כותרות TheMarker >
  ';

  שחרור מחינוך עדרי וחזרה לאני האותנטי

  ניוטון וחוקי התנועה של גופים: "כל גוף יתמיד במצבו כל עוד לא פועל עליו כוח חיצוני". "כל גוף הפועל עליו כוח חיצוני משנה את מהירותו ביחס לכוח: "לכל פעולה קיימת תגובה הנגדית לה בכיוונה ושווה לה בעצמתה". זה הדגם כשלא שועטים עם העדר ומיישרים איתו קו.

  חינוך תרבות ופוליטיקה כהשקעה מניבה לדורות הבאים

  44 תגובות   יום ראשון, 2/12/12, 16:21

   

  חוסר שביעות רצון האזרחים מהמרחב הציבורי וקשייהם למצוא את הסיפוק במישור האישי, גורמים להם לברוח לעולם בו הם מוצאים נחמה ופתרון אינסטנט (בריחת מוחות לחו"ל, תכניות ריאליטי, אלכוהול) הגורמים למשק לקרוס מטה ולא לצמוח לעתיד יצרני המבוסס על ידע מחקר ופיתוח. שבירת תקרת הזכוכית בין סיפוק הצורך הקיומי לבין שטיפת המוח של הממשל תתאפשר על ידי פיתוח המודעות לאורח החיים הדמוקרטי, לאפשרויות השינוי בפורמט העדרי והתלות הקולקטיבית בחוקי המשחק התרבותיים-חברתיים שנוצקנו לתוכם. לתפיסת החינוך המאופיינת בקדמה ובשחרור מזהות אתנית-מגדרית-תרבותית, ויצירת זהות עצמית וקולקטיבית, תוך מתן לגיטימציה לערכים מהותיים כדוגמת החינוך והתרבות המהווים את הבסיס לאיכות חיים ולצמיחה אישית וחברתית.

  נתוני משרד החינוך מציבים את החינוך בישראל כשל מדינת עולם שלישית: הישגי בתי הספר הממלכתיים נמוכים מממוצע הישגי המדינות המפותחות, נמוכים יותר הם הישגי המגזר החרדי       והערבי. בנוסף לכך חלה עלייה בשיעור התלמידים בשני המגזרים הללו בכ- 40% , כשבחינוך הממלכתי לא נרשמה עלייה משמעותית באחוזי התלמידים. אם כך, ניתן לומר שקיומנו יעמוד בשני העשורים הקרובים  על כרעי התרנגולת, במידה  ולא יעלו את רמת החינוך היום כדי שיצמחו מדענים, חוקרים והנדסאים שיחברו ליצירת טכנולוגיה מתקדמת אל מול אויבנו המקיפים אותנו, וכדי שנוכל להעמיד צבא איכותי. כמו כן, מסתמן שהמשק פוסע לעבר רמת הכנסה נמוכה לנפש, לאבטלה גבוהה, לאלימות ופשע גואים, וכל זה בשל מערכת חינוך כושלת. מצב זה יגרום למדינה להפוך לפריפריה למול המדינות המפותחות.

  בכוחנו להשפיע אם נחליט  לקחת אחריות ולהפוך את החינוך לגולת כותרת מעצימה שתפתח דלת לחברה המטפחת את האדם כישות  מפותחת, מודעת וערכית. אם נבחר להיגאל מתפקיד קרבן פאסיבי, מלחדול מלהאשים את הממשל, או אי השוויון ולגבש חשיבה ועמדה היוצאת מההנחה שביכולתנו  לתרום ולשקם את החינוך מתוך מה שיש לנו כאן ועכשיו.  נוכל לעשות זאת כשנלך לבחירות ונבחר במי שיש לו משנה סדורה להקטנת אי השוויון ושיעורי העוני הגדלים, במי שמבין שיש צורך במערכת חינוך מיטבית ומתאימה למשק צומח, והרואה את החשיבות בהענקת השכלה שווה לכל אזרח.  

