כותרות TheMarker >
    ';

    החיים בראי המשפט

    תובנות, הגיגים וטיפים על היבטים שונים של החיים מנקודת זווית משפטית

    שמירה על החוק? לא בבית ספרנו - כספי הורים הם הפקר.

    0 תגובות   יום שלישי, 6/11/12, 09:55

    היעלה על הדעת שמשרד ממשלתי ימשיך ויחזיק בהוראה שמנוגדת לחוק?

    היעלה על הדעת שהוא לא ישנה את אותה הוראה למרות שהוא מודה שכך הדבר, לאחר התראה שקיבל מאזרח?

    התשובה למרבה הצער היא כן.

     

    אפשר היה לצפות שמשרד החינוך ככזה, וכמי שאמון על לימוד מקצוע האזרחות לבני הנוער היוצאים לדרכם כאזרחים בוגרים, לא ינהג כך. אבל זה המצב.

     

    מדובר בהוראה שנוגעת לכיס של כל אחת ואחד מאיתנו שיש להם ילד/ה בבית ספר בחינוך הממלכתי.

    עבור חוק לימוד חינוך חינם (או בקיצור "חה, חה, חה"...), אנחנו נדרשים לשלם מאות שקלים בשנה.

     

    התשלום, כפי שהוא נעשה בפועל, הוא ניצול ציני של החוק, אבל על כך אפשר להרחיב ולהרבות בדברים. הפעם אני מבקש לגעת רק בנקודה אחת - מה קורה כאשר בסוף שנה נותרת יתרה בחשבון כספי הורים?

     

    האם אי פעם קיבלתם הודעה בסוף שנת הלימודים או בתחילתה, שנוכח העובדה שנותרה יתרה אתם זכאים לקבל החזר או לשלם פחות עבור שנת הלימודים העוקבת? יש להניח שלא (למרות שידוע לי לפחות על מקרה אחד כזה - זן נדיר).

     

    אבל זה בדיוק מה שקובע החוק (בסעיף 6א(ג)) וזה מה שקובעות התקנות (בסעיפים 5 ו-6) - ביתרת כספי הורים יש לעשות אחד משניים בלבד: (1) להשיב להורים (2) לקזז מתשלומי השנה שלאחר מכן.

     

    אלא שבחוזר מנכ"ל ישן מ-1983, 11 שנים לפני תיקון החוק והתקנת התקנות בעניין, יש סעיף קטן שנוגד את החוק ואת התקנות (סעיף 12.8 לחוזר תשס"ג/(3)א).

    מישהו במשרד החינוך פשט שכח מהסעיף הנפלא הזה או לא היה מעוניין לשנות אותו. אותו סעיף מאפשר לוועד ההורים ולמנהל/ת ביה"ס לעשות שימוש ביתרה של עד 10% ולמעשה לפי לשונו, לעשות שימוש בכל שיעור של יתרה.

     

    מדובר בחוזר מנכ"ל, שעומד בסתירה לחוק ולתקנות שהתקין השר (השרה לימור לבנת ב-2004). בהיררכיה החקיקתית ברור שחוזר מנכ"ל נדחה מפני תקנות וחוק. אבל לא בשטח, לא במדינתינו ולא בבית ספרנו. הנהלות של בתי הספר וועדי הורים הם לא עורכי דין בהכרח. הם לא קוראים תקנות וחוקים (גם כשמפנים את תשומת ליבם לחוק ולתקנות...). כך, ממשיך להיעשות שימוש נרחב בהוראת חוזר מנכ"ל וכספי ההורים, שנגבים מראש בד"כ בלי תכנון, אלא לפי המקסימום האפשרי, מנוצלים למטרות שונות ומשונות.  אלה הכספים שלי ושלך.

     

    פניה למשרד החינוך בנובמבר 2011 בעניין נענתה במספר תשובות. האחראית על האכיפה, ד"ר חגית תומר הודיעה שהמשרד עסוק בעדכון מקיף של חוזרי מנכ"ל והם ידרשו לעניין במסגרתו. הלשכה המשפטית של המשרד הודיעה שהצדק עם הפונה והיא אף הכינה את התיקון הדרוש, אך ההכרעה בדבר אינה בידיה.

     

    בחוזר תשלומי הורים לשנת תשע"ג שפורסם ביולי 2012 (חוזר תשע"ג/1)  לא טרח משרד החינוך לתקן את העניין, ואף הוסיף חטא על פשע בכותבו בחוזר שהנהלים בחוזר תשס"ג/3(א) תקפים (כולם בלי סייג).

    נובמבר 2012 - עברה חלפה לה כבר שנה מאז הפניה למשרד, ובפראפרזה על שירה הנפלא של נעמי שמר, "חורשת האקליפטוס", אפשר לשיר בצער:

     

    "אבל במשרד החינוך כמו מאומה לא קרה,

       אותה הדומיה וגם אותה התפאורה".

     

    תיקן התקלה אינו מורכב. הוא פשוט מאוד.

    בסך הכול מדובר בפרסום של שורה אחת, לא ארוכה במיוחד:

     

    "סעיף 12.8 לחוזר תשס"ג/(3)א מבוטל".

     

    המהדרין יוסיפו למען הסר ספק, ש"על מנהלי מוסדות החינוך לנהוג ביתרות כספי הורים בסוף שנה, אך ורק כאמור בסעיפים 5 ו-6 לתקנות לימוד חובה (ייעוד כספי תשלומים), תשס"ה-2004".

     

    אולי מישהו שם במשרד החינוך ירים כבר את הכפפה?

    אם משרד ממשלתי לא מסוגל לבצע תיקון כל כך פשוט, אנא אנו באים מול האתגרים שעומדים לפנינו???

     

     נ.ב.

    למרות מה שאולי אומרים לכם, תשלומי הורים אינם חובה (למעט התשלום עבור הביטוח). העניין הוא בשיקול דעתכם ועל בית הספר להעמיד פעילות תחליפית למי שלא מעוניין לשלם (ולעיתים התשלום הוא כלל לא עבור פעילויות אלא עבור עזרים וכיוצא באלה). הדברים כתובים בבירור בחוזר מנכ"ל שבמקרה זה, תואם את החוק והתקנות.

    דרג את התוכן:

      תגובות (0)

      נא להתחבר כדי להגיב

      התחברות או הרשמה   

      סדר התגובות :
      ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
      /null/cdate#

      /null/text_64k_1#

      אין רשומות לתצוגה

      ארכיון

      פרופיל

      אסףאבידן
      1. שלח הודעה
      2. אוף ליין
      3. אוף ליין