כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  סיזיפוס

  תמיד ניסית? תמיד נכשלת? אין דבר, נסה/נסי שוב, היכשל/י שוב, הכשלי יותר טוב (סמואל בקט).

  Ever tried? Ever failed? No Matter, try again, fail again, Fail better.


  מחכים/ות לאמת
  מחפשי/ות האמת לא נגמרים/ות, אבל חיים/ות בזבל.

  0

  מלחמת יום כיפור ומזימת קיסינג'ר

  11 תגובות   יום ראשון, 23/9/12, 05:21

  מסמכי משרד החוץ האמריקאי שנחשפו לפני יותר משנה מוכיחים בצורה משכנעת מעבר לספק סביר שהנרי קיסינג'ר פעל לכך שתפרוץ מלחמה ב-1973 שתביא את ישראל מצד אחד לוויתורים ומצד שני את מצרים לחיק ארה"ב.
  ''
  ב-13.10.1973, באמצע מלחמת יום-כיפור אמר קיסינג'ר:
  "היו לנו שתי מטרות במלחמה: לשמור על קשר עם שני הצדדים. לשם כך התוצאה הטובה ביותר תהיה נצחון ישראלי שיבוא אבל במחיר גבוה כדי שנוכל לעמוד על כך שהם יבטיחו את בטחונם באמצעות משא ומתן ולא ע"י כוח צבאי. שנית, אנחנו ניסינו ליצור מצב שבו הערבים יגיעו למסקנה שהדרך היחידה לשלום עוברת דרכנו. אבל בזמן המלחמה היה עלינו להוכיח לישראלים שעליהם להזדקק לנו כדי לנצח ולא יוכלו לנצח אם נסרב."

  זה אומר דרשני שקיסינג'ר מנסח את מטרות מלחמת יום כיפור עבור ארה"ב.  אין הוא סתם מנתח אלו יתרונות עשויים לצמוח לארה"ב מהמלחמה. יתר על כן, מהניסוח עולה חד-משמעית שיעדים אלו נוסחו עוד לפני פרוץ הקרבות, שכן איך ניתן אחרת להבין את הניגוד שיוצר הניסוח "אבל בזמן המלחמה" לעומת מה שנאמר קודם לכן.  כלומר כל שנאמר לפני כן התייחס למטרות שהוצבו על ידי קיסינג'ר לפני תחילת המלחמה ב-6 לאוקטובר!

  אם קיים בכל זאת צל של ספק לגבי תקפות פרשנות זו, הרי הוא מתפוגג לחלוטין כאשר בוחנים שני מסמכים אחרים ששחררה מחלקת המדינה.
  ב-7.10 קיבל קיסינג'ר הודעה מחאפז איסמעיל, יועצו לעינייני בטחון לאומי של הנשיא המצרי סאדאת. במסר זה הודיע איסמעיל בין השאר:

  "5. מטרתנו הבסיסית נשארה כתמיד , השגת שלום במזרח התיכון ולא להשיג הסדרים חלקיים.

  6. איננו מתכוונים להעמיק את המעורבות [הצבאית] או להרחיב את העימות."

  כמה שעות אח"כ אמר קיסינג'ר בדיון פנימי:
  "... איסמעיל שלח לי מסר והציע מסגרת למו"מ. עדיין לא מתאים."

  מדוע זה לא התאים עדיין לקיסינג'ר?  התשובה המתבקשת באופן ברור לחלוטין היא, שכאשר מביאים בחשבון את דבריו מה-13.10 המובאים למעלה מתברר שב-7 לחודש עדיין לא נוצרו התנאים שסיפקו את יעדי שר החוץ האמריקאי. זאת מכיוון שמצד אחד ישראל עדיין לא "קיבלה מספיק על הראש" ולכן לא נראה היה לשר האמריקאי שהיא תהיה מוכנה לוויתורים מספקים,  ומאידך  ולא פחות חשוב, המצרים עדיין לא "חטפו" כדי שיתחננו בפני קיסינג'ר שיבוא להצילם ויסכימו לכן להתנתק מברה"מ.
  מה שיש היא מזימה של קיסינג'ר שמסבירה  למה התנגד למאמצי סאדאת עוד בתחילת 1973 להביא להסדר ביניים בין ישראל ובין מצרים (כפי שטוען החוקר אורי בר-יוסף).  ומזימה כזו גם מסבירה את הראיות שהיתה ככל הנראה הוראה מגבוה כלומר מקיסינג'ר לקהילת המודיעין האמריקאית להתעלם מהסימנים הרבים למלחמה הקרבה.
  בסקירתו את ספרו של בר-יוסף כותב החוקר יגאל קיפניס:
  "כך, למשל, לאחר מלחמת יום הכיפורים קיבל מתי גולן, אז הכתב המדיני של "הארץ", קרטונים ובהם מסמכי השיחות שהתקיימו בין הנרי קיסינג'ר וממשלת ישראל. באחת מהן הזכיר שר החוץ האמריקאי לגולדה מאיר את שיחותיו עם חאפז איסמעיל, שליחו של סאדאת: "איני רוצה להאשים איש, אבל במהלך 1973 אפשר היה למנוע את המלחמה. את זוכרת כאשר דיווחתי לך על פגישותיי עם חאפז איסמעיל? מה עשיתי בשיחות אלה? דיברתי אתו על מזג האוויר ועל כל נושא שבעולם, ובלבד שלא נגיע לנושא העיקרי של הסדר... המגמה שלי היתה להרוויח זמן ולדחות את השלב הרציני לעוד חודש, עוד שנה... באיזו מידה באמת רצינו בשיחות הקרבה? הייתי אומר כי המאמץ שעשינו היה קטן מאוד. בעצם נופפנו בשיחות הקרבה רק כדי להרגיע את סאדאת, כדי לתת לו סיבה לשבת בשקט".

  בפברואר 1973 הציג איסמעיל לקיסינג'ר יוזמה מדינית חדשה. דבר היוזמה ידוע. עיקריה, שאחד מהם לוח זמנים להתנהלות התהליך ולסיומו עד ספטמבר 1973 - פחות מוכרים. הכישלון שאליו כיוון קיסינג'ר היה הגיבוי שנתן לישראל במאמציה לשמר את הקיפאון המדיני ובמאבקה למנוע מארצות הברית לקדם את יוזמת השלום של סאדאת, יוזמה שלהנעתה, לאחר המלחמה, נדרשו מלוא כישרונו, מעמדו, רצונו ומרצו של מדינאי כמו קיסינג'ר, ושיושמה בדומה למתווה שהציע סאדאת לפני המלחמה."
  לתכנית  זו של קיסינג'ר היו בוודאי מעט מאוד שותפים שידעו את כל הסוד. ברור שלא סאדאת ולא ממשלת ישראל היו מודעים לכוונתיו של קיסינג'ר שכן הם הרי היו מושאי המזימה/קורבנותיה. קיסינג'ר לא נזקק לשותפים ישראליים ואפילו לא מצריים. מספיק היה לו להפעיל לחץ חזק על ישראל לא לגייס מילואים וגם לא לפתוח במכה מונעת, וזאת למרות המידע הרב שהצטבר על המלחמה המתקרבת ומצד שני לחבל במאמצי סאדאת לפתוח במו"מ עם ישראל.

  אין ספק ששר החוץ האמריאי העלים גם את תכניתו מהנשיא ריצ'ארד ניקסון ומיורשו ג'רלד פורד.
    המומחה לעיניינים צבאיים של "הארץ" אמיר אורן מצטט מתוך שיחה בין פורד לקיסינג'ר:
  "תשע בבוקר, 12 באוגוסט. לא היום, אלא ב-1974. הבית הלבן, לשכת הנשיא ג'רלד פורד, ביומו הרביעי בתפקיד. החונך: דוקטור הנרי קיסינג'ר, שר החוץ ויועץ הנשיא לביטחון לאומי.
  קיסינג'ר, גיבור התהליך המדיני שלאחר מלחמת יום הכיפורים, מתדרך את הטירון פורד: "אחרי 1967 אני (אני!) פעלתי על בסיס האשליה ההיסטורית שהערבים חסרי אונים מבחינה צבאית. התמיכה האמריקאית (ישראל) היתה איתנה. רבין אמר לי, ‘מעולם לא היה מצבנו כה טוב'. לפני מלחמת אוקטובר ניסינו לייצר תסכולים שיגרמו לערבים לזנוח את ברית המועצות ולבוא אלינו. לא ציפינו למלחמת אוקטובר".
  פורד: "אבל האם לא היתה בה תועלת?"
  קיסינג'ר: "לא היינו מצליחים יותר גם אילו ביימנו את התרחיש".
  פורד: "אפילו האבידות הישראליות הכבדות הועילו, נכון?
  "


  אין ספק שקיסינג'ר גילה כאן טפח וכיסה טפחיים, כלומר לא אמר את כל האמת. הוא הודה אמנם שיצר תסכולים אצל הערבים ומנע הסדר, אבל לא היה מוכן להודות שבהחלט צפה את מלחמת אוקטובר. את התלוצצותו ""לא היינו מצליחים יותר גם אילו ביימנו את התרחיש," אין להבין מילולית, אלא לשנות את המילים וסדרן במובן של: "ההצלחה היתה מעל ומעבר וסיפקה לחלוטין את התרחיש שביימנו."
  לא יכול להיות ספק סביר שקיסינג'ר ניסה להיות אלוהים ועל כך שילמו רבים בחייהם ובבריאותם. "סתם" הסדר שהיה מונע את המלחמה לא סיפק אותו. הוא היה חייב להביא את הערבים לזנוח את ברה"מ. האם סאדאת לא היה עושה זאת בלי מלחמה, אם ארה"ב היתה מפעילה לחץ מספיק על ישראל, לחץ למשל מסדר גודל זה שהופעל כדי למנוע את גיוס המילואים?  


  דרג את התוכן:

   תגובות (11)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     5/7/13 10:18:
   למרות כובד הראש העולה מהסיפור הזה, המלחמה היתה יכולה להתגלגל אחרת, ולכן אינני קונה את "התרחיש" של קיסינג'ר. ברמת הגולן, לדוגמה, היו הטנקים הסוריים קרובים לכנרת ומשם לא היה מי שיבלום אותם... חיילי צהל שניצחו בקרב הגורלי, היו מודעים שהתבוסה היתה מוחשית! כל הסיפור והתיאוריה של קיסינג'ר היו משתנים אם אכן חאפז אסאד היה פולש למדינת ישראל!
     31/3/13 14:36:

    
   ההחלטה לא לתקוף התקפה מקדימה הייתה פוליטית. גולדה מאיר ביקשה מעורכי העיתונים לדלל את הדיווחים על ריכוזי הכוחות בגבולות מצרים וסוריה והתקבלה החלטה לא לפתוח במתקפת מנע ולא לגייס מילואים בהיקף נרחב, לפני הפלישה הצפויה של צבאות מצרים וסוריה. מתקפת הנגד של חיל האויר הישראלי לא מומשה בשל מזג האוויר וכל השאר היסטריה. פרטים נוספים בפוסט: מלחמת יום כיפור - חשיפה או עוד סיפור?

     26/9/12 08:07:
   זה סיפור מדהים. קשה להאמין שכך מתרחשים הדברים מאחורי הקלעים. כאילו שיחקו בנו משחק שחמט. ומצד שני כשאתה חושב על עוצמתה של המלחמה הקרה אתה מבין שקיסינג'ר ראה הכרח לשחק את המשחק שייתן שליטה טובה יותר לארה"ב כדי למנוע את חורבן העולם. המטרה בעיניו הצדיקה את האמצעים וזו מטרה שניתן להבינה. ובעניין הרצח של ג'ו אלון- זו עדיין תאוריה. החשדות והשאלות שנשאלות נכונות ומצדקות.
     24/9/12 08:02:
   מרתק ומעניין - תודה רבה. למגיבים הקוראים לקיסינג'ר בשמות - זה קצת תמים מצדכם - מדובר כאן בריאל פוליטיק קלאסי מבית היוצר של מקיוואלי או ביסמארק. כשעוסקים בגורל מדינות האמת הלא נעימה היא שאין מקום לשיקולים מוסריים אישיים כפי שחלק פה מעלים - זה קר ומנוכר ואולי אף אכזרי אך הוכח כיעיל מבחינת התנהלות מדינית. ההתנהלות המודרנית יותר בעולם המערבי (מאז שנות ה-90 בערך) למרבה הצער מבוססת על שיטה חדשה שאני קורא לה 'ריאליטי'-פוליטיק הווה אומר פולטיקה מבוססת סקרי דעת קהל - בכלל לא בטוח שזה יותר טוב מבחינת התוצאה הסופית. ואם לומר את האמת - גם אני מאמין יותר בריאל פוליטיק הישן והטוב כאמצעי להשגת מטרות מדיניות. מדינאים מאז ומתמיד נדרשים לקבל החלטות שידונו אלפי אנשים לחיים ולמוות, אי אפשר לברוח מזה אבל כל זמן ששכרון הכוח לא עולה לראש זה הרע במיעוטו. אז תגידו מה שתגידו על האיש - את משחק המדינאות הוא משחק טוב מכולם ובמשחק הזה תמיד יש תככים וכמעט תמיד יש נפגעים, השאלה היא האם בטווח הארוך המצב האסטרטגי שופר או הורע. ואגב, עם כל הכאב והצער שבדבר מבחינה אסטרטגית נטו מלחמת יום הכיפורים הייתה הצלחה גם לישראל ולא רק לארה"ב. כושר ההרתעה שלנו למעשה רק גדל מאחר וניצחנו למרות ההפתעה בה נתפסנו. להזכירכם זו הפעם האחרונה שמדינת אויב שלחה לכיווננו טנק. מאז 73 שוחרי שחרור פלסטין הכבושה עברו לטרור כי לקח המלחמה עבורם היה שגם בתנאים האופטימליים ביותר לא ינצחו את ישראל בשדה המערכה.
     24/9/12 07:50:
   הכתבה שלי אינה מחזקת את הטענה שדיין עבד עם האמריקאיים. לכך אין לי כל הוכחה. יחד עם זאת אפשרי שג'ו אלון עלה על מזימתו של קיסינג'ר ולכן נרצח ע"י שרות חשאי אמריקאי.
     24/9/12 04:29:
   אני מצטמררת לקרוא את זה. לפני מספר חודשים ראיתי את הסרט "מי רצח את אבא" על הרצח של ג'ו אלון. אם אתם רוצים פרטים הנה קישור לפייסבוק שפתחה המשפחה https://www.facebook.com/Joe.Alon.Placzek?filter=1 וגם לכתבה שהיתה על הסרט http://www.iba.org.il/ibadoc/Teuda.aspx?entity=724968&type=1&topic=167 בסרט הזה נתקלתי פעם ראשונה בטענה שמשה דיין והאמריקאים עשו יד אחת ביזום מלחמת יוה'כ. עכשיו הכתבה שלכם מחזקת את הטענה הזו. נראה לי שיש מקום להמשיך ולחקור את הנושא.
     23/9/12 23:52:
   לפני כמה חודשים יצא לאור ספר של בועז וונטיק וזכי שלום (הוצאת רסלינג; לא זוכר את שמו של הספר במדויק), שזו בדיוק טענתו המרכזית. חבל שלא הזכרת אותו. יש שם גם לא מעט מסמכים נוספים שמגבים את הטענה (כולל פרוטוקול של מפגש בין ניקסון וקיסינג'ר לבין גולדה, שבו גולדה מודיעה שהיא מוכנה לקבל, פחות או יותר, את התנאים שהציע סאדאת קודם לכן למשא ומתן, וקיסינג'ר משכנע אותה להתמיד בסירוב להתפשר).
     23/9/12 18:49:
   קיסינג׳ר הוא האיש שבישל את ההפיכה הצבאית בצ׳ילה ב11 בספטמבר 1973. הדם של איינדה ועוד עשרות אלפים על ידיו של היהודי האמריקאי המרושע והנתעב!!!!
     23/9/12 14:52:
   לא רק בויאטנם ובמלחמת יום כיפור . קראתם על קיסינג'ר בסוגיית קפריסין וההשתלטות של טורקיה ...האיש נבל ! ולצערי מייצג את כל מה שרע ביהדות הנה : http://grhomeboy.wordpress.com/2007/06/28/cia-document-confirms-kissingers-involvement-in-selling-cyprus-for-30-silver-pieces/
     23/9/12 14:41:
   האמת סוף סוף יוצאת לאור. לפני כמה זמן סיפרה המשפחה של מי שהיה הנספח הצבאי בוושינגטון [ אני חושבת] שרצחו אותו כי הוא ידע על פתיחת המלחמה ב - 1973. אם זה נכון ודיברו שזה משהו שעזר ויצמן ידע. מזעזע לחשוב מי היה אחראי על חיי הישראלים ועוד עשו מהם גיבורים.
     23/9/12 13:52:
   זה עוד מהעבירות הפחות חמורות שלו... הוא וניקסון היו אחראים להפצצות חסרות הרחמים על מאות אלפי כפריים קמבודים חפים מפשע, עם התירוץ שכוחות "וייטקונג" מצאו מחסה בצפון קמבודיה. (מה שערער בסופו של דבר את המצב הנפיץ ממילא בקמבודיה וגרם לעליית משטר הקמר רוז' שרצח 2 מיליון איש בין השנים 1975-1979. והוא עוד זכה בפרס נובל ):

   ארכיון

   פרופיל

   shraga elam
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין