כותרות TheMarker >
  ';
  0

  זרם השקעות מחו"ל מונע את נפילת מחירי הנדל"ן

  0 תגובות   יום חמישי, 30/8/12, 10:36

  כמו בישראל, גם בבריטניה יש עיתונות אמיצה שלפחות מנסה לספר את האמת:  כיצד נוצרים מנגנונים של עליית מחירי הדיור בעולם כולו ?

   

  "זרם השקעות מחו"ל מונע את נפילת מחירי הנדל"ן אך מאיים להעלות את מחירי השכירות -

  כך דוחפים את הדירות מהישג ידם של זוגות צעירים".

   

  האם התופעה הזו נשמעת לכם מוכרת ? תחשבו רגע על המנגנון שפועל כאן: אין כאן ביקוש עודף לדיור, לא חסרות דירות - כל מה שקרה הוא שמגיע לבריטניה "כסף זר" - לכאורה זה טוב נכון ?

   

  "משקיעים זרים" תמיד נשמע כזה דבר שעוזר לכלכלה - אבל מה שקורה הוא שעודף הכסף שזורם מממשקיעים (סעודים, סינים וכולי) מעלה את מחירי הבתים והם בתמורה מעלים את מחירי השכירות כדי להמשיך להרוויח. האם זה כל הסיפור ? יש בו עוד חלק: אף אחד מהמשקיעים הללו, אותם משקיעים שמחפשים מה לעשות עם הכסף שלהם אינו קונה את הבתים רק על ידי הכסף שלו - הם הרי לוקחים משכנתא בריבית זולה. ככל שהריבית זולה יותר התשלום החודשי קטן יותר. ככל שהתשלום החדשי קטן יותר אפשר להגדיל אותו - איך ? על ידי לקיחת משכנתא יותר גדולה. כך מוכן הבנק לממן יותר ויותר.

   

  מה זה עושה למחירי הדיור ? ניחשתם נכון הם עולים. ככל שהבנק מגדיל את הסכום שהוא מלווה - כך עולים מחירי הדיור ואיתם מחירי השכירות. אז מי מרוויח מכך שהריבית בבריטניה זולה ? לא הבריטים. ומה קורה בישראל ? למה מספרים לנו שהפתרון הוא יצירת תעשייה של "דיור להשכרה" שיבנו עבורנו "משקיעים" ? אולי הפתרון הוא בהפסקת מעורבות הכסף הזול בהעלאת מחירי הדיור ?

  ''

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אייל עופר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין