כותרות TheMarker >
  ';

  האולימפיאדה שלי

  שלוש מעלות

  20 תגובות   יום שלישי, 13/11/12, 00:17

  שלוש מעלות בחוץ, יום ולילה, בלי הבדל. השעון האלקטרוני הענק שמעל מבשלת הבירה הגדולה בעיר תקוע כבר שלושה ימים על שלוש מעלות.  38 על פי מדד הפרנהייט. זהו יום הזיכרון הקנדי, קפוא וקר. היום ה 11 בחודש ה 11 בשעה 11:11 בבוקר, זה היום והשעה שבה הסתיימה מלחמת העולם הראשונה, שבה איבדה קנדה 65 אלף חיילים, אם אני זוכר נכון את המספר המדהים שהבת שלי סיפרה בדרך חזרה מבית הספר. יום הזיכרון הוא סוף שבוע ארוך, יום חופש אחד נוסף, אבל השעון הגדול מראה על שלוש מעלות, זה הזמן להתכנס בזיכרונות. לפחות בחלק הראשון של השבוע השמש האירה. האוויר היה קר ויבש בדיוק כמו שנובמבר אמור להיות. עור השפתיים התכווץ ונדמה היה כי לאנשים קשה לחייך, אחר כך, אחרי שאובמה חזר אל הבית הלבן, חזר גם הגשם הקבוע. שלושים מ"מ ליום, נדמה לי שזה הממוצע, לחודש הזה, אבל אין לי כרגע איך לבדוק את זה. סגרתי את הטלוויזיה והאינטרנט, חזרתי אל חדר נעוריי. אני מקשיב לרדיו של JACKFM  96.9 כל היום ומסתובב עם חיוך על הפנים בכל פעם שאני שומע את הפסקול של להיטי נעוריי. זיכרונות נעימים כמו "ילדה סינית" של דיויד בואי, או "ילד מתוק שלי" של "רובים ושושנים" (sweet child of mine, Guns and Roses), אתם זוכרים את זה? מתי שמעתם את זה בפעם האחרונה? חושך וקר בחוץ, בדידות וזיכרונות. זהו יום הזיכרון.

  **

  את הלילות אני מעביר בצפייה באוסף הסרטים שלי שמכיל קלאסיקות כמו "חומות של תקווה" השם שבחרו המפיצים הישראלים לסרט The Shawshank redemption. "זמן ולחץ" אלו היו שני המרכיבים המכריעים בגאולתו של הבנקאי חסר המזל אנדי דופריין (בגילומו של זוכה האוסקר טים רובינס) שכזכור חפר מנהרה מאחורי הפוסטר של ריטה הייוורת' וזחל לאורך חמישה מגרשי פוטבול של צואה וביוב כל הדרך אל הגאולה והחופש. "שושאנק" מדורג במקום הראשון בטבלת כל הזמנים של אתר הסרטים IMDB, הוא חולק אותו ביחד עם המערבון הבלתי נשכח "הטוב הרע והמכוער" של סרג'יו לאונה האיטלקי. (the good the bad and the ugly by Sergio Leone) שהיה הסרט הראשון שראיתי בחיי. אבא שלי "פילח" אותי בגיל ארבע לסרט למבוגרים, הוא חשב שאני אירדם אבל אני רק ישבתי מהופנט מול המסך במשך שלוש שעות והלכתי לישון בחצות מבלי יכולת לשכוח את החוויה המדהימה. "עוצמתו של האירוע נמדדת על פי היכולת שלנו לזכור ממנו פרטים" אני אומר למשה ונטלי אחרי ארוחת ערב שבת השקטה בכולל, "התפקיד שלנו בתור כותבים הוא למלא את הפרטים החסרים בזיכרון בתיאור דרמטי של רוח הדברים, זו האומנות שלנו". אם אתם זוכרים את שושאנק או את בלונדי, סימן שמישהו עשה את העבודה שלו נאמנה. רוצים לאתגר את הזיכרון שלכם? נסו להיזכר איך קראו לעיירה המקסיקנית אליה בורח אנדי דופריין? או מה היה השם על הקבר שבו מוחבא האוצר האבוד שאותו מחפשים בלונדי, טוקו ועיני מלאך? קשה, הא? אל דאגה, התשובות בהמשך, הישארו אתנו, בחוץ הרי שלושה ימים עם שלוש מעלות וגשם לסירוגין. לפחות ההשראה עדיין דופקת על החלון מדי פעם.

  **

  לכתוב בלוג זה לא כמו לכתוב תסריט או ספר, לבלוג חוקים משלו, חוקי המציאות. זו שכרגע מצמצמת את יכולת ההתקשרות ביננו. אז תסלחו לי מראש, גבירותי ורבותיי, אין לי הרבה מה לכתוב כרגע. יושב בקן הקטן והחם ומעביר את הימים החשוכים. זהו סוף שבוע ארוך קר ושקט מאוד. הכולל לקח את צאן מרעיתו לסוף שבוע באתר הסקי של וויסטלר, בחוץ שלוש מעלות והעיר די שקטה. אני עדיין רץ בחוץ כמה שאני יכול, הורדתי לארבע פעמים בשבוע אבל הארכתי קצת את המסלול, צריך לשמור על המכונה. אני הולך השבוע לראות סרט במסגרת פסטיבל הסרטים היהודי של וונקובר, ה VJFF זוהי המהדורה ה 24 של פסטיבל הסרטים היהודי הוותיק ביותר במערב קנדה. כמו תמיד אצלנו, הפסטיבל מביא עירוב מעניין של 20 סרטים עלילתיים ודוקומנטריים, מארצות הברית, קנדה, ישראל, צרפת, מקסיקו ועוד. בהחלט סיבה מצוינת לצאת מהבית ולטפס על הרכס, כך קוראים לבית הקולנוע שמארח את הפסטיבל מדי שנה, כנראה שזו השנה האחרונה של קולנוע Ridge בעסק, כמו בתי קולנוע רבים אחרים בעיר, גם הרכס מיועד להסגר בקרוב. מעניין איפה יהיה הפסטיבל בשנה הבאה? יש לי כמה זיכרונות נחמדים מתיאטרון הרכס, הוא היה השכונתי שלי במשך קרוב לשנתיים. נורא נעים לברוח אל הקולנוע כאשר המחוג בחוץ תקוע על שלוש מעלות. יום ולילה. בקרוב הכל יהפוך לזיכרונות.http://vjff.org/

   

  **

  בשבת שעברה בהפסקת הצהריים של האירוע עם הצרפתיים במרכז למדיה דיגיטלית ניגשתי לוולרי בורגוי (Valerie Bourgoin) נציגת ה CFC, המכון הצרפתי לקולנוע, לכנס והאישה היחידה במשלחת. הצגתי את עצמי וביקשתי רשות לתת עצה. "תדאגו להכין עותקים דיגיטליים של סרטים כמו "ז'אן דה פלורט", "מאנון דה סורס" ו "שובו של מרטין גר". היא הסתקרנה ורצתה לדעת למה דווקא הסרטים האלו. "זה כדי שהדור הבא שלכם יכיר את הסיפורים האלו שהם בעלי עוצמה תנכ"ית.", אמרתי מבלי להיכנס לפרטים אישיים. וולרי הבטיחה לי שהצרפתים שוקדים על שימור אוצרות התרבות שלהם. חבל שדור חדש יגדל מבלי להכיר את רועת העיזים הקטנה, מאנון, והמפוחית שקיבלה בירושה מאביה. קלאסיקה נחרטת בזיכרון.

   

  ''

   

  **

  בינתיים אני עדיין מחכה. מחכה לראות כמו מי אני מסיים את הסרט הזה, כמו אנדי דופריין משושאנק או כמו בלונדי מהטוב, הרע והמכוער.  הסוהר הראשי, נורטון, זרק את דופריין לחודש רצוף של בידוד בצינוק, בידוד היא שיטה ידועה להוציא אדם מדעתו. למרות מה שהקפיטליסטים חושבים בטעות, האדם הוא חיה קהילתית שבטית, כאשר בתי סוהר זורקים אדם לבידוד, הם מנסים לשבור את רוחו או את נפשו. נורטון הרי הוסיף לדופריין חודש נוסף, אבל עדיין לא שבר את רוחו, עולמו הפנימי של אנדי היה חזק מספיק כדי לשרוד את העינוי ולהגיע אל העיירה הקטנה Zihuatanejo,  לחופו של האוקאינוס הפסיפי שעל פי המקסיקנים "אין לו זיכרון". כמו שמספר אנדי לחברו רד. שם הוא רוצה לבלות את שארית חייו, במקום חמים שאין לו זיכרון. חורף, שלוש מעלות בחוץ, גם ביום וגם בלילה. יום הזיכרון הקנדי, סוף שבוע ארוך בחדר הנעורים שלי. עם מאיר אריאל, יוני רכטר, JACKFM , שושאנק ובלונדי. אל תצפו שאני אגיד לכם מה דעתי על אובמה, אל תשאלו אותי על הבחירות בישראל. שלוש מעלות בחוץ, אני מבין שאתם רוצים עוד מכתבים, אתם רוצים שנשמור על קשר, אני מבטיח לנסות ולהמשיך. אבל בימים אלו ממש אני רותם את הסוסים לרכיבה ארוכה עם שני אקדחונים שאני לא ממש מכיר, אבל הם נראים לי כמו צמד שמתאים לסוג המסע הזה. אנחנו הולכים לדהור אל ארץ רחוקה כדי להציל אוצר עתיק שעלול להעלם אל תהומות השכיחה. מסע בעקבות זיכרון אבוד. יש עוד כמה חודשים של הכנות, אז אני מבטיח לנסות ולעדכן עוד לפני חג המולד.כדי שלא תשכחו חלילה, את העלילה.

  **

  ברוח הבחירות:

   

  Life is not about telling other people how great YOU are, life is about telling other people how great THEY are. Shahar Ben Halevi, Nov.6, 2012

  **

  שלא כמו ב "ז'אן דה פלורט", אי שם בפרובנס שבדרום צרפת, הגשם בוונקובר מתחיל בלי ברקים ורעמים, כאילו לא צריך את ההקדמה המתבקשת. הגשם פשוט מתחיל ונפסק לסירוגין, ביום ובלילה. בלי אותות ומופתים, רק חלק מהשגרה. ואם במקרה אתם לא זוכרים, אוצר המטבעות היה בקבר של החייל האלמוני שליד הקבר של ארץ' סטנטון בבית הקברות שבגבעה העצובה (sad hill). אני כבר שבעתי מגבעות עצובות, אני מחפש עכשיו מישהי כמו מאנון, רועת העזים הצרפתייה שנוקמת באלו שהרגו את אביה. קלאסיקה. אבל בעצם גם היא באה מגבעה עצובה.

  **

  ואם אנחנו כבר יוצאים לטיול בסמטת הזיכרונות אז ברוח פס הקול של JACK הלכתי לחפש לכם את אחד מלהיטי הנעורים הנשכחים שלי. מתוך האלבום הקלאסי Misplaced Childhood של להקת Marillion הנה השיר Kayleigh שמוקדש לאחת הבחורות הכי מדהימות בעיר הזו, לא מבין איך אף אחד עוד לא ליהק אותה לאיזה סרט. אולי JACK יוסיף את הקלאסיקה הזאת לרשימת השירים של התחנה. סוף שבוע נעים חברים, עוצמת האירוע כעוצמת הזיכרון. יום זיכרון שקט (וקר) עבר על כוחותינו בפולס קריק.

   

  ''
    

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (20)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     15/11/12 17:35:
   תודה מיכלי, שולח אחד בחזרה. בכלל השעון כבר קפץ בחזרה לשמונה מעלות, פתאום זה מרגיש חמים, מצד שני ,אולי זה החיבוק שלך...:)
     14/11/12 21:45:
   חיבוק רחוק מכיוון המזרח התיכון יכול לנצח סופשבוע קר וחשוך? כי אם כן שולחת לך אחד במהירות האור על קרן שמש.
     14/11/12 00:48:
   מכבית יקרה "יפה שקיעת שמש ללב עצוב" אנטואן סנט אכזופרי...הנסיך הקטן. אל תהי בדיכי, השמש תחזור מחר. פרח יפה, תודה על הביקור, אנחנו לא עם אובמה בכלל, אנחנו בקנדה. יש לנו ראש ממשלה משלנו. אבל תודה על התגובה. אגב, גם אני אוהב שמש, אבל כמו גשם, רק במנות קצובות.
     14/11/12 00:46:
   שטוטית את גדולה מהחיים!! אחת ויחידה!! אין כמוך, רוצה לספר לנו שוב על השלג במילאנו? תכתבי על זה פוסט, אני אשמח לקרוא. מצטער אם אני נתפס בעינייך בתור חסר טקט, אני משתדל להיות קנדי מאוד מנומס בדרך כלל, לא יודע למה יש לך את הרושם הזה. תודה שביקרת ותודה על התגובות. הכבוד כולו שלי. ואגב, אני לא מתערב לחלוטין בחיים שלכם שם, על מה את מדברת? הרי את יודעת שעיקרון הברזל שלי הוא שאני לא כותב על ענייניה הפנימים של מדינת ישראל. נקודה.
     13/11/12 22:22:
   שלוש מעלות ?הזוי ...........כל הכבוד למי ששורד שם עם אובמה .......וכל השאר לא בשבילי ............אני אוהבת שמש
   יופי של פוסט, שחר. לא מתחלפת אתך. אני בדיכי רק בגלל השקיעה שחלה בסביבות חמש...*
     13/11/12 20:49:

   צטט: sbhsport 2012-11-13 18:44:28

   שלום לכולכם חברות וחברים, סליחה מראש על התגובה המאוחרת. אז בואו נעשה סדר בדברים: כן, שירים הם זכרונות חמימים...סוויט הארט יקירתי : מאנון דה סורס מונעת מהפוסט הזה להיות רק לבנים, אפילו שהוא קשוח...בועז - תלה אותם גבוה? קלינט ביים למיטב זכרוני. שטוטית, אני יודע שלא תעזבי את זה (מכיר טיפוסים כמוך) התשובה לשאלתך היא : כן!!. אגב, אורי, שטוטית, אין שלג בעיר, רק בהרים. שלג יש כאן רק שבועיים בשנה. לאה, תודה על ההזדהות עם תושבי הדרום, מסיר בפניהם את הכובע. אני עוד זוכר איך זה הבומים האלו, בגלל זה אין לי בעיה עם שלוש מעלות. אחרי חורף אחד הגוף מתרגל, נסו ותהנו. תודה לכולכם. מצויירת, ברי, איריס, דמונס, ויעל.
   שוב התשובות הבלתי אפשריות שלך שלא לומר חסרות הטקט

   אתה לא מכיר טיפוסים כמוני כי אני חד-פעמית!

   למזלכם ולמזל עוד כמה.

   וגם במילנו שלג על אמת יש רק כשבועיים בשנה והשאר בהרים.

   קור מאוד קור וגשם בלתי פוסק יש כל החורף במילאנו הא וגם באביב ובסתיו

   ולעתים גם בקיץ.

   וכן, הבנתי שיותר נוח בוונקובר בלי גראדים ובלי קסאמים

   אבל עם התערבות בלתי פוסקת בחיינו כאן  הא?!

     13/11/12 19:08:
   סחתיין בועז, תפסת את זה בדיוק בזמן. עדיין מערבון משובח בהחלט. מסכים איתך.
     13/11/12 18:49:

   את "תלה אותם גבוה" ביים טד פוסט ב-1968.

   קלינט עוד היה שחקן די צעיר, אבל כבר

   אז הראה ניצוצות...

   http://www.sratim.co.il/view.php?id=17379#

     13/11/12 18:44:
   שלום לכולכם חברות וחברים, סליחה מראש על התגובה המאוחרת. אז בואו נעשה סדר בדברים: כן, שירים הם זכרונות חמימים...סוויט הארט יקירתי : מאנון דה סורס מונעת מהפוסט הזה להיות רק לבנים, אפילו שהוא קשוח...בועז - תלה אותם גבוה? קלינט ביים למיטב זכרוני. שטוטית, אני יודע שלא תעזבי את זה (מכיר טיפוסים כמוך) התשובה לשאלתך היא : כן!!. אגב, אורי, שטוטית, אין שלג בעיר, רק בהרים. שלג יש כאן רק שבועיים בשנה. לאה, תודה על ההזדהות עם תושבי הדרום, מסיר בפניהם את הכובע. אני עוד זוכר איך זה הבומים האלו, בגלל זה אין לי בעיה עם שלוש מעלות. אחרי חורף אחד הגוף מתרגל, נסו ותהנו. תודה לכולכם. מצויירת, ברי, איריס, דמונס, ויעל.
     13/11/12 14:41:
   ממממממ איזה כיף. הזכרת לי שכדאי לראות את הסרטים האלו שוב..... (:
     13/11/12 11:46:
   פוסט מעניין. והיות ולא לעיתים קרובות אני מגיב צריך להוסיף לכך שכל הכבוד על ההתמדה בכתיבה האישית הזו תענוג היה גם להיזכר בסרטים הללו שאתה מזכיר.
     13/11/12 10:05:
   הכי חשוב אני רוצה לדעת האם הספה בסלון עדיין נפתחת? חורף זה נהדר במיוחד כשיש הסקה מרכזית ובכל מקום חם, אני אוהבת גשם ללא הפסק כשגרתי במילנו הצפונית והמושלגת קמעה בחורף למדתי לחיות בגשם ללא הפסקה ולבוסס בשלג חוץ מפעם אחת שירד שלג כבד והיה לי תור לבדיקה במרפאה שמרוחקת רחוב אחד מהבית שגרתי בו במילאנו, לקחתי מונית והנהג קילל אותי שנאלץ לצאת לנסיעה כל כך קצרה בבוקר מושלג כל כך. לא נורא הוא בטח כבר שכח יום נפלא או לילה טוב לכם בוונקובר
     13/11/12 09:29:
   כאן יצאה השמש, אחרי כמה ימי גשם. לטיפוס כמוני הסולד מחורף ישראלי, היא נראית משקרת. אין לי שמץ איך הייתי מסתדר עם 3 מעלות. ולעניין הפנינים: זה כנראה תלוי גיל (אצלי זה היה המערבון, תלה אותם גבוה...)...
     13/11/12 09:12:

   .

   .

   LIKE*

   3 מעלות אל מול 3 אזעקות צבע אדום.

   חם לי.

   .

   כוכב הזדהות עם תושבי הדרום.

   ''

    

   ''

   אדום דום דום! זה כואב ונורא ואיום

   life is also about memories...:) שלוש מעלות - שימשיכו לעבור בטוב!
     13/11/12 08:44:
   בטלפון שלי 20 מעלות..אבל בבית קר לי..אבל כנראה זה אני...אין ספק שאצלך 3 מעלות אבל בבית הרבה יותר חם... חן חן לך על המסע אל העבר...עם כוס קפה ורובים ושושנים ברקע..
     13/11/12 07:50:
   כשאני קורא טקטסים כאלה כמו שלך (הכתובים אגב בצורה מדהימה) אני בעיקר מודע לסבים ולסבתות שלי בחרו לבוא לכאן לים התיכון....הרחק מהשלג והקור
     13/11/12 01:40:
   זה היה פוסט של בנים, נכון? מזג אוויר קשוח....סרטים לבעלי לב חזק...רוק כבד
     13/11/12 01:35:
   שיר מעורר זכרונות....חמימות בשלוש מעלות...אוקסימורון...חורף חם שיהיה לך.

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין