כותרות TheMarker >
  ';

  אמריקנו כפול

  ארכיון

  השגריר הפלסטיני: "למה לחכות לבחירות?"

  1 תגובות   יום רביעי, 5/12/12, 22:35

   

  השבוע, הפלסטינים רשמו לזכותם עוד נצחון - הפעם בוושינגטון. מספר יוזמות בסנאט להעניש את הרשות הפלסטינית על הפניה לאו"ם נכשלו - ולהצעת החוק של תקציב הבטחון הלאומי לא צורפו תיקונים הכוללים מניעת סיוע כלכלי מהרשות במקרה של פנייתם לבית הדין הבינלאומי, סגירת משרדי נציגות אש"ף בוושינגטון ששודרג לא מזמן והותר למשלחת להניף דגל פלסטיני על הבניין, - או אפילו קיצוץ המימון של גופי האו"ם בגלל שדרוג מעמד הפלסטינים. הממשל האמריקאי הביע התנגדות נחרצת לצעדים אלה, אך סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר ציין כי ממשל אובמה הזהיר פלסטינים מפני ההשלכות האפשריות בקונגרס בשל פנייתם החד-צדדים לאו"ם. 

  השדולה היונית ג'יי סטריט פתחה השבוע בקמפיין נגד התיקונים המוצעים ואספה 14250 מכתבים נגד הסנקציות. נשיא הארגון ג'רמי בן-עמי כתב לתומכים כי הענישה " נוגדת הגיון",  וכי "צעדים דרקוניים אלה רק יפגעו בבטחון במנהיגות אמריקה בקידום פתרון הסכסוך". 

   

  ההחלטה הנוכחית, כמובן, לא אומרת שהקונגרס לא ינסה להפעיל על הפלסטינים לחץ בדרכים אחרות ולדחוק בהם לחזור למו"מ עם ישראל. זה לא קל כששר הבטחון של ישראל אהוד ברק אומר במסיבת עיתונאים בוושינגטון שישראל מעדיפה לדחות את השיחות עד אחרי הבחירות. השגריר הפלסטיני מען רשיד עריקאת אמר ל"הארץ" שהוא לא רואה שום סיבה לדחות את המו"מ. "עכשיו זה הזמן לדיאלוג - למה לחכות לבחירות ולבזבז עוד חודשיים או שלושה לפני התנעת התהליך? מה שבטוח, בלי קשר לאיזו צורה ילבשו השיחות - אסור שיהיו פעולות המקדימות את התוצאה של התהליך הפוליטי. ישראל לא יכולה לקבל התחלויות ושלום". 

   

  הדיפלומט הפלסטיני נראה מסופק מהגינוי שישראל זכתה לו בעולם בעקבות ההכרזה על הבניה בשטח E1. "העמדה שלנו כלפי ההתנחלויות לא תשתנה - נמשיך להתנגד לזה בכל אמצעי חוקי אפשרי שעומד לרשותנו. אך הנקודה החשובה פה שזו לא העמדה הפלסטינית, אלא עמדתה של הקהילה הבינלאומית. אם הם ממשיכים לבנות בהתנחלויות, זה אומר שהם לא רציניים לגבי השיחות עם הפלסטינים והם הצד שפוגע בתהליך הפוליטי".

   

  באשר לסכנה המרחפת מעל משרדי אש"ף בוושינגטון, עריקאת תוהה למי בדיוק זה טוב. 

   

  "למה שיחשבו בכלל על "להעניש" פלסטינים, אחרי שפנינו לגוף עולמי לגיטימי שמטרתו לשמש בין היתר זירה לקידום איטרסים לאומיים של מדינות שונות? אנו מאמינים שהפסקת הסיוע הכלכלי של ארה"ב לפלסטינים לא תשרת את האינטרסים של ארה"ב. אגב, השנה פיזית לא קיבלנו אף דולר מארה"ב, כך שטכנית ארה"ב לא מעניקה לנו שום סיוע. אני חושב שהסנקציות האלה יפגעו בארה"ב לפני שהן יפגעו במישהו אחר". 

   

  אז מה בדיוק הפלסטינים השיגו באו"ם?

   

  "תמיכה של למעלה משני שליש מהעולם. אפילו בקרב המדינות שנמנעו מהצבעה - לפחות עשר כבר הכירו בפלסטינים, אבל הן נכנעו ללחץ ארה"ב. זה לא סוף פסוק מבחינתנו. מה שאנחנו מנסים לעשות כאן זה לשמור על פתרון שתי המדינות בחיים, בעוד מעשי ישראל בשטח מאיימים להחריב אותו. אנשים צריכים להבין את המניעים שלנו". 

  להערכתו, לממשל אובמה "אין לוקסוס" שלא להיות מעורבים במזרח התיכון. 

   

  ***

   

  שר החוץ של ירדן נאסר ג'ודה העביר השבוע מסר דומה בושינגטון. הוא לא במצב לדבר על הצעדים הבאים של הממשל, אמר בפגישה עם כתבים בשגרירות הירדנית, באולם המעוטר בתמונות גדולות מפטרה. "אך העמדה שלנו ברורה - חייבת להיות מעורבות אמריקאים. זה לא שאנחנו צופים מהצד - אנחנו מעורבים מאוד, כי זה האינטרס הלאומי שלנו, שתהיה מדינה פלסטינית, ושסוגיות ירושלים והפליטים ייפתרו. לא קיבלתי את הרושם שהממשל האמריקאי נסוג". 

   

  ''

   

  ג'ודה סיפר ל"הארץ" כי גם בעיני מדינתו צעדי הענישה של ישראל נגד הפלסטינים עשויים לפגוע באפשרות לחדש את התהליך המדיני. "הכלכלה הפלסטינית סובלת, אני שומע את זה מהם. צעדים כאלה עשויים לגרום לשרשרת תגובות שליליות ב-6-8 שבועות שלפנינו, מה שיקשה להתניע את השיחות אחרי זה". הפלסטינים, הוסיף, חייבים להתקדם עם האחדות בינתיים - "אך איננו יכולים להיות תמימים, שום דבר לא יקרה עד הבחירות בישראל". 

   

  ***

   

  הקהילה היהודית מפולגת בנושא הפניה הפלסטינית לאו"ם - ארגונים רבים הביעו דאגה וגינו והביעו תמהון על "החוצפה" הפלסטינית לבקש הכרה אחרי ירי של רקטות על תל-אביב. אחרים קראו לחידוש מיידי של המו"מ, והיו גם קהילות שתהו מדוע ישראל לא לקחה יוזמה באו"ם שהיתה מזכה אותה באהדה בינלאומית. למרות התמיכה בישראל, הסוגיה תישאר שנויה במחלוקת, מה שעומד בסתירה בוטה לאחד הארועים המשמעותיים בתולדות הקהילה היהודית-אמריקאית. ביום חמישי, ה-6 לדצמבר, יהודי ארה"ב מציינים 25 שנים ל"צעדה על וושינגטון" - הפגנת הזדהות עם יהדות בריה"מ שהביאה לניישנל מול בוושינגטון 250 אלף בני אדם שקראו למנהיג הסובייטי מיכאיל גורבצ'וב לאפשר ליהודים להגר. 

  השבוע, כשמונים חברים בקהילה היהודית מאזור וושינגטון התכנסו לדבר על משמעויות הארוע שהפך למכונן עבור הקהילה. סטיב קורלנדר, נשיא הקהילה היהודית בוושינגטון רבתי, אמר שהוא ביקר בבריה"מ חצי שנה לפני ההפגנה, נפגש עם סרובניקים והעביר להם את המסר שקהילה בארה"ב עומדת לעשות מעשה גדול להפעיל לחץ על המנהיגים האמריקאים ולהבטיח את עזיבתם החופשית לישראל וארה"ב. 

   

  ''

  צילום: NCSJ.

   

  סטיב רקית, יו"ר הקהילה, מזכיר שהפעילויות התקיימו בכל רחבי המדינה, אך בוושינגטון זה הפך לסוגיה המרכזית, כולל משמרות יומיומיות מול השגרירות הסובייטית. "אף אחד לא ידע למה לצפות וכמה אנשים יגיעו, אך זה היה מדהים להיות חלק ממשהו כל כך גדול - ההתכנסות הגדולה ביותר אי פעם בוושינגטון למען אזרחים של מדינה אחרת. בשביל הקהילה היהודית, זה היה המחנה המשותף שכינס את כולם יחדיו".

   

  גם כשישראל היתה תחת איום, הוא אומר, זה זכה לתמיכה, וחגיגות עצמאות ישראל כינסו עשרות אלפים בניישנל מול. אך ההפגנה של שנת 1987 היתה מיוחדת, כי הקהילה גילתה את כוחה לעצב את גורל הארועים ולהשפיע לחיוב על חיי אחרים. 

   

  "באנו עם אוטובוס, ההתלהבות היתה גדולה. היה קר מאוד, וקשה מאוד לשמוע את הדוברים - לא היו מסכי ענק כמו היום ומערכת ההגברה היתה לא משהו, אבל כולם היו מעורבים בזה." 

   

  ''

  צילום: NCSJ.

   

  המעורבות של קהילה לא נפסקה עם עזיבת היהודים הסובייטים את בריה"מ. בארה"ב, משפחות פגשו מהגרים טריים בשדה התעופה, היו שהביאו אותם לדירה שהושכרה עבורם, עם מקרר שמולא באוכל. הקהילות מימנו את שיעורי האנגלית שלהם, היו ששילמו "פדיון שבויים" לרשויות בריה"מ שדרשו החזרים על השקעה בהשכלת היהודים שהתכוונו לעזוב. 

   

  ולמרות שהמפגש עם המהגרים לא תמיד היה מלהיב - די מהר גם היהודים האמריקאים גילו שלא כל המהגרים הם סרובניקים הרואים, שרובם לא מעוניינים להיות חברים בקהילות היהודיות, וגם, כמו בישראל, מחזיקים בעמדות ימניות - שני הבכירים בקהילה היהודית של וושינגטון אומרים שאין להם טיפת חרטה על המאמץ שהושקע בפרוייקט. 

   

  "היהודים האלה חיו תחת משטר דכאני בארצם, לא התאפשר להם לשמור על הדת חופשי," אומר קורלנדר. "אנשים כמונו. היינו חייבים להתערב, לעזור. הם בני עמנו. מה שהם בחרו לעשות אחרי שהם עזבו את רוסיה - זו כבר החלטתם. אנחנו מרגישים רק גאווה ותחושת סיפוק עצומה." 

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/12/12 10:52:
   תודה לך שמאפשרת לנו שוב ושוב הצצה ממקור ראשון למקום החשוב הזה...