כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  החיים בראי המשפט

  תובנות, הגיגים וטיפים על היבטים שונים של החיים מנקודת זווית משפטית

  השתלת איברים - המסר חשוב אך גם האמת כולה

  4 תגובות   יום ראשון, 21/10/12, 17:26

  גם כאשר חתמתי על כרטיס "אדי" בעבר וגם כשחידשתי את חתימתי לאחרונה, קיננה ומקננת במוחי המחשבה הזדונית, שאולי ביום פקודה לא יתאמצו להציל את חיי וזאת על מנת לקצור את האיברים שלי ולהעבירם לחולה אחר שמישהו חפץ ביקרו (פוליטקאי, איש שררה, איש ממון וכיוצא באלה "מורמים מעם" ומקושרים). אני מניח שכל מי שחי במדינת ישראל יסכים שזה לא בלתי סביר להרהר בכך. לכן הציפיה שלי היא שהגורמים הרפואיים והממשלתיים העוסקים בנושא, יהוו אות ומופת בהתנהלותם האתית ובשקיפות המידע.

   

  האם כך הדבר? האם כשאומרים לנו שמי שחותם על כרטיס תורם "מוקפץ לראש הרשימה" מוסרים לנו את האמת כולה?

  התשובות בהמשך.

   

  הבהרה חשובה - תרומת איברים מצילה חיים, זו לא קלישאה. חשוב מאוד שכמה שיותר אנשים יחתמו על כרטיס "אדי". אני עצמי חתמתי כאמור גם בעבר וחידשתי שוב את חתימתי לאחרונה. אני קורא גם לכם לחתום ולהצטרף לתורמים !! כתבתי הבהרה זו על מנת שלא תהיה אי הבנה בעניין ושלא יתעורר הרושם שאני מתנגד חלילה להשתלת איברים או לחתימה על כרטיס אדי. נהפוך הוא. מטרת המאמר בסופו של דבר היא ליצור מודעות למשמעות המלאה של הקפצה בתור המובטחת לבעלי כרטיס תורם, בניגוד למה שמספרים לנו.

   

  זה התחיל הבוקר. צפיתי יחד עם רעייתי שתחיה בתכנית של אורלי וגיא בערוץ 10 (שיתכן שהוא עצמו יהיה זקוק בקרוב לפחות להנשמה או עיסוי לב אם לא לתרומת איברים ממש...).

   

  התארח בה פרופ' יעקב (ג'יי) לביא, מנהל היחידה להשתלות לב בבי"ח שיבא, שציין כי אנחנו המדינה היחידה בה מי שחותם על כרטיס לתרומת איברים (כרטיס "אדי") מוקפץ (לאחר 3 שנים מיום החתימה) לראש רשימת ההמתנה.

  גיא מרוז ציין שהוא עצמו מוכן לתרום אך לא לאחרים שבעצמם לא מוכנים לתרום את איבריהם, ופרופ' לביא הגיב שזה המצב בפועל.

  הכיצד? לדבריו מי שחתום על כרטיס תורם מוקפץ קדימה ברשימה ומן הסתם תרומתו תגיע אל אדם שבעצמו היה מוכן לתרום איברים.

  הוא ציין שזה קבוע בחוק ואין לכך דוגמא בעולם - מדינות העולם מסתכלות עלינו לראות אם העניין יעלה יפה ואז אולי יאמצו זאת גם הן.הנה אנו שוב ממלאים את תפקידנו ההיסטורי בבחינת "אור לגויים".

   

  בעקבות התכנית עיינתי בחוק (חוק השתלת אברים, תשס"ח-2008).

  זה לא כתוב שם.

  אז מה כן כתוב שם?

  כתוב שם שועדת ההיגוי למרכז להשתלות, מוסמכת, בין היתר, לקבוע הנחיות לעניין הקצאה של איברים ולהביא, גם כאן בין היתר, גם את השיקול של "הסכמת אדם, בחייו, לנטילת איבר לאחר מותו...".

  יפה.

  מכאן אצתי רצתי לאתר של המרכז הלאומי להשתלות.

  שם בשאלות ותשובות שוב נרשם כי החוק "מעניק לחתומים על כרטיס התורם ולבני משפחתם הקרובים קדימות ברשימת הממתינים להשתלה".

  הנה התמונה לפניכם (אם קשה לקרוא אפשר באתר כאמור):

  ''

  לא התעצלתי ופניתי לקרוא את "הנחיות ועדת ההיגוי למרכז להשתלות", שפורסמה בעיתון הרשמי של מדינת ישראל ("רשומות" - בילקוט הפרסומים), שבוודאי כל אחת ואחד מכם קורא בו מדי יום להנאתו כי רבה.

  ומה גיליתי שם?

   

  הנה מתברר שהקדימות לחותמים על הכרטיס היא קדימות יחסית בלבד, ויכול גם יכול להיות מצב שמי שאפילו מתנגד לתרומת איברים, יקבל תרומה כזו לפני מי שחתום על כרטיס אדי, בשל מצבו הבריאותי.

   

  הקדימות להשתלת איברים נקבעת קודם כל וראשית ע"פ קריטריונים של המצב הרפואי של הנתרם והתאמת התורם. 

  כך למשל בהקצאת לב מחולקת רשימת הממתינים ל"סטאטוס 1" (ממתינים במצב דחוף המאושפזים בבי"ח או כאלה בעלי לב מלאכותי) ו-"סטאטוס 2" (ממתינים בביתם ומצב מחלתם יציב יחסית). שיטת ההקצאה קובעת, ולא באופן מפליא, שקודם כל תהיה הקצאה לכאלה שהם ב"סטאטוס 1". כך גם בהקצאת כבד קיים "סטאוס 1" ("מחלת כבד חריפה או סוערת") ובהקצאת כליות וריאה קיימות שיטות ניקוד להגדרת הצורך הרפואי.
   

  כעת באים סעיפים בהנחיות העוסקים בהוראות נוספות לקדימות בעת הקצאת איברים.

  מהוראות אלה עולה, כי מי שחתום על כרטיס תורם או בן משפחתו אכן זכאי לקדימות ולהקפצה לראש הרשימה. אך לראש הרשימה של "סטאוס 2" בלבד.

  נקודות שנצברות בשל קדימות מפאת חתימה על כרטיס, נדחות מפני נקודות שנצברו על בסיס מצב רפואי. במקרה של ניקוד זהה הרפואיות בלבד הן שתכרענה, כלומר יקבל את התרומה מי שצבר נקודות על בסיס מצב רפואי ולא מי שצבר אותן גם על בסיס מצב רפואי וגם על בסיס כרטיס תורם.

  לא זו אף זו, נאמר בהנחיות במפורש שבמקרה של מועמד להשתלת לב, ריאות או כבד שאינו זכאי לקידום בשל חתימה על כרטיס תורם (דהיינו מועמד שלא חתם), הרי שאם מצבו הרפואי מחייב את קידומו הוא יקודם בלי קשר לאי זכאותו בשל אי חתימה על כרטיס.

  הנה כאמור להקפצה לראש הרשימה ולמתן עדיפות לחותמים על כרטיס תורם יש סייגים והיא לא כל כך פשוטה כמו שמספרים לנו, ישר לקדמת התור.

   

  אז תשאלו על מה בעצם יצא הקצף?

   

  אני לא חולק על כך שסדרי העדיפויות מהבחינה הרפואית הם החשובים באמת.

  מי שמצבו הרפואי קשה יותר צריך לקבל קדימות. נדמה לי שזה ברור.

  אבל המסר המועבר לציבור הוא "חתום על כרטיס אדי ותוקפץ לראש הרשימה" ותקבל עדיפות על מי שלא חתם. 

  כך ובלי שום סייג.

  וכבר הובהר למעלה כי הדבר לא נכון אפילו במקרה של נקודות זהות כתוצאה מקדימות. 

   

  אכן, המסר הוא פשוט וברור ומטרתו נעלה, להרבות בחותמים על כרטיס אדי.

  יתכן שגם לא קל שיווקית להעביר את המסר המלא על סייגיו.

  אבל כפי שציינתי בתחילת דבריי, הציפיה שלי היא שהעוסקים בתחום יהיו אות ומופת לאתיקה, שקיפות והגינות. כן, אני בהחלט מצפה שמי שעוסקים בנושא כה רגיש, יהיו "יותר קדושים מהאפיפיור" ודייקנים כמו יקים, ולא ינהגו כמו פרסומאים או אנשי שיווק של מוצרי צריכה.

  על כן מן הראוי היה להבהיר בצורה ברורה ובולטת, שהחותמים לא מוקפצים ממש לראש הרשימה ובהחלט יתכן מצב בו אפילו מתנגד לתרומת איברים, הוא שיקבל תרומה מפאת מצבו הרפואי ולא מחזיק כרטיס אדי.

  לפחות ראוי שכך יעשה לפני הלחיצה על אישור באתר בעת הרשמה לכרטיס.

  ראוי שכך גם יפורט בשאלות ותשובות, 

  אני יכול להבין שיש חשש שהמסר המלא יקטין את מספר החותמים וזו תוצאה לא טובה.

  אבל האם המטרה מקדשת את האמצעים?

  האם מותר למדינה ולדוברים העוסקים בתחום לא לגלות לנו את "כל האמת" ?

  אם כן, אז החשש אותו ציינתי בתחילת דבריי, רק מתחזק.

  לשיטתי התשובה היא לא עם "ל" רבתי.

  כאמור, חתמתי ואני קורא גם לכם לחתום.

  רק שהפעם תעשו זאת, מעבר למניע האלטרואיסטי, גם מתוך מודעות גבוהה יותר למצב לאשורו ולא על בסיס סיסמא, שמגלה טפח ומכסה טפחיים.

  הנה שוב הקישור לאתר האינטרנט בו אפשר להצטרף:

  קישור לטופס לכרטיס אדי.

   

  שבוע טוב ושלא נדע !!

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     27/10/12 18:36:

   צטט: אב157 2012-10-27 18:34:33

   למרב , אכן יש מדינות כמו אוסטריה ופורטוגל שבהן אתה צריך לחתום על כרטיס שאתה לא מוכן לתרום , אחרת ההנחה היא שכן . שם מגיעים ל 90%  תרומות. קשה לי להניח שבארץ זה יעבור.

   ליעל .אינני מכיר את פרופסור ג'יי , אך גם הסחר באיברים שהיה קיים במזרח אירופה ועדיין קיים בכמה מקומות המזרח הרחוק הוא לא דבר שישראל צריכה לממן. עם כל הכבוד להשתלות בסין , מקור האיברים הוא מאד מפוקפק.

   לעצם העניין , קודם כל צריך לשמוח שאפשר להשיג את כל המידע באינטרנט מבלי צורך לפנות לשום גורם רשמי, דהיינו המידע זמין לציבור. אני מסכים שהפרסום הוא מטעה . אתה לא עולה לראש הרשימה והמצב הרפואי הוא בעדיפות ראשונה , אבל אתה עולה ברשימה באופן משמעותי.

   הבעיה המרכזית היא שבגלל מעוט באיברים, עיקר המושתלים הם במצב רפואי קשה , כאשר היתרון של החתימה פחות מכריע. יש להתאים את הפרסום  למצב בפועל.

    

    

     22/10/12 16:35:

   הייתי רוצה שהכרטיס יהווה את ההפך.

   כל אחד  - תורם

   רק מי שיש לו כרטיס (לא אדי)

   אסור לקחת ממנו תרומת איברים.

   שהמתנגדים לתרומה, יתאמצו לסדר לעצמם כרטיס,

   לשאתו איתם, ולחדשו מדי שנה.

     22/10/12 15:55:
   אני, בניגוד אליך, יודעת יותר מכפי שהייתי מאחלת לעצמי לדעת. פרופ' ג'יי לביא למשל נלחם מלחמת חורמה בתופעת תיירות ההשתלות של ישראלים לא רק מטעמי נפשו היפה אלא גם מפני שזה הפריע לקידומו המקצועי בעולם. הוא העדיף את הפרסטיז'ה שלו בעולם על פני טובת החולים ומפני חוק ההשתלות שהוא ויחימוביץ העבירו ב 2008 ומנעו מימון השתלות בחול, רק העשירים יכולים לממן לעצמם השתלות כליה בחול. העניים נמקים ברשימת המתנה אינסופית ומספר המתים בשנה ממבין הממתינים להשתלות כליה הוכפל. זה הופיע בדוח מבקר המדינה לשנת 2012 מספר המתים ממחלות כליה בישראל בשנים האחרונות הוא הגבוה מכל המדינות המערביות וזה תוצאה ישירה של החוק שד"ר ג'יי לביא כל כך מתגאה בו אבל את זה הוא לא מגלה לך!

   ארכיון

   פרופיל

   אסףאבידן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין