כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שחרור מחינוך עדרי וחזרה לאני האותנטי

  ניוטון וחוקי התנועה של גופים: "כל גוף יתמיד במצבו כל עוד לא פועל עליו כוח חיצוני". "כל גוף הפועל עליו כוח חיצוני משנה את מהירותו ביחס לכוח: "לכל פעולה קיימת תגובה הנגדית לה בכיוונה ושווה לה בעצמתה". זה הדגם כשלא שועטים עם העדר ומיישרים איתו קו.

  כינון אתוס החינוך והזנחתו על ידי המדינה

  10 תגובות   יום ראשון, 12/8/12, 17:00

  כינון אתוס החינוך הממלכתי ואחריות המדינה לחינוך בשנותיה הראשונות החל בחקיקת חוק לימוד חובה (1949) אשר חייב את ההורים כלפי המדינה לרשום את ילדם למוסד חינוך מוכר, ובחקיקת חוק חינוך ממלכתי (1953) שנועד ליצור מקיבוץ הגלויות חברה שוויונית אחידה ודמוקרטית. סמל התקופה הוא בן גוריון שפעל לעיצוב ישראלי חדש תוך השלת מרכיבים תרבותיים  וייחודיים שהיו סממני ההיכר בכל עליה. הוא דגל בשוויון וחירות של כל תרבות לקבל חינוך גבוה, ולשם כך פעל לביטול הזרמים החינוכיים (זרם כללי, זרם עובדים וזרם הציונות הדתית שהיו קיימים מתקופת היישוב) כדי ליצור כור היתוך להשקעה עתידית ביצירת תרבות וחיי רוח של מדינה יהודית דמוקרטית. ניסיונותיו לא צלחו ונמצאו פערים גדולים בהישגי מסיימי בית הספר היסודי מיוצאי המערב לבין יוצאי עדות המזרח, וזאת בשל הרכבם ההומוגני של הפלגים על רקע עדתי ומעמדי של התלמידים.                                                                                                                                                   שקיעת האחריות הציבורית בחינוך מתחילה בחקיקת החוק הממלכתי שהתפצל לבית ספר חינוך ממלכתי רגיל ולבית ספר חינוך ממלכתי-דתי. חוק זה פתח את אפשרות הקמת בתי ספר פרטיים ייחודיים במימון ממשלתי (חינוך חרדי, ערבי ובהמשך בית ספר דמוקרטי, לטבע, לאמנויות). בשנת 1963 הועלתה יוזמה על ידי שר החינוך לערוך רפורמה מקיפה במבנה מערכת החינוך לצמצום פערים לימודיים על ידי מתן שוויון הזדמנויות, מניעת נשירה ומענה לאוכלוסייה חלשה. בשל כך הוקמה ועדת רימלט (1966) אשר מצאה קיטוב עדתי שבא לידי ביטוי בפערי השכלה ובהישגים לימודיים, והמליצה ליצור אינטגרציה עדתית למתן שוויון הזדמנויות לתלמידים מרקע מעמדי ואתני שונים (נגנז).          מחויבות המדינה ואחריותה לחינוך הציבורי מצטמצמות בשנות השמונים: התקציבים מקוצצים, שרי חינוך מתחלפים בתדירות גבוהה ולא ניתן להטמיע אידיאולוגיה חינוכית עקבית, וחדירת מגמות השוק הכלכלי לתחום החינוך שהצמיחו בתי ספר פרטיים לאוכלוסיות חזקות .                                       האמנה הבינלאומית לזכויות הילד, וחוק זכויות התלמיד (2000) מקנה לתלמיד את הזכות לקבל חינוך, לבחור חינוך, ואת הזכות לשוויון בחינוך. החינוך הוא כלי  לשבירת מעגל העוני וליצירת חברה סולידרית, ולשם כך צריך לספק חינוך לכלל הילדים אזרחי ישראל ותושביה-בדואים, ערבים, ילדי עובדים זרים וילדי מסתננים. ( על פי חוק זכויות האדם וחוק זכויות הילד המדינה מחויבת לדאוג לחינוך כל ילד הנמצא בתחומה). הדילמה היא בין מתן חינוך תרבותי לאומי ושוויון הזדמנויות על ידי החינוך הציבורי, לבין צמצום פערים ויצירת חברה שוויונית בעלת ערכים כלל חברתיים על ידי החינוך הפרטי.                                                                                                                                                         ועדת ועדת דברת (2005) המליצה  להפריט את מערכת החינוך ולקיים מוסדות חינוך ציבוריים, ומוסדות לחינוך פרטי במימון ציבורי ולאפשר להורים בחירה. כדי שמערכת החינוך הפרטית תעניק מענה לאוכלוסיות חלשות, על המדינה לאפשר פיתוח והקמת בתי ספר פרטיים-ייחודיים באזורים בהם אין להורים אמצעים ולהעניק לשם כך מימון ציבורי.                                                                              

  באישון:                                                                                                                                                     איש קטן שמסרס, מגנה ומנבח                                                                                                                 יוצר צל  חלול כששוקעת עליו השמש

  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     9/10/12 13:55:
   דוקטורלאה היקרה. תודה על הארתך. מערכת החינוך כיום מעוגנת ביסודות הקודמים ובהתפתחות תשתית החינוך. אולם הסוגיה העיקרית היא מהן מטרות מערכת החינוך וכיצד פועלים למימושן תוך מתן שוויון הזדמנויות הוגן לכלל תלמידי ישראל.
     9/10/12 13:51:
   נהראי היקר. שמחה שאתה שותף לחשיבות החינוך, כי ההשקעה בחינוך של היום, תהיה קטיף הפירות בעתיד.
     21/8/12 17:01:
   מאמר חשוב, כי החינוך הוא בליבנו.
     21/8/12 16:28:
   הערה קצרה לעניין ביטול הזרמים בחינוך: בשעתו זה היה מעשה נבון מתוך מגמת האחדה של כל הזרמים. אבל בפועל, הזרם האחד שירת עליו הכורת היה זרם העובדים. כל שאר הזרמים המשיכו. הזרם הכללי הפך לזרם ממלכתי , והדתי - הפך לממלכתי דתי. נוסף החינוך החרדי, שתחילתו זעומה ביותר וכיום החלו את כיתות א' שלו 52% מתלמידי הכיתות הללו בארץ. חינוך זה ממומן אך אינו נתון לפיקוח משרד החינוך. מימי איחוד החינוך וביטול הזרמים חזרנו לפיצול כאשר זרם אחד, כאמור, אינו קיים - זרם העובדים. את המסקנות בעניין זה, יסיק לעצמו כל אדם,המבין מה חשיבותו של החינוך בישראל, במיוחד כיום, כאשר הלאום היהודי עדיין נחלק לכיתות כיתות ורחוק מאד מגיבוש אידיאולוגי סביר.
     14/8/12 13:15:
   מסכימה עם דברייך, הפרטת מערכת החינוך לא תשפר את את המערכת עבור כל התלמידים. אני חותרת להקים בתי ספר על בסיס ערכי חברתי-תרבותי, שיפתחו בפני התלמידים אופקים, יאפשרו להם להתפתח על פי השקפת עולמם,לקידום למידה איכותית ושוויון חברתי . לשם כך יתקבלו התלמידים ללא מיון דתי, עדתי או על פי החוזקות שלו או הלקויות שלו כדי שלא יווצרו סטיגמות או גטאות לאוכלוסיות מקוטלגות. כמו כן, ההפרטה תהיה משולבת בפיקוח מערכת החינוך.
     14/8/12 12:46:
   האמת? לא מבינה במי, איך, למה וכמה..... אבל בתור אחת שנפלה בין הכיסאות (אובחנתי בהפרעת קשב וריכוז רק לפני כשלוש שנים!) אני יודעת, מניסיוני, רק דבר אחד... שלחנך את "העדר" חינוך אחיד "בדיר" של בית הספר הרגיל, הוא דבר שאינו נכון לכולם.... חשוב יותר שכל תלמיד יזכה ללמוד בבית ספר המתאים לכישוריו וילחך את חומר הלימוד, באחו החופשי...
     12/8/12 19:32:
   העלות היא חצי הכוס הריקה, התועלת היא חצי הכוס המלאה
     12/8/12 19:17:

   אם היתי מאמין בפיקוח המדינה על כל מה שמופרט , אז אולי...אבל אני לא.

   וכך, עסק זה עסק, עם כל המשתמע מכך.

     12/8/12 17:51:
   הקפיטליזם יוצר תחרות ודוחף ליעילות איכות השירות וטיב המוצר. קיימים כשלים בחינוך וניתן לתקן אותם.
     12/8/12 17:44:
   אולי כמו כל מדינה קפיטליסטית ילמדו הילדים את חוקי המשחק קודם ורק אחר כך ילמדו את החזון הציוני... להפריט את החינוך ולהפריט את הצבא להפריט את הקיבוץ ואת קק'ל ולהפריט את הציונות ואולי גם את זכר השואה , דיסני תרכוש את אושוויץ.

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   גילהסטחי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין