כותרות TheMarker >
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  השתמטות חילונית המונית? אגדה חרדית

  33 תגובות   יום רביעי, 31/10/12, 18:46

  אין השתמטות חילונית המונית. אפילו לא גדולה. אפילו לא בינונית. יש השתמטות חילונית קטנה, לעומת השתמטות המונית וכללית של תלמידי הישיבות. אבל לך תנפץ את המיתוס שיצרו אלעזר שטרן והחרדים. כל הנתונים

   

  אתמול חשף עמוס הראל בהארץ את העובדה ששעור תלמידי הישיבות החרדים שמקבלים דחיית שירות טיפס בשנה האחרונה לקרוב ל-14%, אחרי כמה שנים בהם דרך במקום על 13%. בשנה הבאה צפויה עליה נוספת.

   

  ''

  חיילי גדוד נצח יהודה החרדי. צילום: Naama,English Wikipedia

   

  אחת הטענות האהובות על פוליטיקאים חרדים היא שגם אצל החילונים יש השתמטות גדולה. לפעמים הטענה הזו באה בואריאציות כמו הטענה שבצפון תל אביב יש יותר משתמטים מאשר בישיבות. אלי ישי משתמש בטיעון הזה הרבה אבל גם שותפו החדש אריה דרעי שאמר בראיון לאתר כיכר השבת ביוני האחרון: "אנחנו, כולנו אשמים, שלא הצלחנו.. להגיד באופן ברור שכל ילד במדינת ישראל ידע את האמת, שבכל שנתון שמתגייס, יש יותר חילונים מגוש דן שלא משרתים בצבא, יותר מהשנתון החרדי של האנשים שיושבים ולומדים תורה יום ולילה". לעיתים קרובות גם אישים חילונים מצטרפים למקהלה.

   

  נראה שאחד האחראים העיקריים למיתוס השיקרי הוא ראש אכ"א לשעבר אלעזר שטרן שבזמן כהונתו היה תוקף שוב ושוב את הגידול בהשתמטות, תוך הצנעת העובדה שלרוב הגידול היו אחראים תלמידי הישיבות. שטרן למשל טען בראיון ב-2006 ש"בתל אביב לא היה ולא יהיה שכול".

   

  גם הנתון ש-50% מבני ה-18 בישראל לא מתגייסים תורם למיתוס. על סמך הנתון הזה נוצר הביטוי שצה"ל הוא "צבא חצי העם. אלא שהנתון הזה כולל ערבים (שרק לצורך העניין הזה מחשיבים אותם פתאום לחלק מהעם. לא מהמדינה, מהעם) וכולל נשים (והיחידות הקרביות בצבא נשנות בעיקר על גברים יהודים). האמת היא שכ-90% מהגברים הלא חרדים מתגייסים. מתוך ה-10% הנותרים חלק גדול אינם יכולים להתגייס. האמת היא שגם בצפון תל אביב אחוזי הגיוס בבתי הספר גבוהים -90%. הרשימה הזו תעסוק בשקר הגדול של ההשתמטות החילונית. 

   

  אתמול חשף עמוס הראל בהארץ את העובדה

  ששעור תלמידי הישיבות החרדים שמקבלים דחיית שירות

  טיפס בשנה האחרונה לקרוב ל-14%,

  אחרי כמה שנים בהם דרך במקום על 13%.

  בשנה הבאה צפויה עליה נוספת

   

  נתחיל בנתוני המקרו, כפי שפרסם עמוס הראל בהארץ ביולי האחרון. בשנים האחרונות לא מתגייסים 25% מהגברים היהודים (בינתים הנתון גדל ל-26% בגלל הגידול שפורסם אתמול בהיקף מקבלי דחיית השירות). אלא שעל פי נתוני אכ"א 13% מהם (עכשיו 14%) הם תלמידי ישיבות. כלומר שיעור הגברים היהודים הלא חרדים שלא משרתים עומד על 12% בלבד.

   

  3% מתוכם נמצאים מחוץ לגבולות המדינה ובכלל לא היו צריכים להיכלל בנתונים. כלומר הגברים היהודים הלא חרדים שלא משרתים מהווים 9% מכלל המחזור היהודי שהם בערך 10% מהציבור הלא חרדי. כן, כן, זה כל מי שלא מתגייס אצל החילונים והדתיים לאומיים – 10%. סיכום ביניים: תשעה מכל עשרה גברים לא חרדים משרתים. זאת, בעוד חמישה מכל שישה גברים חרדים אינם משרתים.

   

  אלא שבפועל נתוני ההשתמטות החילונית נמוכים בהרבה. גם מתוך הגברים הלא חרדים שאינם משרתים הרוב לא משתמטים אלא אינם יכולים לשרת. מתוכם הצבא ויתר על 3% בשל השכלה נמוכה, עבר פלילי או בעיות ביטחון. עוד 6% מקבלים פטור מסיבות בריאות, כחצי מתוכם נפשי וכחצי בריאותי.

   

  כל ההשתמטות הלא חרדית מוקמת בתוך מקבלי הפרופיל הבריאותי ובעיקר הנפשי. לפני כשנתיים פורסם במקורות שונים כי בין שליש ל-45% ממקבלי הפרופיל הנפשי הם בכלל חרדים. הראל מסכם: "אפשר להניח כי שיעור המשתמטים מקרב מי שאינם חרדים אינו עולה על אחוז או שניים מהשנתון". לידיעת הקורא דרעי, אחוז או שניים מהשנתון הם 500 עד 1000 איש בכל הארץ (ולא רק בגוש דן), כולל סלבריטאים. מחזור תלמידי הישיבות שמקבלים דחיית שירות מונה כ-8000 איש.

   

  ''

  צילום: הפורום לשוויון בנטל

   

  ונעבור לרמת המיקרו. על פי נתוני לשכת הגיוס בירושלים, שפרסם אתר mynet, אין כמעט שום תיכון חילוני בבירה עם פחות מ-89% גיוס. הנטייה היא לייחס את ההשתמטות החילונית בעיקר לאליטה. אבל בתיכון היוקרתי שליד האוניברסיטה הבנים התגייסו בהיקף של 98% והבנות בהיקף של 99%. בבית הספר למדעים ואומנויות, אחד המוסדות היוקרתיים בארץ,  שיעור הגיוס עומד על 97%. מעט התיכונים בבירה שבהם אחוז גיוס שבין 80 ל-90 אחוז הם ברובם דתיים (אחד חרדי). סביר שחלק מבוגריהם ממשיכים ללמוד בישיבות. אז מתברר שבירושלים אין כמעט השתמטות חילונית.

   

  אבל בצפון תל אביב בטוח יש? זהו שלא. נחמיה שטרסלר גילה ביולי במאמר בהארץ שממוצע הגיוס של הבנים בבתי ספר התיכון העירוניים בתל אביב עומד על 94% ושל בתי הספר החילוניים על 95% (אצל הבנות 94%). המקור לנתונים: עיריית תל אביב. ומה קורה בתיכוני צפון תל אביב? "שיעור הגיוס של בוגרי עירוני י"ד הוא 99%, בליידי דייוויס - 96%, באליאנס - 96%, בתיכון חדש - 96%, בעירוני ד' - 94%, בגימנסיה הרצלייה - 90%. בעירוני ה' - 88% ובעירוני א' (שם מדובר באמנים-"סמולנים") מתגייסים 95% מהמחזור"! מתברר שלפעמים יש עשן בלי אש.

   

  שני סטודנטים לתואר שני בכלכלה, כפיר כץ והלל לויפר, החליטו לבדוק את הטענה של האלוף שטרן שבתל אביב אין שכול. שטרסלר פרסם את המסקנות. בשנות ה-80 נהרגו בממוצע מדי שנה כ-90 חיילים תל אביבים לכל 100 אלף צעירים בני גיל גיוס, כמו הממוצע בשאר חלקי המדינה. בשנות ה-2000 תל אביב המושמצת שכלה יותר חיילים מהממוצע הארצי. בתל אביב נהרגו 48 חיילים לכל 100 אלף צעירים, לעומת 43 חללים בממוצע בשאר המדינה.

   

  ומה קורה כשבודקים את נתונים הגיוס בהשוואה בין ערים? התוצאות מעט נמוכות יותר כאשר בבתי הספר, כנראה בגלל שברבות מהערים יש כמות מסוימת של תלמידי ישיבות  ובחלקן גם ערבים. ובכל זאת הנתונים מובהקים: 92% מהבנים התגייסו במודיעין החילונית ב-2011 ובהוד השרון - 91%. בכלל התוצאות בצפון גוש דן מרשימות. ברעננה וכבפר סבא למשל – 84%. בתל אביב נרשמו 72.5% למרות האוכלוסייה הערבית וכמות מסוימת של אוכלוסיה חרדית. בערים החרדיות בני ברק, ביתר עילית ומודיעין עילית נרשמו לעומת זאת בין 12% ל-14% (לכתבה ב-Ynet / לנתונים).

  דרג את התוכן:

   תגובות (33)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     13/11/12 17:52:
   קראתי חצי ואני מוטרדת האם לו לא היית סמנכל חדוש היה הדיון הזה מעסיק אותך? אני אספר לך משהוא מתחום שאני כן מצויה בו כי פוליטיקה ואני זה כמו צנון וגזר צבעים יפים אבל הטעם לא מתאים. בקרימינולוגיה יש ענף חדש קוראים לו ויקטימולוגיה , הוא טוען שיש דו שיח שבו גם לקורבן יש מקום אם לפני כן התיחסו רק לעברה אחר כך רק לעבריין ואז לסביבה של העברה היום הולכת וגוברת הנטיה לראות בדברים מכלול. יש דיאלוג בין הדברים גם לקורבן יש חלק בעברה והוא יכול לנסות להגן על עצמו למשל לא ללכת בלילה לבד בסימטא חשוכה . למשל לשים פלדלת על הדלת שלו לא תמיד עוזר אבל לפחות הרגשה שעשית משהוא הלא לא נתקן את כל העבריינים אבל נעשה להם חיים קשים אתה יורד לסוף דעתי? שרית
     12/11/12 11:28:
   כך זה נראה באופן גרפי http://bit.ly/WXdbD0 http://bit.ly/WXdhuC http://bit.ly/WXdnSS
     8/11/12 23:23:
   אחוז החרדים המשתמטים נראה לי נמוך מדי.. מי מוגדר כחרדי בסטטיסטיקה הזאת? אנחנו עם של תחמנים, מנסים להשתמט, לפברק, לתחמן.. אבל כשחילונים מתחמקים משירות צבאי - הם משתמטים.. וכשאחוז חרדים כל כך גבוה מתחמק משירות - אזי הוא מוגן בחוק ותחת הכותרת של "תורתם אמונתם" זו אוכלוסיה שרק לוקחת ולוקחת בחוצפה, בזלזול ובניצול ללא שום יסורי מצפון ואיזשהו רגש אחריות כלשהוא.. והאמת שגם על חלקם לא ניתן לכעוס לאור שטיפת המוח המתמשכת שעליה חונכו..
     6/11/12 18:36:
   חשוב שכמה שיותר אנשים יכירו את הנתונים ואת השקרים.
     4/11/12 09:37:

   צטט: Shahar Ilan 2012-11-01 17:39:31

    

   אני ממש לא מבין מה הקשר בין הדברים.
   כל אחד מהמשתמטים האפורים תרם לפני שעזב. רבים תרמו גם אחרי שעזבו. כלומר הם במשחק אבל ממלאים תפקיד פחות חשוב.

   יכול להיות שגם חלק מהחרדים יצטרפו להשתמטות האפורה. כרגע הם בכלל לא במשחק הזה.

    

   שחר שלום,

    

   בסך הכל ניסיתי לתאר מצב שידוע לכולם. כשהייתי  חייל סדיר או כשהגעתי לשירות  מילואים כעסתי על כל  אלה שהתחמקו מהשירות האמיתי והמלא. כעסתי על אלה שהוציאו פטורים, שתיחמנו את הצבא,שהפעילו קשרים וקומבינות. לא הייתי היחיד שהרגיש כך. החרדים כמו שכתבת לא היו במשחק. אז אם להמשיך את הדימוי הספורטיבי, אנחנו כעסנו על מי שהפריע למהלך המשחק ולא מילא את חובתו המלאה מאשר על מי שמלכתחילה לא היה בקבוצה. אותנו, הנשארים ,בכלל לא עניינה התרומה של המשתמטים בעבר או בעתיד. עניין אותנו שבגללם שמרנו יותר ולא יצאנו הבייתה.

   אם נחזור לנושא גיוס החרדים רציתי לדעת מה אתה מעריך שיקרה. לא משאלות לב אלא הערכה של ריאל פוליטיק.

    

     4/11/12 08:32:

   צטט: עו"ד ועוד 2012-11-04 01:55:56

   מפספסים את העיקר: הבעייה בהשתמטות מגזרית היא לא בעייה של "לא תורמים" אלא בעייה מסוג אחר ועמוק יותר: שוויון.

   כבר מזמן לא מדובר רק בשיוויון. בשל הגידול העצום בחלקם של החרדים בחברה, מדוברבסכנה בטחונית אמיתית. לצה"ל יש מחסור בחיילים שמתאימים לתפקידי לחימה ותומכי לחימה והוא ילך ויגדל ככל ששעור החרדים בקרב בני ה-18 יגדל.

     4/11/12 08:30:

   צטט: alonflg 2012-11-03 01:43:13

   באופן פרדוקסלי הסטטוס קוו היה טוב גם למנהיגים החילונים, שהיו יכולים להצטייר כזוללי חרדים באופזיציה כדי להיות ממלאי משאלות החרדים בקואליציה. השינוי יהיה קשה לעיכול גם לחילונים שיתקשו לראות לובשי שחורים במקומות העבודה, הפארקים הציבורים. הכי מצחיק היה לראות חרדים וערבים רצים לשירותים במקום העבודה בזמן הצפירה ביום הזיכרון. ( זה מה שצפוי לנו החילונים כאשר כולם ילכו לצבא ולעבודה)

   השאלה אם יהיה לנו קל כשהחרדים יתגייסו, לא כל כךרלבנטית. בגלל הגידול הטיבעי, מדובר בהכרח. אם הגברים החרדים לא יתגייסו ויצאו לעבודה, למדינת ישראל יגרם נזק אדיר

     4/11/12 01:55:
   מפספסים את העיקר: הבעייה בהשתמטות מגזרית היא לא בעייה של "לא תורמים" אלא בעייה מסוג אחר ועמוק יותר: שוויון.
     3/11/12 03:02:
   יש משתמטים מכמה סוגים. לא נראה שבצבא חסרים חיילים. יש לגייס חרדים כדי לפקוח את עיניהם של צעירים ולפורר את אחדותם המטמטמת והמסוכנת.
     3/11/12 01:43:
   באופן פרדוקסלי הסטטוס קוו היה טוב גם למנהיגים החילונים, שהיו יכולים להצטייר כזוללי חרדים באופזיציה כדי להיות ממלאי משאלות החרדים בקואליציה. השינוי יהיה קשה לעיכול גם לחילונים שיתקשו לראות לובשי שחורים במקומות העבודה, הפארקים הציבורים. הכי מצחיק היה לראות חרדים וערבים רצים לשירותים במקום העבודה בזמן הצפירה ביום הזיכרון. ( זה מה שצפוי לנו החילונים כאשר כולם ילכו לצבא ולעבודה)
     2/11/12 21:48:

   צטט: שחר_קליין 2012-11-02 14:51:04

   שטרן. לא מועמד מטעם ההוא, לפיד?

   בסוף הוא לא שם, אז הוא שוקל לרוץ עם אמסלם.

   אבל לפיד אימץ את התוכנית ההזויה של שטרן לתת לכל תלמידי הישיבות פטור בתקוה שאחר כך ניתן יהיה לגייס אותם.

     2/11/12 14:51:
   שטרן. לא מועמד מטעם ההוא, לפיד?
     1/11/12 23:47:

   צטט: נירית.. 2012-11-01 17:49:12

   אני רק תוהה אם לא עלולה להיות בעייה עם הנשים בצה"ל לו יגייסו את כלללללללל החרדים.
   אבל,לדעתי יש כאן טעות בסיסית או שאינני מבינה. אצל החרדים זאת לא השתמטות אלא פטור מתוקף חוק טל. אצל החילוניים זה מתוקף פצפיזם,פסיכיאטרים וכיוצ"ב. אין בדברי אלה כדי לומר שאני חלילה מסכימה עם השתמטות של מגזר כזה או אחר, או ההשתמטות ( המוסרית) במגזר החרדי גבוהה בהרבה מהשתמטות החילוניים.

   אכן אצל החרדים זו דחיית שירות שהופכת עם השנים לפטור בפועל (חוץ מהרבים שמוציאים פטור נפשי). לחילונים אין את האופציה הזו. האופציה היחידה שיש להם זה פטור נפשי (צה"ל לא משחרר על רקע מצפון). למה אחד עדיף על השני?

   וכן, צה"ל יצטרך ללמוד לגייס חרדים בלי להדיר נשים.

     1/11/12 18:40:
   יישר כוח שחר אילן וחדו"ש. יירבו כמותכם בישראל.
     1/11/12 17:49:

   אני רק תוהה אם לא עלולה להיות בעייה עם הנשים בצה"ל לו יגייסו את כלללללללל החרדים.
   אבל,לדעתי יש כאן טעות בסיסית או שאינני מבינה. אצל החרדים זאת לא השתמטות אלא פטור מתוקף חוק טל. אצל החילוניים זה מתוקף פצפיזם,פסיכיאטרים וכיוצ"ב. אין בדברי אלה כדי לומר שאני חלילה מסכימה עם השתמטות של מגזר כזה או אחר, או ההשתמטות ( המוסרית) במגזר החרדי גבוהה בהרבה מהשתמטות החילוניים.

     1/11/12 17:39:

   צטט: יהודי מאמין 2012-11-01 16:27:45

   שחר שלום,

   ישנם הרבה סוגי השתמטות גם אם במבט ראשון המשתמט לובש מדים. אני התגייסתי בזמן מלחמת לבנון הראשונה. כחייל סדיר ראיתי חיילים שעשו הכל אבל ממש הכל כדי לא לשרת בלבנון ולא להגיע ליחידה קרבית. כולל הטלת מום עצמי וביצוע עבירות חמורות על חוקי הצבא כדי להיפלט ממנו או לפחות להגיע ליחידות עורפיות. זו לא תופעה שנעלמה. היא קיימת גם היום וכל חייל יכול לספר לך עליה. הבעיה היא שאי אפשר למדוד אותה סטטיסטית. אני יכול לספר רק על המחזור שלי. מתוך כמה עשרות חיילים ששובצו לגדוד נותרנו אחרי 3 שנים כ 10 חיילים שסיימו את כל המסלול בגדוד. האחרים  בחרו להשתמט כל אחד בדרכו. היו שהורידו פרופיל בדרכים מאוד יצירתיות. היו שישבו בכלא הצבאי תקופות ארוכות ונפלטו לגמרי מהצבא.היו גם שניים שהפעילו קשרים. הם אמנם נשארו בגדוד אבל הפכו מלוחמים לאפסנאי ולשקמיסט. במילואים לאורך כ 20 שנה הייתי עד לסוגים נוספים של השתמטות. "בכיות" אצל המפקד ביום ראיונות, קיצור תקופת המילואים, "נסיעות" לחו"ל, אישורים רפואיים מסוגים שונים, פטור מנשק, פטור משמירות, הפעלת קשרים ואפילו שוחד, כן שוחד למפקד הגדוד בצורת אישור הלוואה לעסק הכושל שלו בתמורה לפטור ממילואים.  גם כאן כל שנה היו פחות ופחות חיילים ותיקים ומוכרים ובמקומם כדי למלא את השורות סיפחו אלינו חיילים אחרים שבתורם גם הם התחמקו מהשירות בדרכים יצירתיות.מה שאני מנסה לומר הוא שההשתמטות היא לא רק במספרים מוחלטים. יש השתמטות "אפורה" בממדים שקשה מאוד למדוד אבל כל חייל מילואים יכול לספר לך עליה. אני באופן אישי מעדיף את מי שאומר את האמת בגלוי גם אם היא מקוממת. החרדים לא רוצים להתגייס נקודה. החילונים לעומתם מדברים גבוהה גבוהה על שוויון בנטל אבל לא ראיתי מאמרים נוקבים נגד ההשתמטות האפורה שהיא כולה שלהם וגם לא ראיתי מאמצים למגר אותה. ההפך, במשך כל שנותיי כחייל סדיר ובמילואים לא דיברו על הנושא ואותו מג"ד גם קיבל העלאה בדרגה.

   אני ממש לא מבין מה הקשר בין הדברים.
   כל אחד מהמשתמטים האפורים תרם לפני שעזב. רבים תרמו גם אחרי שעזבו. כלומר הם במשחק אבל ממלאים תפקיד פחות חשוב.

   יכול להיות שגם חלק מהחרדים יצטרפו להשתמטות האפורה. כרגע הם בכלל לא במשחק הזה.

     1/11/12 17:36:

   צטט: mitzbeshet 2012-11-01 15:03:42

   יש בעיה עם חוק שרות הביטחון - החוק כולל גם חרדים כחלק מבני הדת היהודית שחיבים גיוס. יתכן שחיבים שינוי בחוק שפוטר מגזרים מסוימים (לא על בסיס דתי) מחובת הגיוס ובמקומה להשית על המגזרים חובת שרות לאומי. לא חיבים לממש את השרות הלאומי יש עוד דרך ארוכה עד שהאופציה הזו תהיה מעשית. אבל לפחות יהיה חוק הגיוני שמתאים למציאות. אין סיבה לגייס לצהל אדם שאמונתו אוסרת עליו לשרת בצבא.

   אמונתם של החרדים לא אוסרת עליהם לשרת. להיפך, כל איש ציבור חרדי אומר שכל מי שלא לומד, חייב לשרת.
   בכל מקרה,מתן פטור משירות למגזר יהודי כלשהו, משמעותה פריצת שירות החובה ויצירת צבא מקצועי. מבחינה חוקתית, לא ניתן יהיה לתת פטור רק למגזר אחד ולא לכולם. צבא מקצועי מסכן את בטחון ישראל, הן מבחינת כמות והן מבחינת איכות.

     1/11/12 17:33:

   צטט: שליימ'לה 2012-11-01 14:23:00

   אין כאן חשש לגיס חמישי? יחידות צבאיות עם אוטונומיה תרבותית.

   גיס חמישי? זו מילה קשה.האם יחידות מגזריות יוצרות חשש לאחידות הצבא? כן. אין פתרונות ושלמים וצריך ללכת לפשרות מחושבות.למשל עדיפים שלושה גדודים חרדיים מפוזרים על חטיבה חרדית.

     1/11/12 17:32:

   צטט: alonflg 2012-11-01 13:13:11

   המצב הקיים רע לכול החברה. ממנהיגים חרדים ודתיים אין לצפות שיעשו את השינוי. הם מפחדים משינוי. השינוי יעשה על ידי מנהיג שאינו מפחד כמו אהוד אולמרט שלמרות שידע שיודח מהתפקיד יזם פעולות צבאיות נועזות ללא התחשבות בדעת הקהל.

   אולמרט גם האריך את חוק טל בחמש שנים.

     1/11/12 16:27:

   שחר שלום,

   ישנם הרבה סוגי השתמטות גם אם במבט ראשון המשתמט לובש מדים. אני התגייסתי בזמן מלחמת לבנון הראשונה. כחייל סדיר ראיתי חיילים שעשו הכל אבל ממש הכל כדי לא לשרת בלבנון ולא להגיע ליחידה קרבית. כולל הטלת מום עצמי וביצוע עבירות חמורות על חוקי הצבא כדי להיפלט ממנו או לפחות להגיע ליחידות עורפיות. זו לא תופעה שנעלמה. היא קיימת גם היום וכל חייל יכול לספר לך עליה. הבעיה היא שאי אפשר למדוד אותה סטטיסטית. אני יכול לספר רק על המחזור שלי. מתוך כמה עשרות חיילים ששובצו לגדוד נותרנו אחרי 3 שנים כ 10 חיילים שסיימו את כל המסלול בגדוד. האחרים  בחרו להשתמט כל אחד בדרכו. היו שהורידו פרופיל בדרכים מאוד יצירתיות. היו שישבו בכלא הצבאי תקופות ארוכות ונפלטו לגמרי מהצבא.היו גם שניים שהפעילו קשרים. הם אמנם נשארו בגדוד אבל הפכו מלוחמים לאפסנאי ולשקמיסט. במילואים לאורך כ 20 שנה הייתי עד לסוגים נוספים של השתמטות. "בכיות" אצל המפקד ביום ראיונות, קיצור תקופת המילואים, "נסיעות" לחו"ל, אישורים רפואיים מסוגים שונים, פטור מנשק, פטור משמירות, הפעלת קשרים ואפילו שוחד, כן שוחד למפקד הגדוד בצורת אישור הלוואה לעסק הכושל שלו בתמורה לפטור ממילואים.  גם כאן כל שנה היו פחות ופחות חיילים ותיקים ומוכרים ובמקומם כדי למלא את השורות סיפחו אלינו חיילים אחרים שבתורם גם הם התחמקו מהשירות בדרכים יצירתיות.מה שאני מנסה לומר הוא שההשתמטות היא לא רק במספרים מוחלטים. יש השתמטות "אפורה" בממדים שקשה מאוד למדוד אבל כל חייל מילואים יכול לספר לך עליה. אני באופן אישי מעדיף את מי שאומר את האמת בגלוי גם אם היא מקוממת. החרדים לא רוצים להתגייס נקודה. החילונים לעומתם מדברים גבוהה גבוהה על שוויון בנטל אבל לא ראיתי מאמרים נוקבים נגד ההשתמטות האפורה שהיא כולה שלהם וגם לא ראיתי מאמצים למגר אותה. ההפך, במשך כל שנותיי כחייל סדיר ובמילואים לא דיברו על הנושא ואותו מג"ד גם קיבל העלאה בדרגה.

     1/11/12 15:03:
   יש בעיה עם חוק שרות הביטחון - החוק כולל גם חרדים כחלק מבני הדת היהודית שחיבים גיוס. יתכן שחיבים שינוי בחוק שפוטר מגזרים מסוימים (לא על בסיס דתי) מחובת הגיוס ובמקומה להשית על המגזרים חובת שרות לאומי. לא חיבים לממש את השרות הלאומי יש עוד דרך ארוכה עד שהאופציה הזו תהיה מעשית. אבל לפחות יהיה חוק הגיוני שמתאים למציאות. אין סיבה לגייס לצהל אדם שאמונתו אוסרת עליו לשרת בצבא.
     1/11/12 14:30:
   על פי המשגיח הגדרת ה'עם' היא מי שחייב בשרות צבאי. מאידך גיסא הכשרים ("עם זו קנית") לא היו יושבים איתו לשלחן הסעודה שלא לדבר על קשרי נשואים. הוסף את 'הערבים' - הבלתי כשרים והפטורים - והרי לך ישות רב לאומית המתימרת להיכנס להיסטוריה כ'דמוקרטיה יהודית'. מה יותר דמוקרטי מן המכנה המשותף הרחב ביותר? שהרי הרוב - משתמטים כמשרתים - תומכים באפרטהייד וטיהור אתני.
     1/11/12 14:23:
   אין כאן חשש לגיס חמישי? יחידות צבאיות עם אוטונומיה תרבותית.
     1/11/12 14:02:

   צטט: Shahar Ilan 2012-11-01 12:04:24

   צטט: shabat shalom 2012-11-01 10:55:34

   הדבר שהכי מפחיד פה הוא שאליעזר שטרן נתן יד (מסיבותיו האישיות) למסקנות לא נכונות מתוך נתונים נכונים.

   אני לא מצליח להבין את שטרן. זה כאילו לא אכפת לו מהשתמטות של חרדים, רק של חילונים.
   אבל מה שנכון זה שבתקופה שלו היתה קצת יותר השתמטות חילונית (עדין שולית לגמרי יחסית לחרדים) ומאז הצבא הוריד אותה.
   שטרן הוא גם אבי התכונית של יאיר לפיד לתת לכל החרדים פטור משירות צבאי במטרה לגייס אותם (כן, כן. זו התוכנית).

    

   זה עוד יותר מחשיד את

   שניהם.....

     1/11/12 13:13:
   המצב הקיים רע לכול החברה. ממנהיגים חרדים ודתיים אין לצפות שיעשו את השינוי. הם מפחדים משינוי. השינוי יעשה על ידי מנהיג שאינו מפחד כמו אהוד אולמרט שלמרות שידע שיודח מהתפקיד יזם פעולות צבאיות נועזות ללא התחשבות בדעת הקהל.
     1/11/12 12:57:

   צטט: noami4u 2012-11-01 12:19:05

   לא הצלחתי להבין מהי מטרת הפוסט הזה ? תחרות על שיעור ההשתתפות בנטילת חלק בפשע הכיבוש ?

   נסיון לגרום לכך שכולם ישתתפו בנטל השמירה על חייך, כדי שתוכלי להמשיך לטעון שמי שעושה את זה הוא כובש אכזר.
   כאילו, אם את מתנגדת לכיבוש, אז לא צריך צבא גדול שישמור על הביטחון? איזו משבה מביכה זו.

     1/11/12 12:19:
   לא הצלחתי להבין מהי מטרת הפוסט הזה ? תחרות על שיעור ההשתתפות בנטילת חלק בפשע הכיבוש ?
     1/11/12 12:04:

   צטט: shabat shalom 2012-11-01 10:55:34

   הדבר שהכי מפחיד פה הוא שאליעזר שטרן נתן יד (מסיבותיו האישיות) למסקנות לא נכונות מתוך נתונים נכונים.

   אני לא מצליח להבין את שטרן. זה כאילו לא אכפת לו מהשתמטות של חרדים, רק של חילונים.
   אבל מה שנכון זה שבתקופה שלו היתה קצת יותר השתמטות חילונית (עדין שולית לגמרי יחסית לחרדים) ומאז הצבא הוריד אותה.
   שטרן הוא גם אבי התכונית של יאיר לפיד לתת לכל החרדים פטור משירות צבאי במטרה לגייס אותם (כן, כן. זו התוכנית).

     1/11/12 10:55:
   הדבר שהכי מפחיד פה הוא שאליעזר שטרן נתן יד (מסיבותיו האישיות) למסקנות לא נכונות מתוך נתונים נכונים.
     31/10/12 23:07:

   צטט: atx840 2012-10-31 23:05:48

   משתמטים משתמטים, אבל למה עוד משלמים להם על זה?

   ומה עוד אתה רוצה? שישתמטו בחינם?

     31/10/12 23:06:

   צטט: שלויימה 2012-10-31 22:30:01

   ראשית, אני בעד השתמטות . או שיש חוק אחד לכולם או שכל אחד מכופף את החוקים לטובתו וזה מוביל לאנארכיה.אולי הסטודנטים יתאגדו ויתבעו לעצמם דחיית שירות או פטור משירות במסגרת תורתם אמונתם? ושבית המשפט יחליט איזה "תורה" חשובה יותר לכלכלה לעבודה וכדומה. אם מגזר מסויים היה מקבל פטור ממיסים , מדוע שאחרים לא ינסו לקבל את אותה הטבה?

   בסופו של דבר כולם פה יודעים שהקיום שלנו תלוי בצבא הזה.

     31/10/12 23:05:
   משתמטים משתמטים, אבל למה עוד משלמים להם על זה?
     31/10/12 22:30:
   ראשית, אני בעד השתמטות . או שיש חוק אחד לכולם או שכל אחד מכופף את החוקים לטובתו וזה מוביל לאנארכיה.אולי הסטודנטים יתאגדו ויתבעו לעצמם דחיית שירות או פטור משירות במסגרת תורתם אמונתם? ושבית המשפט יחליט איזה "תורה" חשובה יותר לכלכלה לעבודה וכדומה. אם מגזר מסויים היה מקבל פטור ממיסים , מדוע שאחרים לא ינסו לקבל את אותה הטבה?

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון