כותרות TheMarker >
  ';

  אורן פרנק

  0

  קמפיין השנ(א)ה של נורית דאבוש

  11 תגובות   יום שני, 16/4/07, 14:50
   

  פגשתי פעם את נורית דאבוש. ישבתי באחת מהועדות המיותרות של הרשות השניה (מאז אותה ישיבה אני מכנה אותה "הרשעות השניה"). זו הייתה תקופה תמימה. סברתי שאפשר להידבר עם אנשי הרשות, להסביר להם, וכל מיני שטויות דומות. אחרי הפגישה הספציפית הזו התבהר לי אחת ולתמיד שאני אוויל, ושדאבוש ואנשיה מתעניינים בי או במה שיש לי להגיד כברייטינג דאשתקד. האיבה הגלויה והביטול של הפורום הזה כלפי גרמו לי לדמיין בצורה מאוד מוחשית איך מרגיש ערבי בבדיקה בטחונית בבן-גוריון.  

   

  מאז עושה הגברת דאבוש את כל הניתן לעלות על הדעת כדי להצדיק את תחושתי. אין שבוע בו שמה נפקד מכותרות העיתונים. היא מקפידה לחלק את בשורתה בצורה אחידה בין דהמרקר, גלובס, ידיעות וכך הלאה. בדמיוני אני רואה את דאבוש יושבת מול לוח גדול כמו ב"רצח מאדום לשחור" ומסמנת V מול שמות כלי התקשורת הגדולים מדי שבוע, כמובן לאחר שמזכירתה סיימה את סבב השיחות היומי לעיתונאים וליחצני"ם. עוד יום עבודה בשירות הציבורי.

   

  בחודשים האחרונים קמפיין השנה של דאבוש יצא לנתיב חדש ואמיץ במיטב מסורת שקלאר. הרגולטורית חסרת המורא יצאה בקמפיין שנאה נגד עמלות משרדי הפרסום. אחרי המכרז המגוחך והמחפיר שניהלה הרשות, אחרי שהחריבה את מערכות היחסים עם זכייניות הטלויזיה ואחרי שמוטי שקלאר זכה סוף סוף בג'וב בו חשק, הגיע תורה של דאבוש למצוא לעצמה קרדום לחפור בו - בדרכה למשרה נחשקת יותר בשירות הציבורי או בשורות מפלגה גדולה (ש"ס?).

  השמיים הם הגבול: אם לבנת הייתה שרה, אסתרינה מועמדת, ונעמי חברת כנסת, נורית שלנו מבר-אילן יכולה להמריא גבוה גבוה. רק צריך למצוא את מסלול ההמראה, את הגוויה עליה תוכל לדרוך בעקבים מושחזים.

   

  וחברים, מדובר בקמפיין שנאה ביי דה בוק. לדאבוש הרי אין מושג אמיתי מהו עולם הפרסום, במה הוא עוסק ומי עובד בו. הידע האקדמי שלה, כמה מפתיע, הוא באסטרטגיה תקשורתית ודוברות אותן היא מלמדת באוניברסיטת בר-אילן, וכמובן אסור לשכוח את הנסיון שלה בדיברור פיגורות כמו דורון רובין או האגודה למען החייל ממנה פוטרה. קראו נא חלק מהסילבוס אותו מעבירה דאבוש לתלמידיה, כל מילה נוספת מיותרת.  

   "כיצד מגייסים את התקשורת: א. יוזם ודובר. ב. כתבים ופרשנים. ג. קשרים אישיים. ד. יחסי תן וקח. ה. ארועים יזומים. ו. צורך ביחודיות. ז. סקרים. ח. תקשורת חוץ ומומחים. ט. תזמון נכון. י. תגובה. סוגי כתיבה:

  א. ידיעה חדשותית. ב. ראיון. ג. כתבת פרופיל."

   

  דאבוש רואה רק מטרה אחת: קבוצה שלא נהנית מאהדה יתרה, ובעיקר קבוצה מפולגת ומסוכסכת בתוך עצמה. קורבן קל שחוש הריח של העלמה דאבוש נועל עליו מכ"מ מיידית.

   

  לדאבוש ולגוף בו היא עובדת אין שמץ של סמכות, לא חוקית, לא עניינית וודאי לא מוסרית לבדוק בציציותיו ובארנקו של מאן דהוא. הרשות השנייה היא רגולטור של תכנים המשודרים בערוצים הכפופים לה – ואפילו בתחום זה מרבית פעולותיה הן פופליסטיות ומיותרות. ענף הפרסום הוא ענף חופשי שאינו כפוף לרגולציה בשום מדיום אחר, וודאי שפעולותיו הפיננסיות אינן קשורות כלל לרשות ולעסקניה.

   

  מדוע לא בחרה דאבוש לבדוק דווקא את תנאי התחרות בשוק ניהול הטאלנטים? האם המרג'ין של טמירה ירדני אינו מעניינה? מדוע לא פנתה הרשות לשטרום כזה או אחר כדי שיוודא שסוני אינה מונופול ביבוא ציוד שידור מקצועי לארץ? מדוע לא מינתה דאבוש ועדה לבדיקת שכרם של ראשי זכיינייות הטלויזיה ורווחיהם של אילי הממון המושקעים בהן? למה לא תבדוק דאבוש כמה אחוזים מרויחה שטראוס על כל יוגורט? מדוע לא שילחה דאבוש את אסא כשר לברר אם הקוד האתי של השדרנים בתחנות הרדיו שבשיפוטה הולם את הסטנדרטים הראויים לדעתה?

   

  אגב, מיהו בכלל הכשר הלזה שאמון על להכשיר את שיקוץ הסטנדרטים של כולנו? מי מינה אותו לאינקוויזיטור הראשי? האם הוא סיים כבר את עבודתו עם אולמרט, טרטמן, הירשזון, הנגבי, קצב, וחבריהם שיש ברשותו כ"כ הרבה זמן פנוי?

   

  התשובה ברורה. כל הנ"ל הם עסקים פרטיים שאינם כפופים לרשות השנייה ואינם נתונים בשום דרך ל"פיקוחה הפיננסי" – ממש כמו משרדי הפרסום, רק שכל אלה פשוט לא יניבו כותרות בקצב הרצוי לדאבוש ולקמפיין שלה.

   

  בענפים רבים במשק, מבנקאות דרך סלולר ועד לביטוח הרכב שלנו, יש לכולנו כצרכנים אופציות ספורות לבחירה. אופציות שבדרך כלל דומות למדי במוצר או בשירות שהן מעניקות לנו, וגם, באופן פלא, במחיר. וראו פלא, אפילו זה לא מביא את דאבוש לבדוק את רווחי השיא של הסלולר או הבנקים ולדרוש שיפנו יותר משאבים לפרסום בטלויזיה.

   

  מנסיון ארוך שנים אני יכול לספר לכם שלעומת ענפים אחרים, הפרסום הוא ענף שהתחרות בו משוכללת – וגם אגרסיבית במיוחד. בענף הפרסום מתמודדים כ 20 משרדי פרסום על עוגה סטאטית, ובאמצעים שאינם מביישים גם רוכלים בשוק. הצמיחה והתשואה על ההון של ענף הפרסום נמצאת בירידה כבר שנים ארוכות – בניגוד לכלכלה שצומחת כאן היטב – וזאת כתוצאה ישירה של הירידה ברמת התחרות בין הדואופולים בישראל. ההוכחה הניצחת לכך היא אובדן העניין הכמעט מוחלט של תעשיית הפרסום העולמית ברכישות ומיזוגים בישראל.

   אבל את דאבוש זה לא מעניין. אלפי אנשים שעובדים בענף הזה ואת פת לחמם היא מנסה בשיטתיות להחריב, הם מטרד קטן בדרך רווית שיכרון הכוח לעוד "ידיעה חדשותית", "ראיון", או הדובדבן שבקצפת, "כתבת פרופיל" על נורית דאבוש. נאה מלמדת נאה מקיימת.

  ודאי, חלקכם מצקצקים עכשיו בלשונכם וחושבים "זעקת הקוזאק הנגזל", אבל אני עובד בארגון בו מועסקים 300 אנשים שמתפרנסים מפרסום. אגב, לעסק בו אני עובד יש גם בעלי מניות אמריקאיים שסבורים שירידה בהכנסות אמורה גם לגרור קיצוץ מיידי בהוצאות. זו תיזה שהעובדים במשרדי הרשות השנייה שנהנים מתקציב שנתי של כמאה מיליון שקלים (!) כלל לא מכירים. הם אינם מייצרים מאומה, אינם מוסיפים כל ערך, ותפקידם היחיד הוא "רגולציה", שאליבא דדאבוש היא סוג של "אסטרטגיה תקשורתית", ניוספיץ' לצנזורה ומניפולציה.  

   

  ואנחנו, הפרסומאים? אנחנו מוכרחים לשנות פאזה ולהבין שמדובר במאבק קיומי וכל האמצעים כשרים, אפילו ללא ברכתו של אסא. ענף הפרסום חייב להוריד כפפות. להפסיק להתעסק בקמפיין השנה בקקטוס, ולטפל בקמפיין השנאה של דאבוש. להעביר מייד כמה שיותר כסף מאמצעי המדיה "של" הרשות השנייה ובראשם הטלויזיה למדיות לא מצונזרות כמו האינטרנט, וכך לדאוג שהלחץ על הרשות יהיה כבד מנשוא. לנצל את יכולותינו המקצועיות ולצאת מייד בקמפיין כנגד דאבוש וחבריה המחריבים את הענף שלנו, קמפיין שמטרתו אחת ויחידה. להביא לכך שהרשות השנייה תצטמצם למימדיה הטבעיים, בסמכויות וגם בתקציבים, ולסיים את טירוף המערכות הזה.

    
  דרג את התוכן:

   תגובות (11)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     23/10/07 01:58:

   המזגזג:

    

   דמגוגיה זולה.

    

   שכחת לספר כמה מרוויחים 300 העבדים שלך במשרד.

   ספר בבקשה מה היתה משכורתך (ושל אילן ומרגלית) ומהי המשכורת הממוצעת של עובד מקאן (ועל הדרך, ציין גם כמה שעות הם עובדים). עזוב אותך, אתה דמגוג מקצועי. לרגע ריחמתי עלייך.

    

   שיורידו את עמלות רכש המדיה ושיעשו את זה שקוף. ומייד.

     22/4/07 09:39:

   פוסט כתוב היטב שלצערי ראיתיו רק עכשיו.

   איני שייך לעולם הפרסום ודעתי על מה שאנחנו מקבלים, בדרך כלל, בטלביזיה, דומה יותר לכאב בטן. ובכל זאת האם תוכל להפנות באיזה לינק לאותו קמפיין של הגברת? זה יתן למי שאינו מצוי ברזי עולם הפרסום איזושהי פרספקטיבה.

   תודה. 

     20/4/07 18:20:

   מסכים עם כל מילה. כתבת היטב וטוב שפרסמת. מעניין אם נורית דאבוש תמצא לנכון להגיב פה.

     18/4/07 09:54:

    

   צטט: עבר-הדני 2007-04-17 15:30:40

   איך אתה יכול ללכלך על הרשות השנייה שעושה עבודה כל כך חשובה?!

   למשל בקמפיין שוקו שוק שעשינו יחד לאחרונה, בו התרנגול נוסע בוואן של חב"ד

   לא התעצלו אנשי הרשות והתעקשו שהסרט לא יעלה אלא אם התרנגול יהיה חגור בחגורת בטיחות.

    

    

    

   צודק מאוד!  ההערה הזו ממצה לחלוטין את השימוש הנבון והיעיל במאה מיליון ש"ח.

   אני מתנצל...

    

    

    

    

     17/4/07 15:30:

   איך אתה יכול ללכלך על הרשות השנייה שעושה עבודה כל כך חשובה?!

   למשל בקמפיין שוקו שוק שעשינו יחד לאחרונה, בו התרנגול נוסע בוואן של חב"ד

   לא התעצלו אנשי הרשות והתעקשו שהסרט לא יעלה אלא אם התרנגול יהיה חגור בחגורת בטיחות. (אני לא ממציא עבר איזה מסמך כזה אצל עדי אורן). שהרי איזה דוגמא ייתן התרנגול לנוער כשהוא נוהג לא חגור?!!!

   לדעתי בסופו של דבר הם ירדו מזה כי הואן היה מלפני שנת 75 שלא מחייב בכלל חגורת בטיחות. (זה שתרנגול מופרע נוהג ברכב וצורח עבר אגב, ללא בעיות.)

    אז אל תגיד ש-100 מליון השקל לא הולכים למטרות חשובות, ולמען טמבלוויזיה טובה יותר.  

    

    

    

     17/4/07 13:05:

    

   צטט: dananda 2007-04-16 23:24:54

   הידיים בסדר?

   הראש במקום?

   הסוס באורווה מלחך חציר? 

   מחייך  התוכנות להקלדה קולית התקדמו פלאים!

   חוץ מזה מטעמי חיסכון עברו לראשי חמורים.

     16/4/07 23:52:

   ברוכים השבים.

    

   אני אומר, להפנות את הרשות למשרדי האינטראקטיב. אומרים שהם עושים מיליונים....

    

   בהצלחה במאבקכם הצודק!

     16/4/07 23:24:

   הידיים בסדר?

   הראש במקום?

   הסוס באורווה מלחך חציר? 

     16/4/07 23:21:

   ירון- בררתי מילים מאוד בקפידה...

     16/4/07 16:16:

   מבלי להביע עמדה בנוגע לתוכן, טוב שהחלטת לפרסם את הפוסט.

    

   חשוב לשמוע כמה שיותר צדדים ועמדות בכל נושא ומחלוקת.

    

   המילים הקשות שבהם השתמשת לא צריכות לפגוע במישהו אלא להוות אינדיקציה לכמה שהנושא מטריד אותך.

    

    

     16/4/07 14:57:

   "POST MORTEM"

    

   זה הפוסט שהורדתי ועליו כתבתי בפוסט מורטם.

   אז הנה הוא שב, ללא שינוי ואחרי שהחלטתי שמה שכתוב בו חשוב עבורי  מספיק כדי להתעלם משלל לחצים שונים ומשונים אליהם נחשפתי...

   מקווה שתיהנו.

   אורן

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   orenfrank
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין