כותרות TheMarker >
  ';

  ובאין בלוג

  הורי היקרים...יהי זכרם ברוך ולמען לא ימושו פניכם מפני לעולמים....

  0

  גלויות שנה טובה מכל הזמנים!

  50 תגובות   יום שני, 10/9/12, 23:33

  שנות טובות
  מאת: דיוויד סלע, עורך

  באדיבות אתר נוסטלגיה אונליין
  שימור התרבות הישראלית www.nostal.co.il

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  הנוהג לשלוח אגרות ברכה לראש השנה היה מנהג קבוע אצל בני העם היהודי במשך מאות שנים, עד שפסק לפני כ-30 שנה.

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין 

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונלייןד"ר חיים גרוסמן העוסק בחקר התרבות הישראלית, מצא שמקור המנהג לשלוח אגרות ברכה לשנה טובה הוא בגרמניה של ימי הביניים. לא ברור אם היה זה מנהג יהודי מקורי או מנהג של גויים שאומץ על ידי יהודים בזמנים ההם - אך רבני אשכנז המליצו לציבור החל מחודש אלול לאחל איש לרעהו שנה טובה בדרך של אגרת ברכה. מיהדות גרמניה התפתח המנהג ליהודים שחיו באוסטריה ובשוויץ ומשם במהירות לכל ארצות אירופה וארה"ב.

   גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  במאה ה-19 עם התפתחות ענף הדפוס החלו להופיע גלויות מסחריות ששימשו כדרך התקשרות והתכתבות בין אנשים, בתקופה בה גם שירותי הדואר הלכו והשתכללו ומשלוח גלויות היה אחד ממקורות ההכנסה הראשונים של שירותי דואר שונים. גלויות אלה היו גלויות מסחריות רגילות בשחור לבן שהשתמשו בהן גם לאיחול ברכות לשנה טובה בלי שהיה לחזות הגלויה כל קשר ישיר לדבר, כמו למשל גלויה עם צילום שחור לבן של עיר המגורים בה התגורר שולח הגלויה, עליה כתבו מאחור דברי ברכה. לאחר מכן החלו להתפתח גלויות ייעודיות שכללו עליהן בחזית ברכה לשנה טובה, עם מקום לכתיבה מאחור, הוספת בול ומשלוח.

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין                גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

   גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין 

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונלייןיהודים מאירופה שלחו גלויות למקורביהם בני הישוב הישן בארץ ישראל דרך הדואר האוסטרי והדואר העותמני – וכך התגלגל העניין לישראל. הראשונים לאמץ את מנהג משלוח השנות טובות בישראל היו ה"שנוררים", אותם מגייסי כספים עבור מוסדות דת ואחרים. הם הבינו מיד בחושיהם המסחריים שאפשר לנצל את הרגשות החמים של החגים לשימור וטיפוח תורמים קיימים ופוטנציאליים מאלה שחיים מחוץ לגבולות ישראל. כמענה לצורך מסחרי זה התפתחה בארץ ישראל תעשיה קטנה של ייצור אגרות ברכה לשנה טובה שכללו מראות מצוירים של מקומות בארץ כמו קבר רחל , הכותל, קברי האבות בחברון, דמויות של צדיקים וחזיונות תנכיים, שופרות, ארונות קודש, ספרי תורה ותשמישי קדושה וכו'.

     גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין             גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין         גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין      גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין         גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  הופעת הציונות תרמה רבות לא רק להתפתחות של תנועת שיבת לציון אלא גם העשירה את תרבות משלוח השנות טובות. האגרות החלו להיות מקושטות במוטיבים ציוניים חדשים שבאו לבטא את הבשורה של חזרה לציון, בין אם החזרה התקיימה בפועל או נישאה על גלי הכיסופים לציון. איורים של הרצל, ציורים של מושבות בארץ, חקלאים מעבדים את אדמתם , פירות ותבואת הארץ – כל אלה החלו והופיע על אגרות הברכה לשנה טובה, כאשר בנוסף לאיחולי ה"שנה טובה" המקובלים הופיעו איחולי ברכה "לאומיים" שנתנו ביטוי למציאות הבית הלאומי שהולך ונבנה.

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין              גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין                גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין              גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין          גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין 

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונלייןעד שנות החמישים היו השנות טובות בעיקר אלה של המתכונות הקטנה, בנוסף לשנות טובות בגודל גלויה, אולם בשנות החמישים עם השתכללות אמצעי הדפוס ותחילת מעבר לדפוס בצבע – החלו לראות שנות טובות שלא רק צבועות ביד – אלא מודפסות בצבע ממש. האיכות הצבעונית של ההדפסה הייתה ירודה בשנים הראשונות, אך לקראת סוף שנות החמישים חל מהפך בענף ייצור השנות טובות שמקורו בשתי סיבות: ראשית התפתחות ציוד הצילום אפשר ייצור ברכות שנה טובה עם תצלומים צבעוניים – הובילה בזה חברת "פלפוט", ובנוסף – ליצרני האגרות ברכה נמאס לשלם סכומים גבוהים לציירים וגרפיקאים שיצרו ציורים צבעוניים לשנות טובות וכעת עם התפתחות הצילום הצבעוני הם פתרו את בעיית העלויות בצילום שקישט את חזית אגרת הברכה. אי לכך בסוף שנות החמישים ותחילת שנות השישים מלאה הארץ באגרות ברכה מצולמות, של מקומות בארץ, צילומי טבע ונוף וגם צילומים רבים של מוסדות ציבור וכו' – כל מה שצולם בצבע – הפך להיות מתאים להתנוסס בכבוד על אגרת ברכה לשנה טובה ואלה המצולמות הפכו ללהיט והדיחו ממקומם את אגרות הברכה המציירות ביד – גם את אלה הפופולאריות ביותר עם הזהבים.....

   גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין                גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  תור הזהב של השנות טובות התקיים בארץ לאורך שנות השישים, ובעיקר לאחר מלחמת ששת הימים. נוצרו "שנות טובות" במספר גדול מאד של וריאציות, וחוץ מהקלאסיות הופיעו בשוק אגרות ברכה גדולות, כפולות דפים עם תמונות גדולות בפנים או בחוץ, שיפורים כמו זהבים צבעוניים או שנות טובות ריחניות ועוד - עליהם היה אפשר כמובן לגבות סכום גבוה יותר.

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  מלחמת ששת הימים שינתה את חיינו: הפכנו לאימפריה ותחושת כמו אופוריה לאומית, עושר שגשוג ועוצמה – מצאו מייד את ביטויים גם בתרבות העממית של השנות הטובות.

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין   גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין   גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  השוק הוצף במגוון עצום של שנות טובות כדי לענות לביקוש של קהל עם כח קנייה גדול יותר – והגודש והשפע של השנות הטובות ביטאו את כוחה של חברה ישראלית מתעצמת ומתברגנת.

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין 

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונלייןהניצחון במלחמה והגאווה הלאומית נתנו את אותותיהם גם במוטיבים הלאומיים של השנות טובות החל מ - 1967 , שאופיינו בשנות טובות עם מוטיבים צבאיים רבים – הנה למשל שנה טובה עם מיראז'ים עליהם זהבים ועיטור של מוטי הוד, אגרת אחרת של משה דיין עם עוזי נרקיס נכנסים בשערי ירושלים (בכלל משה דיין מככב על אין ספור ווריאציות של שנות טובות), שנות טובות רבות מציגות בגאווה כלי נשק, ספינות חיל הים, טנקים חיילים מכל החיילות, הרב גורן תוקע בשופר ליד הכותל – ועוד ועוד.

   גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  הרווחה כלכלית שהתקיימה בארץ לאחר מלחמת ששת הימים, או כמו שקראו לזה אז "הפרוספריטי" - באה לידי ביטוי גם בשנות טובות, פתאום הופיעו שנות טובות צבעוניות עם ברכות לפרנסה טובה ועסקים מוצלחים כמו משפחה בפתח בית חדש, או אגרת אחרת בה משפחה מאושרת נוסעת במכונית חדישה או משפחה היושבת מאושרת בסלון הבית במרכזו מכשיר טלוויזיה – וכו'.

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין     גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  בשנות השישים התעשייה בישראל שעסקה בתחום אגרות הברכה לשנה טובה הייתה תעשייה לא קטנה. היו בארץ מספר לא מעט מספר יצרנים בולטים שהפיקו אגרות ברכה כמו "פלפוט", וחברה בשם "מרכז התמונות" וגם "ישראנוף" ו "ליאון המדפיס" התל אביבי ו"דנון" ועוד, והיו גם חברות הפצה של השנות הטובות - הגדולה בהן הייתה חברת "זסלנסקי" הירושלמית ועוד.

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  הייתה מערכת שיווק יעילה של סוכנים שהיו מגיעים לחנויות מכשירי הכתיבה ומציגים בפני בעל החנות אלבומים ובהם דוגמאות של שנות טובות , והיו גם מחסנים של מפיצים אליהם היו מגיעים בעלי החנויות הגדולות כדי לסגור עסקאות רכישה של כמויות גדולות של שנות טובות.

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין 

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונלייןחוץ מהחנויות נמכרו השנות הטובות בדוכנים שצצו כפטריות לאחר הגשם בכל פינת רחוב כחודש לפני ראש השנה, וכל דוכן היה מתהדר בשנה טובה ייחודית או חדשה או מקורית או כזאת שאין לאף אחד, והמשפחות היו עורכות רשימות ארוכות של הנמענים אליהם יש לשלוח שנות טובות והיה גם דירוג ברשימות הללו של כאלה שחייבים לשלוח להם שנה טובה מהודרת וכאלה ששנה טובה סטנדרטית תספיק, וכו'.

   גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין     גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין      גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין 

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונלייןואז כשבועיים לפני ראש השנה הייתה מתחילה תיבת הדואר להתפוצץ באגרות ברכה. הדוורים שנאו את התקופה השאת בשנה, אבל חוץ מהם כולם השתתפו בשמחה בחגיגה ההמונית הנפלאה הזאת של קבלה יומית של מעטפות לבנות רבות בגדלים שונים, וההורים היו עושים רישום ממי קיבלו והאם יש מישהו ששלח ולא שלחו לו חס וחלילה – מייד היה צריך לרוץ ולשלוח, ואנחנו הילדים אספנו את השנות הטובות והשוונו והשווצנו ומי שהיה לו שנה טובה שהגיע מדודים באמריקה היה מאושר, שנות טובות כאלה היו מוצגות לראווה כקישוט לסוכה, שבאה זמן לא רב לאחר מכן.

   גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין        גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  היה מקובל לשלוח שנות טובות עד לפני ראש השנה, להזכיר שבזמנים ההם משלוח מכתב לקח כמה ימים טובים. היצרנים והמשווקים המתוחכמים הצליחו למתוח את התקופה של משלוח האגרות על ידי הוספת הברכה "מועדים לשמחה" ליד ברכת השנה טובה – כך שמשלוח שנות טובות עד סוכות היה מקובל אצל חלק מהאנשים – אך הנוהג הזה התנגש לעיתים עם משלוח אגרות חתימה טובה – שהיו קטנות וסטנדרטיות ומודפסות בשחור כיאה לעובדה שהן היו אמורות להגיע לבתים לפני יום כיפור ולאחל למקבלים חתימה טובה. הנוהג המקובל היה שאם לא שלחנו למישהו ברכת שנה טובה – חייבים לשלוח לו לפחות אגרת חתימה טובה שתגיע ליעדה בימים שבין כסה לעשור, לפני יום כפור, ככתוב: ''בראש השנה יכתבון וביום צום כפור יחתמון".

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  מנהג משלוח שנות טובות היה לא רק נחלת המשפחות אלא גם של המוסדות הלאומיים והציבוריים כגון הסוכנות, הקרן הקיימת, ההסתדרות, העיריות והפרימות העסקיות שהיו שולחים שנות טובות עם מסרים שמעבר לשנה הטובה עצמה – כל מוסד עם המסר החשוב לו. עסק ליצור מכונות כביסה שלח ללקוחותיו ברכת שנה טוב עם אזכור ש"אין כמו שנה חדשה להחלפת מכונת הכביסה", קואופרטיב תחבורה שלח שנה טובה לחבריו ולא שכח לציין בנוסף לברכות גם ש"תהיה זאת שנה טובה של ביסוס כלכלי ושכלול התחבורה", מפעל יצרני של וופלים ציין ש"השנה החדשה תהיה מתוקה עוד יותר מקודמותיה" ומוסד אחר מבטיח באגרת הברכה שלו בלשון מליצית ש - כמצוטט "ענני המלחמה יתפזרו ושמש השלום תזרח על פני ארץ ומלואה".

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין        גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין         גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין         גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  החל משנות השבעים החלה ירידה של משלוח שנות טובות. הנפילה הגדולה החלה לאחר מלחמת יום הכיפורים. הפגיעה הראשונה של נוהג משלוח ברכות לשנה טובה נגרמה בשל הטלפון. אבל בשנים הראשונות – להתקשר היה עוד יותר יקר מלרכוש ולשלוח אגרת ברכה בדואר. רק עם הוזלת מחירי הטלפון החל מאמצע שנות השבעים החלו רבים לנטוש את האגרות המודפסות ואיחלו שנה טובה בטלפון. מכה חזקה לשנה טובה נתן לאחר מכן הפקס, ומכת המוות ניתנה לנוהג העממי הנפלא הזה על ידי ה - SMS, המחשב והאימייל.

  אולם בשנתיים שלוש האחרונות מתחילה איזה עדנה מחודשת למנהג היפה הזה. לאורך כל השנים היה אפשר לראות דוכני שנות טובות במקומות ריכוז של אוכלוסיות דתיות חרדיות – הנוהג הזה לא פסק אצלם – אך לאט לאט, אולי במסגרת תנועת הרטרו המאפיינת את החיים שלנו אפשר לראות דוכנים גם גם במקומות אחרים.

  דווקא עידן האינטרנט מאפשר לנו היום להחזיר עטרה ליושנה – ולחדש בגדול את מנהג משלוח אגרות הברכה לשנה טובה. אנחנו ב"אתר נוסטלגיה" נרתמנו למשימה, פנינו לאספנים של שנות טובות מהימים ההם, סרקנו מהאוספים שנות טובות רבות ובנינו כאן באתר דוכן וירטואלי של שנות טובות הפתוח לכל ובחינם, ובו מרוכזות כל אגרות השנה טובה הנפלאות הזכורות לנו מהזמנים ההם, ואולי נחזיר מעט לימים אלה משהו מהמנהגים היפים שלנו - מהזמנים ההם.

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין

  בשנים ההם, לפני שהגיעו לחיינו האיחולים הוירטואליים באינטרנט, כולם היו שולחים ברכות לשנה טובה בדואר.  לאגרות הברכה הללו קראו "שנות טובות", או בלשון העם - שנוטובות...

  גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין    גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין    גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין      גלויות שנה טובה - נוסטלגיה אונליין 

  דרג את התוכן:

   תגובות (50)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     13/10/12 18:17:
   באופן אישי שמחה שלא התעצלת ~ נהניתי עד בלי די :) תודה רבה
     25/9/12 23:07:
   פוסט נהדר ונוסטלגי. אכן לפעמים באמת מתגעגעים לאתן מעטפות בתיבות הדואר... שנה טובה לך
     23/9/12 23:21:

   תודה רבה רבה רבה לכל אחת ואחד ממכם

   על שהואלתם לכבד אותי כל אחד בדרכו לפי

   דרכו..

   לכולכם אני מאחל גמר חתימה טובה

   חגים ומועדים לשמחה

   הרבה אהבה וכבוד -רפול

     23/9/12 19:41:
   איזו נוסטלגיה מדהימה , זוכר את כל השנות טובות האלה .. תודה ששיתפת , שנה טובה וגמר חתימה טובה לך .
     23/9/12 18:36:
   מדהים ביותר , שנה טובה וגמר חתימה טובה
     22/9/12 14:29:

   אתה פשוט ענק, איזו סקירה, איזו השקעה...
   ואיזו בקיאות...
   שנה טובה

     20/9/12 13:12:
   תודה על הסקירה המעניינת והמשכילה, שנה טובה וגמר חתימה טובה!
     16/9/12 11:05:
   עבודה מעמיקה ומעניינת. יישר כח.
   קבל מיטב ברכותי בקישור
   Http://www.sunef4u.com/shanatova1
     16/9/12 10:21:
   זה מדהים ביופיו , איזה מאגר עצום של שנות טובות יש לך , אני חושבת שראיתי כמה כאלה אצל הסבים שלי .. מאחלת לך שנה טובה ומתוקה .
     15/9/12 22:13:
   למלאך שלנו בקפה, שנה טובה ומאושרת
     15/9/12 17:56:
   וואו נראה שאכן לא התעצלת!! כבוד. אישו סקירה מדהימה! שתהייה לכולנו שנה של שגשוג, בריאות וחברות טובה. תודה לך חבר -קפה
     15/9/12 12:41:
   מקסים ומרתק. המלצתי.
     15/9/12 00:56:

   וואו איזה פוסט מושקע!
   מחזיר אותי לילדות, לשנות טובות הנוצצות ששלחנו וקיבלנו. בחרנו אותן בקפידה.

   ואני בתור דוורית קטנה בשנות ילדותי, גם חילקתי אותן לבתים במושב, חבילות קטנות הקשורות גומייה..
   היה להן ריח מיוחד ומרקם מיוחד ואונחנו אספנו אותן כמו פרסים.
   אכן היו ימים... והיום יש אינטרנט ובמקרה הטוב והאישי הנדיר, טלפון וזה ממש לא אותו הדבר.
   שנה טובה לך ידידי.

     14/9/12 22:24:

   ווואווו רפול חברי איזה פוסט מהמם ומגניב

   כמה ניפלא היה לקרוא אותך ולשטוף את העיניים בשנות הטובות

   מימים ימימה.... (-:

   בילדותי תמיד חיפשתי את האיגרות הניפתחות - ציפורים, פרחים ונוצצים

   אלו שהפריטים יוצאים ובולטים

   תודה רפול, אהבתי כל כך לקפוץ אליך לקפה

   ולאחל לך שנה טובה ונהדרת

   (-: ומי יתן ונשב כאן כולנו שנה הבאה ונאחל לכולם שנה טובה

   ''

   שנה נפלאה
     14/9/12 17:59:
   שנה טובה ידידי !
     14/9/12 16:49:

   איזה יופי!!! בבת אחת החזרת עטרה ליושנה!

   בהיותי ילדה כל כך אהבתי לכתוב שנות טובות!!!

   תודה לך על חוויה מהממת של סיור בשבילי הנוסטלגיה!

   הלוואי שהמנהג הזה יחזור!

   *

   ושנה טובה,כמובן...

   אלומה

     14/9/12 16:38:
   בס"ד השקעת עבודה כל הכבוד שנה טובה לך ולרעיתך הנווה מכל הנשים
     14/9/12 13:10:
   נפלא! תודה ושנה נפלאה גם לך.
     14/9/12 08:33:
   שנה ברוכה ונכל טוב רפול.
     14/9/12 06:03:
   and they are full with so many good Blessings. thanks. I might make my own card too. you inspire me. shana tova
     14/9/12 02:08:
   איזה פוסט מושקע!!!!!!!!!מדהים ונוסטאלגי......תודה מקרב לב....שנה טובה!!!!!!וכוכב ענק..........
     14/9/12 00:41:

   צטט: שמעון מאיר 2012-09-14 00:19:32

   שאפו על ההשקעה.

   הגלויות - ימים של תמימות. שהיינו פחות "בקורתיים" כאלה.

   ולמרות כל דברי הבקרת היום, עדיין ישראל יפה.

    

   תודה  לך שימון על

   ביקורך בצל קורתי..

   תגיע יותר.....

   חג שמח

     14/9/12 00:19:

   שאפו על ההשקעה.

   הגלויות - ימים של תמימות. שהיינו פחות "בקורתיים" כאלה.

   ולמרות כל דברי הבקרת היום, עדיין ישראל יפה.

     14/9/12 00:01:

   צטט: .רפאלה 2012-09-13 17:18:42

   התרגשתי ברמות. הנוסטלגיה במיטבה. אני זוכרת את המנהג היטב וכילדה הייתי שולחת לכל יקיריי. כל הכבוד ששמעת את איילת השחר שכן יצא לך משהו אדיר. תבורכו שניכם . שנה טובה לכל עם ישראץ אמן.

    

   תודה רפאלוש שלי מתוקה..

   מאחל לך שנה טובה של

   בריאות  עם הרבה יצירות

   ציור...דרישת שלום ואהבה

   לכל באי ביתך-חג שמח  רפול

     13/9/12 23:58:

   צטט: רומפיפיה 2012-09-13 16:32:36

   תודה איש יקר על הפוסט המופלא הזה

   זוכרת מילדותי חלק נכבד מאותם כרטיסי ברכה נהדרים, חלקם נוצצים , חלקים חלקים.. שעות הסתובבנו בין הדוכנים למצוא את היפות שבברכות.. השנה קיבלתי רק איגרת אחת ויחידה כל היתר הועברו פה באינטרנט..

   ומאחר ואיני יודעת לצרף תמונות ודובונים מרקדים. לא נותר לי אלא לאחל לך ולבני ביתך שנה טובה, מאושרת, הרבה בריאות והמון המון אהבה...

    

   תודה רומי יקירתי

   מאחל לך חג שמח ושנה של

   בריאות ורק טוב אמן....

     13/9/12 23:56:

   צטט: * אילת השחר * 2012-09-11 23:29:10

   .

   הפוסט שלך משובח.

   משאיר ניחוח של עוד.

   שנה טובה לך ולבני משפחתך.

   .

   ''

   .

   .

    

   טוב לשלוח גם קישור אישי לחברים - תתאמץ קצת,

   לפחות פעם בשנה ולכבוד ראש השנה.

   .

   לאחרונה - בעקבות ה"שידרוג האחרון", ישנן תקלות רבות.

   לא תמיד מצליחים להגיע מהמקום שאתה מדבר עליו.

   .

   הזמנה אישית - מכבדת את בעליה,

   ונותנת הרגשה טובה לחבריך.

   .

   חומר למחשבה.

   .

   תודה רבה איילת

   שמעתי בעצתך...

   לא התעצלתי והנה אני

   תקווה שאנשים נהנו וניזכרו

   מי בילדותם ומי בעברם הרחוק !!

   מאחל לך שנה טובה וחג שמח -רפול

     13/9/12 22:34:

   מאד יפה ומושקע ... היו זמנים

   ובל אני בוטח בעתיד !!

   ''

     13/9/12 21:29:

   וואו.....פשוט שנה טובה....ונפלאה....

   רפי יקר,

   פוסט מרנין נפש

   שובה עין ולב.

   גם להוריי עליהם השלום, היו אגרות ברכה. היה להם עסק משגשג "פנסיון שושנה, בית גידול לכלבים גזעיים", כל שנה היו שולחים אגרות ברכה עם שם העסק למעלה.

   מאחלת לך שנה טובה, מאושרת ובריאה, עם עשייה ברוכה מלאת הנאה

   יהודית

   ''

     13/9/12 18:20:
   כמה עדינות ותשומת לב הושקעו פעם בכרטיסי שנה טובה..
     13/9/12 17:18:
   התרגשתי ברמות. הנוסטלגיה במיטבה. אני זוכרת את המנהג היטב וכילדה הייתי שולחת לכל יקיריי. כל הכבוד ששמעת את איילת השחר שכן יצא לך משהו אדיר. תבורכו שניכם . שנה טובה לכל עם ישראץ אמן.
     13/9/12 16:46:
   וואוהו איזה עושר. נפלא. תודה. שנה טובה טובה לך.
     13/9/12 16:32:

   תודה איש יקר על הפוסט המופלא הזה

   זוכרת מילדותי חלק נכבד מאותם כרטיסי ברכה נהדרים, חלקם נוצצים , חלקים חלקים.. שעות הסתובבנו בין הדוכנים למצוא את היפות שבברכות.. השנה קיבלתי רק איגרת אחת ויחידה כל היתר הועברו פה באינטרנט..

   ומאחר ואיני יודעת לצרף תמונות ודובונים מרקדים. לא נותר לי אלא לאחל לך ולבני ביתך שנה טובה, מאושרת, הרבה בריאות והמון המון אהבה...

     13/9/12 15:36:
   שנה טובה. תודה על שפע ה"שנות טובות" ועל האוסף , המרתק.
     13/9/12 15:22:
   נוסטלגיה במיטבה.
     13/9/12 15:22:
   נוסטלגיה במיטבה.
     11/9/12 23:29:

   .

   הפוסט שלך משובח.

   משאיר ניחוח של עוד.

   שנה טובה לך ולבני משפחתך.

   .

   ''

   .

   .

    

   טוב לשלוח גם קישור אישי לחברים - תתאמץ קצת,

   לפחות פעם בשנה ולכבוד ראש השנה.

   .

   לאחרונה - בעקבות ה"שידרוג האחרון", ישנן תקלות רבות.

   לא תמיד מצליחים להגיע מהמקום שאתה מדבר עליו.

   .

   הזמנה אישית - מכבדת את בעליה,

   ונותנת הרגשה טובה לחבריך.

   .

   חומר למחשבה.

   .

   והרי לך כמה שנים טובות + שנות טובות - של התקופה האחרונה.

   .

   *

   ''

   *

   בספר החיים זכרנו וכתבנו

   .

   הראש של ראש השנה.

   *

   ''
   *

   -

   ''

   כל שנה והשנה שלה.

   *

   ''

   *

   ''

   *

   *
   ''
   *
   ''
   *
   ''
   *
   ''
   *
   ''
   *
   ''
   *
   ''
   *
   ''
     11/9/12 19:50:

   צטט: דוקטורלאה 2012-09-11 17:44:41

   מי מהחברים שלא מגיע לכאן, רק מפסיד. איך אני יכוולה לומר להם זאת? ובאשר לככר מגן דוד - אני ובן זוגי ילידי תל-אביב. אמי הגיעה בתור ילדה קטנה ולמדה בנווה-צדק. מכירים היטב את העיר.

    

   מה אגיד??

   כל חברי מקבלים את הקישור לפוסט

   בעידכון היומי ! אני מאוד משתדל לא

   לישלוח גם באישי ,מי שרוצה שיגיע ומי

   שלא לא מכבד הכל..

   ואם את תל אביבית אז את בטח ובטח

   יודעת על מה אני מדבר.....

   חג שמח ושנה טובה..  רפול

     11/9/12 19:46:

   צטט: *עדינה* 2012-09-11 13:02:07

   פוסט מרהיב. מזמן לא נהנתי כך. תודה, ושנה טובה

    

   תודה עדינה על ביקורך כאן...

   מאחל לך שנה טובה וחג שמח

     11/9/12 19:45:

   צטט: אמיר ניצן 2012-09-11 09:54:17

   שנה טובה.

    

   תודה אמיר

   חג שמח ושנה טובה מקרב לב....

     11/9/12 17:44:
   מי מהחברים שלא מגיע לכאן, רק מפסיד. איך אני יכוולה לומר להם זאת? ובאשר לככר מגן דוד - אני ובן זוגי ילידי תל-אביב. אמי הגיעה בתור ילדה קטנה ולמדה בנווה-צדק. מכירים היטב את העיר.
     11/9/12 13:02:
   פוסט מרהיב. מזמן לא נהנתי כך. תודה, ושנה טובה
     11/9/12 09:54:

   שנה טובה.

     11/9/12 00:45:

   צטט: rinat* 2012-09-11 00:09:35

   איזה יופי !!!!

   איזה פרץ של נוסטלגיה ...

    זוכרת ועוד איך זוכרת את השנות הטובות  עם הזהבים ששלחנו לכולם

    מהחברים ועד למורה .. מהדוד ועד לסבתא..

     חושבת שאורלי היתה מתמוגגת עכשיו מלראות את השנות טובות האלה...

   לא ידעתי שהנוהג לשלוח כרטיס ברכה לשנה החדשה החל בגרמניה ...

    הגרמנים האלה... מה הם לא ממציאים....

   תגיד לי רפול ..נראה לך שהשנה טובה שלי תהיה נוסטלגיה בעוד מספר שנים??

    אתה חושב שדודי סלע ישים אותה בנוסטלגיה שלו??

    חחחחחחח סתם צחקתי...

    בכל אופן רפולי , אני מאחלת לך שנה טובה באמת .. כזו עם המון שמחה

    והכי חשוב באמת זה הבריאות

    בריאות ובריאות כי אם יש לך את זה אתה הופך עולם...

    אמן ..לו יהי

   שנה טובה ומדהימה

    

   תודה תודה תודה

   חברה שלי טובה...

   הזמיני את אורלי ,היא תצא מגידרה !!

   ואת יקרה שלי,מה אאחל לך ?

   שתהיה לך שנה הכי טובה בעולם

   והכי מתוקה שאפשר ושכל מה שידך תיגע

   רק ברכה והצלחה  שקט ושלווה בדרום

   וכמו שאמרתי לחיוש -תמיד אני חושב על

   כל החברות שלי היקרות שם בדרום

   בריאות ואושר חג שמח ושנה טובה...רפול

     11/9/12 00:39:

   צטט: דוקטורלאה 2012-09-10 23:49:32

   תודה רבה על המבצע המעניין הזה. נדמה לי שלא ראיתי שנה טובה של הקיבוצים. הם הוציאו, כל קיבוץ וקיבוץ , שנה טובה שהראתה את נוף הקיבוץ. קודם לכן, בשנים העניות יותר, מבחינה כלכלית, התנועה הקיבוצית הוציאה שנה טובה אחת בהרבה אכסמפלרים וסיפקה אותה לקיבוצים. הם חילקו לחברים, על מנת לשלוח לקרוביהם. נתקלתי באקדמאי שכתב עבודה על ייצוגו של איש הצבא בברכות השנה הטובה. הוא סיפר לי שנעשות עבודות שונות הקשורות בגלויות אלה. השבוע ראיתי ברחוב אלנבי בתל-אביב דוכן למכירת ברכות אלה. מזמן לא היה דוכן כזה בעיבורה של עיר. ולך- שנה טובה ומאושרת.

    

   תודה לאה!

   יש הרבה מגזרים שהוציאו שנות טובות

   והיריעה קצרה מלהכיל...

   ת''א היתה מלאה בדוכנים למכירת שנות

   טובות ,הריכוז הכי גדול היה בפינת המישלט

   הוא כיכר מגן דוד ..

   מי שאנו יודע או זוכר זו צומת המיפגש של תחילת

   רחוב שנקין ,המלך ג'ורג' אלנבי והכניסה לשוק הכרמל.

   אני מאחל לך שנה טובה חג שמח

   והמון המון בריאות..

     11/9/12 00:09:

   איזה יופי !!!!

   איזה פרץ של נוסטלגיה ...

    זוכרת ועוד איך זוכרת את השנות הטובות  עם הזהבים ששלחנו לכולם

    מהחברים ועד למורה .. מהדוד ועד לסבתא..

     חושבת שאורלי היתה מתמוגגת עכשיו מלראות את השנות טובות האלה...

   לא ידעתי שהנוהג לשלוח כרטיס ברכה לשנה החדשה החל בגרמניה ...

    הגרמנים האלה... מה הם לא ממציאים....

   תגיד לי רפול ..נראה לך שהשנה טובה שלי תהיה נוסטלגיה בעוד מספר שנים??

    אתה חושב שדודי סלע ישים אותה בנוסטלגיה שלו??

    חחחחחחח סתם צחקתי...

    בכל אופן רפולי , אני מאחלת לך שנה טובה באמת .. כזו עם המון שמחה

    והכי חשוב באמת זה הבריאות

    בריאות ובריאות כי אם יש לך את זה אתה הופך עולם...

    אמן ..לו יהי

   שנה טובה ומדהימה

     10/9/12 23:49:
   תודה רבה על המבצע המעניין הזה. נדמה לי שלא ראיתי שנה טובה של הקיבוצים. הם הוציאו, כל קיבוץ וקיבוץ , שנה טובה שהראתה את נוף הקיבוץ. קודם לכן, בשנים העניות יותר, מבחינה כלכלית, התנועה הקיבוצית הוציאה שנה טובה אחת בהרבה אכסמפלרים וסיפקה אותה לקיבוצים. הם חילקו לחברים, על מנת לשלוח לקרוביהם. נתקלתי באקדמאי שכתב עבודה על ייצוגו של איש הצבא בברכות השנה הטובה. הוא סיפר לי שנעשות עבודות שונות הקשורות בגלויות אלה. השבוע ראיתי ברחוב אלנבי בתל-אביב דוכן למכירת ברכות אלה. מזמן לא היה דוכן כזה בעיבורה של עיר. ולך- שנה טובה ומאושרת.
     10/9/12 23:38:

   ולא נשכח כמובן את השנות טובות

   שהיו מבושמות בריחות בשמים

   והיינו ''מתקמצנים'' בלהוציא אותם

   מהמעטפות כדי שהריח לא יתפוגג....

   ארכיון

   פרופיל

   מלאך מקומי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין