כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  מחוז יון-נאן - קצת בעננים ועל פני אדמה אדומה

  26 תגובות   יום שישי , 17/8/12, 15:58

  באחד ביולי נסענו לטיול בחבל יון-נאן, בדרום-מערב סין. אל מזג אביבי של אוויר, שמיים ואדמה.

    

  משך: שישה ימים. קצר מדיי לחבל אטרקטיבי כזה. יש לכם חודש? סעו ליון-נאן לפסק זמן מלב הקיץ ומאדמות כבדות.

    

  משתתפים: מקבץ בין-לאומי של מרצים המלמדים באוניברסיטה ללימודי חוץ [BFSU] בבייג'ינג, שלושה מדריכים [כללי, מחוזי ומקומי] ושתי מלוות. לידנו בקדמת האוטובוס ישבו ושוחחו: סטיב בארנס מארצות הברית – מרצה למשפט בין-לאומי; מרי קיי-אבו יוסוף – מרצה לתרבות ולשפה אנגלית שנישאה בעבר למצרי ומכאן שמה; ג'ואן צ'אנג – מרצה לקולנוע, סינית ששהתה עשרים ושתיים שנה בארצות הברית, איבדה את אזרחותה הסינית ואשר על כן היא מוגדרת בסין כ"מומחית זרה"; קלייר – קוריאנית נשואה לסיני, מרצה למדעי החברה; קתרינה מספרד – מרצה לתרבות ולשפה ספרדית; מולי ויץ ואני מישראל. ערב-קט. התאהבתי בכולם.

    

  החומרים: חבל ארץ שהאדמה בו אדומה ורכה; טרסות אורז; פלגי מים; הר הדרקון השחור [4561 מ' מעל פני הים]; 52 בני מיעוטים במחוז; עיירות עתיקות; יער אבנים; נהר טורקיז, עננים, וגם: שווקים, פגודות, פביליונים, מדרגות – נוף טיולים טיפוסי לסין.

    

  רקע קודם: הייתי במחוז יון-נאן לפני חמש שנים, אז בטיול הזה התפניתי לתקשורת עם אנשים ולהשוואות בלתי נמנעות.

    

  מסלול
  יום 1: טיסה מבייג'נג לקונמינג [3.5 שעות], נסיעה מקונמינג לדאלי [כחמש שעות של נסיעה רגועה עם שתי הפסקות] ; דאלי – העיר החדשה, העיר העתיקה הסמוכה לאגם ולמרגלות הרי Changshan הנישאים מעליה [4000 מ'].

   

  אלבום תמונות מוער מהיום הראשון
   

  ''

  נמל תעופה חדש בקונמינג – הרביעי בגודלו בסין. כשלושים ק"מ מזרחית לעיר, נחנך ב-28 ביוני 2012, כעשרה ימים לפני שנחתנו בו כחתנים פעורים, מול הגודל והיופי המרהיב של המסוף, שעוצב כפרפר פורס כנפיים. החזון הסיני מייעד לו תיירות כלל-עולמית וסינית בסדרי גודל גרנדיוזיים.

    

   

  ''

  יון-נאן היא ממלכת אבני הירקן/ג'ייד – מחצבים, בתי מלאכה ואולמות מכירה. נראה שתיירים סינים לא חוזרים מיון-נאן בלי משהו מג'ייד. זה מדבק.
   

   

  ''

  והדרך מקונמינג לדאלי נפתחת לכפרים, זרועים בגבעות אדומות, טובלים בגוני ירוק של עמל יומם.

   

  ''
   
  שדות אורז לחופי אגם האוזן – Erhai – בדאלי. הפעם לא שטנו לאי פוטואו –  Putuo Dao –  ב"אגם האוזן" Erhai. 

    

   

  ''

  עוני מונמך שורד בכפרים ובעיירות על אם הדרך בין קונמינג לדאלי. 

   

  ''

   עושר מתנשא צומח בעיירות אחרות.

    

   

  ''

  הכלאה של ישן-עתיק בשיפוץ ובעיטור מחודש

   

   

   

  ''

  דאלי החדשה. בונים-בונים, כמו בכל מקום בסין.

   

   

  ''
   
   דאלי העתיקה

   

   

  ''
   
  מיעוט הוא [למראית עין] קישוט

  ''
   
  Old Church in Dali – צלב, איקונות ודרקונים בכפיפה אחת. שילוב מעניין. גודש של פרטים מקרוב.

    

   

  ''

  ארוחת ערב בטעם מחוזי ב- Yunnan Cafe, ברחוב ראשי בעיר העתיקה [46, Old Dali Ren Min Lu].  לקינוח יום - Café de Jack . האינפלציה זוחלת לאט בדאלי. ב-2007 הביקור ב"קפה דה-ג'אק" נחרת כמנגו כתום שחולמים לשוב אליו. אז חזרנו לביקור מנגו מרווה, ומצאנו שמחיר כוס מיץ מנגו עלה משמונה יואן לעשרה  [בבייג'ינג: 18-28]. האינפלציה בדרום מערב סין זוחלת הרבה יותר לאט מאשר בעריה הגדולות של סין.

   

   

   

  ''

   הכבישים במחוז יון-נאן התרחבו והדרכים התקצרו; "משאיות" זעירות עם מנוע באף חשוף, עדיין נוסעות ומובילות תוצרת חקלאית, פחם ואבנים גדולות.
   


  ''

  סימן שהגעתם ליון-נאן. והדרך [מדאלי לליג'יאנג] עוד מושכת ארוכה לנווד על אופניים משלו. יולי 2007
   

    

  יום 2: סיור בוקר בעיר דאלי העתיקה, מומלץ לבקר גם בכנסיה הקטנה והעתיקה שנשתמרה בצניעות; נסיעה לליג'יאנג [כחמש שעות]. סיור שקיעה בסמטאות הרובע העתיק בליג'יאנג. ערב ברובע.
   

  אלבום תמונות מוער מהיום השני
   

   

  ''

  הביקור בליג'יאנג נפתח בכניסה ליד תבליט המספר על החיים בעיר.

    

   

  ''
   
  ובגלגל משאבת מים

    

    

  ''

  הסיור בשקיעה בליג'יאנג העתיקה כולל ביקור במעלה בית Li-jia-da-yuan המשקיף על גגות העיר ומשמש גם כאכסנייה ומוזיאון זוטא עם תמונות מפעם. י-פה ביותר. מרהיב בשקיעה. אור וצל בסימטאות ובכיכר. ירח מלא מרחף מעל ליג'יאנג. מַרְאֶה-מַרְאֶה, היש רומנטי מזה?

    

   

   

  ''

  ליג'יאנג – בארים ומועדונים רועשים כבשו את המרחב התיירותי של העיר העתיקה בליג'יאנג. חבורות וזוגות ממלאים את סימטאות העיר. כעשרים-שלושים אלף תיירים מבקרים בעיר כל יום. המקומיים בליג'יאנג, בני מיעוט הדונגבה, משמרים תרבות שבה הנשים הן הדומיננטיות. גם התיירות נראות כאן דומיננטיות. אילו היינו באים לכאן לבד הייתי בוחרת באכסנייה Dongba Hotel Lijiang Old Town בסימטה שקטה בעיר העתיקה, www.dongbahotel.com.

    

   

  ''

  משוטטים שתי וערב ברחובות הצרים מרוצפי אבן, תעלות וצל ערבות, בחברת אין-ספור תיירים סינים. תיירים מערביים נטשו את דאלי ואת ליג'יאנג לטובת המוני תיירים סינים. מוזר, לפני 1996 מעטים הכירו את האזור הזה, והנה מיליונים טועמים את החופש ביון-נאן, בדרום-מערב סין. יש, יש גם פינות של שקט. כאן שותים כוס קפה יונאן ב-40 יואן. שוד שחור.

    

    

  יום 3: עמק נהר מי הג'ייד; מופע "רשמי ליג'יאנג"; הר שלג דרקון הג'ייד/הירקן; שמורת רכס שלג דרקון הג'ייד; עמק הירח הכחול; הכפר העתיק שו-חה; ליג'יאנג.


  אלבום תמונות מוער מהיום השלישי

   

   

  ''

   אוויר ומים צלולים במעלה הליכה מעגלי סביב עמק נהר מי הג'ייד Yexuijia. זניח יחסית לאתרים שבקרבתו, אבל צריך לשרוף זמן עד למופע Impression of Lijiang שיתחיל בכל תנאי מזג אוויר בשעה 10:00 [260 יואן].

   

   

  ''

   גדושי חזיונות ז'אנג יי-מו ממשיכים צפונה אל רכס שלג דרקון הג'ייד - Yulong Xueshan - לוטה עננים [ברקע].

    

   

  ''

  רכבל מעלה ביעף 8 דקות תלולות לגובה 4506 מטר מעל פני העננים, העצים, הסלעים והחמצן. קלייר הקוריאנית כורעת למרגלות ג'ואן, מסתתרת מפחד גבהים, אבל עולה איתנו בקרונית.

   

  ''

  שבע שכבות של לבוש מספיקות בחודש יולי בראש ההר.

  "הכל רפעל. עשן, עשן מוחלט", אומר מולי, מטשטש את המילה ערפל, שמטשטש את תהומות הגובה והפחד. We are in heaven לטוב ולטוב יותר.
  מעלה מדרגות מוביל את מי שיש לו די חמצן בראות ובדם אל הפסגה בקצה ההר. הסינים ממהרים לקנות בלוני חמצן. החיים כאן הם רכס-פסגות-להעפלה.
   

  ''

  Yulong Xueshan
  35 ק"מ מצפון לליג'יאנג – צוקים לבנים וחרושי צורות למטה ומעל. טבע מתפרץ ביופי של קרח שסימן בהר את אותותיו ונשאר בכמה ממדרונותיו. כאן ועכשיו רואים את מה שמתחת לקצה הקרחון.

   

  ''

  דרוש פיענוח של השלט על פסגת ההר. אנחנו נכבוש את ההר, שיהיה ברור.

   

   


  ''
   
  במרחק שעה קצרה של נסיעה מההר מתגלה הפתעת היום והמחוז: "עמק הירח הכחול" ואגם   Lanyue – מי טורקיז-בהיר. שעה שכולה טורקיז קיבלנו לסיור לאורך העמק, המפלים והנהר. כולנו מתחנו אותה לשעתיים. שעה צילומים, שעה התנהלות. תהרגו אותנו, סעו בלעדנו, יש גבול לחיפזון של טיולים מאורגנים. איזה וואווו, שזה מה: השראה לחיים? מסר מאיזה אלוהים? התמכרות?

   

  ''

   
  ''
   
  התשובה הסינית המוחצת לאגם לואיז [Lake Lueze] בהרי הרוקיז בבאנף [Bunff] שבקנדה

  ומכאן ל...
   

  ''

  שו-חה – Shuhe [שו הוא שם משפחה בקרב בני מיעוט הנאשי; חֵה – נחל, פלג] – במקור כפר עתיק, ללא חומה, כמו עיירות-רֵעוֹת במחוז. נמצא על דרך סוסי התה, שהובילה תה וסחורות ביון-נאן, מקונמינג, דרך דאלי, דז'ונגדיאן [שנגרי-לה בפי כל היום] אל להסה בטיבט. שו-חה שימשה תחנה ופונדק. היום נבנות בה אכסניות חמד, הבתים שופצו, הנחל זורם, פתוח ונקי בערוצי תעלות בכפר. חקלאות מטופחת משובצת בין בתי העץ, חדרים ודירות להשכרה, טמפרטורות קיץ נוחות. 26 מעלות, זה חלום של עדן לע[ש]ירוני שאנגחאי, גאונגג'ו, שנג'ן, בייג'ינג, צ'ונגצ'ינג וכאלו, כארבעה ק"מ מליג'יאנג הסואנת. הנה הבאזז כבר בא.
   

  ''

  Shuhe

   

   

  ''
   

  ''
   
  שלוש בריכות מים, גידולי ירק ושירותים – תא אקולוגי
  אוה-הו, כמה שרצינו להישאר בשו-חה, לשבת, למשל, במלון The Old House Reign Vacation Inn 
  או לפחות להתמסטל על קפה. קפה הרי מבטיח חוויה הזויה בסין.


   

  יום 4: בדרך חזרה לקונמינג דרך דאלי, ביקור בשלוש הפאגודות בדאלי, ולינה על אם הדרך, בעיר צ'ושׂיונג Chuxiong. סיור לילי בשוק הלילה בעיר העתיקה.
   

  אלבום מוער

   
   

  ''

  הרבה זמן נסיעה ודיבורי סרק של המדריך. ג'ואן מבקשת לקבל עוד מידע וסיפורים על המקומות. Xiao Ye המדריך כבר חזר שלוש פעמים על מעט המידע שהוא יודע לומר. ג'ואן אומרת לו להפסיק לדבר! חד ומהמם. הנה מתעוררת מחאה מערבית באוטובוס. המארגנים צריכים להבין שלא ניתן לספק את סקרנותם של "מומחים זרים" במדריך תיירים מן המניין. רוצים מידע! זה צמא מוכר בכל יום בחיי בסין, לא רק בעת טיול. שדות אורז ושיחי תות-עץ mulberry מפצים את העין.

    

    *******


  ג'ואן: "What is Idealic". היא שואלת את המומחים לאנגלית למקרא טקסט על יון-נאן. הנוף מזמן לה הסבר מוחשי לשאלה עם סימני שאלה כי שדות אורז ירוקים עם נגיעות צהובות מהפנטים את העין אבל מכופפים את גבם של חקלאים-ידניים הזרועים בהם בתפזורת-כאילו-אידילית.

   


  *******

   


  ועכשיו לשיחה:
  ג'ואן, הסינו-אמריקאית, מרצה לקולנוע כאמור, מבקשת לדעת מה דעתנו על זוגיות בי-סקסואלית. כעת הממה גם אותנו. ר-גע! שיחה כזאת לא ניהלנו מעודנו בסין! ג'ואן עברה את גיל הארבעים, ו"כמו שאתם רואים", היא מצביעה על עצמה, "מעולם לא התחתנתי. אבל היה לי חבר בארצות הברית, סיני, שיום אחד הודיע לי שהוא אוהב גם גברים."
  טוב, מה אני יודעת לומר על הנושא? אז אני שואלת אותה משהו בסיסי שיוביל אותי – הופ-פולי – לחוות דעה מושכלת:
  "איך הסקס איתו?"
  והיא עונה: "הוא אקרובט".
  האוטובוס רעם מצחוק. כל הידע שלנו על הסינים, על אומנות הריקוד הסינית, על מופעי אקרובטיקה לרוב, על יחסי המין בסין – קיבל איזה סוויץ' חדש. לא ידענו שהם לוקחים את זה עד למיטה... סטיב לא נרגע שעות. אני לא צוחקת כשאנשים חושפים באמון תמים את יצועם. נתתי לג'ואן לשמוע באייפוד את Dance Me to the End of Love של ליאונרד כהן כדי להירגע מאיתנו בעזרת אומנות משובחת שיש לה נגיעה רומנטית לבעיה שלה. "לה-לה,לה-לה-לה-לה- לה-לה, לה-לה, לה, לה, לה".

   


  *******

  אלבום מוער של היום הרביעי
   

   

  ''

  שלוש הפגודות  –  San ta si. המרכזית – 70 מ', דמוית ברוש? בצידה שתי פגודות מוטות בהכנעה קלה.
  "כל הכניסה לאתר השתנתה", אני משווה בקול למה שהיה כאן בעבר, ומולי עונה לי: "לפני חמש שנים גם היו רק שתי פגודות, לא שלוש". מגיע לי!

   

  ''

  במעלה המדרגות של  מקדש Chongsheng Si לאורך גובהו המתנשא של פסל האלה גואניין Guanyin, שנחשבת לאלוהית וגם לגיבורה מקומית, כי הצילה את בני מיעוט הבאי. תמירה, רזה, שטוחת חזה, יפת פנים. "אקרובטית?", אולי חושב בינו לבין עצמו סטיב...


   

  ''

  לקראת טקס סיום מחזור נזירים 2012
   

  מולי מעביר אותו למגרש הצבאי שלנו ומפרק אותי מצחוק של אדם עייף-עייף מכל הטיפוס באין-סוף המדרגות עד לפגודה שבראש המתחם.
  מולי: "טקס סיום קורס נזירים 2012 ערוך ונכון לפקודתך. ברשותך אמשיך בטקס!
  מולי: "בו-לה!" [לא חריף! קלט שתי מילים בסינית ]
  מולי: חניכים מצטיינים...
  מולי: "מֶיוֹ- מֶיוֹ" [=אין-אין. הוא קלט עוד מילה שימושית בסין] כולם מצטיינים! [הוא קלט משהו גדול יותר].

   
   

  ''

  ערב הארבעה ביולי. מרימים כוס יין אורז ומברכים את ארצות הברית של אמריקה. סטיב [עומד, בטורקיז] אומר למולי ולי בסוף הארוחה: "You are my Jewish sister and brother". האדמה האדומה והעננים משכרים ביון-נאן. תשמרו על עצמכם.

   

   

  יום 5: נסיעה מ- Chuxiong לשמורת יער האבנים; נסיעה לקונמינג.

   

   

  הרעות גואה בדרך לפארק יער האבן. ריצ'רד מבריטניה מנופף בבוקר בצלחת: "אין מה לאכול"; קתרינה מספרד מוכתרת ל"אלופת אירופה" [כי הספרדים זכו באליפות משחקי הכדורגל באירופה]; סטיב מראה תמונות של סלינה, אשתו הסינית כוכבת טלוויזיה, ותמונות של הדירה הצבעונית שלו בהוטונג בבייג'ינג; בת כמה היא, לעזאזל? הוא בן 53 והיא? התשובה מגיעה יום למוחורת: היא בת 38. נראית 27.
  מולי: "כולם פה נראים לא ברורים כאלה. אנשים בלי גיל."

    

   

  ג'ואן עם השאלות שלה מעלה דילמה חדשה: לפתוח חשבון בנק משותף עם בן הזוג או להשאיר חשבונות נפרדים?

    
  כדרכה של קולנוענית דוקומנטרית [http://joannechengcinema.com/] היא מציגה את השאלה כאילו זו בעיה שמציקה לה ביחסיה עם חבר נוכחי. מרי אומרת לא לחשבון משותף. אני אומרת לג'ואן לא להקשיב למרי. סטיב מספר שאין לו ברירה הוא מוכרח להפריד את חשבונות הבנק שלו ושל סלינה, כי הוא לא מעוניין להיכנס לנושא המחויבות של אשתו הסינית לפרנסת הוריה. יש שם פיתול אקרובטי בטיעון שלו, אבל נניח לזה. והנה כבר הרחבנו את family therapy session ל"מועדון קולנוע", וקבענו לראות את הסרט הדוקומנטרי של ג'ואן, "לוטוס הזהב" [על מנהג קשירת רגלי נשים בסין המסורתית], בדירה שלה, בשבת בצהריים, יום לאחר שנחזור לבייג'ינג.

   

  סטיב אומר שנוף האבנים מזכיר לו את סקוטסדייל באריזונה. מולי אומר: "יותר את פיניקס". אני אומרת בתקווה: "אני רואה שהגעגועים לאריזונה מתחילים לזרום בעורקים". מולי לוקח רוורס חד: "לא. בעיקר כשמטיילים בזבל הזה". שוב הגענו למתח בעד/נגד סין. על חלומותיי הוא דורך... [ע"פ ייטס].
  חולפים על פני משאית עם שתי קומות של מכלאות מלאות בחמורים – כי בסין זה כמעט הכל אחרת – ונשבעים בפיתחת פארק יער האבן להתמיד בצמחונות.

   
  "מה תאכל בערב, בסוף הטיול?", אנחנו שואלים את המדריך מקונמינג.
  "איטריות אורז וברביקיו כלב", הוא עונה. "בכל דרום-מערב סין אוכלים כלבים. כלב שחור הכי טעים, 100 יואן לק"ג, הצהוב – 80 יואן, המנוקד 60, והלבן – 30. אוכלים הכל. מעטים אוכלים חתולים, כי הבשר שלהם חמוץ וכי החתול הוא סמל של חיה מסתורית ומגינה". לחיזוק המנהג הוא מגייס את האימרה הסינית: 靠山吃山,靠水吃水 - kao shan chi shan, kao shui chi shui – שתרגומה המילולי הוא: "להיות סמוך או להישען על הר, אוכלים (מה)הר, להיות סמוך או להישען על מים אוכלים (מה)מים". ובתרגום חופשי: אם חיים בהר, אוכלים מההר. [כלומר: כל מה שחי בהר, כולל נחשים, למשל]; אם חיים ליד נהר, אוכלים מהנהר". כלל גורף ומשוחרר - - -
   

   

  אלבום מוער
   

  ''

  Shilin - יער האבנים - הוא עוד נס מתוצרת הטבע שופע הפלאות בסין. ריכוזים של עמודי אבן גיר, מסכי אבן, תצורות מפוסלות וצפיפות של יער אבן אפרפר. גם כאן הדמיון הסיני מדביק שמות: "סלע נפוליאון" [בגלל הכובע], "פסגת החרב", "הפטרייה הנצחית", "האישה שממתינה לבן זוגה שישוב", "אימא נודדת עם ילד".

   

   

  ''

  אימא נודדת עם ילד. לפני חמש שנים הלכנו במסלול העובר דרך הפאגודה. סלע ברוש, הבן שלי, החליק ונפל במדרגות הרטובות, ואני חשבתי שנצטרך לפנות במסוק סלע מיער האבן.

   

  ''

  שאלה: "מה זה הפס האופקי הזה שחותך לרוחב את כל עמודי האבן?"
                          המדריך: "זה סימן של תקופת הקרח בים."
                          מולי: "נו, מה, כמו אסלה שלא מנקים אותה, נִהְיָה פס."
   

  ''

  לוקחת פס מההליכה, אני נשכבת כאן, על העשב במורד ולמרגלות-כך-וכך-סלעים נישאים. מוכנה למות עכשיו ביער פלאים מסולע, בארץ הנאשי, 83 ק"מ מ"עיר האביב".

   

    

  יום 6: בעיר קונמינג
   

  אלבום מוער
   

  ''

  לא ציפינו להרבה בקונמינג, "עיר האביב". ממלון Kunming Kai Wah Plaza International Hotel בקומה ה- 29 נשקפה עירוניות רגילה. הפגודות והקשתות – אטרקציה מקומית –  לא משהו, אבל הפתעה חיכתה לנו בפארק קטן בקצה המדרחוב, כמה מאות מטרים מהפגודה המערבית. שוב אנשים חוללו את הפלא.

   
   

  ''

  בצל פאביליון קטן נאספו, כהרגלם מדי יום, כעשרים סינים מבוגרים לשיר ולנגן בצוותא. התקרבנו ונעצרנו במרחק זהיר שמכבד פרטיות. ואז הם עברו לשירים מערביים-רוסיים. אלה שגם אנחנו שרנו, ובטח גם אירנה, המרצה לתרבות ולשפה רוסית [בתמונה משמאל]. היא נשאבה אליהם ויחד הוקמה מקהלה סינו-רוסית-עברית. "ואניה", "רותי / לי כל גל נושא מזכרת", "תחת שמי מוסקבה". איך, איך, איך חברו להם במאה שעברה הסינים הרחוקים והמנותקים, הרוסים, וגם הישראלים לחוויה תרבותית משותפת?! דמעות זלגו, תמונות צולמו, משפטים הוחלפו. "אימא שלי נוצרית. ששש... אלוהים נמצא בלב שלי... שששש", שיתפה אותנו פנסיונרית קומוניסטית סינית בסוד, שהעיד על נצחון האדם על כל תקנוני "תיקון החבר".

   


  *******
   

  נספח זעיר: קניות ביון-נאן
  צבעוניות שופעת מוציאה גם את הקמצנ-קולוגים [מי שאינו קונה מטעמי קמצנות או אקולוגיה צרכנית] משליטה.
   

  ''

  שוק הפרחים [הרבה גם מפלסטיק] בקונמינג

   

  ''
   
  פיטריות língzhī – פיטריות "על-טבעיות" – בעלות סגולות רפואיות
  [תודה למעיין/Ma Qingzhu על המידע ועל ההפניה למידע מורחב עליהן בוויקיפדיה: http://en.wikipedia.org/wiki/Lingzhi_mushroom ]

   

   

  ''
   
  תמונות וכדים משיש. כבד.
   
   

  ''

  שימושי – אומנותי - פולקלוריסטי: מנשא רקום לנשיאת תינוק על הגב. אחד מתוך מבחר, שאפשר לתלות על הקיר. הברכה בסינית:  Yi sheng ping an  תרגום מילולי: כל החיים שלום/שלווה.

   

  ''
   
  סנדלים רקומים. בדאלי שביון-נאן הם עלו 29 יואן. 
   

  ''

  מפות. ר': "מה את צריכה עוד מפה?!"

   

  ''
   
  סיכות ראש. ש' לעצמה: "לקנות עוד אחת או [לא] לקנות?"

   

   

  **********

   

  מבוקשים.
  אולי מישהו יכול לעזור לי למצוא את האנשים שבתמונה. אפילו את שמם איני יודעת. הם אמרו שהם מבייג'ינג. אני חייבת לומר להם שוב תודה על העזרה שהושיטו, כשטבעתי בים האדם בתחנת הרכבת בקונמינג, ביולי 2007, והובילו אותי זרוע בזרוע נטויה אל המקום שאליו הייתי צריכה להגיע. 
   
   

  ''

  מי אתם? מחפשת אתכם מאז יולי 2007.

   

   

   

  ___________________________________________________
  © כל הזכויות על הטקסט והתמונות שמורות לשושן ברוש-וייץ.

  דרג את התוכן:

   תגובות (26)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/2/13 22:22:

    

    

   ''

   Dali, Yunnan 2012 - Muli Vaitz    

     7/10/12 05:38:

   צטט: טומבוי 2012-10-06 07:00:44

   יש לי עגילים מג'ייד. אבל לאחר שראיתי סרט תיעודי על האלימות... תאוות הבצע והסכנה שמתגוללת סביב כריית אבנים טובות... קשה לי עם זה

   טומבוי יקרה, זה כנראה נכון לגבי כל מוצר, ועוד יותר נכון לגבי מוצרים עם הילה, יוקרה ויוקר. יהלומים, זהב, כסף... בסין זה ג'ייד. לא פשוט לשמור על טוהר המידות, הקישוט והתכשיט - - -

   תודה על התגובה, שושן  

    

   תודה
     6/10/12 07:00:
   יש לי עגילים מג'ייד. אבל לאחר שראיתי סרט תיעודי על האלימות... תאוות הבצע והסכנה שמתגוללת סביב כריית אבנים טובות... קשה לי עם זה
     29/9/12 11:49:
   תודה על הפוסט.
     24/9/12 17:12:
   תודה אומנית יצירתית. באמת היה כיף מיוחד, שבני אדם רקמו בצל רכסי הטבע, והרי ההיסטוריה, המסורת והמורשת הסינית.
     23/9/12 09:19:
   קודם כל וואוו אחד גדול!!! הגשת לנו את הטיול בצורה מקסימה מעניינת בליווי תמונות והסברים שפשוט הרגשתי כאילו אני מטיילת שם! כיף לך שחווית כזה טיול!!!
   פוסט א-דיר! תודה. לו יכולתי הייתי נוסעת לשם, במיוחד מסקרן אותי שבט הדונגבה (מקוה שלא שיבשתי), המשמר שלטון נשי. סקרנית לדעת מינוני: אלימות, בעלות וכדומה - בענין זה). ואגב - איזו סינית הייתן ממליצות ל"זקנה" כמוני ללמוד? ***
     21/8/12 05:09:
   נפלא
     20/8/12 22:33:
   תודה על המשובים המפרגנים לנופים, לאנשים, לחוויה המשותפת ו-גם לכתיבה. זו חוויה משולשת: קודם כל הטיול, אחר כך הכתיבה, וכעת הדיאלוג אתכם. אני מעריכה את המאמץ שלכם לקרוא פוסט ארוך, ולהיכנס בנדיבות לעולם מרוחק, אי שם בדרום מערב סין. תודה-תודה [כמו שאומרים בסינית באופן כפול: שיה-שיה.]
     20/8/12 14:02:
   העוני לעומת העושר המגדלים עצום הנופיםמרהיביי עין והבן חתיך חתיך
     19/8/12 08:26:
   גנבתי 20 דקות מיום העבודה שלי כדי לטייל אתכם. היה שווה. לדעתי המצאת סוג טקסט חדש (ואולטימטיבי) למטרות שיתוף בחוויות נסיעה - אלבום מוער. שאפו.
     18/8/12 22:18:
   פוסט נהדר. אולי יותר יפה ונעים מהטיול. וגם נעים מאוד להיזכר במקומות ובאנשים. זה עושה את היאוש יותר נוח.... תודה רבה מאוד
     18/8/12 20:51:
   כתבת בצורה מרתקת, התמונות מרהיבות. התחושה שלי היא "יאללה לארוז" אבל אני לא מאמינה שאגיע לשם אי פעם אז תודה על השיתוף בחוויה, לכמה דקות הרגשתי כאילו אני גם שם.
     18/8/12 17:50:
   תודה מקרב לב על הטיול המשותף במקום שלא זכיתי לראותו מעולם וכנראה גם לא אזכה. בזכותך אני זוכה להצצה מאחורי פרגוד. תבורכי.
     18/8/12 16:56:
   מקסים!!!
     18/8/12 15:08:
   כל כך כייף פה! ממש טעימה קטנה של סין בלי לקום מהכיסא...
   שילוב של מודרניות ומסורת. בשוק האבנים נראה לי שהייתי יכולה להתקע יום שלם...
     18/8/12 09:12:
   שושן, יופי של תיאור ויופי של תמונות, מיופי של טיול! קשה לי להבין איך מולי לא מתלהב. שבת שלום וכל טוב, עמוס.
     18/8/12 09:11:
   כל פוסט שלך הוא חוויה מעמיקה ומעשירה. המילים, התמונות, הרגישות והתובנות.. "אין דברים כאלה". ועדיין, וזה רק בגללי, סין נשארת אצלי "כוכב אחר". אולי רק עד שיום אחד אכנס לחללית ואגיע איליו. ואם זה יקרה, זה יהיה גם הרבה בזכותך, שושן.
     18/8/12 08:57:
   http://www.youtube.com/watch?v=0Yc4QrvNJ1Q ...מקווה שיוטיוב פתוח לצפייה ...מכל מקום, מעבר ל..לה,לה...זה היה וואוו יחיד ומיוחד...תודה. היה כדאי לצפות.
     18/8/12 05:26:
   איזה פוסט מקסים, שושן! תודה על המסע המרתק בארץ המסתורית הזאת. הזכרת את הנאשי ואני חשבתי על הספר "פרידה מאמא אגם". שבת שלום ומבורך!
     18/8/12 00:32:
   תודה-תודה, הלנה היפה, נ.י.ל.י ובועז, אתם רוקמים בתגובות שלכם חלום של טיול משותף :-)
     18/8/12 00:26:
   חתיכת טיול עשית לי. נשארתי בלי אויר. נהדר!!!
     17/8/12 22:50:

   פוסט חוויה,הנאה צרופה והוספת מידע מעניין וחשוב

   תודה על ההשקעה הנפלאה והשיתוף

   נהניתי עד מאד!

     17/8/12 17:58:

   שושן, איזה פוסט מרהיב! לטעמי הוא אחד היפים שלך. לא יודעת מהיכן להתחיל. הכל כל כך מרשים וייחודי!
   אכן כן, הג'ייד זו אבן מדבקת. יש לי מספר תכשיטים מיוחדים מג'ייד ואני כל כך אוהבת אותם.
   השימור של הישן ושילובו עם החדשמרשים כלכך! ראיתי דברים דומים בגרמניה והתוצאות נפלאות.
   דאלי העתיקה, איזה יופי קסום, פשוט WOW!
   הפגודה עם הצלב בראשוה, לא יודעת אם לצחוק או לבכות אבל במחשבה שניה, פתיחות לא רגילה.
   או הצוקים הלבנים המרהיבים!
   מפלי המים הקסומים
   כדי השיש.

   בקיצור, כל הצילומים שלך, גם אלה שלא הזכרתי מדהימים!
   שושן יקרה, כמה נפלא לטייל אתך, מרחיב את הדעת ואת העולם! תודה יקירתי.

   ארכיון

   פרופיל

   יסינראל
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין