כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שחרור מחינוך עדרי וחזרה לאני האותנטי

  ניוטון וחוקי התנועה של גופים: "כל גוף יתמיד במצבו כל עוד לא פועל עליו כוח חיצוני". "כל גוף הפועל עליו כוח חיצוני משנה את מהירותו ביחס לכוח: "לכל פעולה קיימת תגובה הנגדית לה בכיוונה ושווה לה בעצמתה". זה הדגם כשלא שועטים עם העדר ומיישרים איתו קו.

  המגרעת במדידת הישגים לימודיים באספקט החינוכי

  32 תגובות   יום חמישי, 27/9/12, 15:30

    בית הספר נתפס כמעצב את עולמם הפנימי של התלמידים וזהותם, כמטפח אותם חברתית ותרבותית וכמכשירם לחיים הכלכליים העתידיים. בהשקפת העולם החינוכית הומניסטית מתקיימים שני אספקטים מרכזיים התורמים להתפתחות התלמיד. האחד הוא פרסונאלי המתבטא בטיפוח עצמיות התלמיד כיחיד וייחודי מתוך כלל האוכלוסייה, והשני הוא נומותיטי-חברתי המתבטא בהכשרת התלמיד להיות שייך לחברה ולפעול לקידומה ולתיקונה.                                        הפילוסופיה החינוכית-הומניסטית מציגה השקפת עולם המחויבת לצמיחה אישית, למימוש אוטונומי ואותנטי, לפיתוח טעם אישי ולעורר חשיבה ובקרתיות. בנוסף לכך: קיום חברה דמוקרטית המבוססת על כבוד האדם, שוויון וסולידאריות חברתית. מכיוון ותהליך החינוך נתפס כפונקציה חברתית  על בית הספר לכוון את הלימוד לרב תרבותי ופלורליסטי, ולפתח את תפקוד הפרט בקבוצה, תוך עיצוב זהותו ומוסריותו של כל תלמיד ויצירתו לבן תרבות.                                                             מבחני המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית) הם כלי להערכה ומדידה של רמת הוראת תחומי הדעת בבית הספר. כיום מושם הדגש על מדידת ההישגים, כלומר, ההתמקדות היא בתוצאות המבחנים, לא בתהליך החינוכי ולא בהקניית מיומנויות למידה והבנייתן.  דבר זה פוגע בפן ההומניסטי של החינוך המכוון להתפתחותו הפנימית של התלמיד, לטיפוחו הערכי-מוסרי ומתבטא בכך שבית הספר מקיים ימי מרתון  מרוכזים לתרגול תחומי הדעת כדי שחולשתו של בית הספר בתכנית הלימודים ואיכות ההוראה שבו לא תיחשף ולא תגרע מהמוניטין שלו.                                                              

  החיים במדינה דמוקרטית בה מתרחבים השסעים החברתיים, הדתיים, והלאומיים מחייבת את מערכת החינוך לשים את הדגש על ערכים, שיקול דעת מוסרי וגיבוש עמדה בשיח הציבורי כדי שהיחיד והקבוצה יוכלו להתנהל במורכבותה של ישראל במאה ה- 21, ולא ליצור מצב בו הלמידה לבחינה היא העיקר והחינוך הופך לשולי.

   

  באישון

  ג'ון דיואי: החינוך אינו הכנה לחיים, אלא החיים עצמם. 

  דרג את התוכן:

   תגובות (31)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     9/10/12 15:13:

   צטט: גילהסטחי 2012-10-09 13:41:06

   שלויימה היקר. נגעת בשלושה היבטים מרכזיים: תחרות שוק- לשיפור השירות של בית הספר. שקיפות- פרסום מידע רלוונטי ואמין. בחירת הורים- זכות ההורים להיות מעורבים בבחירת בית הספר לילדם. בישראל מערכת החינוך אינה שמה דגש על שירות חברתי-הומניסטי ובנוסף מקצצת את תקציבי החינוך. כמו כן, האינטרס של השלטון לא לפתח את האדם כדי שיהיה פאסיבי וקל יהיה לשלוט בו. לכשארצה מודל לחינוך מצוין אפנה אליך לקבלת מידע.

    

   אני מניח שגם להורים קל להתייחס לבית הספא בתור בייבי סיטר ולא להיות מעורבים יותר מדי ידידתנו פנינה העלתה לא מזמן פוסט על מדוע החינוך בפינלנד הוא מהטובים בעולם

    התמזל מזלי לבקר שם כמה וכמה פמעים - למרות שאיני עוסק בחינוך

   הדגש שם הוא על תחושת השליחות של המורים

    רק תואר שלשי ומעלה מתקבל להוראה והמשכורות מעולות ,

   למצוא שידוך עם מורה זה שווה ערך בפני האימא הפולניה למצוא שידוך עם רופא...

    

   הנה הקישור

   http://cafe.themarker.com/post/2729099/

     9/10/12 13:41:
   שלויימה היקר. נגעת בשלושה היבטים מרכזיים: תחרות שוק- לשיפור השירות של בית הספר. שקיפות- פרסום מידע רלוונטי ואמין. בחירת הורים- זכות ההורים להיות מעורבים בבחירת בית הספר לילדם. בישראל מערכת החינוך אינה שמה דגש על שירות חברתי-הומניסטי ובנוסף מקצצת את תקציבי החינוך. כמו כן, האינטרס של השלטון לא לפתח את האדם כדי שיהיה פאסיבי וקל יהיה לשלוט בו. לכשארצה מודל לחינוך מצוין אפנה אליך לקבלת מידע.
     9/10/12 13:08:
   heart2heart היקרה. שינוי התפיסות והאמונות הוא תהליך. אני מקווה שצורכי הציבור והובלת השינוי יצליחו להטביע חותם שיתחיל מבסיס הפירמידה לראשה, כלומר ממחאת האזרחים למערכת החינוך.
     9/10/12 02:30:
   אני בעד לתת ציונים לבית הספר בית ספר בניהול טוב ימשוך מורים טובים , בית ספר בניהול כושל יצטרך להחליף מנהל. כמו במודל העסקי. אני גר בקנדה ובכל עיר יש דירוג באינטרנט על הכל על בתי הספר החל מהצפיפות הממוצעת לכיתה ועד לאחוזי התלמידים הנושרים בכל כיתה בהשוואה לבתי ספר אחרים .כשאדם עובר דירה אפילו לעיר אחרת הוא יכול לבחור את שכונת המגורים ולקחת בחשבון את בית הספר של ילדיו. זהו כלי חשוב ואיני רואה בו כל פסול - אינפורמציה היא כח.
     8/10/12 21:40:
   מתי כבר יפסיקו עם המבחנים האלה שכל מה שהם בודקים זה את היכולת של הילדים להצליח במבחן הזה בלבד? מצער שחינוך לערכים אינו מקנה מוניטין.
     8/10/12 21:17:
   sbhsport היקר. אתה צודק, המציאות אינה בהלימה לחלום הציונות של עם הספר. אולם, אנחנו כאן בשל הצורך המשמעותי בשינוי המצב הקיים והתהליך מתחיל ביצירת מודעות בקרב הציבור הישראלי ובבחינת אמונותיו.
     8/10/12 21:09:
   עדנה יקירה, נקודת המבט שלך מתוך המסגרת מוסיפה נופך חשוב לצורך בהשקעה. ההשקעה צריכה להיות מערכתית מקיפה ומדורגת על ידי בדיקת הצרכים, קביעת יעדים ואסטרטגיות, פיקוח על תהליכי הביצוע ומדידת התוצאות.
     8/10/12 18:52:
   גילה יקרה, אני זוכר מתי נחתה לי ההבנה וההבדל בין המדינות, כאשר ראיתי את מנהלת בית הספר של הבת שלי בקנדה נכנסת לב. מ. וו מכובדת בדיוק את אותו מודל שבישראל ראיתי את אבי נימני משתמש. אז הבנתי את ההבדלים בין מערכת החינוך בישראל לזו של קנדה. עצוב, אבל זו המציאות המודרנית של עם הספר.
     8/10/12 16:52:
   בתור מורה לשעבר, אני מסכימה שהדגשים בחינוך הם לא במקום הנכון. כדי לשפר את החינוך יש להשקיע בערכים, ובתקשורת בינאישית.
     8/10/12 13:35:
   הלנה היפה יקירתי. הארת בזרקור את נושא מעמד המורה הכאוב, הזקוק לטיפול שרש. שלושה מוקדים עיקריים צריכים להשתנות: סמכותו המקצועית של המורה- אין למורים פרופסיה או קוד אתי (כמו לרופאים, עו"ד). הסטטוס המעמדי בהיררכיית המקצועות החופשיים. וחובתם הלגלית להעניק חינוך ערכי בחברה דמוקרטית ופלורליסטית. המורה ניסן קפלן ניכר גם בלבושו המוקפד והמעונב ונראה שזכית למחנך שענה לשלושת הפרמטרים שציינתי לעיל. תודה לך.
     8/10/12 13:26:
   אנה אני באה היקרה. אופן התייחסותך למשאב הכתיבה הוא עונג בל יתואר, תודה ואת מוזמנת לשוב ולהתפעל.
     8/10/12 10:39:

   גילה יקרה, פוסט חשוב מאוד לטעמי. אכן כן, לצערנו החינוך הפך ל"לימוד" אך בעיקר לסוג של שמרטף עבור ההורים, שיוכלו ללכת בבוקר לעיסוקיהם. הסיבות לכך רבות:, המעמד הבזוי והלא מתגמל של המורה המתבטא בשכרו הנמוך מביא למערכת החינוך אנשים (בעיקר נשים) אשר החופשות הרבות, המאפשרות להן להיות עם הילדים הפרטיים בחופשים, אנשים שאינם מסוגלים או אינם רוצים, לעמוד באתגרים שהחינוך אמור להציב בפניהם.

   בעבר המאוד רחוק, כאשר אני הייתי בבית הספר היסודי, גדלתי במושבה. באותה תקופה הייתה תנועה מן העיר אל הכפר והגיעו למושבה אנשי חינוך, בעיקר מירושלים. אנשי חינוך שלימדו באוניברסיטה העברית וראו בחינוך ילדים בבית הספר היסודי אתגר ושליחות גדולים. המחנך שלי והמורה לתנ"ך בכיתות ה' ו-ו' היה דוקטור ניסן קפלן שאת ספרי המחקר שלו בתנ"ך, אשר קיבלתי ממנו לבת מצווה, רק היום אני מסוגלת לקרוא ולהנות מהם. אדם שהיה מעורב בכל ההבטים החברתיים בכיתה ואפילו ביחסי הורים ילדים. למרות גילו הוא היה מסוגל להגיע בשבת בהליכה רגלית לביתי, מרחק של כארבעה קילומטר מביתו, ולו על מנת להסביר להורי, העולים החדשים, כמה זה חשוב עבורי, לערוך לי מסיבת בת מצווה, משהו שהורי לא ידעו שקיים בכלל. אנחנו זכינו למשהו שנכדי, וילדיהם בעתיד, לא יזכו גם אם בתי הספר לחינוך ישקיעו במורים לעתיד את המירב. כל עוד מעמדו של המורה הוא בשפל, לא יגיעו אנשים איכותיים למערכת החינוך. מה לעשות אבל אבי ז"ל צדק באומרו שהוא לא מספיק עשיר לקנות בזול ובאנלוגיה אנחנו אכן לא מספיק עשירים לצרוך חינוך שעולה כל כך בזול, היות והתמורה שאנחנו מקבלים מתבטאת בחברה שצמחה כאן, מכל ההבטים.

   זה המורה שלנו ניסן קפלן

   http://cafe.themarker.com/image/2172525/

     29/9/12 09:00:
   ארז היקר. אבחנתך נכונה. החינוך קריטי להתפתחות יכולות באופן איכותי ותקין. המלאכה אינה פשוטה, אך כשיש מודעות ניתן לכוון את החינוך ולקחת עליו אחריות.
     29/9/12 06:18:

   מסכים עם כל מה שכתבת.

   כנראה שחינוך זו עבודה קשה ...
   יותר קל לבדוק ציונים של מבחן "אמריקאי" ...
   חג שמח גילה :)

     28/9/12 11:35:
   ARMAND ידידי. החינוך הוא חלק מהפאזל הפוליטי. המשפיעים האמיתיים הם הציבור המביע מחאה. הקיץ האחרון העלה לשיח הציבורי נושאים שלא עלו כשהציבור שתק. כלומר, ההשפעה היא מלמטה למעלה- כשהציבור יערער על ההנהגה ועל האוחז בהגה המדינה ישתנו כללי המשחק, פוליטיקאים חדשים עם תפיסות חלופיות הנשענות על המבנה הפוליטי יערכו שינוי בסדר הפוליטי הקיים וינקטו במהלכים של הובלת תהליך לחינוך מיטבי. תודה על האתגר, מזמינה אותך להישאר וללוות את תהליך השינוי.
     28/9/12 10:10:
   דוקטורלאה יקירה, אני מסירה בפנייך את הכובע, נגעת בשני היבטים חשובים בחינוך ההומניסטי: פיתוח לומד עצמאי, לתת לתלמידים את החכה ואת המוטיבציה לרכוש ידע מתוך המקורות הנגישים, והכשרת מורים לקדם כל תלמיד למקסימום יכולותיו, להעניק התייחסות אינדיבידואלית על פי נטיית התלמיד ורמתו, לגוון את דרכי ההוראה ובעיקר להבנות ידע ולא להקנות ידע.
     28/9/12 09:58:
   דנה גל, יקירתי, מאושרת שאת שותפה לצורך בחינוך איכותי, ולנקיטה בצעדים לשם כך. תודה רבה
     28/9/12 09:56:
   Perfect-Beat היקרה. אני שמחה שהעלית נקודה חשובה זו המהווה את הבסיס לכתיבת הבלוג. אני כותבת מתוך אמונה, תשוקה ותקווה לעורר גלים קרובים ורחוקים מהאבן שזרקתי לאגם החינוך. תגובתך מלמדת שניתן יהיה לשנות את פני החינוך.. תודה
     28/9/12 09:49:
   zohey יקירה. מסכימה שיש לחדול מהאופי הדומיננטי לתחרותיות המאפיין את בתי הספר. ניתן לעקוב אחר הישגים לא רק על ידי מבחנים. לדוגמה: עבודה עצמית, שיחה, תרגול ממוחשב ועוד.. תודה לך.
     28/9/12 09:42:
   meni 9 היקר, בהחלט. אקלים כיתתי המושפע מאיכות הקשר של המורה עם תלמידיה והוריהם, המושפע מאיכות ניהול בית הספר, מבנים מערכת יחסים ויכולת תקשורת. דמות המורה משמעותית לטיפוח זהות, עמדות וערכים של התלמידים, חיזוק מוטיבציה ללמידה והשפעה על הישגיהם.
     28/9/12 09:34:
   venus* יקרה. אכן אוטופיה. אני צופה יכולת בחירה בין מקצועות הדעת למקצועות בחירה, גיוון דרכי הוראה והמחשה, ומורים שלא רק מקנים ידע אלא מקנים ערכים על ידי העלאת קונפליקטים ערכיים העולים מהלימוד עצמו, ולחדול מהמירוץ להספיק את החומר, כך שתימדד האיכות ולא הכמות.
     28/9/12 09:26:
   אבאל'ה 3, צודק שהחינוך מתחיל בבית, אולם במשולש היחסים: תלמיד, הורים ומדינה, התלמיד נמצא במרכז והוא הנושא. ההורים מחויבים כלפי המדינה לרשום את ילדיהם לבית הספר, והמדינה מחויבת לייצר מוסדות חינוך שיעצבו זהות, ערכים, ויטפחו אזרח משכיל, חושב ותורם.
     28/9/12 09:22:
   rossini היקר, זכית! איכות החינוך של היום תשתקף בעוד 20-30 שנים. היום רואים את פירות ההשקעה של העבר.
     28/9/12 08:34:
   התקופה הנוכחית הביאה שינויים מהפכניים בכל הקשור לרכישת דעת. אם פעם המורה והספר היו מקורות הסמכות, היום ירד מעמדם מטה-מטה. בארצות מפותחות, וישראל נמנית עליהן, התלמידים מוקפים במידע מכל הסוגים, הוא זמין, הוא נוח להשגה והוא מגרה את סקרנותם. בית הספר והמורים מפגרים מאד אחר ההתפתחויות האלה. מבנה בית הספר מיושן. מורה מול כתה ולוח, אפילו מודרני, כפי שהוא היום, חייב לפנות את מקומו למעבדת לימודים. הערך הראשון והחשוב שחייבים להקנות הוא איך לומדים. לא איך לומד הכלל, אלא איך לומד הפרט. לכל פרט יש דרכי למידה , יש לחשוף אותן ולהדריך את התלמיד. לאחר הנושא החשוב הזה, תהפוך הכיתה לקבוצה מבקשת מידע ומעבדת מידע. מצד שני וחשוב לא פחות, חייבים להקנות לכתה מערכת התנהגויות הקשורה לתחומים שונים. כמובן שלא כאן המקום לפרט. אבל כדי להשיג כל זאת אנו חייבים לחנך מורה אחר. חייבת להיות רוויזיה בסמינרים למורים. הן בקבלת אנשים בעלי איכויות מסויומות והן בהדרכתם להוראה אחרת. זה ממש על קצה המזלג. אם בית הספר עסוק ומעסיק רק בבחינות לסוגיהן הוא לא קולט את המציאות החדשה.
     28/9/12 08:07:
   נכון...
     27/9/12 23:27:
   לצערי מערכת החינוך בדעיכה. כשל אחרי כשל אחרי כשל. מערכת מסועפת, אפילו מסועבת. לא אופק חדש, לא רפורמה כזו אחרת וגם לא פרסומי המיצב לא מצילים את הספינה הטובעת הזו. מתסכל.
     27/9/12 22:18:
   כמה שנים את בחינוך ????????? בכל שנה תגלי כמה סיסמאות מתנוססות בכותרת . אך בחדרי ההנהלה - המירוץ אחר הדירוג בציונים מונח על השולחן . כן , בגלל זה החינוך הערכי - המוסרי בתחתית . גם להורים חלק נכבד
     27/9/12 21:50:

   מעתיק לכאן חלק מפוסט שכתבתי בזמנו ,חלקו ובאינטרפנטציה נכונה רלוונטי לחינוך נכון ולמערכת יחסים נכונה שאמורה להתקיים  בין מורה לתלמיד , עפ"י תפיסתי.

    

   יכולת ההשפעה ככלל

   תמיד תהיתי מה יכולתי להשפיע על האחר ומה יכולת האחר להשפיע עלי.

   ככלל , אנו מושפעים  מיכולתו של האחר  עפ"י מדד היכולות או חוסר היכולות שלנו.

   כאשר האחר שח אלינו בגובה העיניים אנחנו חשים במגרש הביתי ושם נוח לנו וכאשר

   עיניו גבוהות משלנו(ולא מתוך התנשאות כלשהי) נוצרת לרוב תחושה אוטומטית כמעט לא נשלטת אולי ,של שם היינו רוצים להיות . כמובן שכל זאת יתרחש רק בתנאי שהנושא קרוב לליבנו ומעסיק אותנו.

   לאיזה מהטיפוסים נהיה חשופים יותר להשפעה ? האם נוח לנו לחוש חסרי ביטחון או חסרי ידע?

   האם נהיה חשופים יותר לזה המדבר בשפתנו ובעל מחשבה הדומה לשלנו? באם כזה הוא מה יוכל לתרום לנו ובמה נוכל להיעזר בו או להיות מושפעים ממנו??

   לרוב מושא הערצה שלנו הוא גם זה המבהיר לנו להיכן אנחנו שואפים ומכאן גם נגזרת התשובה .

   אנחנו תמיד נושפע יותר מאנשים אשר בהם גילינו דברים שאין בנו . לא חשוב כלל נושא ההשפעה הוא יכול לגעת בכל תחום מחיינו המעסיק אותנו , הרגלי התנהגות, הרגלי קבלת החלטות, הרגלי אכילה, יכולות ניתוח מצבים,ידע כללי ומקצועי, או כל תחום אחר שעולה בדעתכם.  חשוב לציין כי מדובר באנשים הקרובים אלינו אשר אנו נמצאים איתם בקשר מתמשך ולאורך זמן.

     27/9/12 20:44:
   מבחני המיצב מזמן איבדו את מטרתם... לא רק שאינם משקפים את ידע התלמידים ...הם מתיימרים לבחון את האווירה הבית ספרית ואת תפקוד המורים ...בעיניי התלמיד!!! ברגע שכל רצונה של המערכת להשביע את רצונם של הורים ולמצוא חן בעינייהם היא מפסיקה להיות ערכית הומניסטית או דידקטית בכל אופן וצורה.... והתחרות שמסתמנת מכך הורסת גם את המסר החינוכי וגם את התדמית של מערכת החינוך... בעולמי האוטופי...למורה ניתנת אוטונומיה מוחלטת להחליט איך ומה ילמד השנה....ויש למורה את כל הכלים לעשות זאת....צריך רק לתת לו אמון ומנדט. אולי פעם יתעוררו...מי יודע:))
     27/9/12 19:12:
   אכן המערכת רחוקה מלהיות מושלמת. אני דוגל בתאוריית אל תשאל מה המערכת יכולה לתת לי אלא במה אני יכול לעזור למערכת. אני מוקף הורים שמנוהלים על ידי הילדים. משעות שינה ועד שעות צפיה בטלויזיה ואף גרוע מכך שסדר היום נקבע סביב הילדים באופן מוחלט. יש בעיה בסמכות ההורית ומערכת החינוך לא מסוגלת לתת מענה לבעיה.החינוך חייב להתחיל בבית. אין חוקים ואין גבולות.מורה צריך לקבל הכשרה כשוטר מקוף שיידע לכוון את מהלך השיעור ולהשיג שליטה. לצערי מרבית הזמן בבית הספר הולך לאיבוד על השגת שקט וריכוז. באישון:אני בדעה שהשינוי צריך להתחיל בנו.חייבים להעביר את הטיפול במשמעת להורים וכך בית הספר יישאר פנוי לעסוק בתפקידו האמיתי כפי שכתבת בפוסט המעניין שלך. שנה נפלאה.
     27/9/12 17:55:

   את החינוך שלי קיבלתי בחו"ל  יותר מדוייק, מזרח אירופה..

   מורים שם הוו את העליטה החברתית . בכל קנה מידה.

   לא מזמן היתי בפגישת מחזור 50 שנה מסיום הטיכון .

   כולנו הינו אסירי תודה לבסיס האיתן הרב תחומי שקיבלו שם...

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   גילהסטחי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין