זרה, לא יופיע בוויקיפדיה, שהיא אחד המקורות הטובים והעדכניים ביותר? כיצד, מצד אחד, אין ערך על משה סילמן, אבל מצד שני יש ערכים על שורה של סלבריטאי תוכניות ריאליטי שהשפעתם על אופייה של המדינה זעומה?

  אם יש מחלוקת בקרב הפרשנים והציבור בקשר לסיבות שבגללן הצית את עצמו, מדוע אי אפשר להציג את הדעות השונות או להסתפק, לפחות בשלב זה, בהקמת ערך שיסתפק בעובדות? כיצד זה שערך על סילמן, שמעשהו יצר שיח ציבורי ושאף קיבל את התייחסותו הישירה של ראש הממשלה, ייחסם?

  וכמובן, מאליה עולה כמובן גם השאלה אם הסיבה לחסימת הערך נובעת מהפרשנות האישית של מצדדי החסימה.

  הדיונים בוויקיפדיה סביב הדמויות המזוהות עם המחאה התחילו זמן קצר אחרי שפרצה, עם הניסיונות להקמת ערך על דפני ליף. מדף השיחה עולה שנכתב ערך שבהמשך נמחק – ושב-3 באוגוסט 2011 הוחלט להחזירו.

  גם במקרה של סתיו שפיר היה דיון נוקב. אלא שבניגוד למקרה של דפני ליף, ב-7 באוקטובר 2011, כפי שעולה מדף השיחה, הוחלט לחסום את הערך מהקמה ברוב של 31 נגד 22 – ולכן עדיין אין ערך על סתיו שפיר, שקשה לערער על חשיבותה בציבוריות הישראלית.

  גרסאות וויקיפדיה העולמיות השונות מלאות בערכים מעוררי מחלוקת. תקנון וויקיפדיה לא רק שלא מתעלם מקיומן – הוא גם מספק כלים מאוד ברורים ומדויקים כיצד להתמודד איתן.

  הדבר הכי גרוע שיכול לקרות הוא שאם יש הצדקה ציבורית לקיומו של ערך, במקום שהמחלוקת תבוא לידי ביטוי בדרך שבה הוא נכתב – היא גורמת לחסימתו המוחלטת.

   

  תוספות:

  א. היום בבוקר (8 באוגוסט) הערך "משה סילמן" הוקם (ראו תגובתו של ניר י-ם למטה). עם זאת, לערך נוספה ההערה הבאה: "חשיבותו האנציקלופדית של הערך אינה מובהרת בו, לדעת מניח/ת תבנית זו. אתם מוזמנים להרחיב את הערך על מנת להסיר את הספקות, או להסביר את חשיבותו בדף השיחה שלו. מקובל להקצות לדיון פרק זמן של שבוע. אם במהלכו לא תובע תמיכה מנומקת בהשארת הערך בידי ויקיפד/ית עם זכות הצבעה, מלבד יוצר/ת הערך, הערך יימחק". עדכון: בהמשך נמחקה ההערה.

  ב. שימו לב להערה המעניינת של ladyS למטה: בוויקיפדיה קיים ערך על שמה של ילנה בוסינובה, ש"הייתה פעילת ימין ישראלית שהציתה את עצמה למוות במחאה כנגד תוכנית ההתנתקות".

  ג. לינק לשיחה שקיים היום גבי גזית מרדיו ללא הפסקה עם דרור לין, כותכ ערכים בוויקיפדיה, ואיתי.

  דרג את התוכן:

   תגובות (29)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     22/8/12 16:50:

   יש לך כמה טעויות במונחים. "ויקיפד" (בוי"ו אחת; כך גם 'ויקיפדיה') הוא כל מי שעורך בויקיפדיה בלי שום הרשאות מיוחדות. יש כמה הרשאות גבוהות יותר במדרג, למשל "מפעיל מערכת" (יש כמה עשרות כאלה) והתפקיד הגבוה ביותר בויקיפדיה הוא 'ביורוקרט'. דוד שי היה הביורוקרט הראשון וכיום יש ארבעה שאחת מהם היא דורית.

     11/8/12 19:24:

    

   פוליטיזציה אנטי דמוקרטית מחלחלת לכל מקום שקשור לתקשורת המונים.

   כי הימין לא יודע לנהל דיון עם טיעונים ורטוריקה מובנים.

   הימין לא יודע לשכנע ואז פונים לכוח הזרוע...

     11/8/12 15:08:
   במדינה שבה שבוע לאחר מותו של משה סילמן מצהיר ראש הממשלה שהרווחה ורמת החיים עלו, ומאשר מהלך של המשך דיכוי ומציצת דמם של האזרחים, אז וויקיפדיה ? קטן עלינו...
     10/8/12 06:55:

   יישר כוח

   טוב שיש אנשים כמוך

     9/8/12 16:39:
   מאד חשובה הפעילות שלך להעלאת ערך על משה סילמן, מה זה לא באותה ליגה? אין זה טורניר טניס או כדורגל, האיש שהרווחה ושאר הרשויות עשו עליו עליהום ולא עזרו לו, אלא הפריעו והתישו, בעצם לקחו ממנו את צלם האנוש וכבודו, משה סילמן מבחינתי הוא כמו אבו עזיזי בתוניס. מהפכות מתחילות תמיד מקמץ, לעולם לא מעדר. וראוי שייכנס לוויקיפדיה, הוא בהחלט סמל, ששילם בחייו. יש פה גם סמל וגם טרגדיה. כל הכבוד למאמציך, מחזקת את ידיך.
     9/8/12 09:17:
   קשה להעריך ערכים מתוך ראיה הסטורית. אנו עדיין קרובים מדי לארועים. אני תומך בהשארת הערך "משה סילמן". להערכתי הערך ודאי שאינו פוגע בזכרו. עם זאת, החשוב כאן הוא קיום דיון פתוח על כך, ולא קבלת החלטה שרירותית.
     9/8/12 08:08:

   מאז 2009, 47 טיבטים הבעירו את עצמם, 37 נספו. משה סילמן מצטרף לאמיצים ביותר בעולם, שמקריבים את עצמם למען כולנו, כדי שנחיה חיים שפויים ואלטרואיסטים, עם אהבה לזולת. 

     8/8/12 22:54:
   כתוב, רוני. ע"ע משה סילמן בוויקיפדיה.
     8/8/12 22:53:

   צטט: רוני ה. 2012-08-08 22:43:27

   שלום ladyS,

   לא אכפת לי שיהיה לכל אזרח בישראל שמעוניין בכך ערך בוויקיפדיה. ערך כזה, אם הוא מכבד את האדם צריך להכיל את תאריך לידתו, את מקום מגוריו, פרטים על משפחתו, מעשיו, הישגיו וכו'. אבל אם כל מה שכתוב בערך על אדם מסוים זה שהוא הצית את עצמו זה לא מכבד את האדם. זאת רק סנסציה ורדיפת כותרות המתאימה לעיתונות ולא לאנציקלופדיה.

    

   מי שכותב ערך כזה על אדם שהצית את עצמו אינו עוזר לאדם עצמו (כמובן) וגם לא לאנשים אחרים שנמצאים במצבו - בדיוק להפך. ערך כזה מעודד את תרבות הסלבריטי שפשתה בנו, ומציג לאנשים דרך אסורה להתפרסם או להשמיע את זעקתם בציבור. אסור לנו להתעלם מזעקות של אנשים כמו משה סילמן. אבל באותה המידה אסור לנו בשום אופן להביע הסכמה לדרך שבה בחר. בכתיבה של ערך ויקיפדיה כזה יש לדעתי עידוד לדרך האסורה הזאת.

    

     8/8/12 22:43:

   שלום ladyS,

   לא אכפת לי שיהיה לכל אזרח בישראל שמעוניין בכך ערך בוויקיפדיה. ערך כזה, אם הוא מכבד את האדם צריך להכיל את תאריך לידתו, את מקום מגוריו, פרטים על משפחתו, מעשיו, הישגיו וכו'. אבל אם כל מה שכתוב בערך על אדם מסוים זה שהוא הצית את עצמו זה לא מכבד את האדם. זאת רק סנסציה ורדיפת כותרות המתאימה לעיתונות ולא לאנציקלופדיה.

    

   מי שכותב ערך כזה על אדם שהצית את עצמו אינו עוזר לאדם עצמו (כמובן) וגם לא לאנשים אחרים שנמצאים במצבו - בדיוק להפך. ערך כזה מעודד את תרבות הסלבריטי שפשתה בנו, ומציג לאנשים דרך אסורה להתפרסם או להשמיע את זעקתם בציבור. אסור לנו להתעלם מזעקות של אנשים כמו משה סילמן. אבל באותה המידה אסור לנו בשום אופן להביע הסכמה לדרך שבה בחר. בכתיבה של ערך ויקיפדיה כזה יש לדעתי עידוד לדרך האסורה הזאת.

     8/8/12 22:37:

   צטט: עוכר ישראל 2012-08-08 21:15:38

   "מוחמד בועזיזי הוא לא, למה יש חשיבות לערך עצמאי?" (פסקה חמישית)

    

   זהו בדיוק. ההצתה העצמית של בועזיזי התפשטה לאש גדולה שאכלה את הדיקטאטורה התוניסאית והקימה דמוקראטיה, בעוד זו של סילמן גרמה רק לקרבנות שיטה נוספים להצית את עצמם. כל עוד הקרבנות ימשיכו לפגוע בעצמם במקום בפוגעיהם - נמשיך להתבונן בשכנינו בקנאה.

   אפשר לשאול במי אתה מסית "לפגוע"? בנתניהו? ב"טייקונים"? אולי קצת בקבוקי תבערה על שוטרים? למדנו משהו מרצח רבין? אם יצור כמוך עדיין מסתובב חופשי ומזיל ריר הידרופובי בחברת בני אדם, בלי להיגרר מאוזנו המבאישה למחלקה הסגורה הקרובה - לא למדנו כלום.

     8/8/12 22:33:

   ערך בויקיפדיה? בטח! ניסוח מוצע: "משה סילמן הוא ישראלי שהצית עצמו במהלך הפגנת שמאל קיצוני בתל אביב. רבים סבורים שנדחף למעשהו - אותו תירץ במדיניות הממשלה - עקב אידאולוגיה פוליטית קיצונית הרווחת בחוגים בהם התערה. נציגי חוגים אלה עשו ככל יכולתם להפיק הון פוליטי מההתאבדות המזוויעה, לרבות הקראת מכתביו בהפגנות ונסיונות נבזיים לתלות את סיבת האסון בראש הממשלה. נסיונות אלה העלו חרס."

     8/8/12 21:15:

   "מוחמד בועזיזי הוא לא, למה יש חשיבות לערך עצמאי?" (פסקה חמישית)

    

   זהו בדיוק. ההצתה העצמית של בועזיזי התפשטה לאש גדולה שאכלה את הדיקטאטורה התוניסאית והקימה דמוקראטיה, בעוד זו של סילמן גרמה רק לקרבנות שיטה נוספים להצית את עצמם. כל עוד הקרבנות ימשיכו לפגוע בעצמם במקום בפוגעיהם - נמשיך להתבונן בשכנינו בקנאה.

     8/8/12 20:18:
   תגובתי לרוני ה. שלום רוני, איך מאוזנת אם יכתבו רק דברים חיוביים שעשה? המחאה שלו היתה על התנהלות רשויות הרווחה, כזרוע המדיניות, מול הסיטואציה שנקלע אליה. יתרה מכך, אדם המגיע למצב של מחשבות אבדניות הוא אדם שלא רואה את תחתית התהום ומסיק שאין מוצא אחר, אבל אין בי פליאה לנוכח תשובת משרד הרווחה: "דר רחוב" (?!!!!) תיפקוד הרשויות, בלי שום קשר למדיניות או פוליטיזציה, נגוע בכמויות אדירות של חוסר היגיון, מימשקים לקויים, התנהלות מיושנת ומסורבלת והרשימה ארוכה. להערכתי רק בחלוף דור שלם של עובדים ושינוי אירגוני מקיף, דברים יוכלו שם באמת להשתנות. כולי תקווה שיופקו לקחים ממקרה משה סילמן ודברים יתחילו לזוז שם במרתפי משרדי הרווחה. לכן חשוב שיהיה ערך "משה סילמן" בוויקיפדיה, כדי שהילדים שלנו (הם "הדור הבא") ילמדו את המקרה.
     8/8/12 19:38:
   לדעתי אין מקום להכניס ערך כזה לוויקיפדיה. הערך כפי שהבאת אותו למעלה הוא לא ערך על משה סילמן אלא ערך צהוב על הסיום הטראגי של חייו. ביוגרפיה מאוזנת על אדם תכלול פרטים על דברים חיוביים שעשה. מי שמחפש את הסנסציה על משה סילמן לא יתקשה למצוא אותה בחיפוש בכל אתר חדשות ולא צריך בשביל זה את ויקיפדיה.
     8/8/12 17:10:
   שיחה מעניינת מול הוויקיפד. אני תוהה: כיצד מבוקרת פעולתם של וויקיפדים אחרים בעולם? האם אין הגבלה או "קווים לדמות" שיובילו לרישום עובדות בלבד ולמניעת התערבות וויקיפדים (בכירים) על בסיס דיעה אישית? מסתמן כי צריך פיקוח על הפיקוח....(?)
     8/8/12 16:12:

   מרגיז ולא מפתיע. תופעה ההולכת ומתרחבת ולאוו דווקא בוירטואליה.

   מזכיר לי סיפור (אמיתי) על מורה שהקלידה ציונים לתלמידיה.

   הכול הלך שפיר עד שהגיעה לבת של המנהל - היא תכננה לתת לה 95 אבל

   אי אפשר היה לשנות את הציון שכבר הושתל והיה 100. כמובן לא הציון

   כאן הוא החשוב - אלא התופעה.

     8/8/12 15:42:
   מציע לך להסתכל גם 'בדף השיחה' של הערך על ילנה בוסינובה- הציתה את עצמה ב2005 אבל הערך הוקם רק ב2008 ועד היום עוד מתקיים דיון האם להשאיר או למחוק אותו. כנראה שהרציונל של לפרסם ערכים רק לאחר כמה שנות הצטננות קיים ללא קשר לצד הפוליטי
   נסיתי לכתוב דברים בזכות הערך בתיבה, אבל מגבלות שונות מופיעות לאחר השליחה, ואינני יודע אם ולאן הגיעו הדברים (אם כי עינינו ראו עד כמה).
     8/8/12 11:30:
   לפני כמה שנים ניסיתי להשתתף בויקיפדיה בעברית והתייאשתי. זה מועדון סגור של אנשים שהשתלטו על המערכת ומפעילים אותה כמו בסטה פרטית - מעלים ומוחקים ערכים לפי דעות אישיות של 4-5 קובעי טעם, יוצרים קליקות, מנהלים קרבות פנימיים, ועוד. שלא לדבר על כך שכשתפסו מישהו מזייף הצבעות באופן סיטוני כולם התגייסו מהר להשתיק את זה כדי שהציבור לא יסיק מסקנות. עצוב.
     8/8/12 09:31:

   צטט: ניר י-ם 2012-08-08 08:08:07

   http://he.wikipedia.org/wiki/משה_סילמן הערך חי וקיים. ייתכן שבזכות הפוסט הזה, אין לי כל דרך לדעת. בכל אופן - הדיון תם ונשלם

    

   תודה ניר!

     8/8/12 08:08:
   http://he.wikipedia.org/wiki/משה_סילמן הערך חי וקיים. ייתכן שבזכות הפוסט הזה, אין לי כל דרך לדעת. בכל אופן - הדיון תם ונשלם
     8/8/12 07:18:

   ברגעי יאוש ממקום הזה

   אני מתעודדת מלקרוא אותך.

   איך שאתה לא מוותר

   תודה.

     8/8/12 07:00:
   מצחיק - אני רואה את זה בדיוק ההפך. הערך צריך להופיע עכשיו ובעוד שנה להוריד אותו אם כבר אינו רלונטי. אני מחפש בוויקי מידע ורוב הסיכויים שאם אחפש את הערך הזה זה יהיה בשנה הקרובה. אף אחד לא יגיד שלטובת המשפחה אין להזכיר את שמו בעיתונות לכן הטיעון קצת חלש. מי שמחפש אוביקטיביות מחפש במקום הלא נכון - בעוד שנה "מדד האוביקטיביות" לא יהיה שונה - רק "מדד הרלונטיות" ניתן לכתוב ערך מאוזן עם הפניות למידע online בצורה שלא תיצור אנטגוניזם, אלא אם כן המטרה להוציא כל איזכור של המחאה מוויקי
     8/8/12 06:57:
   מצטערת שחשדתי בכשר, בכל אופן, מדובר בערך טעון, ויש מקום להשהות את הפירסום שלו בגלל החשד שהוא משרת אינטרס פוליטי ובגלל שממילא הפרסום יעורר מחלוקת. אני לא רואה את זה כבעיה של מידע. כשישקטו המיים, זה יכנס. ואז גם נקבל פרספקטיבה היסטורית על החשיבות של הארוע.
     8/8/12 01:10:

   צטט: אתי פתי 2012-08-08 00:59:47

   דיון מעניין, אני בטוחה שגם אם היית מצליח להכניס את הערך, היו כאלה שזה היה מפריע להם. יש משהו בטיעון שזה מוקדם מידי, יש עניינים בעשיה הציבורית שצריכים מנוחה לפני שאפשר להתייחס אליהם כערכים אובייקטיביים. למה למשל כל כך דחוף לך להכניס את הערך עכשיו? אני מניחה שאתה רואה בזה עשייה פוליטית כאקט שתורם למאבק החברתי. וזה בדיוק מה שוויקי לא רוצים, הם רוצים אנציקלופדיה של כולם, לא כלי למניפולציות פוליטיות. עוד שנה, כשהעניינים ירגעו, או לא, והערך משה סילמן יהיה פחות טעון, לא נראה לי שתהיה בעיה להכניס את הערך, כמו הערך של ילנה בוסינובה.

    

   היי אתי.

   האג'נדה שלי אינה פוליטית. היא אג'נדה של מידע.

   לטעמי, גם הערך של ילנה בוסינובה (ראי תגובתה של ladyS) מוצדק וגם זה של סילמן.

   ולגבי הזמן שחולף - קשה לי לקבל את הטיעון הזה. יש אירועים שהתרחשו לפני שנה,לפני 10 שנים ואפילו 200 שנה שעדיין נחקרים, עדיין מתגלים בהם פרטים חדשים ועדיין מוארים בזוויות חדשות - ואיש לא חולם לחכות עוד כמה שנים כדי ש"יתבררו". למעשה, אפשר לטעון, ולא בלי בצדק, שזוויות הראייה שלנו על כל אירוע היסטורי, למרות שקרה כבר, תמיד משתנות כך שאין פרק זמן מספיק ארוך שיאפשר תיאור "אובייקטיבי". ואם בכל זאת יש חשש כזה, אפשר להתחיל עם תיאור עובדתי, מה שלא קרה הפעם.

     8/8/12 00:59:
   דיון מעניין, אני בטוחה שגם אם היית מצליח להכניס את הערך, היו כאלה שזה היה מפריע להם. יש משהו בטיעון שזה מוקדם מידי, יש עניינים בעשיה הציבורית שצריכים מנוחה לפני שאפשר להתייחס אליהם כערכים אובייקטיביים. למה למשל כל כך דחוף לך להכניס את הערך עכשיו? אני מניחה שאתה רואה בזה עשייה פוליטית כאקט שתורם למאבק החברתי. וזה בדיוק מה שוויקי לא רוצים, הם רוצים אנציקלופדיה של כולם, לא כלי למניפולציות פוליטיות. עוד שנה, כשהעניינים ירגעו, או לא, והערך משה סילמן יהיה פחות טעון, לא נראה לי שתהיה בעיה להכניס את הערך, כמו הערך של ילנה בוסינובה.
     7/8/12 23:02:

   צטט: ladyS 2012-08-07 22:51:36

   אכן ראוי כי יוקם ערך "משה סילמן" כאדם הראשון שהצית עצמו בגל הצתות עקב המחאה החברתית. ע"ע "ילנה בוסינובה" בויקיפדיה, אשר הציתה עצמה ב 17.8.05 כמחאה על פינוי גוש קטיף.

    

   תודה!

     7/8/12 22:51:
   אכן ראוי כי יוקם ערך "משה סילמן" כאדם הראשון שהצית עצמו בגל הצתות עקב המחאה החברתית. ע"ע "ילנה בוסינובה" בויקיפדיה, אשר הציתה עצמה ב 17.8.05 כמחאה על פינוי גוש קטיף.

   אבו4 - מוצא מה שהקפה שכח

   ארכיון

   פרופיל

   natlipson
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין