כותרות TheMarker >
  ';
  0

  מחירי הדיור - יכולים אבל הם לא רוצים (להוריד את המחירים)

  1 תגובות   יום שישי , 10/8/12, 12:14

   

  "אין לא יכול - יש לא רוצה" - אמר המ"כ בטירונות.

   

  אז בדקתי מדגמית במגדל ב"עיר ימים":  בחצי מהדירות אין בכלל מונה וחיבור גז. 75% מהדירות מצטבר בהן דואר בתיבה - אף אחד לא גר שם. כבר שנים. אבל בונים עוד.   במגדל אחד שקיים כבר 4 שנים יש 16 דיירים מתוך 80 דירות. 5 דירות עומדות עם שלטים "למכירה" מאז תחילת הקייץ. מעניין מה יקרה למחירי הדירות הללו ככל שיעמיק המשבר באירופה. האם זה המשבר הארופאי שמטריד את סטנלי ?

   

  מדי יום כיפור אני עורך סיור לאורך  החוף. עובר במבנים שבהם יש חנייה צמודה. מגרשי חנייה ריקים (ב 75%  ) מאשרים את מה שאני יודע  - יש אלפי דירות ריקות בעיר - להערכתי בין 4,000 ל 7,000 . ע"פ דו"ח טרכטנברג שקיבל נתונים מחברת חשמל - יש רק 1,400 דירות ללא שימוש בכל העיר. זה בעיר בינונית. בת"א המצב הרבה יותר גרוע - יתכן שיש בעיר עשרות אלפי דירות ריקות.

   
   
  ''
  חברים מספרים לי על המון דירות בת"א שיש להן הרבה מגנטים על הדלת. אחת ל3 שבועות-חודש מגיע מישהו לנקות.
  יש גם הרבה דירות שמושכרות רק בתקופת הקייץ לתיירים (או למשפחות של יורדים שבאות לבקר)  ובשאר השנה עומדות ריקות.
  האמת: במחירי המלונות בארץ זה פתרון לא רע לתיירים. אבל למה הילדים שלי צריכים לסבול בגלל זה שלא יהיה להם איפה לגור ? האם ילדים צריכים להשאר לגור עם ההורים עד גיל 30+ ?
   
   
  גם לפני הגדלת הבנייה (ליד הבית שלי הם בונים כל הזמן - זה לא מוריד את מחירי הדיור) יש עוד פתרונות פשוטים: 1. העלאת ריבית (משקיעים קונים בעזרת מינוף - דבר שמגדיל את הביקוש ומעלה את המחירים - בפרט כשהריבית זולה) 2. חיוב בחוק על בעלי הנכסים הריקים להשכיר אותם או לשלם קנס שנתי של 5% מערך הדירה או 10% מערך מגרש שאושר אבל לא הסתיימה הבנייה עליו 3. הורדת המסים על קניית דירות והעלאת מס רכוש שנתי למי שמחזיק יותר מדירה אחת (או יותר משתיים) 4. מס כבדעל בעלי טירות ואחוזות. המסוי על בעלי נכסם ריקים וטירות פאר יחליף את אבדן מס הרכישה. 5. חיוב של בעלי נכסים נטושים להשמיש אותם - או שיעברו לבעלות ציבורת של העיריה (מודל ע"פ עירית לידס וברמינגהם ועוד כמה ערים ארופאיות). כל זה יביא להגדלה מסיבית של הצע הדיור כמעט בלי בנייה חדשה. 5. גביית מס מלא על השכרת דירה - פרוגרסיבי לפי מספר הדירות המושכרות (כלומר מי שבבעלותו 4 דירות ישלם על הדירה הרביעית מס הרבה יותר גבוה מאשר על השכרת 2-3 דירות. יביא לכך שיקול להפטר לפחות מדירה אחת)  6. מס שנתי על דירות המשמשות למשרדים כדי להביא לפינויין והעברת המשרד למבנים שיבנו מחוץ לעיר (למשל לאורך כביש 6 ) - יקל על זיהום אוויר וצפיפות בערים.

   

  כאשר אנו קוראים היום על "בועת הנדלן כסרטן לאומי" http://www.themarker.com/markerweek/thisweek/1.1798306  - כותב גיא רולניק: "ההישג הגדול והמהיר הבא יכול להתרחש בתחום הדיור. הורדת מחירי הדיור ברכישה ובשכירות ב-20%-30% יכולה להתרחש תוך שנתיים-שלוש. זהו מקרה מיוחד שבו לא נדרשת מהפכה תפישתית, ערכית ומקצועית מתמשכת, אלא רק נחישות ומחויבות מצד ראש הממשלה."

   

  המחשבה היחידה שעולה במוחנו היא שראש הממשלה והשטייניץ שלו (זה עם הפטיש חמש קילו) ונגיד בנק ישראל - כל האנשים שכבר שנים מבטיחים לנו שהם פועלים להורדת מחירי הדיור - בעצם לא שאינם יכולים אלא : אינם רוצים .

   

  רולניק ממשיך:  "עשרות אלפי המשפחות שקונות בשנים האחרונות דירות תמורת מיליון, 2 מיליון ו-3 מיליון שקל במנופי אשראי גדולים משעבדות את עתידן בעשורים הבאים. תשלומי הריבית והקרן יאכלו חלק עצום מהכנסתן הפנויה ויפגעו ביכולתן להעניק לעצמן ולילדיהן רמת חיים ואיכות חיים. תשלומי הריבית והקרן ידחקו את האפשרות לשלם עבור חוגים, חינוך, מזון, תרבות, בילויים - ותוך כמה שנים יהיה לנו מעמד חברתי חדש ואומלל שיכלול מאות אלפי אנשים." 

   

  ואני תוהים איך תראה ישראל מחר כאשר המשפחות הללו יאלצו שנים על גבי שנים להיות עבד של המשכנתא.

   

  הנה עוד צטוט מהמאמר:

   

  "מחירי הדיור אחד הטריגרים של המחאה החברתית בקיץ שעבר. התנפחות מחירי הדיור בחמש השנים האחרונות היא סכנה אמיתית לחברה ולכלכלה בישראל. כל שנה של מחירי דירות גבוהים מגדילה את הסיכון שחלקים גדולים בחברה הישראלית ילקו בסרטן חברתי קשה שיקנן בהם שנים ארוכות.

  בחודש האחרון מתרבים הסימנים שהתחדשו העליות במחירי הדירות ובלקיחת משכנתאות בקצב מטורף ובמינוף פרטי לרכישת דירות ברחבי ישראל. כל חודש וכל שנה שבהם עשרות אלפי משפחות ישראליות רוכשות דירות במחירים מנופחים ביחס לכושר ההשתכרות ארוך הטווח שלהן מייצרים את העוני, הכעס, רמת החיים הנמוכה ואי השוויון של המחר."

   

  אז המסר שלנו לסטנלי פישר  המודאג מהשאלה "כמה מדינות באירופה יעזבו את גוש היורו". אולי בתור מי שאחראי על יציבות המחירים בישראל (זה תפקידו החשוב ביותר של בנק ישראל) פישר צריך לדאוג יותר לשאלה כמה צעירים ישראלים עוזבים את הארץ בגלל מחירי הדיור המופקעים מאשר  כמה מדינות יעזבו את גוש היורו ? :  http://cafe.themarker.com/post/2650385/

   

  הקלטה של פישר מוועדת הכספים מספרת את כל הסיפור:

  ''

   

   

  ומה אמר פישר בעבר:  

   

  "מה שקורה בשוק הדיור עדיין אינו בועה, אבל אם זה ימשיך אז נגיד בדיעבד שהיינו בבועה" (יוני 2010)

   

   

  "אם לא היינו מורידים את הריבית ומשאירים אותה על 4.25%, לא הייתה לנו בעיה של דיור, אך במקום זה הייתה נוצרת בעיה של אבטלה גבוהה, כמו בארה"ב ובאירופה. אם הריבית הייתה גבוהה, לא הייתה כאן עבודה ואנשים לא היו יכולים אפילו לחשוב על קניית בית" (אוגוסט 2011)

   

   

  "רוב המשברים הפיננסיים בעולם התחילו בשוק הדיור - וחייבים להבין את זה. אירלנד, ספרד, ארה"ב - הכול שם בגדול התחיל בנדל"ן. אסור לנו להפוך את מה שקורה כאן לבועה שתתפוצץ, כי אם זה יקרה אנחנו נהיה ממש בבעיה" (מאי 2011)

   

   

  פישר כמובן טועה בגדול: פיצוץ הבועה אינו "תחילת המשבר". המשבר מתחיל כאשר מורידים ריבית ויוצרים את הבועה. פיצוץ הבועה הוא השלב שבו מנקזים החוצה את המוגלה - שלב הכרחי בדרך לריפוי. אין קיצורי דרך. כבוד הנגיד רק רוצה שהפיצוץ לא יהיה במשמרת שלו - אבל הוא יודע את האמת: ככל שידחה הקץ הפיצוץ יהיה גרוע יותר ובינתיים דור שלם נשאר בלי פתרונות דיור - כי המשקיעים מעדיפים דירות ריקות שעולות בערכן. יופי של "השקעה".

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אייל עופר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין