כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  להגביר את השקיפות בעמותות כדי לצמצם את השחיתות בהן/ מאת אלי אלון

  0 תגובות   יום שישי , 14/12/12, 18:41

  צטט: אלי אלון-עיתונאי 2012-12-14 18:38:59

  להגביר את השקיפות בעמותות כדי לצמצם את השחיתות בהן/ מאת אלי אלון

   
   
  מידי פעם ולעיתים קרובות אנו מתבשרים בתקשורת על פרשיות של אי סדרים ניהוליים וכספיים בעמותות השונות. הדברים מגיעים לעיתים קרובות אף לידי חקירות משטרה ,מעצרים משטרתיים והגשת כתבי אישום כנגד המעורבים בפרשיות שחיתות אלה.
   
  כל המצוי והבקיא בנושא העמותות יודע כי פרשיות אלה הנחשפות לתקשורת ולציבור הם רק קצה הקרחון לגבי המתרחש בעמותות, וכי חלק ניכר מהעמותות הפועלות בארץ מתנהלות תוך אי סדרים ניהוליים וכספיים ורמת השחיתות בהן גבוהה. פרשיות רבות של מעילה בכספים והוצאת כספים שלא למטרות העמותה ומעשים לא תקינים אחרים מצד ראשי וחברי הנהלת עמותות הם דבר שכיח ו"רגיל"בעמותות ורובן ולא מגיע לידיעת הציבור.

  פרשיות שחיתות רבות בעמותות לא מתגלות חברי עמותות רבות בוחרים להעלים עין


  יש להניח ,כי פרשיות שחיתות ומעילה בעמותות רבות,לא מתגלות כלל וגם כנראה לא יתגלו לעולם , זאת בשל "בלאגן ניהולי" ואי רישום מסודר ומעקב שוטף אחר ההתנהלות הכספית בהן,יש מקרים לא מעטים שחברי עמותה או חברי וועדת הביקורת שלה יודעים על מעשים לא תקינים בעמותה והם בוחרים ומעדיפים להעלים עיין כאילו לא יודעים לא ראו ולא שמעו או "לסגור את העניינים" בתוך העמותה ולא ידווחו כפי שהם מחוייבים לעשות לרשם העמותות או במקרה הצורך למשטרה. וזאת לדעת כי בעמותות רבות חברי הנהלת העמותה וועדותיה ובעלי זכות הצבעה בהן הם במקרים רבים משום מה קרובי משפחה, חברים ומקורבים של ראשי ומקימי העמותה והם לא ימהרו להוציא את "הכביסה המלוכלכת" החוצה. אלפי עמותות רשומות ברשם החברות ,רבות מהן ודאי, מתנהלות ביושר ונאמנות למטרות שלשמן הוקמו, אך ישנן רבות שאינן מתנהלות ביושר ובצורה תקינה וכל מטרת מקימיהן לקבל ג'ובים ומשכורות נאות להם ולמקורביהם או טובות הנאה אישיות אחרות.

  רמת השחיתות בעמותות נובעת משילוב של העדר פיקוח ורמת שקיפות נמוכה


  רמת השחיתות הגבוה בעמותות בישראל שדומה שאין ויכוח לגבי היותה שכיחה מאד ובעלת היקף רחב. נובעת לדעתי, משילוב של שני גורמים: אחד, העדר פיקוח ראוי של רשם העמותות האמור לפקח עליהן אך בשל כח-אדם המצומצם העומד לרשותו הוא אינו יכול לפקח כראוי על כל הנעשה באלפי העמותות בארץ, והגורם השני, רמת שקיפות נמוכה יחסית שהעמותות נדרשות כיום להציג בפני הציבור. שילוב של שני גורמים אלה יוצר קרקע נוחה ופורייה להיווצרות אנרכיה ואי סדרים כספיים וניהוליים בעמותות רבות ,וכספי ציבור ומדובר במאות מיליוני שקלים במקום להגיע למטרות והיעדים שעבורן הוקמו העמותות מגיעים למטרות אישיות ולכיסים פרטיים.אומנם העמותות נידרשות מרשם החברות לדוחות כספיים תקופתיים ולפרוט הכנסות והוצאות אולם הפרוט הוא כללי ולא מעמיק ואם העמותה מאשרת את הדוחות בהצבעה חוקית בדרך כלל רשם העמותות במקרה כזה מאשר את הדוח"ות כמו שהם ולא מברר יותר לעומק גם אין לו כח אדם לעשות זאת.לציבור הרחב שממן לעיתים בכספי מיסיו עמותות רבות אין נגישות זמינה למידע זה. הנה דוגמא שבהיר למה כוונתי: עמותה ציבורית ידועה העסיקה לא מכבר קריין חדשות ידוע כמנחה ומראיין באחד הכנסים שלה אני כאזרח מבקש לדעת מה הסכום ששולם לו האם אוכל לדעת זאת מהדו"ח השנתי שמוסרת עמותה זו? האם בכלל אוכל לקבל מידע כזה ?תנסו לפנות כאזרחים לקבל מידע מסוג זה או דומה? זו בעניי לא שקיפות של גוף ציבורי.

               חיוב עמותות לשקיפות מוחלטת תביא לצמצום משמעותי בשחיתות שבהן


  אין לי ספק כי חיוב העמותות ובמיוחד אלה שמקבלות כספי מדינה או מוסדותיה לשקיפות מוחלטת-תביא לצמצום משמעותי של השחיתות ואי הסדרים בעמותות ותכריח אותן להתנהל התנהלות כספית ואירגונית תקינה ולכן יש לפעול בצורה נמרצת לחקיקת תקנות מחייבות וחוקים מחמירים כדי לחייב עמותות לשקיפות גבוה ביותר ולאפשר לכל אדם נגישות קלה וזמינה לקבל מידע עדכני ומפורט על העמותה.

  ברשותכם כמה המלצות ודוגמאות בראשי פרקים להגברת השקיפות בעמותות:

  כל עמותה תחויב ותתחייב לפתוח ולתחזק אתר אינטרנט קבוע נגיש ופתוח לכלל הציבור שיכלול דו"ח מפורט ומעודכן על פעילותה של העמותה עד לפרטים קטנים כמו למשל: כל הוצאה כספית של העמותה מ-20 שקל ומעלה תחוייב בדיווח בדו"ח, כך למשל אם מנהל בעמותה ייסע במונית לפגישה בירושלים או ישהה במלון על חשבון העמותה ידווח העניין כחובה באתר האינטרנט של העמותה, אם למשל תחליט העמותה לרכוש רכב למנכ"ל יצוין בדו"ח לציבור העניין ומחיר הרכב,דוגמא נוספת: אם יש קירבה משפחתית בין חברי העמותה או קרבה עסקית בניהם אף נתון זה יהיה חייב להיות מדווח. דוגמאות נוספות לדיווח חובה שיוטל על העמותות: פרוט חשבון בנק של העמותה ,משכורות עדכניות של חברי ההנהלה והעובדים ועוד. כמו כן תחויב העמותה לפרט מה בדיוק עשתה כדי לקדם את המטרות שלשמן הוקמה.

  נושאי הדיווח שעמותות יחויבו בהם יהיו מוגדרים וברורים כך שהעמותות לא תוכלנה להתחמק מנתוני מידע שאינם נוחים להם. כל המידע יהיה נגיש לכל אדם 24 שעות ביממה יש כמובן כמה בעיות משפטיות עם הנושא הזה בכל הכרוך לצנעת הפרט והזכות לפרטיות אבל אפשר להתגבר על כך .

  עמותה שלא תקיים שקיפות זו הלכה למעשה ותעמוד בהתחייבותה תוסר ההכרה בה מצד רשם העמותות ולא תהיה זכאית לקבל סיוע כלשהוא מהמדינה, זאת ועוד, יפתח נגדה הליך פלילי על הפרת התחייבות והפרת אמונים.

  יהיו ודאי ראשי עמותות רבים "שיעמדו על הרגלים" כדי לסכל את החוקים "הדרקוניים" לחייב את העמותות לשקיפות מחמירה ואפשר להבין אותם .מבחינת חלק מהם יגמרו החיים הטובים שמומנו גם מכסף ציבורי של משלם המיסים הישראלי.גם הפוליטיקאים ואישי הציבור למינהם יש להניח, "לא יתלהבו" מחוקים להגברת השקיפות בעמותות השונות שכן רבים מהפוליטיקאים ואישי הציבור בארץ קשורים בצורה כזו או אחרת לעמותות שונות ומשונות ולחלקם אף יש עמותות משלהם שהם יזמו והקימו.כך שאין לצפות גדולות ונצורות מחברי הכנסת ואישי הציבור שלנו במיוחד לא מאלה הנמנים על האגף הדתי והחרדי שיתגייסו בנמרצות לחקיקת חוק להגברת השקיפות בצורה משמעותית בעמותות.

                   הגיע הזמן להפסיק שוד הקופה הציבורית מצד עמותות רבות


  מאות מליוני שקלים מוזרמים על ידי המדינה לעמותות שונות ומשונות, חלקן פקטיביות. חלק מהכספים לא מגיעים למטרות שלשמן הוקמו אלה לצרכים אישיים ולכיסים פרטיים זהו שוד הקופה הציבורית לאור היום בואו נעצור את הגזל הזה.זהו כסף שלנו בואו נשמור ונפקח עליו ,כי נציגי הציבור לא יעשו זאת עבורינו.אני קורא לכל האיכפתיים שבניינו לשלוח מאמר זה לכל הגורמים הרלוונטיים הקשורים לנושא ולפתוח במסע ציבורי להגברת הפיקוח והבקרה על אלפי העמותות בארץ .

  ''
  ''''
  ''

   

  דרג את התוכן:

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות