כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ישר לעניין

  עמדות (שלי), פוליטיקה ומוסר
  "אלה העקרונות שלי, ואם אינם מוצאים חן בעיניכם - יש לי גם אחרים" (גרוצ'ו מרקס)

  0

  מהצפרדע הזאת ייצא נסיך? – תלוי בשלולית

  1 תגובות   יום ראשון, 16/12/12, 10:11

  המאה העשרים על שתי מלחמות העולם הנוראיות שלה הביאה להקמת מדינת ישראל. לשחצנים בינינו נראינו כוילה בג'ונגל, אבל יותר מתאימה לנו מטאפורה של שלולית שנשארה על החוף לאחר צונאמי. בשלולית הגדולה הזו נשארו תפיסות ורעיונות ישנים השייכות לעולם שלפני הצונאמי. הם מתעפשים להם כאן כי אבד הקשר בין השלולית
  לאוקיינוס האנושי הגדול.

   

  מה נשאר לנו בשלולית?

   

  קולוניאליזם היה במשך מאות שנים זירה לשאיפות ההתפשטות וההתעשרות של מעצמות ושל
  יחידים. לאחר מלחמות העולם ירד קרנה של פרקטיקה זו, מסיבות הומניסטיות ואחרות, ומעצמות
  ויתרו על הקולוניות שלהן – מי מרצון  ומי משום שגורשו מהן. בשלולית שלנו גילינו את הקולוניאליזם רק בשנת 1967 (כמעט חמש מאות שנה אחרי כולם – טוב לא הייתה לנו ישות מדינית כשכולם שלחו אניות להודו ולאמריקה)
  והתאהבנו בו. כדי להצדיק אותו אנו מרחיקים בחיפוש תירוצים בעבר הרחוק ובמיסטיקה. בשלולית שלנו אף התעפשו לנו היוצרות: המעצמות הקולוניאליות עשו רווחים בקולוניות שלהן (האימפריה הבריטית התעשרה מהשליטה בהודו), וכשזה חדל להיות להן "כדאי" נטשו אותן. אנחנו משקיעים משאבי עתק בקולוניה שבשלולית שלנו עד היום, מפסידים עליה כספים, קשרים, הכרה ומעמד – אבל לא מוכנים להרפות.


  גזענות: בשנות העשרים של המאה העשרים פרח לו פסאודו-מדע שהתיימר לזהות תכונות נפש ואינטלגנציה עם תווי פנים, וגוף של גזעים שונים. אוניברסיטאות מליגת הקיסוס האמריקאית מחביאות היום בבושה מחקרים שביצעו בסטודנטים בתחום זה. היוג'ניקה התחברה גם לאנטישמיות האירופית והתוצר של החיבור ניכר גם בשואה. בשלולית שלנו נשארו סימנים רבים מדי לסיווג האתני ולייחוס תכונות לגזע. אנו מאמינים שליהודים יש אינטליגנציה יתירה ולכן הם זוכים בפרסי נובל רבים  - גם ייחוס תכונות חיוביות לעם הוא גזענות. את אויבינו אנו מזהים בפרקטיקת  "פרופיילינג" (דרישה מהנכנס למקום ציבורי לומר כמה מלים כדי לזהות אם הוא ערבי) ואנו מצדיקים את זה בסכנה קיומית. אבל זה רק תירוץ: החברה הישראלית היא גזענית בכל תחום. הסטאנד-אפיסטים שלנו רוכבים על הגל האתני (שם מכובס לגזענות) כל הדרך לקופה. מי לא צחק על "לובה" של ארץ נהדרת (ספוילר: העולים מרוסיה לא צחקו, כי הומור אתני לעולם אינו מצחיק את מושאיו). ועדיין לא הזכרתי את "השד העדתי" המרים ראשו בכל הזדמנות בין מזרחים לאשכנזים, ועכשיו יש לנו גם אתיופים (מישהו שומע את ה"ירידות" עליהם ב"מצב האומה"?). ככה זה כאשר הגל חוזר ומשאיר בשלולית ראשנים של צפרדעים מימים עברו.

   

  קידוש הדם והאדמה: עם הגזענות פורחות גם תיאוריות אתנוצנטריות. קישור בין הדם (של האומה, לא של יחידים) והאדמה דחף את ארצות אירופה לשתי מלחמות כוללות והביאו את העולם כמעט להשמדה. כשנסוג הצונאמי העכור הזה מעליהן החליטו אומות העולם הנאור להימנע ככל האפשר ממלחמות, הוקם האו"מ כמנגנון פתרון/ריכוך סכסוכים, והוקם האחוד האירופי כדי למנוע מלחמה נוספת בין צרפת-אנגליה לגרמניה. נחתמו הסכמי אי הפצה של נשק גרעיני. בשלולית בה אנחנו נשארנו המיליטריזם חי ופורח, לישראל צבא מן החזקים בעולם, וכמאמר האמריקאי, "לבעל הפטיש כל בעיה נדמית מסמר". בשבילנו או"ם=שמום במקרה הטוב, או "העולם כולו נגדנו" במקרה היותר עדכני. אצלנו בתי ספר תיכונים מקבלים ציון על פי שעור בוגריהם המתנדבים לצה"ל , ה"אדמה מקודשת בדם" ובעבור שטחים אנו מוותרים בקלות על שלום. כדי לממן את השליטה על השטחים אנו מוותרים על איכות חיים, צעירינו עמלים שנים רבות כדי לקנות השכלה, דיור הוגן מתרחק מהם, והחיים בישראל מתייקרים. מקריבים כל קרבן בנפש ובאיכות חיים – אבל על אדמה לא נוותר.


  מיסטיקה, באבות ועבודת אלילים: המדע, הקדמה והמודרנה דוחקים ומחליפים את האמונה בעל טבעי בכל רחבי העולם הנאור. העולם המערבי הולך ומתרחק מן הדת והאי רציונאליות. בשלולית שלנו מספר המאמינים באלילים גדל והולך, מפלגות "דתיות" ו"אוניברסיטה דתית" (אוקסימורון) אינן מפתיעות איש. וכמו תמיד, בשלולית הכל מוקצן: לא דת עתיקה ומכובדת שלימדה לעולם את המוסר (יהודו-נוצרי) אלא שורה ארוכה של פרקטיקות אליליות מתחדשות: החל מן הקבלה דרך הערצה של "באבות", רנטגנים ואולטרא-סאונדים ושאר אצטגנינים, השתטחות על קברי צדיקים, אמונה באבנים ובהורוסקופ. קשת שלמה של אמונות הבל שנועדו לסחוט את המאמינים התמימים ולרוקן את כיסיהם. אולי כך יזכו לשידוך הגון ולאשה-רחם שתעשה להם ולעם הרבה ילדים. 

   

  ילודה מוגברת: עד המאה התשע עשרה כל משפחה שאפה להוליד הרבה ילדים כי תמותת תינוקות היתה גבוהה, וניסו להילחם כך בסיכויי השרידה הנמוכים. נשים לא עבדו מחוץ לבית והקדישו את חייהן לגידול הילדים אשר מיד בהתבגרם הפכו לכוח עבודה להבטיח את זקנת הוריהם. במאה העשרים הרפואה המודרנית הקטינה את תמותת הילדים והאוכלוסייה מתרבה בקצב מהיר, ועלתה ההכרה שכדוה"א אינו יכול לשאת עוד גידול אקספוננציאלי של אוכלוסין. הילודה ירדה לפיכך מאד. בשלולית שלנו הילודה נשארת גבוהה, כי הפכה לכלי נשק דמוגראפי במאבק בין העמים: ממוצע לידות של 3.5 ילדים למשפחה יהודית חרדית ולמוסלמית מסמן את הפיכת הרחם לכלי בשירות הלאום. כך מבטיחים להעמיס עוד ועוד את המשאבים המעטים של ארץ קטנה וענייה (במחצבים, במים) זו.

   

  הדרת נשים: נשים היו המין המדוכא לאורך מרבית ההיסטוריה האנושית, ונשארו כאלה גם היום בארצות רבות. אולם השיח השתנה, ובעולם המערבי שאנו שואפים להתחבר אליו הוא מכוון לשוויון, שיתוף וכבוד הדדי בין המינים. לא כך בשלולית שלנו: מעבר להיותן רחם בשירות האומה, הנשים בישראל סובלות מאפליה הראויה לימים עברו. ביום טוב ייצוגן במוסדות המדינה פעוט (שלוש שרות בממשלה בת עשרים ושבעה שרים!), תמונותיהן מורדות מאוטובוסים
  בירושלים שאליהם הן עולות מהדלת האחורית בלבד. ביום גרוע הן נרצחות על רקע "כבוד המשפחה" (גם כן כבוד) קולן "ערווה" וצוערי צה"ל עוזבים את האולם כשהן עולות לשיר. אם יש אלמנט אחד שהתעפש בשלולית שלנו מאז התנתקה מהאוקיינוס והמעיד יותר מכל על גלישתנו חזרה אל הביצה הפרימורדיאלית – זהו יחסנו כחברה לנשים.

   

  יש רק שתי דרכים להתמודד עם שלולית מבודדת ההופכת לביצה ומצמיחה דברים לא רצויים.

  - אחת היא לייבש אותה – אבל זו השלולית שלנו, והיחידה שיש לנו, לכן דרך זו לא באה בחשבון.

  - השנייה היא לחבר את השלולית חזרה למקור המים הגדול שממנו התנתקה, כדי להחיות אותה מחדש. זה
  יחייב גם מאמץ חינוכי לא פשוט.

  החיבור חזרה לאנושות הנאורה אינו מתאים לממשלה הנוכחית, שחרתה על דגלה את "העולם כולו נגדנו" את "וילה בג'ונגל" ואת הבידוד וההסתגרות. לכן אין ברירה אלא להחליף את הממשלה הזו.

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     21/12/12 21:55:

   הבעיה בהחלפת הממשלה הזו.

   שרק כאשר הימין בשלטון,

   אפשר להשיג שלום.

   רק כאשר פשרה מדינית מגיעה מהצד הזה,

   יש תמיכה של הצד הנאור

   שכבר מזמן זה היה במחשבה שלו.

   ארכיון

   פרופיל

   לוי-וינר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין