כותרות TheMarker >
  ';

  הבלוג של mikelda

  עוסק בענייני חינוך, יזמות, שיפור מצב החינוך, הצעות חדשות. מה צריך לעשות ועדיין לא נעשה בתחום החינוך. רפורמות בחינוך לא מצליחות אצלנו לכן צריך להתמקד בשינויים קטנים ושיטתיים.

  0

  המבצע בעזה כהזדמנות

  7 תגובות   יום שלישי, 20/11/12, 23:15

   

  עם כותרת כזו, בטח יורמו כמה גבות של קוראים, איך מבצע צבאי יכול להיות הזדמנות ?

   

   

  לפני שאענה על השאלה  המאתגרת הזו,  אתייחס לכמה "הזדמנויות" שמדינת ישראל פיספסה. במשך שני עשורים נמשכה נוכחות צבאית ישראלית בלבנון, מה שקרוי מלחמת לבנון. לאחר סיום המלחמה ויציאת צה"ל מלבנון, התברר שהצפון – קרית שמונה והסביבה, לא עברו שום שידרוג. הצפון חזר להיות פריפריה, על גבול הנטישה.


  המדינה לא השכילה להשקיע בפיתוח הצפון באופן משמעותי, להפוך את הצפון לשוויצריה של ישראל. אפשר וצריך היה להשקיע בלי קמצנות, בנדיבות ומתוך נקודת מבט של כבוד, בפיתוח תשתיות: כבישים, בתי ספר, תיירות, תעשייה, מיקלוט, עיר תחתית מוגנת לרווחת התושבים, וכל מה שצריך כדי להפוך את הצפון ל"בונבוניירה" מקומית.

   

  כל זה לא קרה. ראינו במלחמת לבנון השנייה, זו שהייתה ב 2006, שהצפון היה חשוף, נטוש ובלי כוחות במהלך הלחימה. למעלה מ 3000 רקטות וטילים התעופפו לעבר צפון ישראל. ההתמודדות של ישראל עם המציאות המלחמתית בהיבט החברתי אזרחי הייתה חלושה, אם לא לומר עלובה.

   

  היה צורך בגביר מקומי, שלא לקרוא לו טייקון מקומי, כדי שיעשה את מה שמדינת ישראל הייתה צריכה לעשות.

  התפיסה של מדינת ישראל, כפי שבאה לידי ביטוי ברוב שנותיה, בחיזוק הצד ההתקפי והצבאי התעלמה לחלוטין מפיתוח הביטחון הכלכלי, חברתי והאזרחי.  

   

   

  בדרום מתנהלת מלחמה בקרבות לסרוגין כבר שתים עשרה שנים. האזור הזה - הדרום, ממש פריפריה, היה אמור להיות פנינה אזרחית, המדינה הייתה צריכה להקים מערכות מתקדמות מאוד של תשתיות כמו: כבישים, מסילות רכבת, תעשיות, תיירות, חינוך, מיקלוט ועוד.

   

  אומרים דוברים שונים שהלחימה בדרום מוערכת בכ 1.5 מיליארד ₪ לשבוע לחימה. במחיר של שבוע לחימה אפשר להפוך את דרום המדינה לאבן שואבת לצמיחה והתפתחות.

   

  עכשיו התייחסות להזדמנות הכלכלית-חברתית-אזרחית, המצב הביטחוני הזה, שעכשיו נמצא בשיא העימות עם החמאס ושאר מרעיו בעזה, חייב להוות הזדמנות לפיתוח מסיבי של הפריפריה, שלא יווצר מצב דומה לפריפריה הצפונית אחרי שנים רבות של מלחמה בלבנון, הסתיימה המלחמה, צה"ל נסוג מלבנון והצפון נשאר בעליבותו. הצפון מתבסס בעיקר על יזמים פרטיים בתחום התיירות בניסיון נוסף למצוא להם פרנסה, אחרי כישלונות כלכליים למכביר.

   

   

  עכשיו צריך לצלצל בפעמונים רבים. על המדינה לראות את האינטרסים שלה בפיתוח תשתיות מתקדמות מאוד בפריפריה, גם בצפון וגם בדרום, לעודד באופן מסיבי עסקים קטנים ובינוניים, ולא להסתפק בהיבט הצבאי של הביטחון.

   

  זה הזמן לראות במבצע הצבאי הזדמנות לפתח ביטחון חברתי-כלכלי-אזרחי בדרום ישראל, בלי קמצנות ובנדיבות כדי לחזק את תחושת השייכות של אזרחי הדרום להוויה הישראלית, בעיקר זו במרכז הארץ. עכשיו זה הזמן.

  דרג את התוכן:

   תגובות (7)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS

   צטט: גילהסטחי 2012-11-22 12:18:01

   למינוף המצב הקיים לעתיד טוב יותר נדרשת ראייה מערכתית-ממשלתית, ונראה שהמשאבים והאנרגיות מופנות לאירוע הבחירות המממש ובא.

    

   זה הזמן שלנו כציבור להטות את סדר היום.

     22/11/12 12:18:
   למינוף המצב הקיים לעתיד טוב יותר נדרשת ראייה מערכתית-ממשלתית, ונראה שהמשאבים והאנרגיות מופנות לאירוע הבחירות המממש ובא.

   צטט: דוקטורלאה 2012-11-21 22:17:47

   צריך לקוות שיהיה פיתוח הדרום לטובת התושבים. אולי לאחר הפסקת האש, בעזרת מימון אמריקאי , ניתן יהיה לפתח תעשייה ותיירות ועוד בדרום. עד עתה הוא נהנה ממנה גדושה של פצצות. התיישבות צפופה, מפעלים כלכליים גדולים ותעשיות עתירות-ידע "יפתו" עוד יותר את הטירור החמאסי. והוא ימשיך בהפצצת המקום.

    

    

    

   זה הזמן לאפשר פיתוח מתקדם מאוד, שוב להפוך את הדרום ואת הצפון "הנטושים" לפנינה שבה יכולה להתפתח חברה מתקדמת בנוסף לזו שבמרכז.

   בנוגע לפיתוח "שיפתה" את הטרור, זו בדיוק מהותה של הציונות המודרנית. הפיתוח יכול להיות מוגן, הפיתוח יפתה גם ישראלים נוספים להגיע ולחיות במקום שתהיה בו תעשייה, תרבות, תיירות, אומנות, תשתיות מתקדמות.

     21/11/12 22:17:
   צריך לקוות שיהיה פיתוח הדרום לטובת התושבים. אולי לאחר הפסקת האש, בעזרת מימון אמריקאי , ניתן יהיה לפתח תעשייה ותיירות ועוד בדרום. עד עתה הוא נהנה ממנה גדושה של פצצות. התיישבות צפופה, מפעלים כלכליים גדולים ותעשיות עתירות-ידע "יפתו" עוד יותר את הטירור החמאסי. והוא ימשיך בהפצצת המקום.
     21/11/12 18:12:
   מסכימה איתך!!! ראה פוסט שפרסמתי בבלוג שלי אכן יש קשר הדדי בלתי ניתן להתרה בין ביטחון כלכלי, ביטחון חברתי וביטחון חברתי. לכן, על המדינה למגר את גורמי סיכון ביטחון אזרחיה ע"י גורמים חיצוניים ובמקביל, ואני מצטטת אותך "עכשיו צריך לצלצל בפעמונים רבים. על המדינה לראות את האינטרסים שלה בפיתוח תשתיות מתקדמות מאוד בפריפריה, גם בצפון וגם בדרום, לעודד באופן מסיבי עסקים קטנים ובינוניים..."
   יש סיכוי שהדרום יתעורר? עד כמה זה תלוי במלחמות, ועד כמה - בתהליכים אחרים שקורים בדרום, כמו : בניית עיר הבה"דים ליד באר-שבע, קבוצות איכותיות שמתיישבות בדרום, וכו'. ואולי גם הפיתוח של אשדוד: בית-חולים שיהיה בקרוב, ועוד.
     21/11/12 08:15:
   כמה נכון וכמה ברור שזה לא יקרה... הענין באזורים האלה אכן מתעורר רק בזמן מלחמה..