כותרות TheMarker >
  ';
  0

  כבר ארבע שנים שאין כאן "מבוגר אחראי"

  1 תגובות   יום רביעי, 28/11/12, 11:44

   

  ''

  לכבוד נגיד בנק ישראל הבא :

   

   

   

  מזה ארבע שנים נתון המשק הישראלי בתנאי ריבית ריאלית שלילית. לכאורה, ריבית נמוכה זו מתמרצת את הפעילות הכלכלית אולם, כפי שמוכיחים דוחות מחקריים המתפרסמים לאחרונה וכן המחאה החברתית הנדירה בעצמתה הפוקדת את החברה הישראלית – מצבם הכלכלי של רוב אזרחי ישראל התדרדר. טבעה של ריבית נמוכה שהיא מסתירה את הבעיות האמיתיות. מי שאינו יעיל, או אפילו קרוב לפשיטת רגל – יכול תמיד לקבל עוד הלוואה בתנאים נוחים. זה לא בהכרח הדבר הנכון, לפעמים זה מושך את המשק לדשדוש מתמשך.

   

  הריבית הנמוכה הביאה איתה נטילת סיכונים מיותרים מצידם של טייקונים אשר בידיהם נתונים מיליארדים של כספי ציבור. לריבית השלילית והנמוכה תופעות לוואי הרסניות בטווח הארוך: עליית מחירי דיור, צמצום החסכון, פגיעה בחסכונות של אזרחי ישראל (בפרט המבוגרים אשר מחזיקים פקדונות). זהו נזק מצטבר אשר לא מורגש בטווח הקצר.   סטנלי פישר ידע כבר ב 2011 עת הגיש את בקשתו לחזור לארה"ב לתפקיד נגד קרן המטבע הבין לאומית. סטנלי פישר בוודאי מכיר את היטב את המשפט החשוב בקרירה של כל מנהל בכיר: "תזוז מהר לפני שהצרות שיצרת יתפסו אותך".

  הריבית הנמוכה עודדה את הפעילות הספקולטיבית, צריכה בזבזנית, נטילת סיכונים מיותרים והגדלת המינוף. כל אלו למען השגת תשואה אשר בעבר היתה קיימת בפקדונות בסיכון נמוך. המינוף הגבוה הגדיל גם את הרווח כאשר ההימור מצליח אבל פועל בכוון ההפוך כאשר ההשקעות אינן נבונות. מה שנראה תחילה כמשק ש"צולח את המשבר" ב 2008 היה רק איחור אופנתי. בנסיונו למנוע התמוטטות בזמן הקדנציה שלו גרם פישר לכך שבכל המשק אנו סובלים מעליית מחירי הדיור – ומצד שני גם בשוק ההון מתגלים קווי השבר בדמות "תספורות" לכספנו המופקד אצל קרנות הפנסיה והבנקים המוחקים חובות לטייקונים. לריבית הנמוכה משקל מכריע בתופעות אלו.

   

  תפקידו של בנק מרכזי הוא לאזן, להוסיף נזילות לשוק כאשר זו חסרה ולקחת את "קערת הפונץ'" כאשר ההימורים המסוכנים מתגברים. בשנת 2010, שנתיים לאחר הורדת הריבית המסוכנת שביצע ב 2008 הופיע סטנלי פישר לפני ועדת הכספים בכנסת והזהיר כי רוכשי הדירות חייבים להבין שהריבית הזולה לא תשאר לזמן ותעלה תוך שנתיים. אך כיום, התארכות משך הזמן שבו הריבית נמוכה באופן מלאכותי ממשיכה לגרום לתופעות שליליות בכל שוק הדיור - דור שלם של צעירים נשאר כיום לגור עם הוריו, נמנע מרכישת דירה ונאלץ להוציא את רוב ספו על שכירת דירה ביוקר. הבעייה ב"הא הידיעה" בישראל היא מחיריהן המזנקים של הדירות.

   

   סטנלי פישר רכב על נמר וחשש מכך שמחירי הדירות ירדו בקדנציה שלו. כאשר בשנה שעברה החלה להעצר המגמה הזהיר כי ירידת מחירי הדירות תפגע בבנקים, גער בשר השיכון על כך שהוא מגביר את הבנייה ושוב ושוב הורדת את הריבית – כל פעולותיו אלו של פישר נועדו למטרה אחת בלבד: לשמר את מחירי הדיור הגבוהים. כיום הוא מבין שזה אבוד – מחירי הדיור חייבים לרדת : 

   

  רוכשי הדירות אשר מסוגלים כיום להחזיר משכנתא חודשית בסך 6,000 ש"ח יכלו לקחת לפני שנה בהחזר חודשי זהה משכנתא של מיליון ש"ח. היום, בזכות ירידת הריבית, החזר חודשי זהה של 6,000 ש"ח מאפשר לקיחת משכנתא של מיליון ומאה אלף ש"ח.

   

  התשלום החדשי נשאר גבוה אבל החוב ומחירי הדירות עלו בזכות הורדת הריבית

   

  (כי הבנק קובע את גובה המשכנתא בעיקר על פי גובה התשלום החדשי כחלק יחסי מההכנסה). - אבל גם פישר מבין שהורדת הריבית בסוף דצמבר היתה הצלחתו האחרונה – מחירי הדיור כעת בדרך למטה. הבעיות בתקציב לא יאפשרו לו להמשיך עם הורדת הריבית. עידן הכסף הקל נגמר.

   

  מה צריך הנגיד הבא לעשות: הפתרון הוא להתחיל להעלות ריבית. לא רק בישראל. תלמידו של פישר, נגיד הפדרל ריזרב פרופסור בן ברננקי אחראי במידה רבה לזעזועים הכלכלים העוברים על העולם כולו. מחקרים והשכל הישר מצביעים על הקשר ההדוק בין הזעזועים הגאופוליטים במזרח התיכון ובאזורים אחרים לבין עליית מחירי המזון וחומרי הגלם – אשר הפכו למוצר השקעה בידי סוחרים וספוקלנטים ממונפים. 

  ''

   

  הגיע הזמן להחזיר את הכלכלה הישראלית והעולמית לשפיות. הריבית הזולה יוצרת אשליה וככל שנקדים להתפקח ממנה כך תימנע הנפילה העתידית.   אזרחי ישראל חשים היטב את השפעות הריבית הזולה בעליית מחירים – גם כאשר זו אינה מדווחת נכונה על ידי הלמ"ס – כולנו מרגישים בכיס את המחירים הגואים. צמצום הצריכה הוא תגובתו של כל ישראלי אשר אינו מוכן להמשיך להגדיל את הצריכה באמצעות אשראי זול שעולה לנו ביוקר.

   לפני חודשיים כתבנו לסטנלי פישר:

  "יתכן שאתה מקווה שההתרסקות לא תגיע עד שתסיים את תפקידך ב 2015 – אולם אתה בוודאי מבין כי תפקידך ואחריותך לכלכלה הישראלית יהיה ברור גם בשנים הבאות. המורשת שאיתה אתה מותיר דור שלם הסובל ממחירי דיור גבוהים כבר גורמת נזק אדיר. אל תשאיר לנגיד שיבוא אחריך את המלאכה הלא נעימה לתקן את מה שאתה שברת. התחל בתיקון כעת."

   

  כעת זה עובר לנגיד הבא.

   

  ''

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אייל עופר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין