כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  "כל חיי הייתי כוכב עם שפיצים "

  4 תגובות   יום שני, 12/11/12, 10:19

  "כל חיי הייתי כוכב עם שפיצים

  שהריבוע מנסה לקצוץ אותם"

   

  נולדה בבית חרדי אורתודוכסי ולא ממש קונבנציונלי * בעקבות גירושי הוריה היא עוזבת את הדת ומוצאת עצמה ברחובות ( כיכר החתולות בירושלים  ) מתנסה "בג'יפה של החיים" * מלחמת המפרץ מביאה אותה שוב לחיק הדת (זה לאחר בדיקה וחיפוש בדתות ובזרמים שונים ) * את בן זוגה היא הכירה בשלב "החילוניות"- היא מלצרה והוא היה הברמן * לאורך השנים התנסתה בכל גווני הסקאלה : דתיות , חילוניות, ימניות ושמאלניות באופן הרמוני , בשלום ובשלווה* מגדלת את שבעת ילדיה במדבר יהודה ( מצפה יריחו) מנותקת מהעיר ומהרעש *  פנטזיה בשבילה היא מציאות * כל החיים היא אאוטסיידרית ( הניואנסנים החברתיים לא קרובים אליה ) * זוהי  דיצה כהן, שבימים אלה חובקת ספר ביכורים - "נפיה" בהוצאת "אופיר ביכורים". ספר לבני הנעורים בו היא מעבירה מסר ברור : "יופי מצוי בכל אחד ואחת מאיתנו גם באותם ילדים –כוכבים עם שפיצים שמוגדרים כנוער שוליים טעוני טיפוח".

   

  "אצלי בראש הכל מסודר והרמוני -  דתי , חילוני , ימני שמאלני . הם חיים אצלי בשלום ובשלוה. מאוד מפריע לי שאין הרמוניה והם נלחמים". מציינת דיצה כהן , 42 , נשואה ואם ל- 7 המתגוררת ביישוב מצפה יריחו שבמדבר יהודה לשם עברה לפני 17 שנה מירושלים.

  דיצה היא "זאבה בודדת" שהניואנסים החברתיים לא ממש מדברים אליה , היא אאוטסיידרית האולטימטיבית. תפיסת הזמן והמציאות אצלה הם לא כמו אצל האחרים . ראשה בספרות אחרות אולם רגליה נטועות חזק בקרקע .

   

  בימים אלה משיקה דיצה את ספר הביכורים שלה "נפיה" בהוצאת "אופיר ביכורים" . ספר פנטזיה קסום לבני נעורים ולצעירים ברוחם. גיבורת הסיפור, נפיה, מתמודדת עם זיכרונות, פחדים וקשיים, כאשר מטרתה העיקרית להציל את אמה. בסופו של דבר מגיעה נפיה למסקנה, בעזרת חבריה למסע כי כדי שהלבבות יתמלאו באור היא צריכה קודם כל לפגוש את האור שחולף דרכה. עליה לחפש את דמותה המוארת בעלת הכנפיים, השואפת לעוף לחופשי. נפיה המוארת הוותיקה נפגשת עם נפיה שהתבגרה והשתנתה, ומבינה כי שמעה לקולם של כולם חוץ מקולה הפנימי. יש עוד אנשים שגילו את עצמם, והיא יוצאת אל מסע חדש - לעיר הגעגועים שם תוכל לפגוש בהם.

   

  "הייתי כוכב עם שפיצים" – נערה בסיכון 

  דיצה כהן, דתיה ששביס מכסה את ראשה, לא נמנעת מלחשוף  את מה שעבר עליה בשנות נעוריה.

  נולדה לבית חרדי אורתודוכסי בירושלים , הוריה נפרדים כשהיא בת 14 , מה שמוביל אותה לחיפושים אחר משמעות , תובנות. מתגלגלת לרחובות ( ולמציאות כפי שרואים אותה ב"כיכר החתולות" בירושלים  ). שם באין הגנה, שמירה ופיקוח היא נחשפת לכל "הג'יפה  (כהגדרתה ) לא היו לי חושים , הייתי טיפשה ואבודה . מי הייתי בכלל , לא היה לי כלום , הייתי נערה ללא תובנות שמתרסקת, נופלת קמה וממשיכה".

   

  "הבית שגדלתי התפרק, הורי התגרשו , אבי מעולם לא היה אב קונבנציונאלי  וגם לא ממש בריא בנפשו 

  "מה שדחף אותי לכתוב את הספר היה הקשיים שחוויתי לאורך כל שנות נעוריי.  דחפו אותי לשוליים . הייתי כמו "נערה בסיכון" ( סיכון גבוה) ללא טיפול מתאים , עברתי חוויות קשות , נחשפתי לדברים של זנות וסמים אומרת דיצה.

   

   

  ''

   

  "כולם חיים אצלי בראש בהרמוניה : הדתי , החילוני, הימני והשמאלני"

  לאורך השנים התנסתה בכל גווני הסקאלה : דתיות, חילוניות, ימניות ושמאלניות באופן הרמוני , בשלום ובשלווה. את הדת עזבה בגיל 14. חיה חיים חילוניים עד גיל 23 ואז שוב חזרה בתשובה. בטווח בין השנים.

  היתה : חרדית , שמאלנית , בנוער עובד ולומד ( שימשה כיו"ר המועצה שלהם), ב"שלום עכשיו", שוב לדת  ולחיים דתיים, על פי התפיסה של רבי נחמן, ומעבר להתגורר ביישוב ימני .

  התפרצותה של מלחמת המפרץ  החזירה אותה שוב לחיק הדת. "גרתי בתל אביב וטילים נפלו לי ליד הבית ואז התחלתי לשאול שאלות מי אני, ולאן אני הולכת.  חיפשתי תשובות בכל הדתות ובכל הזרמים. לאחר בדיקה הגעתי ליהדות . מצאתי המון ביהדות , אבל לא מתוך חרדה (חרדים) אלא שם מצאתי את האלוקים האמיתי".

  את בן זוגה ואבי ילדיה שהיה דתי לשעבר, הכירה "בחייה החילונים" הוא היה ברמן והיא שימשה כמלצרית . "הוא חיזר אחרי ואני חוץ מידידות לא ריציתי כלום . רק כשהתקרבתי לדת וגם הוא התקרב רק אז החלטתי שהוא מתאים  לי כבן זוג". אומרת דיצה.

   

   

   

  ''

   

  "את המוזה לכתיבה ולהוצאת הספר קיבלתי מרבי נחמן . הרגשתי שהוא יושב לי על הכתף"

  את לימודי מדעי הרוח  הפסיקה בעקבות לידת הבן הבכור . בין הלידות היו "פרצי" לימודים , בין השאר : למדה פסיכולוגיה,פילוסופיה,מטפיסיקה, קבלה ועוד. "אם היו עושים לי אבחון היו מגלים שיש שלי הפרעות לימודיות (הפרעות קשב או סוג של דיסלקציה)  לפני שנים קראו לזה "טעונת טיפוח" . מציינת דיצה,  שגם ילדיה מוגדרים כבעלי הפרעות קשב ( וממוקמים על כל הסקאלה ).

  את השראה לכתיבה קיבלה מחייה, חיי ילדיה ובני האדם בכלל. את היצורים בסיפור המציא הבן הגדול שלה אברהם כיום הוא חייל.

  "תמיד בער בי הרצון לכתוב.  בתהליך כתיבת הספר "נפיה" הושפעתי בעיקר מתופעות גיל העשרה של ילדי.  והתחושה ששוב חזרתי אל ילדותי שלי, אני חווה איך השפיצים שלהם בולטים מחוץ לריבוע כי הם כוכבים. רוב הספר זרם דרכי החוצה מה שנקרא מוזה. חשתי שאני כ"עט אצל סופר". בעוד שמוזה זה שם של אלה יוונית, הסופר שהרגשתי שמזרים לי את הסיפור הוא אלוף הפנטזיות המוכר בשם רבי נחמן מברסלב. זה הספר הראשון שיצא למרות שתמיד כתבתי גם בבית ספר גם בתנועה (הייתי בנוער העובד והלומד).מציינת דיצה .

   

  "נפיה" היא ילדה מקסימה. אני אוהבת אותה ומרגישה שהיא נולדה לי, דרכי, ממני ואני שמחה בה מאוד". אומרת דיצה . "עולם הפנטזיה הוא העולם שניתן לראות בו מעבר להעלם (אותיות עולם) מעבר לחומר. נפיה יכולה עוד להימשך יש בי הרגשה שאולי עוד ניפגש בהמשך כמו שהספר הסתיים.פנטזיה בשבילי היא מציאות. אני מסתכלת על העולם ורואה את הפנטזיה שבו או המטפיסיקה שבו ושבבני האדם.

   

  לא הייתי בטוחה שאני אצליח לפרסם. לא קל בכלל להוציא לאור ספר. ניסיתי לא פעם גם עם ספרים אחרים.כנראה שעכשיו הגיע הזמן ללידה וזו מגיעה תמיד בדרך פלא. דרך פנטזיה פנתסטית. החלום שלי שנפיה תגיע לכל נער\ילד נערה\ילדה אבודים ותאיר להם את הדרך לשלווה פנימית המביאה לשלווה חיצונית.וזה יכול להיות שהם כבר מבוגרים רק שהילד בתוכם עוד מחפש את הדרך".

   

  ''

   

   

  סוף! 

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     13/11/12 10:30:
   אישיות מרתקת. תודה על ההמלצה.
     13/11/12 06:51:
   תודה על המידע. עושה רושם של ספר מעניין.
     12/11/12 15:54:
   שווה בהחלט.
     12/11/12 12:50:
   יופי של פוסט

   ארכיון

   פרופיל

   מירב ב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין