כותרות TheMarker >
  ';

  אמריקנו כפול

  ארכיון

  צרות המינויים של אובמה

  4 תגובות   יום שבת, 15/12/12, 18:38

  איגוד הרובאים מתחפר

   

  הטבח בבית הספר בקונטיקט במרכז החדשות, איגוד הרובאים שותק כרגיל. "זה לא הזמן לדבר על פוליטיקה, זה הזמן להתאבל", וככה מטבח לטבח. בין התגובות שקיבלתי מחובבי הנשק המקומיים הטיעונים הרגילים, כולל - לא בדיחה - לחמש מורות בבית הספר היסודי עם נשק, שיהיו מוכנות להדוף תוקף פוטנציאלי. גן חובה ומורה עם נשק חם בכיתה, מתברר שיש אנשים שזה נשמע להם הגיוני, רק שלא ייגעו בתיקון השני לחוקה. העניין הוא שהחוקה מדברת בצורה מאוד ברורה על הזכות לשאת נשק כי "מיליציה" שנמצאת תחת פיקוח "חיונית לבטחון מדינה חופשית". אדם לנזה לא בדיוק נראה כמו מיליציה מנוהלת היטב החיונית לבטחון המדינה החופשית, כשהרג תחילה את אמו, ואז יצא חמוש בארבעה כלי נשק השייכים לאמו למסע הרג בבית הספר. 

   

  מתנגדי הנשק תמהים מה עוד צריך לקרות, אחרי הטבח בוירג'יניה טק ודומיו, אחרי שלושה ארועי ירי המונייים רק בחודשים האחרונים, כדי לשנות את הסטטוס קוו. היו שקראו ל"מצעד הילדים" על וושינגטון, להפעיל לחץ על המחוקקים להפסיק להכנע לשדולת הרובאים. האם הילדים ההרוגים יביאו לשינוי? הטבח בבית הספר התיכון בקולומביין ב-1999 הצליח להזיז את דעת הקהל לטובת הגבלת זכויות הנשק, אך זה לא שינה הרבה על גבעת הקפיטול. ההתנקשות בחייה של חברת הקונגרס גבריאל גיפורדס לא שינתה דבר (למעט שישה הרוגים וסיום הקריירה הפוליטית של חברת הקונגרס הנמרצת), הטבח באולם הקולנוע באורורה שבקולורדו היה קרוב מדי לבחירות - והבית הלבן הבהיר אז שהנשיא מצדד באכיפת החוקים הקיימים, לא יוזמות חדשות. אפילו חברי הקונגרס הדמוקרטים לא ממהרים להסתכן בחקיקה מהסוג הזה מחשש להתעמת עם איגוד הרובאים המזרים סכומים גדולים לתבוסת מועמדים פוליטיים שסומנו בתור סכנה לזכויות בעלי הנשק. 

   

   

  צרות המינויים של אובמה

   

  לפני הטבח, החדשה המרכזית של השבוע היתה החלטה של השגרירה האמריקאית לאו"ם סוזן רייס למשוך מועמדותה לתפקיד שרת החוץ החדשה. ד"ר רייס (48) כתבה במכתב לאובמה שאם המועמדות שלה תהפוך לרשמית, היא בטוחה שתהליך המינוי יהיה "ממשוך, מסורבל ויקר", כשלנשיא יש דברים דחופים לטפל בהם, והעסקה הזאת פשוט "לא שווה את זה למדינה שלנו". 

   

  ''

   

  מה בדיוק קרה? אחרי התקיפה נגד המתקן הדיפלומטי של ארה"ב בבנגאזי שבלוב ב-11 בספטמבר, רייס נשכבה בשביל הממשל על הגדר והתראיינה בחמש תוכניות טלוויזיה של יום ראשון, שם מסרה את הגרסה שאושרה על-ידי הבית הלבן: מדובר בהפגנה ספונטאנית על רקע של סרט אנטי-אסלאמי - הפגנה שהדרדרה לאלימות. אנשי קונגרס רפובליקאים דרשו לחקור את מה שנראה להם כמו טיוח הממשל שנבע מסיבות פוליטיות (קרי: הבחירות) - הסנטור ג'ון מקיין, למשל, אמר שגם לא היה צריך חקירה מיוחדת להסיק שאנשים לא באים להפגנות ספונטאניות עם רימונים וטילי כתף, ושדובר בתקיפה מתוכננת היטב. אובמה ניסה לגונן על רייס ואמר שהוא לוקח אחריות מלאה על מדיניות הממשל שלו ורייס רק מסרה לציבור את הגרסה שהיתה ידועה לה באותה העת, אך זה לא שיקם את אמינותה בעיני הקונגרס - מספר סנטורים רפובליקאים נשבעו שיבלמו את המינוי שלה. 

  אובמה אמר שהוא מקבל את החלטתה של רייס, שמעידה על אופיה ומחויבותה למדינה (ובטח יקדם אותה לתפקיד משמעותי אחר בממשל הבא, למרות שבגלל פרשת בנגאזי, ספק אם עוד רייס אחת תהפוך ליועצת לבטחון הלאומי של הבית הלבן - תפקיד שהיא בטח היתה שמחה לקבל). בינתיים בראש רשימת המועמדים לתפקיד שר החוץ עומד יו"ר וועדת החוץ של הסנאט, ג'ון קרי (שאגב, מיהר להוציא הודעה משלו המשבחת את סוזן רייס). 

   

  שרת החוץ הילרי קלינטון היתה אמורה להעיד בשבוע הבא בקונגרס על משבר בנגאזי, אך כבר מספר ימים היא נחה בבית לאחר שהתעלפה (וירוס + התייבשות) וקיבלה זעזוע מוח. ככל הנראה עדותה תידחה כי הרופאים המליצו לה להשאר שבוע בבית.

   

  עדכון: הסנטור ג'ון קרי, ברירת המחדל, אכן צפוי להתמנות לתפקיד שר החוץ. מצד אחד, הבחור יכל להפוך לנשיא. מצד שני, כששומעים אותו בישיבות של וועדת החוץ של הסנאט, הוא כל כך "מחד... ומאידך..." שאני לא יודעת איך זה יקרין על התפקיד. אבל בעיות מינוי לא צפויות לו.

   

   

  שר הגנה אנטי-ישראלי?

   

  צרות המינויים של אובמה לקבינט הבא לא מוגבלות למחלקת המדינה בלבד. הדיווחים על כוונתו למנות את הסנטור לשעבר צ'אק הייגל לתפקיד שר ההגנה עורר ביקורת בקהילה היהודית. למרות שהייגל רפובליקאי - הגוף הראשון לתקוף את המינוי האפשרי היתה הקואליציה הרפובליקאית היהודית, שטענה שלאור כשלונו להביע תמיכה בישראל בתור סנטור, מינויו יהיה "סטירת לחי" לכל תומכי ישראל בארה"ב. 

  במארס 2009, הזכירו בארגון, הוא היה אחד מעשרה אנשי ציבור שקרוא לאובמה לפתוח בשיחות ישירות עם מנהיגי חמאס. (העמדה הנוכחית של הממשל: אין מגעים עם החמאס עד שהוא ייענה לתנאי הקוורטט: הפסקת אלימות, הכרה בישראל וכד'). 

  ב-2006,  הוא גם פרסם מאמר ב"פייננשל טיימס" הפוסל אופציה צבאית נגד איראן, וגם היה אחד מתוך 12 סנטורים שסרבו לחתום על מכתב הקורא לאיחוד האירופי להכיר בחיזבאללה בתור ארגון טרור - ובאותה השנה, המועצה ליחסי אסלאם-אמריקה שיבחה אותו על סרובו לצאת מגדרו להביע תמיכה בישראל בניגוד למועמדים הפוטנציאלים האחרים לנשיאות במרוץ של 2008. 

  בדצמבר 2005, הוא סרב לחתום על מכתב לנשיא בוש הקורא לו להפעיל לחץ על הרשות הפלסטינית למנוע מארגוני טרור להשתתף בבחירות. 

  בנובמבר 2001, הוא סרב לחתום על מכתב הקורא לנשיא בוש שלא להפגש עם המנהיג הפלסטיני כל עוד הוא לא נוקט צעדים משמעותיים להפסקת האלימות נגד ישראל. 

  ב-2000, הוא היה אחד מארבעה סנטורים בלבד שסרב לחתום על מכתב המביע תמיכה בישראל. 

   

  כיום הייגל עומד בראש הגוף המייעץ לנשיא אובמה בנושאי המודיעין - ואובמה ישמח לקבל רפובליקאי בממשל שלו, להפגין מוכנות לשתף פעולה. אך כפי שהעיר לי ג'וש בלוק, דובר איפא"ק לשעבר העומד בראש הארגון "פרוייקט ישראל" - "רקורד כזה הוא מחוץ לקונסנסוס בשתי המפלגות". 

   

  עדכון: השדולה היונית ג'יי סטריט דווקא יצאה להגנתו של הייגל. "אנו מאמינים שהסנטור לשעבר צ'אק הייגל יהיה בחירה טובה לתפקיד שר ההגנה, ונדהמים מהמאמצים של הימים האחרונים להטיל ספק במחויבותו למדינת ישראל והשלום במזרח התיכון".

   

  עין תחת עין, גרסת הדיפלומטיה הרוסית

   

  עוד סוגיה מעניינת שלא זכתה לתשומת הלב הראויה השבוע - ביום שישי, הנשיא אובמה חתם על חוק חדש, המבטל את תיקון ג'קסון ווניק, שריד מימי המלחמה הקרה שהטיל מגבלות על הסחר עם הבלוק הסובייטי בגלל הקשיים שהערימו בקרמלין על הגירת היהודים. במקום החוק הזה, אנשי הקונגרס האמריקאים החרדים למצב זכויות האדם ברוסיה, הדביקו את "חוק מגניטסקי", על שם עורך הדין סרגיי מגניטסקי שחשף שחיתות של פקידים - ושילם על כך בחיי (נעצר וככל הנראה הוכה למוות בבית המעצר במוסקבה). 

  ברוסיה העדיפו להתמקד בחצי הכוס הריקה - לא בקידום המסחר בין המדינות, אלא מניעת הכניסה לארה"ב והקפאת הנכסים של הפקידים שהיו מעורבים במותו של עורך הדין הצעיר. הנקמה המתוכננת: חוק על שם דימה יקובלב, ילד רוסי בן שנתיים שאומץ על-ידי הורים אמריקאים, שמת בהרנדון שבוירג'יניה לאחר שנשכח על-ידי אביו המאמץ ברכב למשך תשע שעות. ביום שישי, דומה העבירה את הצעת החוק בקריאה ראשונה ברוב של 431, עם שני מתנגדים. החוק ימנע כניסה לרוסיה מאמריקאים המעורבים בהפרת זכויות האדם.

  נושא ההתעללות בילדים המאומצים באמריקה זו נקודה כואבת ביחסי שתי המדינות, אך במשרד החוץ האמריקאי טענו שמדובר בתגובה לא פרופורציונלית.

   

   

  מסיבת חנוכה של אובמה

   

  בבית הלבן ערכו השבוע בפעם השישית את קבלת הפנים לכבוד החנוכה. כשעה לפני פתיחת הדלתות הסתיימה (ללא תוצאות) פגישה נוספת של הנשיא אובמה עם יו"ר הקונגרס ג'ון ביינר בעניין המצוק הפיסקלי, כך שהכתבים שקפאו בחוץ בתקווה לזכות להצהרה אופטימית חזרו למערכותיהם בידיים ריקות. ביינר לא בא למסיבה (גם מנהיג הרוב בבית הנבחרים, חבר הקונגרס היהודי אריק קנטור, וויתר על ההתקהלות של כ-600 אורחים). 

   

  ''

  רגע של נחת בשביל השגריר מייקל אורן

   

  למי שהיה מודאג - "תמיכה בלתי ניתנת לערעור" בישראל הוזכרה כבר במשפטים הראשונים של הנשיא.

   

  ''

   

  חוץ מההזדמנות לצייץ בטוויטר "אני במסיבת חנוכה של אובמה", לא ממש ברור מה ההנאה בארועים האלה - הזוג הראשון יוצא אל הקהל, הנשיא אובמה נושא נאום קצר, מדליקים חנוכיה, שרים, מצטלמים ומתפזרים. גם כשאומרים ברכה, הקהל עסוק בעיקר בלצלם.

   

  ''

   

  לרוב מדובר באותם הפנים מדי שנה - אך לפחות החנוכיה משתנה. הפעם היא הושאלה מבית הכנסת טמפל ישראל בלונג ביץ' שבניו יורק, שנפגעה קשה מההוריקן סנדי. "אך החנוכיה בת ה-90 שרדה, ואני מהמר שהיא תשרוד 90 שנים נוספות," אמר אובמה. "הלילה, היא מאירה כמו סמל של כושר עמידה ותזכורת לאלה שמתאוששים עדיין מההרס של סנדי  - סמל של תקווה וזה שאנחנו נהיה שם בשבילם בתהליך ההתאוששות". 

   

  ''

   

  את הנרות הדליק הפעם הרב הצבאי לורנס בלייזר, המשרת במשמר הלאומי של מסצ'וסאס. אובמה אמר שהוא רצה להזמין אותו כבר לטקס של שנה שעברה, אך הוא בדיוק היה באפגניסטאן - איש הדת היהודי היחיד באותה העת עם החיילים האמריקאים. 

   

  ''

   

  למלצרים שהסתובבו עם מגשי האוכל הכשר בקושי היתה עבודה - היה כל כך צפוף שרוב האורחים לא טרחו להתכבד. משם, רבים המשיכו הישר לגבעת הקפיטול, לקבלת הפנים של יו"ר המפלגה הדמוקרטית, דבי ווסרמן שולץ, לכבוד החנוכה.

   

  ''

   

   

   

  בין לאדן לא עושה טוב לקריירה 

   

  ולמקרה שפספסתם את הסיפור הזה - הוליווד אוהבת את עולם המוסדות החשאיים - אך האהבה לא בהכרח הדדית, במיוחד כשדמות בסרט מתבססת על עובדת בשר ודם של סי-איי-איי. סרטה החדש של הבמאית קתרין ביגלו ("מטען הכאב"), Zero Dark Thirty" (חצי שעה אחרי חצות), המוקדש לציד הממושך אחר מנהיג אל קאעדה אוסאמה בין לאדן והמבצע הנועז לחיסולו עורר מחלוקת בעיקר בגלל טענות המבקרים של הנשיא ברק אובמה שמדובר ב"תעמולת בחירות", ושבשביל לייצר אותו הממשל, ששיתף פעולה עם יוצרי הסרט, הסתכן בחשיפת סודות שעשויים לפגוע בבטחון הלאומי. כעת מתברר שהסרט עורר מהומה לא קטנה לא רק בקונגרס, אלא גם בתוככי סי-איי-איי. הסוכנת אלומת השם (ששימשה השראה לדמות הראשית, מאיה, הג'ינג'ית הקשוחה בסרט אותה מגלמת ג'סיקה צ'סטיין), שהתחילה את הקריירה בסוכנות הביון בתור מאתרת מטרות לשיתוף פעולה או חיסול בפקיסטאן, - ואחרי פיגועי ה-11 בספטמבר, היא התעקשה כי יש להתמקד ברשת הבלדרים של אל-קאעדה שתוביל בסופו של דבר לחשיפת מקום מחבואו, קיבלה עיטור, אך לא קודמה בתפקיד - ושלחה מכתב עצבני בדואר האלקטרוני על כך שאחרים, שנלחמו נגד ההשערה שלה, מיהרו לקבל קרדיט על המבצע כשהצליח. 

   

  "וושינגטון פוסט" חשף כי מאז חיסולו של בין לאדן הקריירה של הסוכנת, אשה בשנות ה-30, לא בדיוק המריאה אחרי המבצע באבוטבד שבפקיסטאן. המכתב הזועם ששלחה לעמיתיה לא הוסיף לה נקודות, והסרט שייצא למסכים ב-19 בדצמבר עשוי לסבך את הדברים עוד יותר. מחד, מדובר בהסברה מצוינת ליעילות המוסד (שספג ביקורת קשה בעקבות ה-11 בספטמבר), אך ב"חבילה" נכללת  גם סצינת "וותרבורדינג" ("הדמיית הטבעה", פרקטיקה שנאסרה עם כניסתו של הנשיא ברק אובמה לתפקיד), וגם בדיקה מקיפה של שיתוף הפעולה שלה ושל אנשי סי-איי-איי אחרים עם יוצרי הסרט. תומכיה טוענים שתרומתה לאיתורו של בין לאדן היתה מכרעת, וכי זה שהיא לא בדיוק "חביבת הקהל" לא פוסל אותה מקידום שנמנע אולי גם ממניעים זרים - כגון קנאה. תגובת סי-איי-איי, שלא במפתיע, הסתכמה במשפט לקוני: "במשך עשור, מאות שיחקו תפקידי מפתח שונים בציד (של בין לאדן)". 

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/12/12 09:07:
   אני תמיד תוהה, נגד מי אנשים מתחמשים?
     18/12/12 07:49:
   באמריקה כמו באמריקה. המציאות עולה על כל דמיון או תסריט הוליוודי!
     17/12/12 20:23:

   סוג של רכילות מתקתקה' ארוזה בסרטי נצנצים וורדרדים העוטפים סיפורי מציצנות

   בסירופ מייפל ניו-יורקי סכריני.  

   בערך.

   והעיקר, שזה לא יעזור בכלום בהרחבת שכלותו של שליח ציבור עתידני, או סתם עסקן.

   כך שאל תקראו הכל, או מילה במילה.

   הכינו חביתה, עדיף.

   .

   מה כן, יחסית לעיתונאית "הארץ", זה די מרשים בחסר הארס האנטי ישראלי.

   לפחות לא כזה המופגן  במקור הארץ-ישראלי.