  בחירה נכונה ונבונה בהווה תיצור השקעה לדורות הבאים, ולנכסי הקניין הערכיים התרבותיים והחינוכיים שירכשו התלמידים היום יהיה המשך שיתבטא בקיום מדינה בעלת משק צומח. הדורות הבאים יוכלו לשפר ולפתח אותם לדורות שיבואו אחריהם, שגם הם ישבחו את החינוך והתרבות שהנחילו להם, ואת קיום ישראל כמדינת עולם ראשון.

   

   

  באישון:

  אם לא ננסה לשנות

  איך נצליח לתקן?

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (44)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     16/12/12 11:00:
   דן ספרי היקר. בניתוח נתוני ה- OECD לא נמצא קשר ישיר בין שכר המורים להישגי תלמידים. במחקרים שונים נמצא ששיפור החינוך יקרה אם: להנהגה תהיה מחויבות לחינוך, אם ישפרו את איכות ההוראה ואיכות המורים, אם יחזקו את מעמד המורים, אם תהיה למורים מוטיבציה ותחושת שביעות רצון, אם הכיתות תהינה פחות צפופות, אם תהיה דינמיקה בין המורים ועוד.. מחבר דו"ח מקינזי אמר שהגישה היא להוסיף עוד כסף ומשאבים למערכת לאחר ששיפרו אותה על ידי קביעת יעדים, ולא לפני כן.
     16/12/12 08:09:
   אני לגמרי מסכים עם הכתוב ומצער שמצב בתי הספר איננו מספיק טוב! אבל לצערי כל זמן שממשלת ישראל לא תשקיע "כסף גדול" בחינוך ונאמר זאת בגלוי: זה אומר משכורות גבוהות במיוחד של המורים! (בדומה למדינות מערב אירופה וארה"ב) - מצב החינוך וההשכלה לא ישתפרו בהרבה! משכורות גבוהות = מעמד המורה = כח אדם משובח - זאת המשוואה...
     15/12/12 14:09:
   supriya היקרה. את צודקת, השינוי יצמח מלמטה, ולשם כך, צריך לרתום את מקבלי השירות, ליצור מודעות לפצצה המתקתקת, ולדעת לבחור במפלגה שהאידאולוגיה החברתית-כלכלית שלה מבוססת על השקעה בחינוך בזמן הווה, כדי שיהיו פירות עתידיים.
     15/12/12 11:59:
   גילה, דבריך על הצורך בשינוי נכונים (ומכוכבים:) וחשוב לחזור ולהזכיר את הדברים. אבל השינוי לא בהכרח יגיע (רק) מבחירות "נכונות". הפער בין הצהרות בחירות למימושן הוא רב, מסיבות שונות... האחריות לשינוי היא יומיומית ולא חד-4-שנתית.. שינויים רבים, במיוחד במערכת החינוך, צומחים גם "מלמטה". הורים, מורים אנשי רוח ואקדמיה שהנושא בוער בנשמתם. חשוב להצביע למי שאנו חושבים שיקדם את הרעיונות שלנו, אך לא פחות חושב מזה גם חברה אזרחית מודעת ואקטיבית, ככל הניתן.
     15/12/12 11:52:
   דודמרום היקר. מסכימה עם התפיסה הפוליטית שלך שההנהגה יוצרת הפחדה (איום אירני, איום פלסטיני), ואינה מעלה על סדר היום את החינוך ואת התיקון בהווה למען העתיד. הנזק במדיניות הכלכלית-חברתית מצטבר והוא מסמל את הצורך בשינוי השלטון. יחד עם זאת ההנהגה לא תעבור למקום אחר אחרי המבול אלא תתכנן את פריצתה המחודשת לזירה הפוליטית (אולמרט, דרעי), ולנו נותר לבחור נכון בבחירות הקרובות.
     15/12/12 09:46:
   כתבת נהדר ואני מסכים לכל מילה ממה שנאמר כאן, אני רק לא מוצא במדינה הזו מישהו בממשל שרוצה, יכל, ומאמין בתיזה הזו, לדעתי, חבורת אוהבי שררה ורודפי בצע תפסה את השלטון ועושה למען עצמה בלבד, אחרי שהכל יהרס הם יעברו למקום אחר ואחריהם המבול. אז אני לא כועס על מי שדואג לעצמו בלבד כאן ועכשיו...
     8/12/12 13:40:
   אחאב יקירי. האתגר הגדול של האנושות זה ליצור מערכת חינוך חדשה שתצמיח את האדם כפרט ואת החברה. כיום החינוך מושתת על מודל תעשייתי בו המורה, המנהל הממשל הם הסמכות, דבר שמאינו מאפשר צמיחה אישית והעצמה של התלמידים.
     8/12/12 12:09:
   האתגר הגדול של האנושות - חינוך :)
     7/12/12 14:51:
   רחלי 45 היקרה. תודה על שהקשבת, ועל שמצאת עניין בתהליך וביוזמה לגרום למציאות להשתנות.
     7/12/12 13:45:
   מענינים הדברים שכתבת.
     7/12/12 12:48:
   הלוי דוד היקר. הזדהות אידאולוגית עם הרוב המונע על ידי חוסר הבנה וכוחות פוליטיים, לא תצמיח את הטוב. ההשפעה תצמח על ידי דיאלוג, דיון והתוויית חזון ומטרה.
     7/12/12 12:36:
   בניp היקר. אתה צודק, העיצוב החינוכי הוא בהיבט הקיומי-אישי והסביבתי. בפיתוח שיפוט, מוסר, לקיחת אחריות ובחירה שיצמיחו אדם מאושר שחי חיים ראויים.
     7/12/12 12:35:
   נישמע טוב..להשפיע.. אהבתי
     7/12/12 09:22:
   החינוך אכן חשוב ביותר כי מעצב את דור העתיד!
     6/12/12 13:45:
   Zvi Haetman היקר. החינוך בראייתו של אפלטון מתייחס לרעיון שנובע מידע, והוא מוביל אל האידאל על פי הטוב שנגזר ממנו. זוכרת שהוא התאפיין בנוקשות מחשבתית ולא זכורה לי ההיררכיה שכתבת אודותיה.
     6/12/12 13:31:
   שרה קונפורטי היקרה. אכן, ההון האנושי הוא המשאב בכי יקר שלנו, והחינוך הוא הכלי ליצירת חברה מפותחת, תרבותית, ומשכילה, המאופיינת בצדק חברתי ובדמוקרטיה.
     5/12/12 19:36:
   אכן גם אפלטון דיבר על חשיבות החינוך. אמנם הוא גם דיבר על שלוש מעמדות ב"רפובליקה" שלו. בלי "מוביליות חברתית" ביניהם. ודאי לא תואם חינוך דמוקרטי.כל אחד יודע את יעודו ומגבלותיו, ואינו זכאי לצאת מגבולות מעמדו.
     5/12/12 18:37:

   פוסט חשוב מאין כמוהו
   ומסכימה כמובן עם כל מילה ומילה
   חינוך, השכלה הם המשאבים העיקריים החשובים שיש לנו

     5/12/12 05:44:
   גילהסטחי, דברים כדורבנות.
     4/12/12 21:16:
   שולה ניסים היקרה. מסכימה לדבריך. האושר האישי יכול להוציא את החברה הישראלית מהמקום הקיומי בו היא נמצאת כיום. האושר על פי אריק פרום הוא תוצר של חיים משמעותיים ושלמים אוטונומים ואותנטיים, המלאים באהבה עצמית המשפיעה על אמפטיה לזולת והיוצרת תחושת שייכות, שותפות ותקווה. כולי תקווה שהשינוי המיוחל יתממש בבחירות הקרובות.
     4/12/12 19:17:
   בני אדם מאושרים ומרוצים מחייהם ירצו יותר לתרום לסביבה ולחברה בה הם חיים. אך קובעי המדיניות ( בכל התחומים ) משום מה לא מבינים את זה.
     4/12/12 17:06:
   שם53 היקר. על פי משל המערה של אפלטון רוב האנשים חיים במערה של בורות ועדריות. הוא טוען שחינוך יעיל ישחרר אותם מהאספסופיות, יעניק אוטונומיה, אותנטיות, יפתח את רוח האדם ויציאה אל האור. אולם במציאות שלנו הפוליטיקה מייצרת מלחמות ובציבור נטעת התחושה שחייו הם הישרדות לכן רוב האוכלוסייה אינה מפותחת ואינה משוחררת ולא לוקחת אחריות על שינוי חייה. אני מקווה שתפיסות מודרניות יצליחו לחלחל ולהשפיע על שינוי קיבעונות ושבירת כוח האינרציה.
     4/12/12 16:52:
   גלית א' היקרה. מסכימה עם כל מילה שכתבת. עם כל הכבוד למדינה הגישה המסורתית והאידאולוגיה שלה, גורמות לאוכלוסייה להישאר מדוכאת וחלשה ונשלטת על ידי השלטון ששואף להנציח את האינטרס הפוליטי לקבוע ולהכתיב לשכבה החלשה.
     4/12/12 11:06:
   הפניית תקציבים למערכת החינוך לא תבטיח חינוך נאור. חינוך נכון אפשר לעשות גם בשדה מתחת לעץ. מה שאנחנו צריכים ואין לנו זו תודעה אזרחית חינוכית מפותחת אבל ישראל כולה נתונה בצילה הכבד של תודעת הביטחון המתרצת תרוצים ריקים שתמשיך להטריד אותנו גם בעתיד הנראה לעיין בגלל מחדלי השלטון בתחום המחשבה המדינית. הכל קשור לצערי, אבל הקריאה שלך מעוררת תקווה שמתחת לצל הזה יש אנשים טובים.
     4/12/12 09:47:
   מאז 77' תקציבי החינוך בירידה מתמדת (למעט 3.5 השנים של רבין). לממשל ימני אין אינטרס במערכת חינוך טובה, הוא צריך לגדל את דור המצביעים הבא שלו.
     4/12/12 08:18:

   צטט: גילהסטחי 2012-12-04 05:20:13

   הלנה היפה יקירתי. מנתוני ההווה אנו יכולים לנבא את האופק החינוכי העתידי שאינו מצטייר בחיוב. לכן עלינו לחשוב מה עלינו לעשות כדי שלא נהיה שם? לקבל החלטות אמיצות ולהתחיל ליצור את העתיד שאנחנו רוצים.

    ===============================

   גילה יקרה, אכן חייבים לחשוב הבעיה שלנו כרגע היא פניה של הממשלה הבאה היות וכל שינוי קשור בתקציבים ואם המפלגה השלטת תשאר הרי ידוע לנו מה הן ההעדפות שלה לחלוקת משאבים.

     4/12/12 05:23:
   Perfect- Beat היקרה. אני מאמינה שאנו בפתחו של השינוי לחינוך המושתת על ערכים ומוסר שיפתחו את הזהות האותנטית והמאותגרת של כל תלמיד, שיהפוך לאזרח תורם ופעיל. וזה לא חזון אחרית הימים..
     4/12/12 05:20:
   הלנה היפה יקירתי. מנתוני ההווה אנו יכולים לנבא את האופק החינוכי העתידי שאינו מצטייר בחיוב. לכן עלינו לחשוב מה עלינו לעשות כדי שלא נהיה שם? לקבל החלטות אמיצות ולהתחיל ליצור את העתיד שאנחנו רוצים.
     4/12/12 05:15:
   נעם דימנט היקר. שמחה שאתה מסכים על חינוך המושתת על ערכים של כבוד, שוויון וחירות. המודעות חשובה כדי שנרוויח מתהליך השינוי.
     4/12/12 05:12:
   באבא יאגה היקרה. לדעתי הפתרון הוא מהפיכה חברתית בפרדיגמת החינוך. השינוי לא יהיה מהלך של מערכת החינוך ולכן קהילת ההורים צריכה להפעיל מכבש לחצים כדי שילדיהם יהיו מוכנים לעתיד. לשם כך על הכיתות תהפוכנה למעבדות חקר תחומי העניין של כל תלמיד תוך לימודי הליבה שיתמכו בתחומי העניין של התלמיד. המורה יתרגל ויעמיק את הידע וילמד כלים ומיומנויות להבניית הידע. הכיתות המסורתיות וההוראה הפרונטלית תהפוך ללמידה עצמאית בעזרת טכנולוגיה מקוונת.
     3/12/12 23:50:
   :( עצוב כמה שהכל נראה ללא מוצא. אבל השורה שלך בסוף נותנת כח. חייבים לנסות לשנות על מנת לתקן. והלוואי ושערי הרצון לרווחה יפתחו.
     3/12/12 20:29:
   גילה יקרה, לפחות עשרים שנה מתלוננים אנשי מקצוע שהחינוך אצלנו מתדרדר. לפני ארבעים שנה הייתי בראש השולם העולמי של השגי התלמידים שלנו ולאורך השהים האלה חלה רק ירידה, חרף העובדה שבצי הספר הפכי לבית חרושת לציונים ולא לחינוך. אז חינוך אין וגם השגים אין, מה יש? מורות עייפות ותלמידים חצופים המביאים מכשירי משחית וסמים לבית הספר. הירידה היא לא רק בחינוך אבל החינוך הוא גרעין העתיד של האדם ושל העם כולו
     3/12/12 19:51:
   בעד!
     3/12/12 17:22:
   אוי לנו, את צודקת בכל מלה, אבל הייתי רוצה לשמוע דרכים מעשיות לשנוי המצב.
     3/12/12 11:07:
   ברוךהלוי-סגל היקר. האופק אליו נשאף מצביע על הפסקת הקצבאות, ועל יצירת חינוך רב תרבותי הכולל לימודי ליבה בבתי הספר החרדיים, ובגרויות בישיבות התיכוניות. החרדים ישתלבו במוסדות אקדמאיים ובמסגרות להכשרה מקצועית, ישרתו בצבא וישתלבו בשוק העבודה. חלום?! וולט דיסני אמר שאם אתה יכול לדמיין את זה, תוכל לעשות את זה.. ואוסיף שהאסטרטגיה לפעולה מקורה בחלום.. ותודה שהיית כאן בריא ושלם.
     3/12/12 10:47:

   גילה היקרה,

   למרות שאני אופטימיסט רב-שנתי

   אני סבור שקידום החינוך בישראל

   הוא חלום באספמיא.

    מערכת החינוך בישראל היא המשכה

   של מערכת החינוך המנדטורית, לפני

   שכמה המדינה. בבתי הספר הממשלתיים

   שבהם למדו הערבים והנוצרים התקיימו

   הלימודים משעה 7 בבוקר עד 16 אחה"צ.

   אצלנו, היהודים, משעה 8 בבוקר עד 13 בצהרים.

   שביתות מורים הם מסורת מנדטורית שנמשכת

   עד היום. בחנוכה לא לומדים, פסח - 3 שבועות

   שובתים מלימודים. חודש תשרי שהוא חודש החגים

   התלמידים פטורים מלימודים . סוף הקיץ חודשיים

   החופש הגדול.

     להזכירך שאני אבא לשני בנים ושתים בנות

   ושישה נכדים וראיתי שהמסורת המנדטורית

   נמשכת גם לדורות הבאים.

     זכויות המורים נשמרו מאז הכנסת הראשונה

   שבה כיהן כחבר כנסת נציג המורים ברשימת מפא"י.

     את הבגרות שלי נאלצתי להשלים במישל"ב

   כי במנדט הבריטי ניסו ללא הצלחה לחנך אותי

   במכות, וכמובן אסור היה להתלונן בפני הבריטים

   כי זו נחשבה להלשנה.

     מי יתן ויתגשמו משאלותיך. אני כמובן בעד!!!

    

   המשך שבוע נפלא,

      ב ר ו ך

     3/12/12 10:44:
   shabat shalom היקר. הפוסט הוא מעין קריאת כיוון למעבר מהמצוי לרצוי. תהליך זה מתחיל ברתימת הציבור וצירת מעורבות על ידי חשיפה למידע ולעלויות. אני חרדה מכיוון ונתוני אי השוויון המפורסמים כיום משקפים את תוצרי המערכת מלפני עשרים שנה, וכבר ניתן לנבא את נתוני מערכת החינוך במחקרי אי השוויון בעוד עשרים שנה. חובת המדינה להעניק חינוך, תרבות וערכים, ולאפשר להשכלה להיות נחלתו של כל ילד. במידה ומערכת החינוך אינה יכולה לספק זאת שתפריט את שירותי החינוך על ידי יצירת תחרות שוק, תקצוב ופיקוח על איכות השירות.
     3/12/12 10:31:
   דוקטורלאה היקרה. צריכים לקרות שינויים ברמה המדינית כדי שמציאות דפוסי החינוך והתעסוקה ישתנו צריכה להיעשות רפורמה חברתית - להפוך את ישראל למדינת רווחה, להפריד את הדת מהמדינה. בגלל הריבוי הטבעי הגבוה של החרדים עוד שני עשורים הם לא ייצאו לעבוד והעול יהיה על גבו של מעמד הביניים. השינוי העיקרי צריך להיות בתחום החינוך בו כל התלמידים יחויבו בלימודי ליבה החל מבית הספר היסודי.
     3/12/12 10:18:
   אתי פתי היקרה. אין השקעה בחינוך בשל אידאולוגיית הממשל. אידאולוגיה זו יצרה אי שוויון, וכיום אנו עדים להחרפת הפערים בחינוך, הם מהגדולים בעולם המערבי ומסתמן שאנו פוסעים לעבר מדינת עולם שלישי.
     3/12/12 10:10:
   אחאב היקר. מדינות סקנדינביה משלבות בין מערכת רווחה איכותית ומערכת חינוך מעולה. ישראל יכולה לבצע רפורמות במערכת החינוך ותתחיל לחנך את אזרחיה לשוויון, כבוד, דמוקרטיה וחירות, ואולי נצליח להיות כמו המודל של הישגיות וכלכלה צומחת בפינלנד, יפן או דנמרק..
     3/12/12 08:17:
   מי שלמד ושלח את ילדיו למערכת החינוך הממלכתית עשה מלכתחילה את המהלך שעליו את כותבת. ירידת איכות תרבותית-השכלתית של מדינת ישראל נובעת מהתגברותו של החינוך הדתי הסלקטיבי בתכנים ההוראה. מדינת ישראל תתחסל ללא חינוך והשכלה מודרנית הנמנעת מחלק עצום של ילדי ישראל, ומי שאשם בכך היא ...ממשלת ישראל הממשיכה לטפח בתקציביה את החינוך המחזיר אותנו לתקופת השטייטל....
     3/12/12 00:52:
   גילה יקרה, כתבת דברים נכונים מאד על חשיבותו של החינוך ועל ההשפעה שיכולה להיות בעזרתו על החיים בישראל. אבל, קצת לפני זה, בפוסט שלך, כתבת מדוע זה בלתי אפשרי. שנת הלימודים החדשה של התלמידים המתחילים בלימודיהם, כוללת תלמידים חרדים ודתיים שאינם מאפשרים מבנה חינוך וסוגי חינוך על פי השלטון המרכזי, קרי שר החינוך, ובנוסף יש עלייה כמותית של המגזר הערבי בישראל, שאף הוא בעל תוכניות לימוד משלו (עם מעט חיובי תוכן מטעם משרד החינוך). כל זאת את כתבת ובצדק. עם מי ייעשה החינוך החדש שאת מציעה? עם אלה שסיימו כבר את חוק לימודיהם? רק מי שיוכל לחייב את כל התלמידים בכל מוסדות החינוך בארץ ללמוד על פי תוכנית חדשה שתתמוך ברעיונות המוצדקים של תפקידי הבוגרים בעתיד, יוכל להחדיר עקרונות חינוך נאותים ומתאימים לזמן ולמציאות בישראל. האם את רואה מי יכול לכפות זאת על כולם?
     3/12/12 00:39:
   אני מסכימה. חינוך זה הסקטור היחיד שאין לאף אחד בעיה שיזרימו אליו כספים אבל בכל זאת לא רואים הרבה השקעה בחינוך.
     2/12/12 16:24:
   חינוך חינוך חינוך .....זה ההבדל בין סינגפור לעזה. ואצלנו ? ....

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   גילהסטחי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין