כותרות TheMarker >
  ';
  0

  תשובה ליאיר לפיד

  2 תגובות   יום שבת, 10/11/12, 09:41

  על דפי עמוד הפייסבוק שלו נשאל יאיר לפיד על הפוסט בנושא "הרווחים הכלואים" שכתבתי כאן:  http://cafe.themarker.com/post/2767544/  . תשובתו הופיעה במקומות רבים בפייסבוק והיא  מעידה  על חוסר הבנה מסוים לגבי חוק חשוב זה.  [דרך אגב, היום מוצ"ש ב 20:30 תהיה הפגנה בנושא זה ברחבת הבימה. יערך דיון וכולם מזומנים להצטרף. גם יאיר לפיד]

   

  ''

   

  ובכן מהן הטעויות של לפיד:

   

  1. בין אם יקראו לזה רטרואקטיבי או לא העובדה היא ששטייניץ כן הביא לפני הכנסת שינוי חוק שמתייחס לרווחים שהצטברו בעבר (בעיקר בין השנים 2003-2010 ולא כפי ששטייניץ טוען "על פני 20 שנה")) . יש מי שיטען שאלו רווחים שלא חולקו עדיין ולכן החוק אינו רטרואקטיבי ויש מי שיטען ההפך ששטייניץ שינה רטרואקטיבית את החוק. אבל העובדות הן שמה שלפיד טוען שלא ניתן לעשות - כבר נעשה. אלא שנעשה לטובת החברות הגדולות ולא לטובת אזרחי ישראל.

   

  2. לפיד טוען שיש לשנות את חוק השקעות הון לסגור את הפרצה -לפיד כנראה אינו מודע לכך שגם זה כבר נעשה .  הנה תיקון מספר 68 בחוק http://ozar.mof.gov.il/taxes/docs/hoz03-2012.pdf   התיקון חוקק כבר בראשית 2011 לסתום את ה"פירצה" (מ 2012 והלאה). יאיר תתעדכן.

   

  3.  לגבי ה"רווחים הכלואים" עצמם, רווחים שנצברו בעיקר ב 9 השנים האחרונות: החברות ידעו שיצטרכו להתחייב במס שנע בין 25%-15% ( תלוי אם החברה היא חברת משקיעי חוץ),בעת חלוקת דיבידנד. לגבי הוצאת כסף לחברות קשורות בחו״ל, הפרשנות עד לאמצע העשור הקודם  היתה שמדובר בחלוקת דיבידנד. עד שהגיע מי שהגיע לתפקיד מפתח והחל לנקוט בגישה מקלה.  לא כל פקידי הממשלה קיבלו את הגישה המקלה - למעשה רשות המסים אף פתחה בהליכים נגד חלק מהחברות בטענה שהעברת הכספים לחו"ל (דרך סינגפור) היא כמוחלוקת דיווידנד ויש לגבות עליה מס. אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אמר:  "ניתן לראות בהשקעה בחברה־בת חלוקת דיבידנד. עד לפני כמה שנים, החברות חשבו שלא מדובר באירוע שחייב במס. הבענו את דעתנו בעניין זה בהוצאת שומה בשנת 2009 לאחת מהחברות הגדולות, שלפיה זה כן חייב במס".  רשות המסים הוציאה לטבע שומה בסך 2.7 מיליארד ש"ח (כמעט כמו הסכום שכעת שטייניץ מקווה לאסוף) בגלל העברות הכספים שבוצעו דרך סינגפור בהתבסס על איזה סעיף באמנת המס. (אם היו מעבירים דרך מדינה אחרת כנראה לא היו מצליחים להתחמק ). כעת, כאשר שונה החוק (רטרטאקטיווית לטובת החברות) מוטל גורלו של התיק הזה  בספק. ההתעקשות של החברות מול הממשלה - השתלמה. דרך אגב יאיר, הסכומים אותם ירוויחו החברות גבוהים פי כמה מכל מה שמדינת ישראל מעבירה לחרדים.  לתשומת ליבך כאשר אתה שואל "איפה הכסף" ?

   

  ''

   

  4. קצת על ה"מוסריות" שמאחורי החוק.  נכון, חברות נמנעו מלחלק דיבידנד. אבל מי בכלל רצה שיחלקו ? מטרת החוק המקורי היתה לעודד את החברות להשקיע את הכסף מחדש בארץ. אז אולי לא צפו שיצטברו כספים בסדר גודל כזה של 120 מיליארד, אבל גם לזה יש פתרון בפקודת מס הכנסה. סעיף 77 בפקודה, שאמנם מתייחס לחברת מעטים, אבל ניתן להחיל את הרציונל שלו גם על החברות המוטבות. הסעיף מקנה לפקיד השומה את הסמכות לחייב במס ״דיבידנד רעיוני״ לגבי חברות מעטים שלא מחלקות דיבידנד כאילו כן חולק.

   

  לא צריך  ״סיסמא סודית״ לפתוח את המערה של עלי-בבא ,צריך פשוט להבין את רוח החוק לעידוד השקעות הון ולהתעמק קצת בפקודת מס הכנסה.  אתה הרי אוהב לקרוא יאיר - נכון ?

   

  לסיכום: יש למדינה את הסמכות לשנות חוקים רטרואקטיבית, גם אם מדובר בשינוי שמשנה לרעה מבחינת החברות את ״חוקי המשחק״. זו שאלה של ריבונות (אנחנו העם הוא הריבון ולא חברה זו או אחרת) ושל חוקי יסוד (שום חוק יסוד לא נפגע מהשינוי) להפך, גביית מס אמיתי מרווחים אלו תואמת לכוונה המקורית של החוק
  אמירה  ידועה היא במערכת המס היא כי ״אין זכות מוקנת במיסים״. לפיכך, לא היינו זקוקים אפילו לסעיף 77 אלא לקבוע באופן חד משמעי שכל 1 ש״ח שהופטר במסלול החלופי ולא שולם עליו מס יחויב. ומאחר שהמדינה היא זו שהוציאה את הפטור כדי לעודד השקעה - זכותה לקבוע את שיעור המס כאשר ההשקעה אינה מתבצעת ובפרט ששנים רבות התחמקו החברות מלשלם את המס בטענה שהן עומדות להשתמש בכסף ל"השקעה עתידית".
  כיצד היה נוהג שר האוצר הגון ?

  יש לתת לחברות חמש שנים הארכה לבצע את ההשקעה שהבטיחו אבל לצרף מקל לגזר: לקבוע כי שיעור המס על רווחים שלא הושקעו יגדל מדי שנה:  17% ב שנת 2013 , 20% ב 2014  23% ב 2015 וכן הלאה.   כך חברות שבאמת רוצות לבצע השקעה - יש את הזמן לבצע אותה לכשירצו. ולשאר החברות נוצר תמריץ לשלם את המס ב 2013 (כי לאחר מכן שיעור המס עולה) -  זה מה ששטייניץ רצה . הלא כן ?  לסתום את הבור של תקציב 2013 .
  גלוי נאות: אין לי קשר למפלגת העבודה ואין שום קשר בין התנגדותי לחוק הרווחים הכלואים להבטחות שנתנו או לא נתנו ראשיה. יש לי גם איתם ויכוח עניני על נושאים רבים בכלכלה הישראלית - אשמח לעמוד מול סתיו שפיר, איציק שמולי, שלי יחימוביץ ואיאר לפיד ולדון איתם בנושא שאיש מהם אינו מוכן לדבר עליו: הסיבות ליוקר המחייה בישראל .  את השימוש ברווחים הכלואים במקום להעלות את המע"מ העלתה לראשונה תנועת "ישראל יקרה לנו": 
  ''
  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אייל עופר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין