כותרות TheMarker >
  ';

  רמיאב, סיפורים, שירים, חרוזים וגם דיווחים מצולמים.

  פרוזה, שירה וחריזה ודיווח. אשמח לתגובות.
  =============#==============
  מותר ורצוי להגיב גם לפוסטים ישנים :).
  =============#==============
  לרוב לא אשיב מתחת לתגובה
  אלא במסר אישי ועמכם התודה.

  0

  מציאות והדמיה - סיפור עתידני - מאת רמיאב

  21 תגובות   יום שני, 3/9/12, 23:42

  - מציאות והדמיה  - 

  -  סיפור עתידני - מאת רמיאב  -  

   (פורסם כאן לפני 3 וחצי שנים)

   הסיפור הזה נולד טרם זמנו    

   

  הדיילת הקבילה את פניו בכניסה למיתחם "הכסף יענה את הכל - המדע בשרות האדם". הוא היה מסונוור מיופייה המהמם ודיבורה המלטף. חשב שהיה רוצה אותה, לפחות בסביבתו, במשרד שלו, כך בעת ששילבה את ידה בזרועו והוליכה אותו לתוך אולם גדול ומואר באור רך ובהיר. האוויר היה, כאילו, מבושם בריח מרחבי שדות ופריחת הדרים. היא הושיבה אותו בכורסא נוחה להמתין לפגישה שנקבעה לו.

   

   "אתר החלומות המתגשמים" היה כתוב מעל פתח חדר ההמתנה. הוא ישב בנוחות בכורסה, מאזין לנעימה שמימית המתנגנת ונודדת מקיר לקיר, דרך מערכת קול משוכללת.

   

  צוות הקבלה נכנס לאולם. המנהלת, המפעיל הראשי והמזכירה. היה קשה לו להחליט אם הפנים של המזכירה או הרגליים של המנהלת היו יפים או מגרים יותר... הם ישבו בכורסאות שהיו למולו והציגו עצמם.

   

  " אז מה הבקשה  שלך..." פנתה אליו המנהלת, "כן אני רואה בשאלון... אתה בגיל העמידה, כמו שמכנים את הגיל היפה הזה... רגע... מה זאת אומרת מישאלה לשיכפול, הגשמה או ביטול?..."

   

  "אני אסביר..." אמר, "כשאני מביט לאחור, על מה שעבר עלי במשך חיי ועל כל מה שסובב אותי  יש לי הרגשה של מקריות... של החמצה... תמיד המחשבה שאילו נהגתי אחרת... אם לא הייתי כזה, כמו שאני... אילו היו לי  בעבר הניסיון והאופי שיש לי היום... שגם הוא היה עשוי להשתנות... הייתי אולי מפיק מהחיים הרבה יותר הנאה ואושר ואולי גם חוויות עם יותר סיפוק, אהבה אחרת, חברויות, יצירה, עושר... מי יודע?.."

   

  "אני לא מבינה," הפסיקה אותו המנהלת, "מה רע לך? אתה נשוי שלושה עשורים עם אותה אישה, ילדים, נכדים...  אתה מבוסס כלכלית... יש לך מספיק כדי לשלם לנו את המחיר הגבוה..."

   

  "נכון... אבל אני סקרן לדעת מה היה קורה אילו היה לי אז, בצעירותי, לפחות חלק מהניסיון שיש לי היום, איך היה מתגלגל תסריט החיים שלי.

   

  "לפי הפרסום שלכם, אין דבר שלא תוכלו לדמות בצורה מלאכותית ולבצע במציאות האמיתית.  חשבתי על תכנית מיוחדת... אני אתן לכם נתונים מתחנות זמן בעבר שלי... אתם תשכפלו אותי ואז, רק את התאום המשוכפל תעבירו אחורנית, במכונת הזמן הממוחשבת שלכם, לאותן תקופות, כשהוא, כמובן, בגיל המתאים לזמן ולמקום. ואני, מכאן ועכשיו, אוכל להדריך את פעולותיו, מבלי שידע כמובן, אוכל לתת לו בטחון בהחלטותיו והנחיות למעשיו באותן תחנות. ומאותה נקודה תריצו את המחשבים ואת סרט חייו עד היום, כשהוא משולב בכל רקע האירועים ההיסטוריים ומאגרי המידע, הידועים כמובן למערכת האוניברסלית שלכם."

   

  "ומה יקרה אז?" שאלה המנהלת.

   

  "אם התוצאה באחד הניסיונות תהיה טובה ממה שהתרחש בעברי וקורה לי היום... תשמידו אותי ואני אשאר הוא... ואם לא... תשמידו אותו..."

   

  "רעיון מעניין, איזה אירועים  היית מנסה לשנות?" שאלה המנהלת, תוך שהמזכירה הקליטה כל מילה לתוך "מעבד מחברת", ההופך את הדיבור לסטנוגרמה.

   

  "נניח קריירה מקצועית, קשרים עם בנות המין השני, לימודים, צבא..."

   

  "אתה לא יכול לבקש כל כך הרבה..." אמרה המנהלת, "תן לנו, אולי, מספר אירועים שהיית רוצה לבדוק או לשנות. נסה למשל תרחישים ביחסיך עם חברותיך בעבר."

   

  "כן, יש כמה כאלה... "

   

  "כדי לא להסתבך מדי," היא דיברה בנימה מעשית, "בחר בבקשה אירועים קטנים ופשוטים שאולי שינו את חייך..."

   

  "לא קל לבחור מכל כך הרבה חוויות דווקא את אלו הפשוטות והקטנות... אבל אנסה... לדוגמה...

   

  "כשהייתי תלמיד בכיתה י"ב בתיכון חשבתי לתומי שגילה, שכל כך חיבבתי, הזמינה עצמה לטייל איתי, השכם בבוקר בשבת, רק ל"צפייה בציפורים" בחוף הים השומם... מה היה מתפתח בינינו אילו לא הייתי כזה ביישן וטמבל, שלא קולט איתותים...? 

   

  "או מה היה קורה, כשהייתי כבר בסוף שרות-חובה בצבא, אילו לא נשפך עלי רבע בקבוק אפטר-שייב, כשניסיתי אותו, לאסוני, בפעם הראשונה... לפני שיצאתי לפגישה מבטיחה עם המורה-חיילת אסתי... בה הייתי מאוהב עד האוזניים וממש הערצתי...?

   

  "או איך היה מתגלגל התרחיש, בהיותי סטודנט באוניברסיטה, אחרי שנירה לא הופיעה לפגישה והלכה עם מישהו אחר...  אילו אני לא הייתי מבליג על העלבון ומתקשר שוב?

   

  "האם כל חיי היו שונים?"

   

  "אנחנו צריכים להתייעץ" אמר המפעיל הראשי "יש כאן בעיה לא קלה... בעיה אתית. בעיות חוקיות ובעיות מעשיות בהפעלת התוכנות המתקדמות, שחלקן עוד בהרצה..."

   

  "אבל פרסמתם!.." הוא אמר בהתרסה.

   

  *      *      *

   

  צוות קבלת הפנים קם וניגש לקיר הרחוק ממנו. כל הקיר נעשה שקוף והם נכנסו מאחוריו לאולם שהיה מלא בלוחות בקרה וצגי מחשבים, בכל הגדלים והצבעים. מפעילים התרוצצו ממקום למקום ופיקחו על מערכת פעלתנית, המנצנצת באורות התרעה ובתמונות רצות ומרצדות. מתוך האולם נראו פתחי אולמות נוספים שגם בהם רחשה הפעילות בדומה לחלל הראשי.

   

  מימין נדלק מסך תצוגה, די גדול, בו נראה אותו הצוות בחברת עוד כמה אנשים, דנים סביב שולחן ומתווכחים בלהט. באין קול, ניתן להבין שאין ביניהם הסכמה. לבסוף נראה שהגיעו לפשרה כלשהי.

   

  "בוא אחרי," אמרה הדיילת החיננית, שהופיעה משום מקום. חלפה במוחו מחשבה כי חבל שהוא לא בגיל שיוכל לעניין אותה... הוא הוזמן לחדר הישיבות והושב בקצה הצר של השולחן. כל המשתתפים תלו בו את עיניהם הסקרניות והמנהלת דיברה.

   

  "מה שאתה רוצה ניתן לביצוע עם כמה מיגבלות שעליהן בודאי נתגבר... אבל... קודם כל יישבו אתך התחקירנים שישאלו המון שאלות, כדי להזין את מחשבי-העל שלנו בנתוני כל אירוע ממהלך חייך וייחוסו לתקופה הרלוונטית שבתוך מאגרי המידע, האירועים והתיקיות האישיות של כל בני האדם הנוגעים לעניינך. את הנתונים נשיג ונשלוף ממאגרי "משאבי אנוש מוכללים" דרך האקסטר-נט הביוספרי. התחקירנים יקבלו ממך את ההוראות לשינוי התרחישים, בנקודות הזמן שביקשת. בקשר לרעיון שלך, אנחנו לא צריכים, בשלב זה, לשכפל אותך פיזית כדי לעשות את הניסוי, אבל ניקח ממך בהמשך מספר תאים שיהיו זמינים לשימוש במערכת השיבוט המהיר, אם נתבקש. נשתמש בהדמייה וירטואלית טרום-ריאליסטית, המאפשרת אחר כך את ההשתלה במציאות הארצית.

   

   "לאחר מכן, יהיה שלב העיבוד וההדמיה של כל התרחישים האפשריים לכל מקרה... ולבסוף מיון, בחינה ובחירה, באלו מהם העומדים בביקורת המציאות, על ידי תוכנת אימות-העל האקסלוסימביונית. לאחר כל התהליך, נקבל את המצגות הוירטואליות של המהלכים המוזמנים במעבדי האקטואל דמו-קריאטורים.

   

   "אחרי שהעיבוד ייגמר תוזמן שוב להחליט, אם תרצה, על שלב היישום הממשי. בהליך זה נאמץ את אחד מהתרחישים ונטמיע אותו במציאות ובך עצמך, באמצעות מנגנון ההכוונה הרטרואקטיבית, המשנה את כל הסדרים הקיימים למפרע.

   

  "בגלל העלות הגבוהה, החלטנו לטפל רק בשלוש הדוגמאות שנתת..."

   

  הוא הודרך להיכנס אל  חדר התחקירים. הושכב על ספת טיפולים נוחה. אלקטרודות חוברו לראשו ולמקומות שונים בגופו  ובמשך מספר שעות נשאל שאלות מפורטות רבות מספור, על חייו וקורותיו, יחסיו עם אותן בנות המין השני ויחסיו עם אחרים ואחרות. היה עליו להציע התנהגויות אחרות לשלושת המקרים עליהם יעבוד הצוות. הוא נתבקש לדמיין מצבים מעברו בצורה ויזואלית במוחו, כשהמחשב מקליט, מתעדכן ברציפות ומראה אירועים מחייו על המסכים שסביבו. היה עליו לעבור בדמיונו על תקופות בחייו עד לעצם ההווה, בעזרת שאלות מנחות בלווי תזכורות על ארועים הסטוריים כלליים ופרטיים שקרו במקביל למהלך חייו. אמרו לו לשכב במנוחה וכך עברו עוד שלוש או ארבע שעות, שבחלקים מהן היה נתון בשינה היפנוטית.

   

  "ובכן, אתה יכול לקום" אמר התחקירן כשהאסיסטנט מפרק את כל האלקטרודות מראשו וגופו, "עכשיו כל תוכן המוח שלך אצור אצלנו במחשב, כל הידע, הניסיון, הרגשות, הכל תופס כיום קובץ עצום של כ- 7931 ג'יגה... אנחנו עושים לו עכשיו כמה גיבויים נפרדים וכל אחד מהם ייכנס לניסוי נפרד, בו-זמנית. זה ייקח יומיים ואתה מוזמן שוב ביום שלישי לשלב הבא..."

   

  *      *      *

   

  "התרחישים שיצאו מאד מעניינים," אמר המפעיל הראשי כשהוא יושב בחברת התחקירן מעבר לשולחן, "יש כאן פוטנציאל יפה ומוצלח לפחות בשניים מהם..."

   

  "אני כבר חסר סבלנות..." הוא אמר.

   

  "במקרה של חובבת הציפורים הצעירה... אתה הצעת שכפילך יפגין רגשות, יעיז להחמיא, להזמין לבלויי, להתכונן יחד לבחינות... זה ממש הצליח... לפי ההתפתחות שהמחשב בחר יצא מזה סיפור חברות אמת ואהבה גדולה...שנמשכה גם כל שנות השרות הצבאי וחתונה בתחילת הלימודים הגבוהים... אבל, כשהמחשב הביא את הנתונים של חייה האמיתיים של אותה בחורה שנקראת גילה, התברר שהיא הייתה מתוכנתת, בצופן הגנטי של הד.נ.א., בכרומוזומים שלה, למות בגיל 25, ממחלה תורשתית, בטרם היו לה ילדים... זה היה עשוי לקרות גם בתרחיש בחיים אתך ואתה היית עלול להיפגע קשה מאוד... ואחרי כן, הצפי מראה שכאילו מתפתחת אצלך תקופה ארוכה של בדידות וקשרים לא מחייבים, שבסופם נישואים של נוחות, לאלמנה עם שני ילדים...

   

  "אירוע האפטר-שייב שנשפך לך, בידיים לא מנוסות, באמת חיסל רומן של הצלחה עם אסתי. הריח המוגזם באמת הגעיל אותה, חשבה שאתה דפוק בשכל... לפי תרחיש המחשב, לולא התאונה, אף שהיא הייתה קצת סנובית... הייתם מסתדרים לא רע. היו נמצאים לכם הרבה תחומי עניין משותפים, אפילו חיי מין טובים ומגוונים עד שיבה וזיקנה, הייתם אמורים להקים משפחה, כשאביה, מגדולי הבנקאים, נחזה לשלב אותך בעסקים חובקי עולם. לפי הנתונים שלה היא נעשתה, גם במציאות, לאם ואשת קריירה בתחום הנדל"ן. אם לא אותו בקבוק... הילדים והנכדים שלכם עשויים היו לזכות לכל טוב... כמובן שתוכל לבדוק את התרחיש לפרטיו, יותר מאוחר...

   

  "ובעניין השלישית, לפי הנתונים שבדקנו... אם לא היית ממשיך לחזר "כמו אידיוט מאוהב", לא הייתה לך המשפחה הנוכחית שלך עם נירה, שלושת ילדיך ושני נכדיך העכשוויים. לפי ההתרחשות, החזויה כחלופה, לו ויתרת ועזבת, נראה שהיית מוצא מישהי אחרת שהכרת בזמן הלימודים... מתחתן ומתגרש... ומתחתן ומתגרש... ומשאיר לכל אחת ילד... משלם מזונות כפולים וחי כיום על חשבון הידועה בציבור שלך, כי הכנסותיך לא  היו מספיקות....

   

  "מובן שבמשך תהליך עיבוד הנתונים, צצו כל מיני הסתעפויות והרפתקאות אהבים, שונות ומשונות, שחלקן אולי אפילו קרו במהלך חייך ואולי בכלל לא... אבל התכנית שללה את הכל, כי נועדה להתרכז רק במה שביקשת.

   

  "ועכשיו ..." אמר התחקירן, "עליך להחליט... אם תרצה לבחור בשלב היישום הממשי. כי אם תבחר בו, נצטרך להפעיל את תהליכי השינוי המיפרעי..."

   

  "אאהם... כן... מעניין..." הוא ישב די המום מכל המידע שנחת עליו בריכוז כזה, "רציתי לשאול, בתרחיש השני, מה זה היה בעניין חיי המין? אמרת עד זיקנה? יש כזו אישה?...  דווקא זה היה שווה ניסוי... אולי..." פלט עם חיוך משועשע.

   

  "עליך להביא בחשבון איזה שינויים עלולים להיגרם בחייהם של אנשים כה רבים... בעיקר אם תחליט שאתה מאמץ את הזהות של התסריט השונה מחייך העכשויים..."  אמר המפעיל הראשי, "אנחנו נשתיל, במקרה כזה, את כל המידע והניסיון לתוך המוח שלך. נצטרך להעביר גם אותך וגם את כל מי שבא אתך במגע, בקומפילציה אל תוך תסריט ההתרחשות שתזמין, ע"י השתלת עידכונים, משודרים בקרינת גלים אירדיוקוגניטיביים, ממרכז הבקרה הקוסמי.  רק אז אתה תשתלב במקומך החדש כאילו הגעת לשם בתהליך רגיל. כשכל החוויות המעודכנות תהיינה ממש שלך... אתה תכיר את בניך ונכדיך וקרוביך ה"חדשים" והם יכירו אותך כאילו חייתם את כל החיים ביחד עד היום..."

   

  "רגע, ומה יהיה עם הנכדים העכשוויים שלי?... אוכל לבקר אותם?.."

   

  "מה פתאום?... אם אנחנו מגלגלים אחורנית את הזמן לגבי הסובבים אותך, כי אז אין אפשרות שיווצרו ילדיך או נכדיך העכשוויים... אתה כאילו עובר למסלול אחר... מקביל... שלא ייפגש לעולם... אבל יהיו לך נכדים אחרים, כמובן..."

   

  "לא, לא, לא, זה לא!!!..  אני לא עוזב את הנכדים שלי ומתחיל לאהוב נכדים אחרים... לא בא בחשבון... אני רוצה להיות איתם עד יומי האחרון..." אמר כשהוא מזדעזע מהרעיון...

   

  "אם ככה, יש לי הצעה..." אמר התחקירן, "עכשיו אל תשנה כלום... אבל תזכור שיש לנו גיבוי של המוח שלך וכל משאלותיך..."

   

  "ומה זה יועיל?..."

   

  "כשתחזור בגלגול הבא אנחנו כבר נמצא אותך ונשתיל לך את הרצונות והניסיון שצברת בחייך האלה לשימוש בהתממשות הבאה..."

   

  "כלומר בגילגול הזה כנראה אמשיך ככה..." אמר מהורהר, לא יודע אם לשמוח או להתעצב...

   

  "ובקשר לשאלה הקודמת שהציקה לך, על התממשות חוויות וריגושים עד גיל זיקנה, שנזכרו בתרחיש השני, תפנה שוב לדיילת הקבלה ותמלא שאלון... אנחנו מפתחים במכון ענף יישומי אחר, בניסיונות לקיום חיים מקבילים, די דומה לחלקים בהצעת המשימות הראשונה שלך. אולי ככה תגשים חלקים מהתרחיש..."

   

  "אני צריך לחשוב..." אמר, קם ויצא לאיטו מהורהר, בחזרה לשיגרה היומיומית שלו...

   

   

   

   

  (C)  כל הזכויות שמורות

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (21)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     15/9/12 13:26:

   נהניתי עתה ממש כבראשונה
   סיפור בנושא אהוב עלי-מד''ב
   כתוב ומוגש נפלא
   תודה ושנה טובה לך איש יקר

     8/9/12 22:02:

   ענק!ח פשוט ענק!

   כמו שאמר פעם איזופוס -

   "עשה אשר תעשה,סופך להתחרט..."

   אז הבה נהיה מרוצים ממה שיש לנו..כי זה הכי טוב שיכול להיות...

   *

   אלומה

     7/9/12 23:20:
   רצית לאכול את כל העוגה ולהשאיר אותה שלמה ? (: אגב אומרים ש-7931 ג׳יגה זה המון ... חחח. תודה על הסיפור המרתק !
     7/9/12 16:21:
   אוהבת לקרוא את סיפורך רמי יקר למרות היותו ארוך ישבתי וקראתי אותו עד סופו מעניין ובשורה התחתונה אתה מסכם זאת - אני צריך לחשוב כי כשנותנים לנו בחירה קשה לנו לבחור מאחלת לך שנה טוב נגשמת כל חלומותיך רמי
     7/9/12 16:20:

   אוהבת לקרוא את סיפורך רמי יקר
   למרות היותו ארוך
   ישבתי וקראתי אותו עד סופו
   מעניין
   ובשורה התחתונה אתה מסכם זאת - אני צריך לחשוב
   כי כשנותנים לנו בחירה קשה לנו לבחור
   מאחלת לך שנה טוב
   נגשמת כל חלומותיך רמי

     6/9/12 22:07:
   צריך גם שתהיה אפשרות מחיקת כל הזיכרונות שנצברו, ואולי אז כדאי לנסות אפשרות אחרת..
     5/9/12 15:50:
   תודה............
     5/9/12 13:06:
   רמי, אחלה סיפור הבאת לנו! אני חושבת שכל אחד מאתנו, בוודאי כאלו שכבר מנשקים עשורים מתקדמים בחיים, שואל את עצמו מה היה קורה אם........? ונשאר פעמים רבות בלי תשובות שכן לא אחת איננו מוצאים את הפרטנרים לאותם סיפורים של "אילו". תודה על המחשבה המרתקת הזו שהבאת לנו, שנה טובה ומתוקה!
     5/9/12 01:08:
   מספרים על קשיש שפנה לרופא וביקש שירשום לו מרשם כפי שרשם לשכנו בבית האבות . הרופא שאל לשם מה ? ואז ענה הקשיש - ששכנו מספר שהוא עושה סקס כל לילה . אז שאל אותו הרופא - ואתה לא יכול לספר גם ?
     5/9/12 01:06:
   אחזור שוב....חייבת ריכוז....:)))
   תגיד לי איך אפשר לשכפל משאלה? רק בדמיון הכל אפשרי. אני קוראת את סיפורך ונדמה לי שאני שומעת אותך מקריא לי אותו כמו בימי שבת בבוקר. סיפורך שובה לב ועין. תודה רמי יקר.
     4/9/12 17:23:
   יפה כתבת ... מעניין *
     4/9/12 12:35:
   כנראה שכל מה שקרה היה צריך לקרות
     4/9/12 11:53:
   אומרים - המציאות עולה על כל דמיון, וכאן - הדמיון עולה על כל דמיון
     4/9/12 11:28:
   מרתק.
     4/9/12 10:20:
   יופי של סיפור. מה היה אילו
     4/9/12 08:31:
   מדע בדיוני במלוא מובן המילה. הצגת רעיון מעניין ובצורה מרתקת. הסיום המינורי מוסיף עוצמה לסיפור.
     4/9/12 08:17:
   רמי יקר, סיפור מקסים, מלא חוכמת חיים, הומור ורגישות. מסופר בצורה מעניינת וקולחת. מן גרסה עכשווית של "הדייג ודג הזהב". יופי!
     4/9/12 08:16:
   רמי, מזכיר את סיפור הסרט "דלתות מסתובבות" כל מה שיכול היה להיות ולא היה.... אהבתי את האמירה על הנכדים . שנה טובה. ושיתגשמו כל המשאלות והחלומות
     4/9/12 07:57:
   רמי יקיר לי..אתה יכול בהחלט להשתתף בפנאל מספרי הסיפורים המכובדים
     4/9/12 07:24:
   רמי הב הב הב אומרים שהאורך לא קובע והנה קראתי - שרדתי וכל כך נהניתי רמי אב מספר הסיפורים - נ ה ד ר!! תודה ואמצעשבוע נפלא

   ארכיון

   פרופיל

   רמיאב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין