כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אתיקה אזרחית

  תכני הבלוג: דמוקרטיה, אתיקה, חברה, חינוך, היסטוריה, ערכים וספרות יפה

  0

  על חשיבות חינוך לאתיקה אזרחית

  4 תגובות   יום ראשון, 9/9/12, 11:45

  כתבה, זהבה חן. אתיקה אזרחית הינה תחום חדש במערכת החינוך, היא מחייבת את מערכת החינוך כולה לבחון את חזון המוסדות, אנשי החינוך ואת צרכי הילדים בעידן בו הסמכות מקבלת משמעות חדשה,ליברלית, דמוקרטית. לכיבוד שלטון החוק יש משמעות חדשה לא של ציות עיוור לחוקים ולכללים אלא כיבוד חוקים מתוך הכרה שכלל החברים המרכיבים את הקהילה החינוכית הסכימו על החוקים הללו מתוך תהליכים של למידה, מודעות, מחשבה עצמאית, בירור וביקורת. האתיקה אינה פיתרון קסם לכל תחלואי החברה הישראלית, אך היא מציעה כיוונים מעשיים לשנות את המצב הקיים, מאפשרת מתן משמעות למנהיגות ראויה, כסמכות של הורים, מורים, ארגונים מקצועיים וכמהווה סמכות להתנהלות של ילדים ובני נוער.

  כיבוד החוקים והכללים, מהווה תשתית לשאיפה לחברה טובה יותר וצודקת יותר. השאיפה המתמדת לשים רף לדמותו של האזרח הבוגר העתידי, מחייבת את מערכת החינוך להקדיש לנושא זמן ומשאבים: להכשרת מורים איכותיים ואתיים היכולים לשמש דוגמה אישית, המחויבים למקצוע ההוראה והחינוך ויחד עם זאת מפעילים חשיבה עצמאית ומתנהלים מול התלמידים וההורים בכבוד, באחריות ובאחריותיות. מורים המפעילים מצפן ערכי בקבלת החלטות ,כהרגל יום יומי ולא רק כתיאוריה של מוסר, לא רק מול התלמידים בזירת הכיתה הפרטית שלהם אלא במוסד החינוכי כולו.

  מערכת החינוך משדרת מסרים כפולים וסותרים לציבור המורים: מצד אחד כבר מספר שנים מדברים על הטמעת ערכים, יצירת קוד אתי מוסדי, כיבוד זכויות הילד, חשיבות חינוך לאזרחות טובה ומצד שני  קיימת מחלוקת במערכת החינוך עצמה עד כמה יש הצדקה לקיומו של מקצוע האזרחות* ,כמקצוע נפרד, ויש קולות הטוענים שיש לבטלו כליל ולהכלילו בתוך מקצוע ההיסטוריה. שעות המחנכים בחטיבות הביניים ובתיכוניים צומצמו בבתי הספר לשעה עד שעתיים בודדות בשבוע וברוב המקרים המחנכים אינם מכירים את התלמידים, מצוקותיהם וצרכיהם. דיאלוג ערכי כמעט ולא מתקיים, דיוני אקטואליה שמטרתם חשיבה ביקורתית ,לא מתנהלים ברוב הכיתות, בשל חשש המורים לאבד שליטה בדיונים אלה. המורים והתלמידים נמצאים בלחץ רב בשל דרישת משרד החינוך ומוסדות החינוך להישגים בבגרויות והחינוך לערכים נדחק לקרן זווית ברוב המקרים.

  אתיקה וקוד אתי משמשים סמכות, רק כאשר יש הכרה בסמכותם: אתיקה מקצועית, של רופאים עורכי דין, חברות ועוד, משמשת ככלי ניהולי יום יומי לקבלת החלטות של רופא, של עורך דין או של בעל חברה מסחרית. חברות שלא פעלו על פי כללי האתיקה המקצועית, התמוטטו וחלקם אף נמחקו מן העולם, כמו חברת "רמדיה", שייבאה מזון לתינוקות, ששיקרה על בדיקת ערכי תזונה, שנמצאו לבסוף לא תקינים. פרשה שגרמה למות תינוקות ולפגיעה קשה בהתפתחות תינוקות אחרים.

  מדינת ישראל 2012, נמצאת בנקודת האל- חזור: נשיא שנשפט, נאשם באונס ושנגזרה עליו תקופת מאסר ממושכת, ראש ממשלה לשעבר שנחקר ונשפט על קבלת טובות הנאה ושוחד והואשם בהפרת אמונים, שרים שנשפטו והושמו במאסר על שוחד, מרמה, קבלת טובות הנאה, מפכ"ל משטרה ורמטכ"ל שמינויים בוטל בשל התנהגות לא הולמת ועוד. מצעד הנחקרים של הבכירים והיעדר מנהיגות היכולה לשמש דוגמה, מעוררים מחשבות ותהיות קשות, מה משדרת החברה הישראלית לילדים ולבני הנוער.

   

  * ידיעות אחרונות, 7/9/2012, סביב פיטוריו של מפמ"ר אזרחות.     דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין